Értsük meg bőrünk működését: Mi a bőr? Mitől károsodik és mit jelez ez számunkra?
Mi is valójában a bőr?
Első látásra úgy tűnhet bőrünk afféle csomagolóanyag, amely testünket beburkolja. Itt-ott némi haj és szőr nő rajta, emitt behorpad, amott kidomborodik. Azt hihetnénk, nem több mint egy pajzs, amely megvéd a külvilágtól. Valójában azonban bőrünk nem csak testrészeink tárolására szolgál. Sokkal több ennél.
Ha áttekintjük, milyen folyamatok mennek végbe bőrünk belsejében, könnyebben megértjük majd, milyen jelentős mértékben befolyásolja az elfogyasztott táplálék bőrünk állapotát. Az is világossá válik majd számunkra, milyen fontos szerepe van a környezetnek, amelyben élünk, és a kozmetikumoknak, amelyeket használunk. Ez a cikksorozat hasznunkra válhat akkor is, ha csupán pattanásaink vannak, de akkor is, ha komolyabb bőrproblémával küzdünk.
Bőrünk valójában testünk legnagyobb szerve
A felnőtt ember bőrének tömege kb. öt kilogrammot tesz ki, vagyis annyit nyom, mint egy kisebb méretű kutya. Kiterjedése kb. két négyzetméter – kiterítve nagyjából akkora tehát, mint egy franciaágy. Semelyik más szervünk nincs olyan mértékben kitéve a károsodásnak és a kórokozóknak, mint a bőr. Leginkább bőrünk van kitéve külső hatásoknak, mint a napfény, a dohányfüst, a környezetszennyezés és a baktériumok támadása. Ugyanakkor bőrünk belső állapotunkat és érzelmeinket is tükrözi: ez történik például, amikor elpirulunk vagy izzadni kezdünk.
Vannak olyan bőrproblémák, amelyek csak magát a bőrt érintik
Ilyen például a szemölcs. Sokkal gyakoribb azonban, hogy a bőrpanasz valamilyen belső folyamatot tükröz. Például a herpesz és a bárányhimlő azt jelzi, hogy az immunrendszer épp egy belső fertőzést igyekszik leküzdeni. A kiütés gyakran allergiás reakció eredménye, hátterében valamilyen étel áll, amelyet elfogyasztottunk. A sárgás bőrszín pedig májproblémára utal. A bőr állapota tehát rengeteg tényezőtől függ: az életkortól, a genetikai adottságoktól, a higiénés feltételektől, a vérkeringéstől, az immunrendszer állapotától, a környezettől, a pszichés állapottól, és természetesen attól, hogy mit eszik az ember.
Mi a bőr feladata?
A bőr amellett, hogy beborítja az emberi testet, az idegrendszeren keresztül részt vesz a hőmérséklet-változás, a tapintás és más érzetek, például viszketés és fájdalom érzékelésében is. A bőr felelős a testhőmérséklet szabályozásáért: ha az agy azt az üzenetet küldi, hogy hőt kell leadni, a felszín alatt elhelyezkedő hajszálerek kitágulnak, amikor pedig a hő megtartására van szükség, a hajszálerek összehúzódnak.
- Mit érdemes tudni a testápolókról?
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- A viszketés oka
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Bőrünk arra is képes, hogy különféle olajakat és nedveket szívjon fel, illetve bocsásson ki, emellett véd a fertőzésekkel szemben és még D-vitamint is termel. A feladatok eme széles és színes skálája mutatja, milyen bonyolult szerv is valójában a bőr. Láthatjuk, hogy a bőr működése és külső állapota bonyolult módon összefügg azzal, hogy mi történik szervezetünk belsejében. Bőrünk olyan tehát, akár egy barométer, amely belső állapotunkat tükrözi.
Épp ezért a hatékony bőrápolás nem korlátozódik kizárólag a külső ápolásra!
Ha valóban szép és problémamentes bőrt szeretnénk, elsősorban belülről kell gondoskodnunk róla. Bőrünk állapota fontos részét képezi énképünknek, hiszen ez az a részünk, amelyet mindenki lát. Ezt a szándékot támasztja alá az a tény, hogy sokan időt és pénzt nem kímélve igyekeznek bőrük fiatalos külsejét megőrizni. A pénz javarészét azonban a legtöbben külsőleg alkalmazandó termékekre költik. A bőrápolásban természetesen megvan a maga szerepe a különféle kozmetikumoknak, illetve gyógykészítményeknek, ugyanakkor elengedhetetlen, hogy belülről is tápláljuk a bőrt. Ahhoz, hogy megértsük miért is olyan fontos ez, vessünk egy pillantást bőrünk felépítésére és működésére.
A bőr felépítése
Hámréteg
Az a szövetréteg, amelyet bőrnek nevezünk, nagyjából két részre osztható: a hámrétegre (epdermis, latin jelentése „külső bőr”) és az irhára. Az irha alatt zsírszövet és kötőszövet helyezkedik el, amelyet bőraljának (más néven szub-kután rétegnek, subcutis) nevezünk. A bőr alatti zsír a bőr védőfunkciójához járul hozzá.
A hám négy rétegből áll. Legkívül helyezkedik el az ún. stratum corneutn vagy szaruréteg, amely lapos, többnyire elhalt sejteket tartalmaz. Ezek a sejtek az ún. keratinocita sejtek által termelt erős fehérjéből, a keratinból, továbbá különféle lipidekből (zsírszerű anyagokból) épülnek fel. A fehérje- és a zsírtartalom rendkívül fontos szerepet tölt be abban, hogy a hámréteg megőrizhesse nedvességtartalmát, valamint hogy a szervezetből bizonyos anyagok kiürülhessenek.
Ezek a sejtek vékonyak és kemények, és a napi igénybevétel során fokozatosan maguktól leválnak a bőr felszínéről, vagy pedig ledörzsöljük őket. Ezután újabb sejtek foglalják el helyüket. Ez a sejtréteg köti össze testünket a külvilággal, és vesz részt annak irányításában, hogy mi kerül be a bőrbe, illetve mi kerül onnan ki. Érdekes módon éppen ez a sejtréteg a legvékonyabb: olyan vékony, mint egy emberi hajszál.
