Nátha, influenza gyógyítása immunerősítéssel [SZAKORVOS]
Irigyli azokat, akik könnyen átvészelik még a legcsúnyább nátha- és influenzaszezont is? Szeretné, ha ugyanez Önre is igaz lenne?
A nátha és az influenza a leggyakoribb betegségek közé tartoznak. Dr. Joseph Mercola, egy Illinois állambeli egészségügyi centrum oszteopátiás orvosa szerint a felnőtteket évente egyszer-kétszer éri utol ez a probléma.
Szerencsére számos eszköz létezik arra, hogy megússza ezeket a betegségeket, vagy ha mégsem, legalább gyorsan túl legyen rajtuk. Ez a fejezet olyan stratégiákat kínál, amelyek gyorsan megállíthatják a náthát és az influenzát. Ám előbb nem árt szembesülni a nátha és az influenza közötti különbségekkel.
Mi a nátha?
A tudósok a felnőtteket megbetegítő náthavírusoknak még a felét sem azonosították, holott már több mint kétszáz náthavírust ismernek, beleértve száznál is nagyobb számú rhino vírust és három coronavírus-törzset. A helyzetet bonyolítja, hogy a náthás esetek 10-15 százalékát olyan vírusok, például adenovírusok és Coxsackie-vírusok okozzák, amelyek súlyosabb betegségért is felelősek.
A nátha, mint az közismert, a felső légutak – az orrüreg, a torok és az arcüregek – betegsége. Ahhoz, hogy megvesse a lábát, a vírusnak be kell jutnia az orrba. Ha sikerül hozzákapcsolódnia az orrüreget bélelő sejtekhez, elkezd sokszorozódni. Az ezt követő 12 – 24 órában sok zsebkendőt elhasználunk. A nátha korai jelei a fájdalmas, kaparó érzés a torokban, az orrfolyás és a tüsszögés. Az első két napban tetőznek a tünetek, ekkor a leginkább fertőzőek az érintettek.
- A kihűlés veszélyei
- Tüdőgyulladás – höröghurut, influenza
- Meghűlésekkel kapcsolatok kérdések, folyton megfázom!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A nátha leggyakrabban kézről kézre terjed, majd kézről orra vagy kézről szembe (ahol a vírus lejut a könnycsatornákon az orrnyálkahártyába). A vírust elkaphatja úgy is, hogy belélegez más által kitüsszentett vagy kiköhögött cseppeket. Mivel a náthavírusok több órán át életben maradnak a szervezeten kívül, a betegséghez elég, ha megérint egy tárgyat, amely náthavírusokkal szennyezett, majd megdörzsöli az orrát, szemét. A nátha lefolyása két naptól két hétig terjedhet.
Mi az influenza?
Az influenza, amelyet az influenzavírusok egyes törzsei okoznak, a náthánál jóval komolyabb betegség, akár halálos kimenetelű is lehet. Az influenza szövődményei világszerte sok emberéletet követelnek. Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a szezonális influenza szövődményeinek következtében évente 500-2000 fő veszíti életét.
Íme, az influenza néhány tünete, amely alapján elhatárolható a náthától:
- Magas láz (38,9-40 Celsius-fok) több napon át.
- Kínzó fejfájás.
- Erős általános fájdalom, izomfájdalom.
- Gyengeség és fáradtság érzete, amely 2-3 hétig is eltarthat.
- Rendkívüli kimerültség a betegség kezdetekor.
- Száraz köhögés és kellemetlen érzés a mellkasban, amely idővel egyre kínzóbbá válhat.
Az influenza a fertőzöttek váladékaival, köhögéssel és tüsszögéssel terjed. Általában a legtöbben egy-két hét alatt felépülnek e betegségből.
Az influenza ellen nehéz védettséget szerezni, mert az influenzavírusok mutálódnak. Állandóan új és új vírusok lépnek fel, amelyek képesek kicselezni az immunrendszerünket. A vakcinagyártók kénytelenek előzetesen találgatni, hogy milyen mutációk fognak feltűnni a következő influenzaszezonban.
