A hát- és derékfájás csillapítása gyógyszerek nélkül
A hátfájás a fejfájás mellett talán a leggyakoribb és egyben a legsúlyosabb panasz. Minden más betegségnél több kiesett munkaidőt okoz a nyugati világban – e tekintetben egyetlen „vetélytársa” az influenza. Nem véletlenül van ez így; gondoljunk csak bele, hogy a hát (és a nyak) – ideértve a gerincoszlopot és a hozzá kapcsolódó számtalan izmot és szövetet – szinte egymagában felelős a kiegyenesedett testtartásért és a legtöbb szerv helyes pozíciójáért. Feladatának ellátása közben a hát (és a nyak) folyamatos feszítésnek van kitéve, ezért a hátproblémák kezelése nagyon körülményes.
Van természetes módja a hátfájás csökkentésének?
Természetes gyógymódok egész sora képes enyhíteni és gyógyítani a hátfájást, és ezeket a praktikákat manapság már világszerte egyre gyakrabban alkalmazzák a fájdalomklinikákon. A hátfájás ugyan a hát bármely pontján kialakulhat, legtöbbször mégis az alsó háti szakaszon, lumbágó néven ismert formájában támad.
Masszázs és aromaterápia
Óvatosan masszírozzuk végig az egész hátat, a „kritikus pontok”-ra vagy a különösen fájdalmas területekre összpontosítva. Vigyázzunk arra, hogy magára a gerincre sohase gyakoroljunk nyomást! Jó megoldás az is, ha két teniszlabdát zokniba teszünk, és óvatosan ráfekve gurulunk rajta.
Itt is az a szabály, hogy a gerincoszlopot ne érje a nyomás. Tegyünk vivőolajba tizenkét csepp gyömbér-, öt csepp boróka- és nyolc csepp rozmaring- vagy levendula-illóolajat, így még hatékonyabbá válik a masszázs. A heveny hátfájás csillapítására alkalmas még a fekete bors, a ciprus, az eukaliptusz és a nyírfa olaja. Jótékonyan hat az izomfájdalmakra a majoránna, a kamilla és a muskotályzsálya.
Homeopátia és virágterápia
Hatásos a hegyi árnika C6 hígításban, három órán át félóránként, majd öt napig négyóránként. Vehetünk be mérges szömörcét is C3 hígításban az izomfeszülésre, és kerti rutát a csontok és inak kezelésére.
- Derékfájás és keresztcsonti fájdalmak okai
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mozgásterápia és hidroterápia
Feküdjünk le viszonylag kemény, lapos felületre behajlított térddel, és tegyünk hátunkra felváltva meleg és hideg borogatást: tíz percre jeges, majd öt percre meleg vizes tömlőt.
Jógagyakorlatok az egészséges hátért
- Egy: A macskapózhoz álljunk négykézláb, mindkét karunk legyen kinyújtva, térdünk a csípő alatt, nézzünk a talajra egyenesen előre. Belégzés-re emeljük fel, kilégzésre hajtsuk le a fejünket, egymás után többször.
- Kettő: Lélegezzünk be, emeljük magasra állunkat, miközben karunkat és hátunkat lefelé nyomjuk. Tartsuk meg ezt a testhelyzetet néhány másodpercig, majd fújjuk ki a levegőt.
- Három: Lélegezzünk ki, görbítsük felfelé hátunkat, és húzzuk állunkat a mellkasunkhoz. Tartsuk meg a testhelyzetet néhány másodpercig, majd lazítsunk. Először háromszor végezzük el a gyakorlatsort, majd növeljük tízig az ismétlések számát.
MedenceemeIés
Feküdjünk hanyatt, karunk a test mellett nyújtva, tenyérrel lefelé a földön, a térd behajlítva. Szorítsuk le a kezünket, és a farizmok megfeszítésével emeljük a medencét. Tartsuk meg a testhelyzetet, és lazítsunk. Háromszor ismételjük meg a gyakorlatot, fokozzuk a medenceemelések időtartamát és számát.
A görcsösen megfeszült hátizmokat próbáljuk meg úgy nyújtani, hogy mindkét térdünket a vállunkhoz húzzuk. Ne erőltessük a mozdulatot: azonnal hagyjuk abba, ha fáj, és hagyjuk, hogy az izom hozzászokjon a nyújtáshoz, mielőtt folytatnánk a gyakorlatot.
Testedzés
A hátfájás kezelésére többnyire a gyengéd testgyakorlatokat ajánlják. Az úszás kiváló testmozgás (különösen akkor, ha szaunával vagy gőzfürdővel ötvözzük). Hatásos a séta is, a kocogás viszont nem. Mind a keleti, mind a nyugati hagyomány sokféle mozdulatsort kínál a hátfájás csillapítására; némely hátfájásszakértő szerint a kettő ötvözetével érhetők el a legjobb eredmények. Először keressünk fel egy terapeutát, aki testreszabott gyakorlatokat állít össze számunkra.