A stratum corneum sejtjei eredetileg a mélyebb rétegben képződnek, és fokozatosan „küzdik fel” magukat a felszínre. Eközben átalakul, a szerkezetük, és megváltozik az összetételük. A folyamat sebessége egyénenként eltérő, a hám általában hat-tíz hetente újul meg teljesen.
A hám. tartalmaz olyan sejteket is, amelyek melanint termelnek, többek között ez az anyag felelős a bőr színéért. Találhatók itt olyan sejtek is, amelyek a bőr immunreakciójában vesznek részt.
Az irha
A bőr legnagyobb részét az irha teszi ki. Az irha külső rétege tartalmaz élő sejteket, véredényeket, kötőszövetet, nyirokereket, valamint elasztikus rostokat és kollagén rostokat (ezekről bővebben fogunk szólni később). A külső réteg alatt már kevesebb a sejt és a véredény, viszont több a kollagén-és az elasztin rost. Az irhában találhatók a szőrtüszők, a faggyúmirigyek és az izzadságmirigyek is, amelyek a bőr felszínén pórusokat képeznek. Itt vannak az idegvégződések is, amelyek segítségével érzékeljük a nyomást és a fájdalomérzetet.
A faggyúmirigyek
A faggyúmirigyek apró, zsákszerű képződmények; hol szőrtüszőkbe nyílnak, hol pedig közvetlenül a bőr felszínével érintkeznek. A tenyér, a talp és a lábfej kivételével egész testünkön megtalálhatók, méretük azonban testtájanként különbözik: az arcon és a mellkason például nagyobbak, míg a karokon és a lábakon kisebbek.
A faggyúmirigyek terméke a faggyú, amely nem más, mint egy zsírban gazdag folyadék. Feladata, hogy megvédje a szőrszálakat a kiszáradástól, és hogy biztosítsa rugalmasságukat. Azáltal, hogy a bőrt zsírréteggel vonja be, megakadályozza hogy a szervezetből túl sok nedvesség párologjon el.
A bőrszín
Ha megállunk egy pillanatra, és körülnézünk, milyen színű is valójában a körülöttünk levő emberek bőrének színe, azt látjuk: számtalan árnyalat létezik. Minden élő anyag színét – beleértve bőrünk színét is – az azt felépítő molekulák határozzák meg. A bőrszínt javarészt három festékanyag (ún. pigmentanyag) alkotja: a melanin, a karotin és a hemoglobin.
A melanin felelős leginkább a bőrszín kialakulásáért, amely a sápadt sárgástól a szurokfeketéig változhat. A melanint az úgynevezett melanocita sejtek termelik. A legtöbb ilyen sejt a nyálkahártyán, a péniszen, a mellbimbókon és a bimbóudvaron, az arcon, a végtagokon és a szemben található. A melanociták száma minden embertípusnál azonos. A rasszok csupán abban különböznek egymástól, hogy mennyi melanin termelődik a keratinociták számára. A keratinociták határozzák ugyanis meg a bőr árnyalatát: becsomagolják a sejt DNS-ét, és elnyelik a káros ultraibolya sugárzásokat.
A hemoglobin, mely a bőr felszíne alatt futó hajszálerekben (más néven kapillárisokban) található, adja a bőr vöröses színét. A hemoglobin az a molekula, mely az oxigént szállítja a vérben. Ha a vér valami miatt nem kap elég oxigént a tüdőből, a bőr enyhén kékes színű árnyalatot ölt.
Az izzadságmirigyek
Akár tetszik, akár nem, az izzadás normális, sőt, igen fontos jelenség, szervezetünk természetes folyamata. Legfőbb funkciója, hogy testünket megvédje a túlhevüléstől, ezen kívül pedig segít megszabadítani a szervezetet bizonyos salakanyagoktól. Különböző testtájainkon összesen mintegy négymillió izzadságmirigy található, a legsűrűbben a tenyéren és a talpon helyezkednek el. Ha testünk felhevül, működésbe lép egy bonyolult idegrendszeri folyamat, melynek nyomán az izzadságmirigyeken keresztül vizet és egyéb anyagokat választunk ki. Ezek az anyagok azután a pórusokon át jutnak a bőr felszínére.
A nyirokerek
A nyirokrendszer egész testünket behálózza. Úgy tartják, ha valakinek minden porcikáját eltávolítanák, de a nyirokereit meghagynák helyükön, még mindig fel lehetne ismerni az illetőt. A nyirokerekben áramlik a nyirok – egy folyadék, amely számos feladatot lát el szervezetünkben. Salakanyagokat szállít el a sejtektől, anyagokat szállít egyik sejttől a másikig, továbbá elvezeti a sejtek közt felhalmozódó felesleges folyadékokat.
Míg a vérkeringést a szív tartja fenn, a nyirokrendszernek nincs saját „pumpája”:
A nyirok keringését a testmozgás biztosítja. Ezért is hasznos többek közt rendszeres testmozgást végezni. A nyirok körül elhelyezkedő szövetek a test mozgásakor összepréselik, illetve elengedik a nyirokereket, így segítve elő a nyiroknedv áramlását.
A nyirokrendszer hatékony működését elegendő folyadék (pl. sok víz), továbbá megfelelő fehérjék fogyasztásával biztosíthatjuk.
Az előbbi két táplálkozási probléma inkább a fejlett országokban gyakori, míg az utóbbi a fejlődő országokra jellemző. Amikor a nyirokáramlás nem megfelelő, szervezetünk tisztító folyamatai sem tudnak kielégítő teljesítményt nyújtani. A különféle külső tényezőkön kívül – pl. sérülések, folyamatos állómunka, vagy egyéb – tehát étrendünk is befolyásolja a nyirokrendszer működését, ami viszont közvetlenül befolyásolja szervezetünk méreganyag kiválasztását és vízháztartását.