A nátha és az influenza megelőzése
Nem élhetünk üvegbura alatt, megszűrt, tisztított levegőt belélegezve, anélkül, hogy valaha is megérintenénk egy fertőzött felületet. De tehetünk erőfeszítéseket, különösen nátha- és influenzaszezonban (nyár végétől tél végéig), hogy kerüljük a szoros érintkezést azokkal, akik éppen meg vannak fázva vagy influenzásak. Dr. Neal Rolfe Chamberlain orvosi mikrobiológus, a missouri Kirksville Oszteopátiás Orvoslás Főiskola oktatója legalábbis ezt vallja.
A szakember azt tanácsolja, hogy ha muszáj kapcsolatban lennie influenzás emberekkel, figyeljen arra, nehogy leköhögjék vagy letüsszentsék. Természetesen, amikor a családtagjai kapják el az influenzát, nem tudja kivédeni a közelséget. Ebben az esetben kiváltképpen ügyelnie kell arra, hogy sűrűn kezet mosson, és ne nyúljon az orrához, a szájához és a szeméhez.
Bár egyes holisztikus orvosok és alternatív terapeuták megkérdőjelezik széles körű használatát, az éves influenzaoltást általában biztonságosnak tartják. Az orvosok az idősek és a legyengült immunrendszerűek számára mindenképp ajánlják a beadását.
Hosszú távú védelem
A gyakori kézmosás és a tüsszögő betegek elkerülése rövid távon alkalmas a nátha vagy az influenza kivédésére, de ezek nem járulnak hozzá az immunrendszer hosszú távú erősítéséhez. Ehhez át kell gondolnia az életmódját. Dr. Stengler szerint az egyes számú teendő a nátha és az influenza elleni védettség kialakítása érdekében, ha megfelelő módszereket választ a stressz kezelésére.
„Temérdek vizsgálatban kimutatták, hogy a szellemi és érzelmi stressz csökkenti az immunrendszer aktivitását” – mondja. Nem csak a stressztényezők önmagukban okoznak kárt: az sem mindegy, hogyan észleli ezeket, és miként reagál rájuk. Dr. Stengler legfőbb tanácsa a stresszt nehezen viselő emberek számára, hogy mozogjanak többet, mivel a testedzés nagyszerű feszültségcsökkentő. És hogy melyik testedzés a legjobb? „Amelyikben örömét leli, és rendszeresen csinálja” – állítja dr. Stengler.
A testedzésen túl fedezze fel a stresszcsökkentő technikák tárházát, amelyeket az Immunrendszer és mentális egészség című fejezetben ismerhet meg. Emellett az egészséges étrend, valamint a kielégítő emésztés és salakanyag-eltávolítás is létfontosságú a hosszú távú védelemhez – ezekről a témákról is olvashat a továbbiakban.
Hagyományos kezelés
Az alábbiakban az influenza gyógyítása során alkalmazott hagyományos módszerekről tájékozódhat. A tünetek megjelenésétől számított első két napon belül célzott antivirális kezelés lehetséges neuraminidázbénítókkal (oseltamivir, zanamivir), valamint a csak influenza A vírus ellen hatásos adamantán származékokkal (amantadin, rimantadin).
Ezek a gyógyszerek gátolják a vírusok sejtekből való kijutását, ezzel akadályozzák meg a szétterjedésüket a szervezetben. Az antivirális szerek vénykötelesek, és az orvos csak akkor írja fel, ha az influenza valóban súlyos lefolyású, illetve nagyon hamar jelentkeznek a veszélyes szövődmények. Egyéb esetekben elégséges az előző oldalon is említett tüneti kezelés.
Az influenza elleni oltás hatékonyságának növelése
Egy másik, franciaországi vizsgálatban az ásványianyag- és vitaminpótlás immunitásra gyakorolt hatását kutatták idős betegekben az influenza elleni oltást követő két évben.
A legjobb, ha az influenzaoltás után legalább öt napig cinket, ginzenget és szelént is szed. Dr. Stengler 100 milligramm koreai ginzeng, 20 milligramm cink és 200-400 mikrogramm szelén bevitelét ajánlja.