Gyógynövény-terápia
Ha a fájdalmat sérülés vagy izomfeszülés okozza, akkor lehetőleg a balesetet követő egy órán belül kenjünk hegyiárnika-tinktúrát vagy -kenőcsöt a fájdalmas testtájra. A bromelin (ananászenzim) erőteljes gyulladáscsökkentő hatású; első nap 2-3 g-ot vegyünk be belőle, majd további napi 1-2 g-ot, míg a fájdalom nem enyhül. Teaként macskagyökér, orbáncfű és halméregfa (jamaikai som).
A fűzfakéregből és réti legyezőfűből (gyöngyvesszőből) készült természetes aszpirin enyhíti a fájdalmat, míg a fájó területre dörzsölt gyömbér, cayenne-i bors, torma, lobélia és kányabangita a gyógyulást segíti azáltal, hogy serkenti a helyi vérellátást.
Elektromos segédeszközök
A TENS készülék hatásosan csillapítja a fájdalmat, akárcsak a nagyfrekvenciás (100 Hz-es) vibrációs masszázsgépek. Negyvenöt percig végezzük velük a kezelést.
Gyógyétrend és gyógytáplálkozás
Étrendünk sok friss gyümölcsből és zöldségből álljon, és fogyasszunk minél kevesebb állati zsiradékot, cukrot, sót, alkoholtartalmú italt, teát és kávét. Táplálékkiegészítőként szedjünk tőkehalmáj olajat, ligetszépeolajat, valamint jó minőségű multivitamin- és ásványianyag-komplexet.
Aromaterápia
Cseppentsünk néhány csepp kamilla-, levendula-, boróka-, eukaliptusz- és rozmaring-illóolajat a fürdővízbe. Az ily módon előkészített forró fürdő hatékonyan enyhíti a fájdalmat.
Relaxáció
A hátizmokat úgy is lazíthatjuk, hogy kerüljük a stresszt. A meditációs, vizualizációs, biofeedback- és önhipnózis-technikák egyaránt elősegítik mind a mentális, mind az érzelmi ellazulást.
Tartásjavító technikák
Az Alexander-technika a tartáshibák javítását tanítja, és különösen jó hatásfokú az általános nyak- és hátfájás gyógyításában. A gyakorlatok egy része rendkívül egyszerű. A hát ellazítására szolgáló klasszikus relaxációs gyakorlatok közé tartozik, amikor hajlított térddel hanyatt fekszünk a földön, kezünk hasunkon nyugszik, fejünk pedig egy 3 – 4 cm vastag könyvön. Nagyjából hasonló alapelvekkel dolgozik a rolfing, a Feldenkrais-módszer és a Hellerwork – ezek azonban több tanári segítséget kívánnak, mint az Alexander-technika.
Reflexológia
Mindkét oldalon masszírozzuk végig a talp belső élét (ez a gerincoszlop reflexzónája). Hüvelykujjal vagy ujjpercünkkel gyúrjuk végig a talp belső élét: a saroktól haladjunk a lábujjak felé, apró, körkörös mozdulatokkal.
Porckorongsérv
A gerinc csigolyái közt található egy lapos, szivacsos, porc anyagú korong, amely gyakorlatilag „lengéscsillapító” feladatot lát el a gerincoszlopban. Zselészerű közepe hajlamos arra, hogy kidudorodjon a korong külső gyűrűjén keletkező résen át – például egy rossz mozdulat hatására -, és nyomja a gerincvelőből kilépő idegeket.
A porckorongsérv fájdalma hirtelen alakul ki, súlyos állapot, és gyakran kíséri a hátizmok görcsös összehúzódása, éles fájdalom, netán az egyik alsó végtag vagy a lábfej zsibbadása. Nagyon fontos, hogy ne nyomkodjuk, és ne próbálkozzunk öngyógyítással az azonnali fájdalomcsillapításon kívül, hanem orvoshoz forduljunk.
Elektromos segédeszközök és hidroterápia
Az azonnali fájdalomcsillapításra a TENS készülék a legalkalmasabb, ha azonban nincs kéznél ilyen berendezés, akkor a váltogatott hideg-meleg vizes borogatás is segíthet.
Homeopátia és virágterápia
A homeopátiás szerek közül a hegyi árnika segít C6 hígításban: három órán át félóránként, majd legfeljebb öt napig négyóránként szedjük. A Bach-féle elsősegélycseppek is enyhítik a panaszokat.
Egyéb terápiák
A következő terápiák a hát- és nyakfájás azonnali és hosszú távú enyhítésére egyaránt alkalmasak, sőt teljes gyógyulást hozhatnak.
- Akupunktúra
- Kiropraktika
- Oszteopátia, koponya- és gerincmasszázs
- Hipnózisterápia
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.