Bőrünk tehát nem csupán tárolóhelyet biztosít testünk számára, hanem saját jogon létező, élő szervrendszer. Éppen különleges elhelyezkedése miatt kell ilyen sokféle tényezővel számolnunk, amikor egészségének megőrzésére gondolunk. Szervezetünk automatikusan fontossági sorrendet állít fel: a vér-, víz- valamint tápanyagelosztás során a létfontosságú szerveket (például a szívet és az agyat) részesíti előnyben. A bőr utoljára marad a sorrendben. Éppen ezért olyan fontos, hogy minden fontos tápanyagból bőségesen kapjon a szervezet, ellenkező esetben legelőször bőrünk egészsége látja majd kárát.
Bőrünk hihetetlenül ellenálló, ugyanakkor rugalmas is:
Képes arra, hogy jelentős mértékben kitáguljon, majd visszanyerje eredeti méretét. Ez az irha két összetevőjének, a kollagénnek és az elasztinnak köszönhető. A bőr jócskán megnyúlik például a terhesség során, amikor meghízunk, vagy akár bizonyos sérülések esetén is. De akkor is meg kell nyúlnia, amikor egyszerűen csak behajlítjuk a könyökünket.
A kollagén
Szervezetünkben a szövetek legnagyobb részét a kötőszövet teszi ki. A kötőszövet, mint azt neve is mutatja, más szöveteket köt össze; táplálja és erősíti őket. Az egyik kötőszövet a kollagén, mely a bőrt alkotó szárazanyag tömegének körülbelül háromnegyed részét teszi ki. Ahhoz, hogy szép legyen a bőrünk, elengedhetetlen hogy gondoskodjunk a kollagén-állomány épségéről. A kollagén szó a görög kolla szóból származik, jelentése ragasztó.
A ragasztót évszázadokon keresztül állatok irhájából készítették, és tulajdonképpen minket is a kollagén „tart egyben”. Ez rugalmatlan, kemény anyag, mely összegabalyodott, következesképpen korlátozott nyúlé-képességű fehérjeszálakból áll. Az életkor előrehaladtával a bőrben található kollagén veszít szilárdságából, s gyengül az a képessége is, hogy képes legyen ellenállni a fizikai behatásoknak. Ezek a tulajdonságok mindazonáltal napfény hatására is csökkennek. A kollagént felépítő legfontosabb vegyület a hidroxiprolin. Felépítéséhez nélkülözhetetlen a C-vitamin. A C-vitamin-hiány okozta skorbut egyik jellegzetes tünete a töredezett bőr, a vérző fogíny és a lassú sebgyógyulás. Ugyanis ha nincs elegendő C-vitamin a szervezetben, a bőr szerkezete károsodik.
Az elasztin
A másik legfontosabb fehérje, amely a bőr felépítésében részt vesz, az elasztin. A kollagénnel szemben az elasztin bőrünk „rugója”. Hozzájárul a bőr ellenállóképességéhez is, de nevéhez híven elsősorban a bőr rugalmasságát biztosítja: lehetővé teszi a bőr (és más szövetek, például a. hörgők, illetve a véredények falának) nyúlását és tágulását, majd biztosítja, hogy e szervek visszanyerjék eredeti formájukat. Az elasztint felépítő szövetek nyugalmi hosszuk másfélszeresére képesek kinyúlni anélkül, hogy elszakadnának. Próbáljuk csak ki, hogy megfogjuk fülcimpánkat, és elkezdjük lefelé húzni. Ugye, milyen nagyra tud nőni a felülete?
Ráncok okai
Mai tudásunk szerint az eiasztin szerkezetében bekövetkező változások miatt keletkeznek a ráncok. Ugyanakkor nem sikerült kimutatni, hogy jelentős lenne a különbség a ráncos, illetve a sima bőr sejtjei közt. Az efféle károsodásért, úgy tűnik, inkább az oxidációs folyamatok felelősek. A ráncok tehát valójában több tényező összjátéka következtében alakulnak ki: az oxidációs folyamatok, valamint a szervezet természetes öregedési folyamata során károsodnak a sejtek, ami miatt lassan csökken abbéli képességük, hogy szerkezetüket megtartsák.
A kollagént és az elasztint folyadék veszi körül, amely különféle anyagokból – jelentős mértékben vízből – épül fel. Ezért olyan fontos a megfelelő folyadékbevitel ahhoz, hogy bőrünk egészségét és rugalmasságát megőrizzük.
Hogyan őrizhetjük meg bőrünk ellenállóképességét és rugalmasságát?
Amint láttuk, bőrünk (és egész testünk) egészsége jelentős mértékben függ attól, hogy mi kerül be a szervezetbe a táplálkozás során. A kollagén felépítéséhez megfelelő mennyiségű C-vitaminra van szükség. Ahhoz, hogy bőrünk sejtjei elegendő vízhez jussanak, kielégítő mennyiségű folyadékot kell fogyasztanunk. A bőr szerkezetének fenntartásához megfelelő tápanyagokat kell a szervezetbe juttatni. A bőr állapotát ezen kívül egy másik fontos folyamat is meghatározza: az oxidáció.
Mitől károsodik bőrünk? Értsük meg az oxidációs folyamatokat!
Ha egy fáról lehullott almát hagyunk a földön heverni a napsütésben, hamarosan megaszalódik és megbarnul. Bőrünk a hullott almával ellentétben folyamatosan táplálékhoz jut belülről (persze csak akkor, ha helyesen étkezünk), a nap és a levegő ugyanakkor megteszi a maga káros hatását. A bőr testünk külső védőrétege, így folyamatosan ki van téve különféle vegyi anyagoknak és környezeti hatásoknak: többek közt a levegőben található szennyező anyagoknak, a dohányfüstnek, az uszoda vizében található klórnak, a hőmérséklet-ingadozásnak, illetve a nap ibolyán túli sugarainak. Mindez befolyásolja bőrünk egészségét és külsejét.
Belső tényezők hozzájárulása az öregedéshez
Az említett külső tényezők mellett szervezetünk különböző belső folyamatai is hozzájárulnak az öregedés jeleinek kialakulásához. Még azok is ráncosak lesznek egyszer, akik tiszta környezetben élnek, és sohasem napoznak.
Mi károsítja tehát valójában a bőrt?
