Az emulgeátorok szerepe az ételeinkben
A korábban említett adalékanyagok általában több feladatot látnak el: stabilizálnak, sűrítenek, zselésítenek vagy emulgeálnak. Az emulgeálás azonban más vegyületekkel is elérhető, amelyeket összefoglaló néven emulgeátoroknak nevezünk. Jelentőségük abban áll, hogy csökkentik az egymással nem elegyedő folyadékok (olaj-víz emulzió) ún. határfelületi feszültségét. (Az olaj és víz közötti különböző felületi feszültség és sűrűség miatt a komponensek szétválnak.) Mivel az élelmiszerek között sok az emulzió (pl. tej, tejszín, majonéz, húsipari vörös áruk, vaj, margarin stb.), így az emulgeátorok szerepe jelentősen megnőtt az utóbbi időben.
A természetes emulgeátorok közé tartozik a lecitin (E 322) és kefalin, amelyek nagyobb mennyiségben a tojássárgájában, olajos növényi magvakban találhatók. A kereskedelemben forgalmazott lecitint szójaolajból állítják elő, és legtöbbször csokoládéhoz, édesipari töltelékekhez, lisztes árukhoz, húskrémekhez, fagylaltokhoz és jégkrémekhez adagolják 0,2-1 százalékban.
A csokoládémasszához adagolva kakaóvaj-megtakarítást eredményez, a lecitinnelemuigeált zsiradék a sütőiparban javítja a tészták tulajdonságait, és lassítja a péksütemények öregedési folyamatát. Bizonyos fehérjék is a természetes emulgeátorokhoz tartoznak, pl. a korábban ismertetett kazein és szójafehérje.
A mesterséges emulgeátorok között a mono- és digliceridek, illetve ezek észterei (E 470a-479b) a legismertebbek. Kisebb mennyiségben, a természetes zsiradékokban is előfordulnak, azonban ipari célra szintetikus úton készülnek (sárgásfehér, zsíros tapintású anyagok). Krémek, salátaöntetek, margarin, majonéz és sütőipari termékek előállításakor adagolják az élelmiszerekhez.Egyes cukros észtereik (E 474 – szacharóz gliceridjei) az instant porok (kakaó, kávé) oldhatóságát javítják, de felhasználják csokoládékészítmények és rágógumik készítéséhez is.
A mono- és digliceridek elősegítik a zsiradék jobb eloszlását a tésztákban, és jól beváltak nagy zsiradéktartalmú, omlós, leveles és pozsonyi tésztáknál is. Emellett terjednek a diétás édesipari töltelékek gyártásakor is, mivel adagolásuk lehetővé teszi a zsiradék arányának csökkentését a zsírkrémes töltelékekben. Előnyös még, hogy elősegítik a krém habosítását, a tojással készített felvert tészták térfogat-növekedését. Tojáshoz adva a hagyományos felverés helyett levegőbefúvatással is készíthető hab.
- 5 szívbarát étel!
- Vannak olyan ételek, amelyek erősítik az immunrendszert?
- Műanyagok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Élettani hatásukkal kapcsolatban eddig nem merültek fel kételyek, bár egyes kutatók szerint rendszeres és nagyobb mértékű bevitelük nem teljesen biztonságos. Állatkísérletekben genetikai hibák, rákbetegség és magatartászavarok is előfordultak, bár ez széles körben nem vált bizonyítottá.
Szorbitán-észterek
A számtalan mesterséges emulgeátor közül kiemelendőek még a cukorészterekkel rokon szorbitán-észterek (E 491-496). A szorbitánt a szorbit nevű mesterséges édesítőszer nátronlúg és kénsav jelenlétében történő hevítésével kapják, amely eljárás szintén nem sorolható a legtermészetesebb módszerek közé. Jellegéből adódóan képes stabilizálni a víz-olaj emulziókat; leggyakrabban az édes- és sütőipari termékek készítésénél használatos.
A polioxietilén-monosztearátot (E 431) és szorbitán származékait (E 432-436) a sütőiparban a kenyér öregedésének gátlására, az üdítőital-gyártásban az illóolajok emulgeálására, valamint tejporok oldhatóságának javítására használják.
