A fogak és az íny ápolása – tippek
A betegségek ellen védelmet nyújtó ételek jó része ropogós jellegű (gondoljon csak a zöldségekre és a gyümölcsökre, a hántolatlan magokra és az olajos magvakra), így elfogyasztásukhoz jó fogakra van szükségünk. Az egészséges íny számos súlyos egészségi probléma megelőzésében segít, például az érelmeszesedésében és egyes rákos daganatokéban.
Ne siessen a fogmosással!
Evés után mindig várjon legalább 20 percet – ha lehet egy órát – mielőtt fogat mosna. Ez idő alatt tovább termelődik a szervezet saját szájvize, a nyál, amely segít csíramentesen tartani a szájüreget. Ha étkezés után azonnal megtisztítja fogait, elveszítheti e fontos előnyöket.
Lepedék elleni szer
Emellett a baktériumok által a lepedékképzéshez használt enzimek működését is gátolja. A vörösáfonya-lé hígítással és cukor hozzáadásával készül, így elveszíti fenti hatásait, a tudósok ezért másként, pl. fogkrém összetevőjeként próbálják alkalmazni.
Tisztítsa sóval!
Ez a hagyományos fogmosási módszer azért működik, mert a só igen hatékonyan pusztítja el az ínybetegséget okozó, lepedékképző baktériumokat. Keverje a sót pasztává egy kevés vízzel, mártsa bele a fogkefét, és lásson munkához. Utána mossa meg a fogát fogkrémmel is. A só antibakteriális hatását úgy is kihasználhatja, ha felold egy teáskanál sót egy kis pohár meleg vízben, s naponta öblöget ezzel az oldattal.
Próbálkozzon citrommal és zsályával!
Keverje össze egy citrom összetört húsát egy teáskanálnyi aprított zsályalevéllel. Adjon hozzá egy fél teáskanál fahéjolajat és egy teáskanál íriszgyökérport, majd keverje sűrű pasztává egy teáskanál desztillált vízzel. Dörzsölje a keveréket az ínyére és a fogaira, ami segít eltávolítani a fogak barnás elszíneződését és gátolja a szájüregben élő káros baktériumok ínygyulladáshoz vezető szaporodását. A paszta lezárt, sterilizált tégelyben 12 hónapig is eltartható.
Fújja le vízzel és levegővel!
Még a leghatékonyabb fogkefés mosás is csak a fogak felületének 60 százalékát éri el, emiatt olyan fontos a fogselyem (vagy a foghézag- kefe, szakszóval interdentális kefe) használata. A fogselyem alkalmazása nem új keletű, több mint 2000 éves emberi maradványokon is fölfedeztek már rá utaló nyomokat. A fogak közti területek tisztításának legújabb eszköze váltakozva levegő- és vízsugarakat „lő” ki magából, és ezzel közel 100 százalékkal több lepedéket távolít el, mint a közönséges fogmosás.
Algákkal a fogszuvasodás ellen
Kefélje eleget!
A megfelelő tisztaság érdekében két percen át kellene mosni a fogakat, ám egy brit felmérés szerint az átlagos fogmosási idő csupán 45 másodperc. Az elektromos fogkefe hatékonysága 50 százalékkal jobb a kézi mosásénál. Lehetőleg olyan elektromos kefét vegyen, amely percenként 40 000 fordulatot végez, és beépített kétperces időzítője is van. A „szonikus” kefék még hatékonyabban tisztítanak azáltal, hogy föllazítják a fogak körüli nyálkát, s ezzel még több lerakódástól szabadítanak meg.
Rágozzon a fertőzések ellen!
A rágógumi, különösen ha étkezések után fogyasztják, javítja a száj egészségét, mivel fokozza a nyálelválasztást. Akkor a leghatékonyabb, ha a gumi xilitolt, azaz nyírfacukrot tartalmaz, amelyet a gyerekek is nyugodtan fogyaszthatnak. A xilitol gátolja a fogszuvasodás egyik fő okozójának, a Streptococcus mutans baktériumnak a tevékenységét, és segíti a sérült fogzománc kijavítását.
Törölje le a baba fogait!
Annak érdekében, hogy gyermeke fogai a lehető legegészségesebbek legyenek, xilitolos törlőkendővel tisztogassa őket. Kimutatták, hogy ez jelentősen csökkenti a szájüregben lévő baktériumok számát.
Kortyolgasson zöld teát!
Japán kutatók 49 és 59 év közötti férfiak vizsgálata alapján megállapították, hogy a legtöbb zöld teát ivók esetében a légritkábbak az ínybetegség tünetei. Úgy vélik, a zöld tea előnyös hatása a benne lévő, antioxidáns tulajdonságú katechinnek köszönhető, amelyről kimutatták, hogy mérsékli a szájüreg baktériumainak gyulladáskeltő hatását.
A szájbaktériumok ártanak az egészségnek!
Csak kevesen tudják, miért hathat a fogak elhanyagolása olyan károsan az általános egészségi állapotra. A vizsgálatok szerint ha a foglepedéket létrehozó (a képen) és ínybetegséget okozó Streptococcus baktériumok a vérbe kerülnek, ott olyan fehérjét termelnek, amelynek hatására összetapadnak a vérlemezkék. Ez vérrögök képződéséhez, a szívbillentyűkön az azok működését akadályozó kinövések megjelenéséhez vagy olyan érgyulladáshoz vezethet, amelytől az erek megvastagodnak, s akadályozhatják a szív és az agy megfelelő vérellátását.