Miért van az, hogy a sima, feszes bababőr, amellyel születünk, idővel a legtöbb ember esetében ráncokkal és barázdákkal lesz tele? Mindezért az úgynevezett szabad gyökök, vagyis az oxidánsok felelnek: ezek állnak szervezetünk oxidációs folyamatainak hátterében. Ilyen oxidánsok találhatók a légszennyeződésben, a cigarettafüstben, a zsírban, olajban kirántott, illetve a sült ételekben, a finomított sütőolajokban, a napfényben, az égő lángban, és paradox módon ilyenek keletkeznek a szervezet saját energiatermelő folyamatai során, amikor oxigént égetünk el.
Ahogy a vas is oxigén hatására alakul át rozsdává, az emberi szervezet molekuláit is károsíthatja az oxigén. Mai tudásunk szerint az oxidánsok felelősek az általános öregedési folyamatokon kívül számos betegségért is, többek közt a szívrohamért, a rákért és az Alzheimer-kórért.
Hogyan megy végbe szervezetünkben az oxidáció?
Az oxidánsok olyanok a szervezetünkben, mint a nukleáris hulladék: hatástalanítani kell őket a veszély elhárítása érdekében. Az oxidánsokat leginkább afféle szikraként képzelhetjük el: szervezetünk azért gerjeszti őket, hogy cukrot égethessen el. Ebből származik azután a sejtek energiája. A szikrák – vagyis az oxidánsok -károsak, és a szervezetnek tűzszerészekre van szüksége, hogy megszabadulhasson tőlük. A szervezet tűzszerészei az ún. antioxidánsok.
Anélkül, hogy elmerülnénk a részletekben, vizsgáljuk meg, hogyan is viszik végbe az oxidánsok a pusztítást!
Először is képzeljük magunk elé a testünket és a környezetünket felépítő vegyületek atomjainak milliárdjait. Mindegyik atom protonokból és elektronokból áll, amelyek ellentétes töltésűek, így az atom egyensúlyi állapotban van. Az oxidánsnak azonban valamelyik töltése hiányzik, ezért nincs egyensúlyban, és erős a reakciókészsége. Mivel minduntalan azon van, hogy a szomszédos atomoktól szerezzen be egy-egy részecskét, hatalmas felfordulást képes teremteni maga körül. Ha azonban valamelyik környező atomtól sikerül elrabolnia annak egyik elektronját, az az atom elveszíti egyensúlyát, és maga is oxidánssá válik. A folyamat tehát a pusztításnak valóságos lavináját indítja be.
Az oxigén létfontosságú elem
Érdekes módon a szervezetben megtalálható legtöbb oxidáns mégis éppen az oxigén egyik mérgező formája. Gondoljunk csak arra, mi is történik, amikor oxigén éri a vasat: megeszi a rozsda. Ugyanígy ha egy almát a napon felejtünk, megrohad. Szervezetünkben is hasonló a helyzet: az oxigén nagy pusztítást tud véghezvinni.
Az oxidánsok rendkívül ártalmasak: károsítják a zsírokat, a fehérjéket, a kötőszövetet és a nukleinsavakat is (a DNS-t és az RNS-t). Testünk legsérülékenyebb pontja a sejtmembrán és a benne lévő DNS. A sejtmembrán „ellenőrzi”, hogy mi kerülhet ki egy sejtből, és mi kerülhet bele: szabályozza a tápanyagok, a víz, a hormonok, a mérgező anyagok, stb. ki-be áramlását. A membrán sérülése tehát nagyban károsíthatja a sejtműködést. A DNS, vagyis a dezoxi-ribonukleinsav voltaképpen nem más, mint egyedi ujjlenyomatunk, amelyet minden sejtünk tartalmaz. A DNS sérülésével zavar keletkezik az egész folyamatban, melynek során a sejt parancsot ad új sejtek képzésére, illetve a hormon- és enzimtermelésre.
Lehetőleg kerüljük az oxidánsokat!
Nemrégiben futott egy reklámkampány a londoni metró plakátjain. A képen egy tele hamutartó volt látható, benne egy jókora ecset – olyan, amivel a nők az alapozót szokták felvinni arcukra. A szöveg pedig így szólt: „Garantáltan ragyás bőr nap mint nap. Bőrgyógyászatilag tesztelt.” Alatta pedig a folytatás: „Ezzel a termékkel gyors és hatékony eredmény érhető el a bőrápolás terén. Minden szál cigaretta tartalmaz ún. toxinokat. Ezek az aktív hatóanyagok összehúzzák a véredényeket, elzárva a bőr elől a létfontosságú oxigént, hosszútávon megfosztva az arcot egészséges külsejétől. Egy idő után a cigaretta parázsló vége lesz az egyetlen ragyogó pont az arcodon.”
Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy a dohányzás ártalmas az egészségre
Ennek legfontosabb oka az oxidációs folyamatokban rejlik. Dohányzás közben ugyanis elég a dohány, amit szívunk, és a folyamat eredményeképpen oxidánsok keletkeznek. Mind az aktív, mind pedig a passzív dohányosok esetében a dohányzás az oxidánsok legfőbb forrása, ráadásul ilyenkor amellett, hogy a tüdő és más szervek belülről károsodnak, a bőr állománya belülről és kívülről egyaránt pusztul.
A dohányzás további két szempontból is rendkívüli mértékben árt a bőrnek
Először is, akadályozza a vér szabad áramlását a kapillárisokba. Ne feledjük, a kapillárisok azok az apró véredények, amelyek oxigént és tápanyagokat szállítanak a bőrbe, ugyanakkor széndioxidot és salakanyagokat szállítanak el. Ha nem jut elég vér a bőrbe, működése és szerkezete elkerülhetetlenül károsodik.
A másik ok, hogy maga az a mozdulat, amellyel beleszívunk a cigarettába, tartós ráncokat képez a száj körül. A dohányzáshoz hasonlóan a szennyezett levegő (pl. kipufogógázok, gyárak által kibocsátott szennyező anyagok) belélegzése is hozzájárul a bőr oxidációs folyamataihoz. Egy kutatás során bebizonyosodott, hogy ha kísérleti egerekkel ózont lélegeztetnek be, az állatok bőre és a bőrükben található természetes olajok károsodásodnak. Az eredményért az oxidációs folyamatok tehetők felelőssé.