Az influenzaoltás hatékonyságát dr. Stengler szerint napi 500 milligramm kasvirág és akár 2000 milligramm C-vitamin nagymértékben fokozni tudja. (A C-vitamint lehet 500-600 milligrammonként, napi három adagban szedni azoknak, akiknél nagy dózisban hasmenést okoz.)
A bő vizes orrfolyás a fokozott nyálkahártya-működés következménye, amely a nyálkahártya duzzanatával jár. Ezért tapasztalja azt, hogy számtalanszor hiába fújja ki az orrát, nem jön semmi. Az orrlégzés helyreállítására antihisztaminos orrcseppek, orrspray-k alkalmasak. Ezek azon az alapon működnek, hogy a nyálkahártya duzzadásáért és a vizes orrfolyásért a hisztamin nevű molekula a felelős.
Az antihisztaminok ugyanazokhoz a kötőhelyekhez kapcsolódnak, mint a hisztamin, azonban nem váltanak ki semmilyen reakciót. így a hisztamin már nem tud a kötőhelyhez kapcsolódni, és megszűnnek a kellemetlen tünetek. Az antihisztaminos készítmények vény nélkül kaphatóak a patikákban.
- Influenza esetén jól jöhetnek a vény nélkül kapható megfázás elleni készítmények, amelyek Paracetamol-, ibuprofen- vagy aszpirintartalmúak, és hatékonyan csökkentik mind a fájdalmat, mind a gyulladást. Ezeket tabletta, valamint vízben, forró teában oldható porok formájában forgalmazzák. Utóbbi ilyenkor igen előnyös a fokozott folyadékigény miatt.
- Olyan köhögésre, amely nem reagál az antihisztamin és gyulladásgátló kombinációra, szedjen dextromethorfantartalmú, köhögés elleni szirupot vagy kapszulát. Az orvos szükség esetén erősebb szert is felírhat.
- Ha eldugult az orra és rossz a közérzete, fogyasszon sok folyadékot. Az ajánlott mennyiség 4 deciliter víz testsúlykilogrammonként. Kerüljön továbbá mindenfajta cukrot, gabonafélét és tejterméket. Dr. Mercola állítja ugyanis, hogy ezek súlyosbíthatják a problémát.
- Létezik egy ipratropium-bromid hatóanyagú spray, amely segíthet megállítani az orrfolyást, ha az antihisztaminok túlzott álmosságot okoznának. Kérdezze meg orvosát, hogy ajánlja-e ennek a készítménynek a kipróbálását az Ön esetében.
Alternatív kezelés
Míg a hagyományos orvoslás hívei antihisztaminok, lázcsillapítók és gyulladásgátlók használatát javasolják a nátha, illetve az influenza fellépésekor, sok holisztikus orvos úgy véli, hogy ezek a gyógyszerek gátolják az immunrendszer működését, és lassítják a gyógyulást, miközben a tüneteket elnyomják. Dr. Mercola szerint a náthavírusok kevésbé hatékonyan szaporodnak megemelkedett testhőmérséklet esetén, és a nem túl magas láz valójában segít felgyorsítani a betegségből való felépülést.
A gyógyszerek helyett dr. Stengler először gyógynövényeket „vet be” influenzás betegeinél. Kifejlesztett egy általa víruskoktélnak nevezett készítményt, amelyet az immunrendszer erősítésére ajánl. Azt tanácsolja, hogy ezt a koktélt, valamint más gyógynövényes és homeopátiás termékeket tartson mindig kéznél.
A készítmény az alábbi összetevőkből áll:
- fél pohár meleg víz,
- 30-30 csepp kasvirág- (Echinacea-) és csüdfű- (Astragalus-), illetve reishi gyógygombatinktúra,
- 10 csepp édesgyökér-tinktúra. Dr. Stengler azt javasolja a pácienseinek, hogy megelőzésképpen igyanak ebből a koktélból naponta kétszer, amikor az influenza felüti a fejét a környezetükben, egészen addig, amíg a járvány le nem cseng. Betegség esetén napközben két-három óránként kell fogyasztani a szerből. Általában öt nap elteltével már szűnnek a panaszok.
