Mennyi anyatej kell a gyereknek?
„Hogyan győződhetnék meg arról, hogy a szopós kisfiam eleget eszik-e?”
Üveges etetésnél a kisbaba jóllakottságát maga az üres cumisüveg bizonyítja. Szoptatásnál már több figyelem kell ahhoz, hogy megállapítsuk, jól tápláljuk-e a babánkat. Szerencsére számos jel van, amelynek segítségével megbizonyosodhatunk arról, hogy a gyermekünk kellő mennyiségű anyatejet fogyaszt.
A kisbabának naponta legalább ötször van nagy, csomós, mustárszínű széklete?
Az első hetekben naponta ötnél kevesebb széklet nem megfelelő táplálékfelvételt jelezhet. (Hathetes kortól három hónapos korig a székelések száma lecsökken napi egyre, vagy akár két-, háromnaponta egyre.)
Valahányszor etetés előtt tisztába tesszük, nedves a pelenkája?
Az a baba, aki naponta nyolc-tízszer ürít vizeletet, elegendő mennyiségű folyadékot kap.
A vizelete színtelen?
A kevés folyadékhoz jutó kisbaba vizelete sárga, esetleg halszagú, és/vagy húgykristályokat tartalmaz (ezek téglapornak tűnnek, a pelenkának rózsaszínes-piros színezetet adnak; mielőtt a kismamának megjön a teje, ez normális jelenség, de később már nem).
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- Mi alapján válasszunk cumisüveget?
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szoptatás közben hangos nyeldeklés és kortyolás hallatszik?
Ha nem így történne, a babának valószínűleg nem lenne mit nyelnie. Ne aggódjunk azonban a viszonylag halk szopás miatt sem, ha a kisbaba súlya gyarapodik.
A kismama feszülést érez a mellében, amikor megindul a teje?
A feszülés a tej termelődés kedvező jele. Ha reggel felkeléskor vagy szoptatás után 3-4 órával feszesebb a mell, mint közvetlenül a szoptatás befejezésekor, ez arra utal, hogy rendszeresen feltöltődik tejjel – és arra is, hogy a baba rendesen lecsapolja. Ha nem érzünk feszülést, de a baba jól fejlődik, nincs ok aggodalomra.
A kismama érzi a tejkiürülést, vagy tej szivárgást észlel?
A kismamák a kiürülést különbözőképpen élik meg, de a szoptatás kezdeténél ez az érzés minden esetben arra utal, hogy a tej a tej csatornákból a mellbimbó felé folyik a baba kielégítése céljából. Nem minden kismama veszi észre a tej-kiürülést, de a hiánya (továbbá az, hogy a baba nem hízik) figyelmeztető jelzés.
A szülés utáni első három hónapban nincs menstruáció?
A szoptatós kismamák havibaja általában nem jön meg, és főleg nem az első három hónapban. A menzesz korai megjelenése a hormonszint megváltozásának tudható be, és nem megfelelő tej termelődésben tükröződhet.
Kérdés szoptatással kapcsolatban:
„Úgy gondoltam, a gyermekem eleget eszik, de az orvos azt állítja, hogy a testsúlya nem nő elég gyorsan. Mi lehet a gond?”
Sokféle oka lehet, hogy a baba miért nem hízik az anyatejen. Sok közülük könnyen orvosolható, így a baba tovább szophat, és gyorsabb gyarapodásnak indulhat.
Lehetséges probléma: Nem elég gyakran etetjük a babát.
Megoldás: Növeljük az etetések számát legalább napi nyolc-tízre. A szoptatások között ne teljen el három óránál több napközben és négy óránál több éjszaka (a négyórás napközbeni időszak cumiból etetett babáknál javasolt). Ilyenkor az alvó babát fel kell ébreszteni, hogy el ne mulassza a vacsorát, vagy akkor is meg kell etetni a kis éhezőt, ha egy órával azelőtt fejezte be az étkezést. Ha a gyermekünk jól tűri az éhezést (van ilyen újszülött), és soha nem követeli ki az etetést, akkor nekünk kell kezünkbe venni a kezdeményezést, és kialakítani számára egy sűrű étkezési programot. A gyakori szoptatások nemcsak a baba gyomrát töltik meg (és kerekítik ki a testét), hanem a tej termelődést is serkentik.
Lehetséges probléma: Szoptatásoknál nem ürül ki teljesen legalább az egyik mell.
Megoldás: Ha egy mellen legalább tíz percig szoptatunk, attól az emlőnek kellőképpen ki kell ürülnie. Ha a baba elvégezte ezt a feladatot, vegyük a másik mellünkre olyan hosszú (vagy olyan rövid) időre, amennyire ő szeretné. Ne felejtsük el, hogy minden szoptatásnál váltogatni kell, hogy melyik mellel kezdünk.