Mely tényezők indítják be az oxidációs folyamatokat?
A következő tényezők állnak az oxidációs folyamatok hátterében:
- dohányfüst, kipufogógázok, ipari légszennyezés
- sült, illetve olajban vagy zsírban sült és kirántott ételek
- túlzott mértékű napozás, sugárzás
- baktériumok és vírusok
- a szervezet energiatermelése
- növényvédő vegyszerek
- kozmetikai célra előállított szénhidrogének (ásványi olaj alapú termékek)
- alkohol
A felsorolásból látható, hogy a mindennapok során nem mindegyik tényező kerülhető el. Ugyanakkor igenis választás kérdése, hogy dohányzunk-e vagy sem, vagy hogy szabadidőnket cigarettafüstös helyiségben töltjük-e. Próbáljuk korlátozni azt az időt, amelyet közlekedéssel töltünk, és igyekezzünk nem a legforgalmasabb úttest mellett kocogni vagy testedzést végezni. Kerüljük az olajban, illetve zsírban sült és pirított ételek fogyasztását is.
Amit nem kerülhetünk el
Még ha sikerül is elkerülnünk azokat az ártalmas külső tényezőket, amelyek oxidációs folyamatokat indítanak be, szervezetünk anyagcsere-folyamatai önmagukban is termelnek oxidánsokat. Testünk lebontó folyamatok segítségével jut energiához, amelyek során ugyanakkor mérgező melléktermékek is keletkeznek.
De miért engedi mindezt szervezetünk, ha egyszer önmaga ellen tesz vele?
Azért, mert némelyik oxidáns rendkívül hasznos szerepet tölt be testünk működésében: egyesek például kórokozókat és rosszindulatú sejteket pusztítanak el, mások pedig a véralvadást segítik elő.
Szervezetünk igen találékony és bonyolult módon kezeli az oxidánsokat. Talán nem újdonság, hogy létezik egy védőenzim, melyet antioxdánsnak hívnak. Az antioxidáns általában jól fel. van vértezve, hogy elbánjon az oxidánssal. Probléma akkor keletkezik – bőrkárosodás vagy betegség, öregedési folyamat vagy rák formájában -, amikor ezek a belső mechanizmusok túlterhelődnek, hibásak vagy nem kapnak elegendő tápanyagot.
Összegezve a következőket tehetjük annak érdekében, hogy bőrünket megóvjuk az oxidációs folyamatok során keletkező károsodásoktól:
- Kerüljük el, vagy legalábbis korlátozzuk azokat a külső tényezőket, amelyek az oxidációs folyamatokat beindítják
- Ne dohányozzunk.
- Fogyasszunk antioxidánsokban gazdag ételeket.
- Fogyasszunk antioxidánst tartalmazó étrend-kiegészítőt.
Bőrünk ellensége: a Nap
Rendkívül sok ember hódol még ma is annak a kedvtelésnek, hogy minden adandó alkalmat megragadva szénné égetteti magát a napon. Több elmélet is született már eme különös jelenség magyarázatára. Az egyik elmélet szerint a napozást Coco Chanel hozta divatba. Egy alkalommai ugyanis a dél-franciaroszági Saint Tropez-be látogatott, ahol lebarnult, és ezzel megtörte azt a hosszú hagyományt, amely a napbarnított bőrt a paraszti életmóddal azonosította. Korábban ugyanis csak azokat fogta meg erősen a nap, akik egész életüket a földeken munkálkodva töltötték.
Az ibolyántúli sugárzás ABC-je
A Nap különféle sugarakat bocsát ki. Szerencsére a sztratoszféra és az ózonréteg kiszűri a rövidebb sugarakat. Ha az ózonréteg nem szűrné ki például az ibolyántúli C sugarakat, már nem lennénk itt a Földön. Az UV-C sugarak ugyanis károsítják a DNS-t. A legtöbbet az UV-A és az UV-B sugarak káros hatásairól hallhatunk (ezek az UV-C sugaraknál hosszabb sugarak), noha más sugarakról (például az infravörös sugarakról) is kezd bebizonyosodni, hogy nem ártalmatlanok a bőrre.
Az UV-B sugarak rövidebbek, mint az UV-A sugarak, így több kárt is okoznak (bár egyik típusú sugárzásról sem mondható el, hogy ártalmatlan). Mai tudásunk szerint az UV-B sugarak felelősek a leégésért. Behatolnak a hámrétegbe, egyes sugarak egészen annak legmélyéig jutva, és oxidálják a sejtmembránban található zsírokat, károsítva ezáltal a sejtfal védelmi funkcióját. Az UV-B sugarak egy része eljut egészen a hámsejtekig, ez okozza a lesülést, ami valójában nem más, mint a DNS és más fehérjék oxidációs károsodása.
Az túlzott UV-A sugarak az irhában fejtik ki káros hatásukat!
Oxidációs folyamatokat indítanak be, melyek során tönkreteszik a sejteket és a kötőszövetet. Az eredmény: a bőr leég, öregedési folyamatai pedig felgyorsulnak. Korábban azt gondolták, hogy az UV-A sugárzás kevésbé káros, mint az UV-B, mára azonban már világossá vált, hogy az UV-A sugarak mélyebbre hatolnak a bőrbe, egészen az irháig, ahol azután roncsolják a kollagén- és elasztinállományt. Az UV-A sugárzás tehát bőrünk két legfontosabb kötőszövetét károsítja.
Ha ezt a tényt tudomásul vesszük, nem nehéz belátni, hogy az öregedés összefügg az UV-A sugárzással. Az UV-A sugarak valójában sokkal alattomosabbak, mint az UV-B sugarak: képesek ugyanis a felhők és az üveg védőrétegén is áthatolni. Az UV-B sugarak ezzel szemben csak akkor tudják elérni a földfelszínt, amikor a Nap magasan áll az égbolton.
Száz szónak is egy a vége: az ibolyántúli sugárzás a molekulák szintjén roncsolja sejtjeinket!