A reishi gombát Magyarországon tinktúra formájában nem lehet megvásárolni, csak porként vagy kapszulaként, ezért igen szerencsés, hogy dr. Stengler alternatívával is szolgál. A tinktúrák helyett a betegség fellépésekor 500 milligrammos kasvirág-, csüdfű-, reishi- vagy édesgyökér-kapszulákból is be lehet szedni egyet-kettőt napközben, két-három óránként.
Nem is kell mind a négy immunerősítőt bevennie a kedvező hatáshoz.
A fentieken kívül igyon sok gyömbérgyökérteát
Ezt friss gyömbérből állíthatja elő úgy, hogy egy másfél centiméteres darabot levág belőle, és lereszelve vagy egészben egy pohárnyi forró vízbe teszi 5 percre. De természetesen már előre elkészített gyömbérteát is vehet a boltban. Három-négy csészével tanácsos elfogyasztani belőle a nap folyamán.
Dr. Stengler azt tanácsolja, hogy válasszon ki néhányat az említett immunerősítő gyógynövényekből, és használja őket következetesen.
Próbálja ki az alábbiakat:
- Maitake gomba: 3 – 7 grammot kell bevinni belőle naponta.
- Olívalevél: 500 – 1000 milligramm az ajánlott napi adag.
- Bodzakivonat: a csomagoláson lévő instrukciókat kell követni. Torokfájásra dr. Stengler a méhek által termelt propoliszt javasolja. „Spriccelje egyenesen a torkába, vagy tinktúra formájában szerezze be, és fogyassza cseppenként. Meggyőződésem, hogy rendkívüli antimikrobiális, valamint természetes gyulladásgátló hatása van. Egyes európai orvosok sebek kezelésére is alkalmazzák a fertőzések megelőzése érdekében.” A torokba való spriccelés esetén naponta háromszor egy millilitert kell használni belőle.
Dr. Stengler szerint érdemes felkeresni egy képzett homeopatát, hogy az állapotának megfelelő, egyénre szabott gyógymódban részesüljön. Ha erre nincs lehetőség, a következő homeopátiás kezelések állnak az influenzával küszködők rendelkezésére.
Homeopátiás kezelések:
- Ez a készítmény gyorsan meg tudja állítani az influenzát, ha időben elkezdi szedni. Dr. Stengler ennek kipróbálását javasolja elsőként a betegtájékoztatóban lévő instrukciók követésével.
- „Ez kifejezetten arra a fajta influenzára jó, amikor nagyon fájnak az izmaink, és hidegrázás, szédülés, valamint fáradtság kínoz bennünket” — mondja dr. Stengler.
- Arsenicum album. Stengler szerint ez a megfelelő szer, ha az influenza erős hidegrázással, egyszerre jelentkező hányással és hasmenéssel, valamint sok szorongással jár.
- Az arcüregek eldugulását bármilyen homeopátiás kombinált szer enyhítheti, amelyet sinusitis, azaz a melléküregek gyulladásának kezelésére javasol a szakirodalom vagy a patikus.
Dr. Stengler úgy véli, azzal a készítménnyel kell kezdeni, amit éppen az illető tüneteire ajánlanak, de egyszerre többféle homeopátiás szert is lehet használni. Ez általában gyorsítja a felépülést.
A homeopátiás szerek egyáltalán nem toxikusak
Mindig konzultáljon azonban a háziorvosával, hogy biztos lehessen benne, az állapota nem igényel sürgős orvosi kezelést. Ahogy bekövetkezik a javulás, hagyja abba a homeopátiás készítmények alkalmazását, mert ha túl sokat vesz be valamelyikből, ritkán ugyan, de a tünetek rosszabbodhatnak.
Öngyógyítás
A nátha vagy influenza fellépésekor jó néhányan először magukat próbálják meggyógyítani, nem mennek rögtön orvoshoz. Biztosan már rengetegszer hallotta korábban, hogy ilyenkor pihenjen annyit, amennyit csak tud, igyon sok folyadékot, és folyamatosan figyelje az állapotát. Bár az influenza nagyobb eséllyel okoz súlyos szövődményeket, a nátha is kicsúszhat az irányítása alól. Dr. Mercola arra biztat, hogy nátha vagy influenza esetén nyugodtan kúrálja magát, de makacsul fennálló, kellemetlen tünetek jelentkezésekor, vagy ha a következők bármelyikét tapasztalja..
