Élelmiszerek

Papaja származása, alkozóelemei, élettani hátasi

A papaja színe és formája ugyan dinnyére emlékeztet, a gyümölcs azonban fán terem. Magja keserű, gyümölcshúsa viszont édes. A kalóriaszegény egzotikus gyümölcs számos értékes anyagot tartalmaz: C-vitamint, béta-karotint, magnéziumot; ezek együttesen segítik életerőnket.

Honnan származik a papaja?

A papajafa Amerika trópusi vidékén őshonos, napjainkban, Floridában, Hawaiin, Kelet- és Dél-Afrikában, Indiá­ban, Sri Lankán, a Maláj-félszigeten, s más meleg égövi vidékeken termesztik. A gyorsan növő, mintegy tíz méter magas fák tojás formájú, hengeres termést hoznak, me­lyek az 50 dkg-tól a 3 kg-os súlyt is elérhetik. Héja zöl­dessárga, a teljesen érett példányé inkább sárga színű.

Közepében számtalan borsszem nagyságú barnásfekete mag rejlik, amelyeket tejszerű, nyálkás anyag vesz körül, a magok zsázsához hasonlóan kesernyés ízűek. A papája azon túlmenően, hogy kedvelt gyümölcs, igen egészséges is, minthogy fehérjebontó enzimmel rendelkezik. Ez az enzim a papáin, amely segít a táplálékkal bevitt hús le­bontásában, megtisztít a sörtől, továbbá igen hatásos székrekedés elleni gyógyszer. A gyümölcsből készülhet nektár, dzsem, befőtt vagy cukrozott gyümölcs. A terme­lő országokban szokás éretlenül, pikánsán is fogyasztani salátákhoz, hús- és halételekhez.

Milyen alkotóelemekből áll?

A papaja igen kevés szénhidrátot, ugyanakkor nagy mennyiségű ballasztanyagot, káliumot, kalciumot, B1 vitamint és niacint tartalmaz. A papáját a vízben oldódó C-vitamin és a zsírban oldódó béta-karotin együttes előfor­dulása teszi igen értékessé. Ugyancsak fontos szerep jut a benne található karotinoidnak, a likopinnak.

A többi egzotikus gyümölccsel összehasonlítva a papaja magas magnéziumtartalmával tűnik ki. Magja mustárola­jat tartalmaz, ez adja zsázsára hasonlító ízét. A fehérje­bontó papain enzimet a még éretlen papajából vonják ki. Ehhez a gyümölcsöket még a fán megmetszik, és a lecsö­pögő tejszerű levet felfogják, majd kiszárítják.

Legfontosabb tudnivalók a papajáról dióhéjban

  • A szupermarketekben többnyire csak kisméretű, éretlen, zöld s ráadásul drá­ga gyümölcs kapható. Ha módunkban áll, válasszuk inkább a delikatesz üzletekben vagy Ázsia-boltokban kapható érett gyümölcsöt, és fogyasszuk el mi­hamarabb.
  • A papaja szinte egyáltalán nem tartal­maz gyümölcssavat. Ettől nemcsak édes, de igen könnyen emészthető gyü­mölcsféleség is.
  • Az indiaiak a papajafa levelét, gyümöl­csét és magját ősidők óta gyógyszer­ként alkalmazzák.
  • A gyümölcs tejes levében található fe­hérjebontó enzimet, a papaint gyógy­szerkészítés (enzimpreparátum nyerése) céljából nagyüzemileg vonják ki a gyü­mölcsből, hogy húsok puhítására hasz­nálják.
  • Hatása hasonló az ananászban található bromelinéhez és a fügében levő ficinéhez
  • A termelő országokban magját menst­ruációs fájdalmak enyhítésére alkal­mazzák.
Egészségre gyakorolt hatása: A papaja fogyasztása javallt foko­zott C-vitamin- és béta-karotin­ szükséglet esetén, azaz terhesség és szoptatás alatt, a növekedési időszakban és időskorban.

Egészségtani jelentősége

Az alkotóelemek szerencsés kombinációja következtében a papáját sokoldalú tehetségnek nevezhetjük. Valamennyi gyümölcsféleség közül ez tartalmazza a legkevesebb kalóriát: 100 g mindössze 13 kilokalóriát, ami azonban szemernyit sem ront az ízén. Alacsony cukortartalmát je­lentős mennyiségű, többféle ízanyaga kompenzálja.

Nem­csak alacsony energiatartalma teszi alkalmassá fogyókú­rához, hanem a benne található, vízhajtó hatású kálium is. Magas C-vitamin- és béta-karotin tartalma erősíti im­munrendszerünket és véd a szabad gyököktől. E két vita­min a magnéziummal kölcsönhatásban segít a stressz ká­ros hatásainak, mindenekelőtt a szívinfarktus és az érelmeszesedés kivédésében.

A legfrissebb kutatási ered­mények szerint a benne található karotinoid, a likopin antioxidatív hatásával speciális védőhatást nyújt a szívin­farktussal szemben, valamint a többi benne található karotinoiddal együtt csökkenti a rákos megbetegedés koc­kázatát.

Egészséges élvezet

Mindig csak egészen érett papaját vásárol­junk, amely enyhe nyomásra puhának bizo­nyul. Vigyázzunk: a papaja nyomásra érzé­keny, és gyorsan romlik. A kétfelé vágott gyümölcsből távolítsuk el a magokat, a gyü­mölcshúst kanalazzuk ki a héjból. Fogyaszt­hatjuk étkezések között, de még jobb, ha ne­hezebb étkezést követően esszük. A fehérje­bontó papáin enzim megkönnyíti az emész­tést, teltségérzetünk hamarabb elmúlik.

Papajaital

Hozzávalók (2 személyre)

½ papaja, ½ mangó, 2 szál citromfű, 2 evőkanál zöldcitromlé, ½evőkanál ju­harszirup, ásványvíz

Elkészítés

A papaját kimagozzuk, meghámozzuk, kockákra vágjuk. A mangót meghámoz­zuk, a gyümölcshúst lefejtjük a magról, majd kockákra vágjuk. A citromfüvet finomra vágjuk, a papája- és mangókockával, a citromlével és a juharsziruppal turmixban elpépesítjük. A gyümölcspürét két magas pohárba osztjuk, felöntjük ásványvízzel és összekavarjuk.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.