Lehetséges probléma: A mellen töltött idő túl rövid.
Ha öt perc elteltével (vagy mielőtt a szopás befejeződött volna) áttesszük a másik mellre a babát, akkor megfosztjuk a súlygyarapodáshoz szükséges zsíros, gazdag utótejtől.
Megoldás: A kisbabát figyeljük, és ne az órát, így biztosak lehetünk benne, hogy az utótejet is megkapja, nemcsak az előtejet.
Lehetséges probléma: A baba lusta vagy nem tud jól szopni
Az oka lehet az, hogy koraszülött, beteg vagy a szájfejlődése rendellenes (például farkastorok, lenőtt nyelv).
Megoldás: Minél kevésbé hatékony a szopás, annál kevesebb tej termelődik, és a baba annak a veszélynek van kitéve, hogy nem gyarapodik. Ha a baba jól szopik, akkor a mell ingerlésével kell segíteni az elegendő tej termelődést. Ez mellszívóval oldható meg, amellyel minden etetés után kiürítjük a mellet (fogjunk fel minden csepp tejet, és használjuk fel később üveges etetéshez).
Amíg a tej termelődés nem megfelelő, a gyermekorvos (szoptatás utánra) valószínűleg kiegészítő, tápszeres etetést fog javasolni cumisüvegből, illetve ajánlani fogja egy kiegészítő táplálkozási segédeszköz, az SNS (Supplemental Nutrition System) alkalmazását (a képet lásd a következő keretes szövegnél). Az SNS előnye, hogy itt nincs szükség mesterséges mellbimbóra, ezért a babát nem zavarja meg az anyai mell és a cumisüveg eltérő mérete.
Ha a baba könnyen elfárad, mindkét mellen csak rövid ideig tanácsos szoptatni (a maradékot később le lehet fejni, hogy a mell kiürüljön), és étkezését egészítsük ki lefejt tejjel vagy cumisüvegből, illetve SNS-sel adott tápszerrel, mert mindkettő kisebb erőfeszítést kíván.
Lehetséges probléma: A kisbaba még nem tanulta meg, hogyan mozgassa szopásnál az állkapocsizmait.
Megoldás: A nem jól szopó babának is szüksége lehet a mellszívóra, amely a mellet minél nagyobb mennyiségű tej termelődésére serkenti. Meg kell továbbá tanítanunk neki a jobb szopási technikát; a gyermekorvos javaslatára kérjünk segítséget szoptatási szakértőtől, esetleg beszéd- vagy nyelvpatológustól. Míg a baba meg nem tanul szopni, addig szükség lehet kiegészítő táplálásra (lásd följebb). A szopási technika javításához a La Leche Ligától vagy a Szoptatásért Magyar Egyesülettől kérhetünk további segítséget.
Lehetséges probléma: A mellbimbók fájnak vagy mellfertőzés lépett fel.
A fájdalom nemcsak gátolhatja a szoptatás vágyát – csökkentve ezáltal a szoptatás gyakoriságát és a tej termelődést – hanem adott esetben a tejkiürülést is megakadályozhatja.
Megoldás: Kúráljuk ki a fájó mellbimbót vagy a mellgyulladást. Ne használjunk mellvédőt, mert az akadályozhatja a babát, hogy szájába vegye a mellbimbót, és ezzel csak tovább halmozódnak a problémáink.
Lehetséges probléma: A mellbimbó lapos vagy befelé fordul.
A baba elég nehezen tudja bekapni az ilyen mellbimbót. Könnyen kialakul a bűvös kör, azaz a baba nem szopik eleget, ami kevesebb tejet eredményez, még kevesebbet szopik, és még kevesebb lesz a tej.
Megoldás: Segítsük a gyermeket, hogy szoptatás közben jobban be tudja venni a szájába a mellbimbót. Fogjuk a hüvelykujjunk és a mutatóujj unk közé a bimbóudvar külső részét, és szopáskor nyomjuk össze az egész részt. Az etetések között használjunk mellvédőt, hogy segítse a mellbimbó kiemelkedését, de szoptatás közben ne hagyjuk magunkon, mivel: bár segíti a mellbimbó kiemelkedését, megakadályozza a babát, hogy kellőképpen bekapja a mellbimbót, és így a probléma hosszabb távra kitolódik.
Lehetséges probléma: Más tényezők akadályozzák a tejkiürülést.
A kiürülés fiziológiás aktus, amelyet lelkiállapotunk gátolhat vagy éppen serkenthet. Ha az anya a szoptatás miatt zavarban van, vagy egyéb okból idegeskedik, az nemcsak a kiürülést fojthatja el, hanem a tej mennyiségét és kalóriatartalmát is befolyásolhatja.