Akadályozza a sejtanyagcserét és a sejt reprodukciós folyamatát, felgyorsítja a hibás sejtek keletkezését, károsítja a bőrünk feszességéért és rugalmasságáért felelős kollagén- és elasztinállományt, valamint fontos zsírokat roncsol a sejtmembránban. Az eredmény: száraz, hamar öregedő bőr, amely azután méginkább ki lesz téve mindenféle károsodásnak.
Az utóbbi években erősebb az ibolyántúli sugárzás, mert a Föld ózonrétege el vékonyodóban van
Ez a környezetszennyezés következménye: az ózon és bizonyos, a hűtőszekrények és a spray-k működéséhez nélkülözhetetlen vegyi anyagok (klorofluorokarbon, rövidítve CFC) reakcióba lépnek egymással károsítva az ózonréteget. Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy minél közelebb vagyunk a Naphoz, annál inkább ki vagyunk téve az ibolyántúli sugárzásnak. Ezért hegymászás, síelés, illetve magasan fekvő helyek látogatása során különösen fontos védenünk magunkat a nap ellen.
Természetes védelem
Szerencsére szervezetünk jól fel van szerelkezve a napsugarak kegyetlen támadásaival szemben. Az első védelmi vonal a bőr által termelt festékanyag, a melanin. A melanin azonban csak akkor képes védőfunkcióját kifejteni, ha nem tesszük ki bőrünket, óvatlanul a napsugarak káros hatásainak. A melanin elnyeli a fényt, és ha továbbra is fénynek van kitéve a bőr, a melanociták még több melanint termelnek. Ekkor barnulunk le.
A sötétebb bőrű emberek több melaninnal rendelkeznek, így kevésbé vannak kitéve a napsugárzás káros hatásainak. Az albínók szervezetéből viszont teljes mértékben hiányzik a melanin, ezért ők a legkisebb napfény hatására is csúnyán leégnek. A keratinociták védőfunkciója abban áll, hogy segítenek eljuttatni a pigmentanyagokat (a melanint és a keratint) a bőr felszínére. Mindannyiunk rendelkezik tehát természet adta, „beépített” fényvédelemmel.
Mivel a folyadék megtöri a fénysugarakat, a nedves, csillogó bőr több fényt nyel el, mint a száraz bőr. Ezért barnulunk le jobban, ha bőrünket bekenjük olajjal napozás előtt. A bőr sejtjeinek membránja részben olajokból épül fel, és különösen ki van téve az ibolyántúli sugárzás káros hatásainak.
Sajnos a szervezetünk által termelt melanin nem elegendő ahhoz, hogy megvédjen bennünket a napsugárzás káros hatásaitól. Lázadásképp sokak szervezetében a melanin fürtökbe tapad össze: a bőr szeplős lesz. A napsugárzás hatására oxidálódik a bőrben található elasztin: a fehérjék keresztirányban is összekapcsolódnak, így veszítenek rugalmasságukból. Ez pedig maradandó károsodást jelent.
Visszafordíthatatlan folyamat
Hogy jobban megértsük, miről is van szó, képzeljünk magunk elé egy strandpapucsot, amelyet a napon felejtettünk. Egy idő után a gumi elveszti ruganyosságát: megkeményedik, töredezetté válik. A sejtekben található DNS is hasonlóan sérülékeny, és mai tudásunk szerint éppen a károsodott DNS a rákos folyamatok legfőbb okozója. A DNS ugyanis nem tud többé megfelelő parancsokat adni a sejteknek, és a bőr felépítése megváltozik: veszít ruganyosságából, kiszárad, végül pedig érdessé és ráncossá válik. .
Bőrünknek azonban más eszköze is van a védekezésre
Az UV-B sugarak folyamatos támadása ellen úgy is képes védekezni, hogy megvastagszik a szaruréteg. Emlékezzünk vissza, miből is áll a bőr ezen része: főleg elpusztult, magas keratintartalmú sejtekből. Az elpusztult sejtek úgy védekeznek a a napsugarak ellen, hogy nagy részüket elnyelik, illetve visszaverik.
A harmadik védelmi vonalat a szervezet saját antioxidánsai képezik. A szervezet speciális enzimek segítségével igyekszik helyreállítani az oxidációs folyamatok eredményeképpen keletkezett károsodást. Ez a védelmi vonal azonban kérészéletű: erős napsütésben már néhány perc után összeomlik.
Különleges érzékenységi reakciók
A leégés és az öregedés csupán kettő a napsugárzás káros következményei közül. Az ibolyántúli sugárzás másképp is ártalmas szervezetünkre: gyengíti a bőr immunsejtjeinek (az ún. Langerhans-szigeteknek) a kapacitását. Ennek eredményeképpen sokan azt tapasztalják, hogy bőrük kiütéses lesz a napon. Ezt a jelenséget tévesen „melegkiütésként” vagy a napkrémre adott allergiás reakcióként szokás értelmezni, holott valójában ún. polymorph fény-exanthemáról (PLE) van szó. A „melegkiütést” ugyanis nem a napsugárzás okozza, hanem a nedvesség és a meleg: e két tényező együttes jelenléte az izzadságmirigyek túlreagálását válthatja ki.
Fontos tisztában lennünk azzal is, hogy bizonyos vegyületek és gyógyszerek megnövelhetik a bőr érzékenységét a napsugárzással szemben.
Ilyenek például az alábbi szerek:
- Pszoralen: ez az anyag természetes módon előfordul növényekben, például a citrusfélékben, a paszternákban, a sárgarépában, a zellerben, a réti boglárkában, a turbolyában, a krizantémban és az ánizskaporban.
- Az akné kezelésére használt tretinoin (Retin-A).
- Az antihisztaminok és egyes antibiotikumok (pl. a tetraciklin), illetve az ízületi gyulladás kezelésében használatos nem szteroid típusú gyulladáscsökkentő szerek. Kérdezzük meg orvosunkat, ha ezen gyógyszerek valamelyikét kell szednünk.
- Kozmetikai cikkek bizonyos összetevői, pl. a pézsma és a bergamott illatanyaga, illetve a rúzsokban található eozin nevű festékanyag.
- Egyes illatszerek alkotóelemei, pl. a hexaklorofén.
