Író és kefir származása, alkotóelemei, egészségügyi hatásai, Írós palacsinta salátatöltelékkel
Olyanok számára, akik nem szeretik a tejet, vagy enzimhiányban szenvednek, s ezért szervezetük nem tudja lebontani a tejcukrot, azaz a laktózt (ez nem tévesztendő össze a tejfehérje-allergiával), ez a két tejtermék könnyen emészthető alternatívát biztosít. Az író és a kefir könnyebben emészthető, mert a tejsavbaktériumok a tejcukor egy részét lebontják. S mindkettő mégis tartalmazza a tej több fontos összetevőjét: fehérjét, csonterősítő kalciumot és az anyagcserét segítő B-vitaminokat.
Honnan származik az író és a kefír?
Az író valójában a vajkészítés folyékony mellékterméke. Napjainkban lefölözött vagy félig lefölözött tehéntejből állítják elő, amelyhez tejsavbaktérium-kultúrát adnak. Az író különlegessége maximálisan 1%-os zsírtartalma, így ez valóban „light” termék. A kefir a Kaukázusból származik, elődje a kancatejből erjesztett kumisz.
A kefir készítési eljárásának módjában különbözik az egyéb savanyított tejtermékektől: a tejsavbaktériumok mellett a tejhez erjesztő gombát is adnak.
Ezek a gombák szimbiózisban élnek a különböző tejsavbaktériumokkal és egyfajta élesztőgombával. A tejsavképződés mellett ezek a gombák alkoholos erjedési folyamatot is elindítanak. A tejcukor egy részéből az erjesztő gombák hatására tejsav képződik, más része alkohollá és szénsavvá alakul át. A kefir lehet kanalazható halmazállapotú, de iható folyékonyságú is. Sovány tejből is készíthető, íze valamivel kesernyésebb és pikánsabb, mint az íróé.
Milyen alkotóelemekből áll?
Az író és a kefir a tejjel azonos mennyiségű fehérjét tartalmaz, viszont kevesebb szénhidrátot, és az író kevesebb zsírt. Mindkettőben bőségesen találunk ásványi anyagokat: 1/2 liter elfogyasztásával napi kalciumszükségletünk kétharmadát fedezni tudjuk, emellett jelentős mennyiségű magnézium és cink található mindkettőben.
A B-vitamin-csoportból elsősorban B2- és B12-vitamint és pantoténsavat találunk benne, a kefir különösképpen gazdag vérképző B12-ben. Minthogy a kefirnek nagyobb a zsírtartalma, mint az írónak, több zsírban oldódó A-vitamint is tartalmaz. Mindkettőben megtalálhatók az ízüket meghatározó tejsavbaktériumok. A kefir alkoholtartalma 0,1-0,6% között van.
Legfontosabb tudnivalók az íróról és a kefírről dióhéjban
- Túlsúlyosak számára az író jól helyettesítheti a jóval zsírosabb tejet. Az író egyetlen hátránya, hogy a tejnél kevesebb zsírban oldódó vitamint, főképp kevesebb A-vitamint tartalmaz.
- A kefirt csekély alkoholtartalma még egészségesebbé teszi.
- Ha a kefirespohár teteje felpúpozódott, az nem annak a jele, hogy az áru romlott, ezt a szénsavképződés idézi elő.
- A kefir erjesztőgombájának semmi köze sincs a káros bélgombákhoz, ezért azt gombás bélbetegségben szenvedők is fogyaszthatják.
Az író és a kefír gészségtani jelentősége
A kétféle enyhén savanykás tejtermék minőségét tekintve semmiben sem marad el a tej mögött. Az értékes állati fehérje elősegíti az emberi szervezet anyagainak felépítését, amelyhez nélkülözhetetlen az ezekben az élelmiszerekben megtalálható B2. A csontok szilárdságát a kalcium biztosítja.
Erre az ásványi anyagra a 35 év feletti nőknek még fokozottabban van szükségük a csontritkulás elkerülése érdekében. A kefir és az író esetében szerencsés, hogy a megmaradt kevés tejcukor elegendő a kalcium teljes beépüléséhez.
Másrészt ez a tejcukor nem a gyomorban bomlik le, hanem a belekben, ahol a „jó” baktériumoknak szolgál táplálékul. A bennük található tejsavbaktériumok némelyike emésztetlenül a bélrendszerbe kerül, ahol integrálódik a bélflórába, és az ellenálló képességet növelő anyagokká alakul át, azon kívül szabályozza az emésztést, és némileg csökkenti a koleszterinszintet. Feltételezések szerint a kefir minimális alkoholtartalma azért egészséges, mert csökkenti a vérnyomást, és hozzájárul ahhoz, hogy a vér jobban átjárja a szívet.
Egészséges élvezet
Felbontatlanul az író két hétig eláll a hűtőszekrényben. Felbontás után egy héten belül el kell fogyasztani.
Írós palacsinta salátatöltelékkel
Hozzávalók (2 személyre)
6 dkg liszt, 3 evőkanál olaj, késhegynyi sütőpor, 125 g író, 1 tojás, só, őrölt fehér bors, 1/2 fejes saláta, 2 paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 5 dkg friss szójacsíra, 5 dkg enyhe juhsajt, 1/2 evőkanál borecet
Elkészítés
Keverőtálban összekeverjük a lisztet, a sütőport, az írót és a tojást. Sózzuk, borsozzuk, 20 percig állni hagyjuk. A salátát megmossuk, lecsöpögtetjük, csíkokra vágjuk. A paradicsomot megmossuk, felszeleteljük. A hagymát megtisztítjuk, karikákra vágjuk. A szójacsírát forró vízzel leöblítjük, lecsöpögtetjük. A juhsajtot összemorzsoljuk. A tésztából 1 evőkanál forró olajon palacsintákat sütünk. A salátát, a zöldségféléket, a szójacsírát és a sajtot meghintjük a maradék olajjal és az ecettel, majd mindezzel megtöltjük a palacsintákat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.