Mi okozza az inzulinrezisztenciát? 4 bevált tipp a megelőzésére
Miről van szó?
Az elfogyasztott táplálék egy részéből vércukor (glükóz) keletkezik: ez a szervezet fő energiaforrása. A hasnyálmirigy válaszképpen inzulint termel, s a hormon a vércukor felvételére utasítja a test sejtjeit. Ám az inzulin iránt bizonyos okokból rezisztenssé (ellenállóvá) váló sejtek nem reagálnak a hormon utasítására, amire válaszul a hasnyálmirigy egyre több inzulint pumpál a vérbe.
Mi okozza?
A kutatók ma sem értik tökéletesen az inzulinrezisztencia létrejöttének okát, de az biztos, hogy genetikai tényezők, az előrehaladott életkor, a tunya életmód és az elhízás (főleg a hasra hízás) mind-mind kulcsszerepet játszhatnak benne. Hozzájárulhat a zsíros étrend és a finomított szénhidrátok túlzott mértékű fogyasztása is. Újabban gyanúval illetik a krónikus gyulladásokat (például az ínybetegséget), mert az ezek hatására termelődő vegyületek csökkentik vagy megszüntetik a sejtek fogékonyságát az inzulin kiváltotta kémiai jelzések iránt.
Miért veszélyes?
A felszaporodott inzulin egyrészt károsítja a véredényeket, másrészt arra serkenti a májat, hogy fokozza a trigliceridek (vérzsírok) és a káros LDL-koleszterin előállítását, azaz kevesebb jótékony HDL-koleszterin termelődik. A túlzott inzulinmennyiség növeli a vérrögképződés kockázatát, és növeli a vérnyomást. A fokozott inzulintermelődés miatt gyakoribb egyes daganatos megbetegedések és az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűsége. Ha a hasnyálmirigy képtelen lépést tartani a szervezet megnövekedett inzulinigényével, a vércukorszint lassan, de biztosan növekedni kezd: kialakul a cukorbetegség.
A megelőzés fő lépései
- TESTMOZGÁS lehetőleg mindennap; hatására javul a sejtek inzulinfelhasználásának hatásfoka.
- KEVÉSBÉ HIZLALÓ (telített zsiradékoktól és finomított cukroktól mentes) étrend bevezetése.
- FOGYÁS, a testsúly 5-7 százalékának leadása.
- ÉDESSÉG HELYETT több gyümölcs és zöldség, finomított gabonatermékek és szemes termények helyett teljes kiőrlésű változatok beiktatása az étrendbe.
Mik a magas vérnyomás káros hatásai – a megelőzés 4 pontja!
Miről van szó?
A vérnyomás a keringő vérnek az érfalakra belülről kifejtett erőhatása. Az egészséges érfal a szív által pumpált vér minden lökéshullámára rugalmasan kitágul, így a vérnyomás állandóan normál (alacsony) értéken marad. Ha azonban az érfal merevvé válik, nehezebben tágul, tehát megnő a vérnyomás: mint amikor egy lustán hömpölygő, széles folyó szűk hegyszorosba érve dübörgő, zúgó áradattá változik. (A magas vérnyomásnak oka és következménye egyaránt az erek elmerevedése.)
A prehipertónia (normálisnál valamivel magasabb vérnyomás) 120/80 Hgmm-nél kezdődik; tényleges hipertóniáról 140/90 higanymilliméter felett beszélhetünk.
Mi okozza?
A magas vérnyomás kialakulásában több tényező is szerepet játszhat: örökletes (családi) hajlam, nemi és etnikai determináltság (férfiaknál és feketéknél gyakoribb), továbbá öregedés, dohányzás, elhízás, stressz, mozgásszegény életmód, zöldséget, gyümölcsöt és tejtermékeket alig tartalmazó, ám sós és zsíros ételekben gazdag étrend. E rizikófaktorok többsége okozza az érfalak rugalmasságáért felelős nitrogén-oxid (NO) termelődésének csökkenését.
Miért veszélyes?
Magas vérnyomás hatására az erek megvastagodnak, merevvé válnak és összeszűkülnek, így a szervek kevesebb vérhez, tápanyaghoz és oxigénhez jutnak. A szűk erekben megnő a vérrögképződés (trombózis) kockázata, aminek infarktus, stroke (agyi érkatasztrófa) vagy perifériás érbetegség lehet a következménye. Az érszűkület szenilitáshoz, veseelégtelenséghez, látászavarhoz, sőt vaksághoz is vezethet.
Magas vérnyomás károsító hatásai
- Magas vérnyomás hatására az érfalakat bélelő izomzat megvastagszik, amitől az ér beszűkül, és megnő a veszélye, hogy a keringést elzáró vérrög képződik (felső kép). A következmény: infarktus vagy stroke.
- A gyorsan áramló vér károsítja az érfalakat bélelő, érzékeny sejtréteget. A károsodott érfal mágnesként vonzza a fehérvérsejteket és az LDL-koleszterint, melyek felhalmozódva plakkot (lerakódást) képeznek. A plakk nagy veszélyt jelent a szívre.
- A hipertónia az agyi erek összeszűkülését és meggyengülését eredményezheti, aminek a stroke (agyi érkatasztrófa) két típusa lehet a következménye: ha egy vérrög elzárja az eret, agyérgörcs (isémiás attack, agyi infarktus) léphet fel, vagy megreped az ér, és agyvérzés következik be.
- Az artériák beszűkülése miatt a szívnek keményebben kell dolgoznia, emiatt a bal kamra megnagyobbodik. Csakhogy a nagyobb szív nem tud teljesen kitágulni és megtelni vérrel, ezért a pumpálás hatásfoka romlik, ami infarktushoz, hirtelen szívmegálláshoz, pangásos szívelégtelenséghez vezethet.
A megelőzés fő lépései
- ABBAHAGYNI a dohányzást.
- TÖBBET MOZOGNI a vérnyomás csökkentése és a fogyás érdekében.
- KERÜLNI a sós ételeket és az utósózást.
- TÖBB gyümölcsöt, zöldséget és sovány tejterméket enni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.