Összegezve a következőket tehetjük annak érdekében, hogy megóvjuk bőrünket a napsugárzás káros hatásaitól:
- Korlátozzuk az erős napon töltött idő hosszát, különösképpen délelőtt 10-11 és délután 3-4 óra közt, mivel ilyenkor a legerősebb a napsugárzás. Még inkább vonatkozik ez azokra, akiknek világos a bőrük, világos a szemük, továbbá sok az anyajegy a testükön.
- Amikor napon tartózkodunk, viseljünk olyan ruházatot, amely véd a napsugárzás ellen: vegyünk fel kalapot, hosszú ujjú inget, illetve blúzt.
- Használjunk jó minőségű fényvédő krémet. Olyan terméket válasszunk, amely legalább 7-es erősségű védőfaktort (ún. SPF-et), valamint antioxidánsokat is tartalmaz.
- Fogyasszunk minél több antioxidánsban gazdag.
- Fogyasszunk antioxidáns tartalmú táplálék kiegészítőt.
- Amennyiben gyógyszert szedünk, mindig nézzünk utána, hogy az adott szer nem fokozza-e a napsugarakkal szembeni érzékenységet.
Nehéz idők: a serdülőkor és a menopauza
A hormonok erősen befolyásolják szervezetünk működését, és ez különösen igaz a bőrre. Nem meglepő tehát, hogy hormonháztartásunk intenzív változásai a bőrt sem hagyják érintetlenül. A legfontosabb ilyen időszakok a serdülőkor, valamint nők esetében a menopauza.
Serdülőkor
A hormonok szabályozásáért az agyalapi mirigy felel. Ez a szerv-agyunk legmélyén helyezkedik el. A serdülőkor közeledtével az agyalapi mirigy speciális hormonokat kezd el termelni. Ezek a hormonok olyan további hormonokat szabadítanak fel, amelyek a szervezet felnőtt férfivá, illetve nővé éréséért felelősek. A lányoknak mellük és fanszőrzetük nő, valamint zsírpárnáik keletkeznek. A fiúknak megnő a péniszük, megjelenik a fanszőrzetük és az arcszőrzetük, általában véve is megerősödik a szőrzetük, hangjuk mélyebb lesz, és megnő izmaik tömege.
A lányok szervezetében több úgynevezett női hormon, vagyis progeszteron és ösztrogén termelődik, és kevesebb termelődik a férfi nemi hormonból, az androgénekbőí (pl. a mellékvesekéregben termelődő tesztoszteron). A fiúk esetében épp fordítva indul meg a hormontermelés: több keletkezik az androgénekbőí, és kevesebb az ösztrogénből.
Az ösztrogén csökkenti a faggyúmirigyek méretét, lassítja a faggyútermelést, valamint csökkenti a faggyú zsírtartalmát. Az androgének hatása éppen ellenkező: megnöveli a fagy-gyúmirigyek méretét, és stimulálja a faggyútermelést. Ezért ha egy fiúnak magas az androgénszintje, jobban ki van téve az akné veszélyének. A tesztoszteron a kollagéntermelődést is növeli, ezért a férfiak bőre érdesebb, mint a nőké. Az ösztrogén ezzel szemben lággyá és selymessé teszi a bőrt.
Menopauza
Talán nem kell bemutatni, mivel jár a negyvenöt és ötvenöt éves kor közt bekövetkező hormonális változás. Különösen azoknak nem, akik megtapasztalták a menopauza tüneteit: a hőhullámokat, az álmatlanságot, a hangulati ingadozást, a szexuális vágy csökkenését, illetve a hízásra való hajlam növekedését. Ez mind annak a következménye, hogy a szervezetben csökken az ösztrogéntermelés.
A bőr állagát és tápanyagellátását érintő változások sokkal kevésbé látványosak. Amint láttuk, a hormonok igen fontos szerepet játszanak bőrünk felépítésében és abban, hogy a bőr milyen anyagokat választ ki. A legfontosabb különbség a menopauza előtti és utáni hormonális egyensúly közt az, hogy csökken az ösztrogén szintje. Ezért míg korábban az ösztrogén elrejtette vagy kiegyensúlyozta a tesztoszteron hatását, a nő szervezete most mintegy utat enged annak.
A csökkent ösztrogénszint hatása a bőrre
- Zsírosabb lesz: a „tesztoszteron-áradat” ahhoz vezet, hogy nő a faggyúmirigyek termelése, így zsírosabbá válik a bőr. Aknéra emlékeztető pattanások és más bőrirritációk jelenhetnek meg.
- Szőrösebb lesz: ugyanezen okból a menopauza után erősebbé válhat a szőrzet nem kívánt helyeken.
- Elvékonyodik: az ösztrogén növeli a hámréteg osztódásának és az új sejtek keletkezésének sebességét. Az ösztrogéntermelés csökkenésével az új sejtek termelődése is lassul.
- Szárazabbá és rugalmatlanná válik: az ösztrogén olyan anyagok termelődését is segíti, amelyek biztosítják a bőr nedvességtartalmát, rugalmasságát és selymességét. Amint az ösztrogénszint csökken, a bőr is veszít ragyogásából.
Kerüljük a környezetből származó ösztrogént!
Fontos, hogy a menopauza hormonális hatásainak – vagyis arcbőrünk és egész szervezetünk változásának – ellensúlyozására minél kevesebb mesterséges ösztrogént, ún. xeno-ösztrogént juttassunk szervezetünkbe. Környezetünk már eleve tele van az ösztrogénhez hasonló anyagokkal. Meglehet, jó ötletnek tűnik mesterségesen pótolni az ösztrogént, amikor szervezetünk már nem termel belőle olyan sokat, a hormon pótló szerek azonban durván beleavatkoznak hormonháztartásunk egyensúlyába, ráadásul megterhelik szervezetünk beépített méregtelenítő rendszerét.
Számos vegyület rendelkezik a hormonokra jellemző tulajdonságokkal: befolyásolják a hormontermelődést, és ezen keresztül a menstruációs ciklust, a termékenységet, a spermiumok termelődését, stb. Úgy tűnik, az efféle anyagokkal való tartós érintkezés bizonyos degeneratív betegségekre is hajlamosít (pl. rák). Éppen ezért „ellentápanyagok”-nak is szokás őket nevezni.