A Streptococcus tigurinust olyan emberek szervezetéből mutatták ki, akik szívbelhártya-, agyhártya- és gerincvelő-gyulladásban szenvednek. Úgy gondolják, hogy a baktériumok a fertőzött íny vérzésekor kerülhetnek a véráramba.
Mindezeken kívül az íny fertőzéséből fakadó alacsony szintű gyulladás hozzájárulhat a 2-es típusú cukorbetegség és a csontritkulás kialakulásához, illetve terhes nők esetében csökkentheti a gyermek születési súlyát.
Igyon édesgyökérteát!
Az édesgyökér növény gyökerében előforduló likoricidin és likorizoflavan-A nevű vegyületek hatékonyan pusztítják el a fogszuvasodáshoz és az ínybetegségekhez köthető baktériumokat. A természetes kezelés kínálta előnyöket egyebek közt úgy is élvezheti, ha naponta kétszer édesgyökérteát iszik. Forrázzon le 1-2 teáskanál édesgyökérport egy csésze vízzel, hagyja állni 10 percig, aztán szűrje le és igya meg. Ha magas a vérnyomása, kérje orvosa tanácsát, mielőtt elkezdené rendszeresen fogyasztani ezt az italt.
Az étkezésekhez egye a gyümölcsöt!
A gyümölcs az étrend nélkülözhetetlen része, mivel létfontosságú tápanyagokat és rostot tartalmaz. Lehetőleg azonban az étkezésekhez egyen gyümölcsöt, ne pedig a köztes időszakban. Bár a gyümölcsökben előforduló cukrok kevésbé ártalmasak a fogaira, mint a feldolgozott élelmiszerekben használt finomított cukrok, azért ezek is táplálékul szolgálhatnak a savat termelő baktériumoknak, amelyek foglepedék-képződést és ínybetegséget okoznak. Emellett pedig a gyümölcsökben lévő savak is kikezdhetik a fogzománcot, ha túl sokat esznek belőlük az étkezések között.
Természetesen a fogzási gondok ellen
Kisbabája fogzási kellemetlenségeit jelentősen enyhítheti az alábbi természetes orvosságokkal.
- Keverjen el két csepp szegfűszegolajat legalább egy evőkanál növényi olajban, és dörzsölje a kicsi ínyébe (először önmagán próbálja ki, nem túl erős-e, és ne feledje, a kisbabák ínye sokkal érzékenyebb)
- Dörzsöljön az ínybe egy-két csepp kamilla-illóolajat naponta egy-két alkalommal, nedves fültisztító pálcika segítségével.
Búcsú a tűtől
A Dél-Amerikában honos Acmella oleracea nevű növényt már az inkák is használták fogfájás ellen, és a belőle készült balzsam szükségtelenné teheti a fájdalmas fogászati injekciókat. A növényben lévő spilanthol nevű vegyület az ínyben felszívódva gátolja a fájdalomreceptorok működését. A brit Cambridge-i Egyetem kutatóinak 2012-ben sikerült gélt készíteniük a növényből, és már meg is kezdték a készítmény klinikai vizsgálatát.
Ellenőrizze a peroxidszintet!
Ha úgy dönt, hogy otthon használható készlettel próbálja fehéríteni a fogait, feltétlenül nézze meg, mennyi hidrogén-peroxidot tartalmaz a termék – az érték nem lehet nagyobb 0,1 százaléknál. Az ennél magasabb koncentráció az ínybetegség súlyosbodását okozhatja, rendkívül megnövelheti a fogak hideg- és melegérzékenységét, sőt szélsőséges esetben vegyi égéseket idézhet elő a szájban. A házilagos fogfehérítő készletek használata előtt mindig kérje fogorvos tanácsát!
Védekezzen a fogcsikorgatás ellen!
Fogorvosa azt tanácsolhatja, hogy éjszaka viseljen fogvédőt vagy olyan eszközt, amely előbbre húzza az alsó állkapcsot és a nyelvet. A viselkedésterápia és a hipnózis is hasznosnak bizonyult a probléma kezelésében.
Segítség a konyhából
Az alábbi jól bevált házilagos gyógymódok enyhíthetik a fogfájást, amíg eljut a fogorvoshoz.
- Szegfűszeg Használjon szegfűszegolajat, vagy ha nincs kéznél, egész szegfűszeget. Vegyen a szájába néhány darabot, várjon, amíg egy kicsit megpuhulnak, aztán óvatosan nyomkodja össze őket a hátsó fogaival, hogy felszabaduljon az illóolaj-tartalmuk. Nyomja az így felpuhított szegfűszegeket a fájó foghoz 30 percen át, vagy amíg a fájdalom nem enyhül.
- Káposztalevél Készítsen borogatást káposztalevelekből: távolítsa el a szívós torzsát, törje össze a leveleket, és tegye őket vászonzacskóba. Nyomja ezt az arcára a fájó fog fölött, ameddig csak jólesik.
Nézesse meg gyermeke manduláját, ha a kicsi éjjelente csikorgatja a fogát. Ez a probléma a 11 év alatti gyermekek legalább egyötödét érinti, zavarja őket az alvásban, és a viselkedési problémákat is súlyosabbá teszi. Nem teljesen világos okokból a megnagyobbodott mandula és/vagy orrmandula gyakori a fogcsikorgató gyermekek körében, ezért mindenképpen jelezze orvosának, ha tapasztalja ezt a problémát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.