Mi a normális és mi a magasvérnyomás?
Bizonyára meg fogja lepni, hogy tulajdonképpen még ma is vitatkoznak a szakemberek arról, hogy mit tekintsünk normális vérnyomásnak. Hogyhogy kérdezhetné joggal, az orvosom nem tudja megmondani, hogy normális-e a vérnyomásom? Nos, a válaszunk erre az, hogy megmondhatja, sőt, meg is kell mondania! Minden orvos köteles a tudomány pillanatnyi álláspontját ismerni és magáévá tenni, betegeit annak szempontjai szerint gyógyítani.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a tudomány álláspontja végleges vagy változtathatatlan lenne! Sőt, a tudomány szakadatlanul fejlődik, amit ma megdönthetetlen igazságnak tartunk, holnapra elavul, és hihetetlennek tűnő elméletekről derül ki egy idő után, hogy számos valóságelemet tartalmaznak.
Különösen érvényes ez az orvostudományra, mely ún. empirikus tudománynak tekinthető, vagyis a folyamatosan gyűjtött tapasztalat (empíria) alapján állandóan változnak az elfogadott szabályok, az alkalmazott diagnosztikus és gyógyító módszerek.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- A magas vérnyomás figyelemfelhívó jelei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A normális vérnyomás kiszámítható?
Természetesen vannak örök, megdönthetetlen igazságok is az orvostudományban, hiszen az is természettudomány, mégpedig alkalmazott természettudomány, mely ugyanúgy nem vonhatja ki magát a természet törvényei alól, mint a fizika vagy a műszaki tudományok.
Az emberi szervezet azonban annyira bonyolult, hogy a természettudományok alaptörvényei rendkívül összetett, nehezen kibogozható formában érvényesülnek rajta, és bármennyire is fejlődnek ismereteink az élő szervezet működését és betegségeit illetően, valószínűleg soha nem fogunk elérkezni oda, hogy minden részletében pontosan és megnyugtatóan kiismerhetnénk magunkat. Így van ez a vérnyomás normális értékeinek meghatározásánál is.
Idősebbeknél elfogadott a magasabb vérnyomás?
Ma már természetesen senki sem fogadja el Evans javaslatát, hogy 180/110 Hgmm alatt normálisnak tekintsük a vérnyomást. A leginkább, világszerte elfogadott javaslat az ENSZ Egészségügyi Világszervezetétől származik: eszerint 140/90 Hgmm-nél alacsonyabb (vagy ilyen nagyságú) vérnyomás normálisnak tekinthető. Bizonyára sokan meglepődnek ezen, hiszen általánosan elterjedt vélemény, hogy idősebb emberek esetében ennél magasabb értékeket is elfogadunk normálisnak.
Miből ered ez a tévedés?
Abból, hogy a fejlett országokban a lakosság átlagos vérnyomása az életkor előrehaladtával fokozatosan növekszik. Nyilvánvaló tehát, hogy a vérnyomás életkorral párhuzamos növekedése az iparosodott országokban lakó emberek között nem tekinthető természetes folyamatnak.
Ezt bizonyítják azok a megfigyelések is, melyeket az elszigetelten élő néptörzsek vándorlásával kapcsolatban tettek: amint ún. civilizált körülmények közé kerültek e néptörzsek egyedei, vérnyomásuk az életkoruknak megfelelően növekedni kezdett!
Vérnyomás növekedése az életkorral
További érveket is fel lehet hozni az ellen, hogy a vérnyomás növekedése időskorban törvényszerű lenne. Sok olyan ember él hazánkban is, akinek magas kora ellenére csak 120/80 Hgmm (vagy annál is alacsonyabb!) a vérnyomása, és ugyanakkor kiváló egészségnek örvend. Egyes vélemények szerint (és mint látni fogjuk: nem alaptalanul) az igen magas kort megérő emberek éppen azért élnek soká, mert vérnyomásuk mindig normális vagy éppen alacsony volt.
Alacsony vérnyomás fiatalon
Ezt azok a statisztikai felmérések támasztják alá, melyeket a nagy biztosítótársaságok végeztek el e század harmincas éveiben. Megállapították, hogy minden ember várható élettartamát nagymértékben befolyásolja a vérnyomása: minél alacsonyabb, annál hosszabb ideig fog élni, ha váratlan esemény, pl. baleset nem jön közbe.
A legmeglepőbb ezeken a felmérésekben az volt, hogy a vérnyomás hatása a várható élettartamra már igen alacsony vérnyomásértékeknél kimutatható, így pl. az egyén, akinek 20 éves korában 90/60 Hgmm a vérnyomása, várhatóan tovább fog élni, mint az, akinek 100/70 Hgmm-t mérnek.
Ennek a törvényszerűségnek ma már ismerjük a magyarázatát. Ismert, hogy az iparosodott országokban és ebből a szempontból most közéjük sorolhatjuk Magyarországot is a legtöbb ember szív- és érrendszeri betegségek következtében hal meg, többen, mint akár rák, vagy akár balesetek következtében.