Manapság persze elkerülhetetlenül érintkezünk ilyen vegyi anyagokkal, de sokat tehetünk annak érdekében, hogy a minimumra csökkentsük jelenlétüket környezetünkben. Igyunk ásványvizet vagy szűrjük meg az ivóvizet, és lehetőség szerint fogyasszunk bioélelmiszert. Használjunk a lehető legkevesebbet háztartási vegyszerekből. Kerüljük a dohányzást, és ne szedjünk sem fogamzásgátló tablettát, sem pedig mesterséges hormonpótló (HRT) gyógyszereket.
Természetes hormonpótlás
Környezetünk biztosít számunkra olyan természetes növényi anyagokat, amelyek hatása hasonlít az ösztrogén éhez, és hathatós segítséget nyújtanak a hormonális változások idején. Ezek az anyagok a mesterséges szerekkel ellentétben nem ártanak szervezetünknek, ugyanakkor képesek ellensúlyozni szervezetünk ösztrogén-állományának csökkenését. Számos zöldség és gyümölcs tartalmaz jelentős mennyiségben olyan vegyületeket, amelyek hatása hasonló szervezetünk hormonjaiéhoz. A szója például rendkívül sok genisztint és daidzeint tartalmaz, ezek ma már koncentrátum formájában is kaphatók.
A fitoösztrogének hatékonyan enyhítik a menopauza tüneteit
Az ázsiai nők – és különösen a japánok – ritkán szenvednek hőhullámoktól és a hormonális változás más kellemetlen hatásaitól, ezen a vidéken ugyanis a szója a napi étrend részét képezi.
Sokféle rosszat lehetett a közelmúltban hallani és olvasni a szójáról. Mégis megdönthetetlen bizonyítékok szólnak amellett, hogy a magas izoflavon-bevitel (ez a szója hatóanyaga) összefügg egymással. Á szója elleni lefőbb érv, hogy úgynevezett phytátokat tartalmaz, amelyek gátolják egyes fontos ásványi anyagok, például a kalcium beépülését a szervezetbe. Azonban a legtöbb gabonaféle – elsősorban is a búza – tartalmaz ilyen anyagot. Tehát mindennek ellenére az a véleményünk, hogy a szója minden étrend ideális összetevője.
Természetes fitoösztrogén található az alábbi növényekben:
- szója, lucerna, lenmag
- bab, zab, édeskömény
- zeller, fodroslevelű petrezselyem (más néven francia petrezselyem)
- vörös lóhere, rebarbara
- fűszernövények: barátcserje (más néven szűzbariska vagy szűzfa), poloskavész (más néven fekete kígyógyökér, csörgőgyökér, indiánasszony gyökér), kínai angyalgyökér (más néven dong quai), jamgumó (dioscorea batatas)
Összegezve a következőket tehetjük annak érdekében, hogy a lehető legkevésbé zavarjuk meg szervezetünk hormonháztartásának egyensúlyát:
- Igyunk ásványvizet vagy szűrt
- Amennyire csak lehetőségeink engedik, igyekezzünk ökológiai gazdálkodásból származó termékeket vásárolni.
- Kerüljük a mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételeket.
- Fogyasszunk minél kevesebb zsíros ételt.
- A zsírokat tartalmazó ételeket (pl. olajos magvakat, sajtot) lehetőleg ne csomagoljuk műanyag tárolóedénybe, zacskóba, celofánba. Használjunk inkább üveget, papírzacskót, stb.
- Mindig alaposan mossuk meg a gyümölcsöket és a zöldségeket.
- Ne vásároljunk olyan ételt, amelyet termesztése, tárolása vagy árusítása során kipufogógáz érhetett.
- Háztartási vegyszerekből használjunk a lehető legkevesebbet.
- Mellőzzük a dohányzást.
- Ne végezzünk testedzést forgalmas út közelében.
- Ne használjunk fogamzásgátló tablettát, valamint kerüljük az ösztrogén hormonpótló terápiát.
- Étrendünkbe iktassunk be rendszeresen fitoösztrogéneket.
Körmünk jelez
Sokan legalább annyi időt és pénzt költenek körömápolásra, mint bőrápolásra. Körmünk valójában bőrünk kiterjesztése: kemény, szorosan összezsúfolt, keratinban gazdag hámsejtek alkotják. Legfőbb feladatuk, hogy idegvégződésekben gazdag ujjhegyeinket védjék. A mindennapok során nagy segítséget nyújtanak: körmeink segítségével tudunk kaparni, vakarózni, illetve felvenni a földről apró tárgyakat. A köröm a körömágy felől növekszik, és mintegy 1 mm-rel lesz hosszabb hetente. A körömágynál változnak át a bőr sejtjei olyan sejtekké, amelyek a körmöt építik fel.
Az egészséges köröm az elégséges vérellátásnak köszönhetően rózsaszín. A köröm színének, illetve felépítésének változásai jól jelzik, miféle probléma vagy hiányállapot áll fenn szervezetünkben, illetve adott esetben utalhatnak sérülésre vagy arra, hogy valamilyen káros anyaggal érintkeztünk. Az alábbi táblázatban összefoglaltuk a körmökön megjelenő jelzésértékű elváltozásokat, mellettük pedig azt a táplálkozási hiányosságot, amely általában az adott probléma hátterében áll.
Összegezve a következőket tehetjük annak érdekében, hogy megőrizzük körmeink egészségét és szépségét:
- Tartsuk be a „Tiszta bőr étrendjét”
- Fogyasszunk minél több friss gyümölcsöt és zöldséget, valamint kénben és szilíciumban gazdag ételeket (pi. halat, brokkolit, hagymát és tengeri algát).
- Válasszunk ki egy jó minőségű, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítő készítményt
- Iktassunk be étrendünkbe MSM tartalmú étrend-kiegészítőt. Az MSM a kén egy formája, és a kutatási eredmények szerint jól hat a köröm egészségi állapotára.
- Gondosan ápoljuk körmeinket. Ne használjuk őket kaparásra, tépésre, és óvjuk őket a vegyi anyagoktól. pl. viseljünk gumikesztyűt mosogatás közben
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.