..akkor forduljon orvoshoz:
- tartósan 39,4 Celsius-fok feletti láz,
- erős fájdalom a fülben,
- zöld orrváladék,
- nehézlégzés és állandó, zöld, illetve sárga köpetet termelő köhögés, íme, néhány további lépés, amellyel megfékezheti az influenzát és a náthát:
Szedjen C-vitamint. Már napi 1000 milligrammról is kimutatták, hogy lerövidíti a nátha időtartamát. Ha híg széklet vagy hasmenés lép fel, hagyja abba a C-vitamin szedését. Egyesek bélrendszere ugyanis rosszul tolerálja a C-vitamint, és ezért hashajtó hatása van.
Egyen forró, gőzölgő csirkehúslevest. Dr. Mercola tapasztalatai szerint a hagyományos házi praktikák a leghatásosabbak. A csirkében található cisztein segíti a váladék hígítását és az orrdugulás enyhítését. Dr. Mercola azt tanácsolja, szórjon a levesbe sok csípős paprikát, amely fokozza a váladékoldó hatást.
Éljen az aromaterápia előnyeivel. Illóolajokkal frissítő és gyógyító atmoszférát teremthet. Ha érzi, hogy eldugult az orra, keverjen 6 csepp eukaliptuszolajat 30 milliliter bőrápoló krémhez vagy 12 cseppet 30 milliliter növényi olajhoz, és dörzsölje a mellkasára. Dr. Kurt Schnaubelt, a kaliforniai San Rafael Pacific Aromaterápiás Intézet munkatársa emellett azt ajánlja, hogy tegyen 5 csepp levendula- vagy zsályaolajat a forró fürdővízbe. A szakember úgy véli, ezek a gyógynövények erősítik az immunrendszert. Ne feledje, hogy az illóolajokat nem szabad szájon át alkalmazni, csakis külső használatra alkalmasak.
Kerülje a tejet a fertőzés idején. Bár ezzel a tanáccsal nem mindenki ért egyet, az alternatív orvoslás hívei gyakran javasolják ezt nátha és influenza esetén. Dr. Mercola magyarázata alapján sok ember érzékeny a tejre, illetve a tej fokozhatja a váladéktermelést.
Amit a cinkről tudni érdemes
Mi lehet a magyarázat?
Dr. Guy Berthon, a toulousi Orvosi Bioorganikus Kémiai Kutatócsoport kutatási vezetője szerint a különbség a cink típusán és a cukorka előállításához használt készítményen múlik.Kiderült, hogy a nátha súlyosságát és időtartamát jelentősen csökkentő készítmények előállításánál cink-acetátot alkalmaztak. Méghozzá olyan formában, amely pozitív töltésű cinkionok megfelelő dózisát bocsátja ki egy bizonyos pH-értéken. A cink más formáit tartalmazó szerek viszont nem bizonyultak hatékonynak. Ilyen volt például, amikor a cinket édesítőszerekkel, citromsavval vagy C-vitaminnal keverték. „Úgy tűnik, ezekben a termékekben a cink nem ionizált formában található, és más a pH-értékük is” – mondja dr. Berthon.
Kutatási eredmények
George Eby, a texasi Austin George Eby Kutatóközpontjának elnöke az egyik amerikai orvosi szaklapban beszámolt egy kutatásról, amely bizonyos cinktartalmú cukorkákról kimutatta, hogy fokozták a nátha tüneteit. Ezekből ugyanis negatív töltésű cinkionok szabadultak fel.Eby, aki felfedezte és elsőként közölte a cink ionizációjával kapcsolatos elméletet, szabadalmaztatott egy pozitív töltésű cinkionokat tartalmazó készítményt. A szakember véleménye szerint a kereskedelemben kapható „cinkion tartalmú” cukorkák közül sokban nem találhatók meg megfelelő mennyiségben a cinkionok. Általában elmondható, hogy azoknak a cukorkáknak, amelyek megfelelő mennyiségű és minőségű cinkionokat tartalmaznak, összehúzó, szárító hatása van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.