A szívelégtelenség (szívinfarktus)
A szívelégtelenség, a szív koszorúsereinek elzáródása (vagyis a szívinfarktus) és az agyi erek betegsége (agyvérzés, trombózis) az összes halálozás több mint feléért felelős. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a magasvérnyomás – betegség, mint később látni fogjuk, nagyon gyakran oka ezeknek a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek. Minél magasabb valakinek a vérnyomása, annál nagyobb a veszélye, hogy előbb-utóbb koszorúér-betegség vagy az agyi erek betegsége támadja meg.
Mai tudásunk szerint a magas vérnyomás (hipertónia) e sokszor végzetes betegségek legfőbb, leggyakrabban előforduló oka. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a hipertónia a fejlett társadalmakban a leggyakoribb betegség, mely becslések szerint a felnőttek kb. 20%-ában fordul elő, akkor érthetővé válik, hogy miért tesznek világszerte óriási erőfeszítéseket ennek a betegségnek a leküzdésében.
Normális és kóros vérnyomás
Visszakanyarodva eredeti kérdésfeltevésünkhöz, vagyis hogy mit nevezhetünk „normális” és „kóros” vérnyomásnak, nyilvánvalóan azok az emberek járnak jobban, akiknek nagyon alacsony a vérnyomásuk. Ezek szerint csak azokat tekinthetjük normális vérnyomásúnak, akiknek 90/70 Hgmm vagy annál alacsonyabb a vérnyomásuk? Ez nyilvánvaló abszurdum lenne, hiszen így majdnem az egész lakosságot betegnek kellene nyilvánítani!
Úgy tűnik tehát, hogy nem lehet pontosan meghatározni a választóvonalat egészség és betegség között, orvosnak és betegének azonban mégiscsak kell valamilyen támpont, amihez tartaniuk kell magukat a betegség megítélésénél, a „kivizsgálás és kezelés szükségességének meghatározásánál, más szóval: életbe vágóan fontos kérdések eldöntésénél.
Ezért határozott úgy az Egészségügyi Világszervezet, hogy egy felnőtt ember vérnyomása 140/90 Hgmm értékig tekinthető normálisnak. Mint később látni fogjuk, a hipertóniás betegek kezelése során is ezt az értéket igyekszünk elérni.
Milyen értéknél kóros a vérnyomás emelkedése?
A 140/90 Hgmm-nél magasabb vérnyomást tehát közmegegyezés alapján kórosnak tekinthetjük. Nyilvánvaló azonban, hogy a beteg szempontjából nem mindegy, milyen magas a vérnyomása. Az Egészségügyi Világszervezet is úgy foglalt állást, hogy kismértékben emelkedett vérnyomás (160/95 Hgmm-ig) még nem tekinthető magasvérnyomás-betegségnek, csupán „határérték” hipertóniának. Ennél magasabb vérnyomás esetén azonban egyértelműen kóros állapotról beszélünk.
Mivel a diasztolés vérnyomás emelkedésének következményeit részletesebben kutatták a tudósok, a vérnyomásbetegség súlyossági fokozatait ma a diasztolés vérnyomás (tehát a tört alsó vagy második értéke) alapján szoktuk elkülöníteni egymástól. Ezek szerint enyhe hipertóniáról beszélünk, ha a diasztolés vérnyomás 95 Hgmm-nél magasabb, de nem haladja meg a 105 Hgmm-t, 106115 Hgmm között diasztolés érték esetén középsúlyos, 115 Hgmm fölötti diasztolés vérnyomás esetén súlyos magasvérnyomás-betegségről beszélünk.
Szeretnénk azonban hangsúlyozni, hogy csak akkor sorolható be egy beteg ezekbe a csoportokba, ha diasztolés vérnyomása állandóan (tehát ismételt, akár többhetes időközökben végzett mérések során) meghaladja azt a határértéket, melyet egy-egy súlyossági csoport elkülönítésére használunk. Ezt azért szükséges hangsúlyozni, mert a vérnyomás minden emberben nagyon erősen ingadozik, és számos pillanatnyi külső és belső tényezőtől függ.
Tartós magas vérnyomásérték
Az orvosnak tehát csak akkor szabad besorolnia betegét egyik vagy másik súlyossági csoportba, ha ismételt, gondos és nyugodt körülmények között végzett vérnyomásmérések során is mindig egy bizonyos határ feletti vérnyomást észlel.
A vérnyomás alacsonyan tartása
Összefoglalva tehát azt mondhatjuk, hogy bármennyire is egyszerűnek tűnik nem könnyű tudományosan is megalapozott választ adni a fejezet címében feltett kérdésre, hogy mikor tekinthetjük normálisnak a vérnyomást. Számos bizonyítékunk van ugyanis arra, hogy a vérnyomás annál „jobb”, minél alacsonyabb!
ENSZ – 140/90 Hgmm
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete 140/90 Hgmm-ben állapította meg a normális vérnyomás felső határát, de mint látjuk, ez is önkényesnek tekinthető, bár a tapasztalat azt mutatja, hogy a gyakorlatban jól használható a betegek kiszűrésében és kezelésében egyaránt.
Célszerű a vérnyomást bizonyos ésszerű határokon belül alacsonyan tartani, mert ez lényegesen csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulását, illetve azok súlyosságát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.