Az emulgeátorok szerepe
A gyorsan és hidegen is elkészíthető instant étel- és italporok terjedésével együtt szerepejelentősen megnövekedett. A gyors oldódás és üledékmentesség követelménye szükségessé tette az olaj-víz rendszerek (tejpor, levespor stb.) stabilizációját eredményező adalékanyagok alkalmazását. Kiemelkedő szerepük várhatóan a jövőben is megmarad.
A szervezetre gyakorolt hatást illetően – főként az utóbbi, furcsa nevű észterek esetén – a szakma ártalmatlanságról beszél. Bizonyára nem jelent különösebb kockázatot a fogyasztásuk, inkább etikai kérdések merülnek fel: Miért van szükség újabb és újabb mesterséges átalakításokra?
Miért kell az amúgy is mesterséges szorbitot szorbitánná alakítani, sőt a szorbitánt más szintetikus anyagokhoz kapcsolni? A válasz megint csak szinte magatól adódik: mert így szebb lesz a termék, vagy a belőle előállított készétel. Ismét abba a csapdába eshetünk, amely a Biblia legelső lapjainak tanúsága szerint az első emberpár elbukásában is szerepet játszott: „Kedves a szemnek.”
Egyéb állományjavítók
A konyhasómint természetes ízesítő és ízfokozó az állomány kialakításában is szerepet kap. Növeli a hús izomfehérjéinek duzzadóképességét. A szokásos húsipari só adagolásakor (2-2,5 százalék) akár 40-50 százalékkal is megnövekedhet a vízfelvevő képesség. A húsipar az 5 százalékos sótartalmat alkalmazná a legszívesebben, mivel ekkor 60-70 százalék a vízfelvevő kapacitás, azonban ez a kellemetlen sós íz miatt megvalósíthatatlan.
A di-, tri- és polifoszfátok (E 450,451,452) mesterséges úton előállított molekulák, amelyek szintén az izomfehérjék vízmegkötő képességét javítják. Hatásukra a hideg húsból készített pép állománya meglágyul, és hasonlóvá válik a meleg húspéphez.
A tejipariban az ömlesztett sajtok gyártásához használt sókeverék fontos alkotója a nátrium-polifoszfát, amely citromsavas, borkősavas és tejsavas nátriumsók társaságában szerepel (ömlesztősók). Hatására a sajtban lévő kalcium komplexet képez, és olyan fehérje-zsír emulzió keletkezik, amely kenhető marad, stabil ízű és illatú lesz.
A foszfátok – az előbbiekből adódóan – nagy jelentőségűek bizonyos iparágakban. Keveréküket különböző néven forgalmazzák, hazánkban főként a nátrium-pirofoszfát jellemző. A kísérletek szerint igen kis mennyiségben ártalmatlanok, bár a foszfátokkal kapcsolatban is egyre több a szkeptikus, távolságtartó állásfoglalás (kalciumanyagcsere befolyásolása, csontritkulásban betöltött szerep stb.).
Az állományjavítókkal kapcsolatosan összegzésként megállapítható, hogy a vegyileg módosított természetes növényi anyagok (pektin, keményítő, lecitin stb.) mellett szintetikus adalékok is használatosak. Csak kevés tudományos vizsgálat foglalkozik ezekkel, így bizonyítható hatásokról gyakorlatilag nincsenek elérhető jelentések.
Úgy tűnik, a stabilizátorok és emulgeátorok tanulmányozása még nem fejeződött be, mivel egyre népszerűbbek, ugyanakkor élettani hatásmechanizmusaik alig ismertek. Különösen igaz ez azokban az esetekben, amikor az ember -technológiai érdekei szerint – tetszőlegesen módosítja a természetes anyagokat, így ezek lebontási mechanizmusa némileg megváltozik. A kémia vasszabályait ismerve az ilyen beavatkozások eredményei hosszabb távon nem beláthatok. Az általános vélemény mégis az, hogy a feltételezett károsító hatásokat elsősorban nem az állományjavítóknál, hanem más adalékanyagoknál kell keresni. A jövőben persze erre is választ kapunk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.