Megoldás: Akkor próbáljuk etetni a babát, amikor a legnagyobb kényelemben vagyunk. Ha például szoptatás közben zavar mások jelenléte, vonuljunk félre. Segítsük elő az ellazulást: üljünk kényelmes székbe, hallgassunk lágy zenét, igyunk alkoholmentes italt, próbálkozzunk meditációval vagy relaxációs technikákkal. Elősegítheti a kiürülést a mell masszírozása vagy meleg vizes öblítése, akárcsak a blúzunk kigombolása vagy a baba-mama bőrkontaktus is.
Lehetséges probléma: A baba máshogy csillapítja szopási vágyát.
Ha a kisbaba elsősorban cumiból vagy más, nem táplálkozási forrásból nyeri szopási vágyának kielégülését, kevés érdeklődést mutathat az anyamell iránt.
Megoldás: Dobjuk el a cumit, és szoptassuk a babát, amikor szopni kíván. Ne adjunk neki cumisüvegből kiegészítésképpen vizet, mert ez egyrészt nem táplálkozási jellegű szopás, csökkenti az étvágyat, továbbá ha nagy mennyiségben kap vizet a gyermek, megváltozik a vér nátriumszintje.
Lehetséges probléma: Nem büfiztetjük meg a babát a két mellből történő szopás között.
Ha a baba levegőt nyel, abbahagyhatja az evést, mielőtt eleget evett volna, mivel kényelmetlenül telítve érzi magát.
Megoldás: A levegő kiűzése helyet csinál a további tejnek. Mindenképpen büfiztessük meg a babát, mielőtt a másik mellre vesszük (akkor is emeljük fel, ha a szopás hosszan eltart ugyanazon a mellen), függetlenül attól, hogy szükségesnek látszik-e vagy sem. Ha pedig a baba szoptatás közben sokat nyűgösködik, büfiztessünk gyakrabban.
Lehetséges probléma: A baba átalussza az éjszakát.
A háborítatlan éjszakai alvás jót tesz a szépségnek, de nem szükségszerűen használ a tej termelődésnek. Ha a baba hét vagy nyolc órát (esetleg tízet) alszik éjszaka szopás nélkül, a tej mennyisége csökkenhet, és esetleg kiegészítésre lehet szükség.
Megoldás: Egyszer egy éjszaka fel kell ébreszteni a kis hétalvót, hogy ez ne történjen meg. Az első hónapban négy óránál hosszabb idő ne teljen el éjszaka szopás nélkül.
Lehetséges probléma: A kismama visszamegy dolgozni.
A munkába való visszatérés – ami azzal járhat, hogy nyolc, tíz óra eltelik napközben szoptatás nélkül – szintén csökkentheti a tej termelődést.
Megoldás: Ezt úgy akadályozhatjuk meg, ha munka közben, amíg távol vagyunk a babától, legalább négyóránként egyszer lefejjük a tejet (még akkor is, ha nem használjuk fel aztán etetésre).
Lehetséges probléma: Sokat akarunk csinálni gyorsan.
Az anyatej előállítása sok energiát vesz el. Ha túl sok energiát használunk el, és nem pihenünk eleget, az anyatej termelődése csökkenhet.
Megoldás: Próbáljunk meg egy teljes napot ágyban maradni, majd három, négy napig lazább programot teljesíteni. Figyeljük meg, vajon a baba nem lesz-e sokkal elégedettebb.
Lehetséges probléma: A kismama hason fekszik.
Sok anyuka szívesen hasra fordul a terhesség gyötrelmes utolsó hónapjai után, amikor ezt nem tehette, ám ilyenkor a mellre gyakorolt nyomás csökkentheti a tej termelődést.
Megoldás: Forduljunk meg az oldalunkra legalább annyira, hogy levegyük a terhelést az emlőmirigyekről.
Lehetséges probléma: Tanácstalanok vagyunk.
Megoldás: A szoptatás nem minden mamánál és nem minden babánál megy könnyen. Lehetséges, hogy szakképzett forrásból, például szoptatási tanácsadótól származó jó tanácsok elindítanak a helyes úton (lásd a 76. Oldalt).
Lehetséges probléma: A méhben még méhlepénymaradványok vannak.
A testünk addig nem fog tudomást venni róla, hogy megtörtént a szülés, amíg a terhesség valamennyi velejárója, beleértve a méhlepényt, el nem távozik. Ennek megtörténtéig testünk nem fogja megfelelő szinten termelni a prolaktint, vagyis a tej termelődést serkentő hormont.
Megoldás: Ha valakinek rendellenes vérzése van, vagy bármilyen jelét látja annak, hogy szervezetében méhlepénymaradvány van, rögtön lépjen érintkezésbe az orvosával. Tágítással és kaparással elhárulnak az akadályok a sikeres szoptatás elől, és elhárul az a veszély is, hogy a visszamaradt placenta betegséget okozhat a kismamának.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.