A férfiakat érintő rákos megbetegedések
A rák félelmetes...
Megelőzhető és gyógyítható
A ráknak több mint száz különböző formája ismert. Ami mindegyikre jellemző, hogy a hűtlen sejtek túllépik a test természetes fékező mechanizmusait, és ellenőrzés nélküli szaporodásba kezdenek. Eztán a ráksejtek szétszóródnak a testben, az ép szövetekbe is eljutnak, elzárják a vérkeringés útját, erodálják a csontokat, és károsítják az idegeket.
Ennyit az ijesztő részletekről. A rák megelőzése abból áll, hogy az ember kerüli az ismert rákkeltő anyagokat, egészségesen él, és orvosi szűrésekkel időben elcsípi a még könnyen kezelhető stádiumban lévő daganatokat. Mindezeknek a módszereiről nyújt tájékoztatást ez a fejezet.
Mi okozza a rákot?
Az orvosok gyakran nem ismerik a pontos hátterét, de a ráknak sok kiváltó tényezője lehet. A két legfőbb a genetika és a környezet; s egyidejűleg mindkettő hathat. Vannak emberek, akik öröklötten hajlamosak a családjukban jelentkező bizonyos ráktípusokra. Ebbe a kategóriába tartozhat a vastagbél- és a gyomorrák.
Számos rákfajtánál a környezeti tényezők is jelentős szerepet játszanak
Az ember tartósan kiteheti magát a rákkeltő anyagok (karcinogének) hatásának: ennek egyértelmű példája a dohányzás; s ilyen lehet a nagy dózisú nukleáris háttérsugárzás is. Bármi legyen is az ok, a rák kifejlődésének esélyeit az életmód is befolyásolja. Egy specialista becslése szerint az életmódban bekövetkezett változások mintegy 70 százalékkal csökkenthetik a rák esélyét. Ez többet jelent a dohányzás egyszerű feladásánál: az egészségesebb életet általában.
A kutatók nagy figyelmet fordítanak az étrendnek és a testedzésnek a rák fejlődésében játszott szerepére. Az étrend különösen fontosnak tűnik. Tudjuk például, hogy a magas zsír- és alacsony rosttartalmú ételek tartós fogyasztása növeli a vastagbélrák kockázatát.
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
- Tüdőrák és okai, emfizéma, megelőző táplálkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Egy harmadik lehetőség, hogy az egészséges étrend köztudottan zsírszegény, a zsír pedig a tüdőrák kockázati tényezőinek egyike.
Az ismert karcinogének
Az összes rákos eset több mint felét a rákkeltő anyagok okozzák
Minden karcinogén anyag talán legismertebbike a dohányfüst; ma a világ rákos haláleseteinek leggyakoribb okozója a tüdőrák. Néhány más rákkeltő anyag a sugárzás, a radon (a földből szivárgó természetes radioaktív gáz), a napfény ultraibolya sugárzása, az alkohol és a kémiai, ipari anyagok, mint az azbeszt, az arzén, a vinil-klorid és a benzol.A rák kialakulásának valószínűsége a karcinogének behatásának időtartamával és intenzitásával egyenes arányban nő. Például esélyesebb a tüdőrákra az, aki negyven éven át naponta két doboz füstszűrő nélküli cigarettát füstöl el, mint az, aki tíz évig napi fél doboz filteres cigarettát szív.
A gyanúsítottak
Hosszú listája van már a szakértők által rákkeltőnek gondolt dolgoknak, de valóban káros hatásukat még nem sikerült kétségkívül bizonyítani. Ebbe a kategóriába tartozik a légszennyezés is. Ahogyan azt egy főorvos kifejezte: nem ugyanaz tudni, mint sejteni.A rák intő jelei
A rák intő jelek és tünetek garmadáját produkálhatja. Ha az itt felsorolt tünetek bármelyikét észlelné magán, ne essen pánikba!
Mindegyikük más problémát is jelezhet, mégis mind orvosi vizsgálatért kiált:
- A székelés vagy a vizeletürítés megváltozása. Ez a vastagbél-, a húgyhólyag- vagy a prosztatarák jele lehet.
- A nem gyógyuló kelés száj- vagy bőrrákra utalhat.
- Egy anyajegy vagy szemölcs szembeszökő változása a bőrrák jele lehet.
- Szokatlan vérzés vagy váladékozás. A véres vizelet például húgyhólyag- vagy veserák miatt is lehet. A véres széklet hátterében vastagbélrák is állhat. A vérköpés oka lehet tüdőrák.
- Duzzanat vagy csomó bárhol a testen, akár a heréken is.
- A tartós emésztési zavar vagy nyelési nehézségek a gyomor, a nyelőcső vagy a garat rákos betegségére utalhatnak.
- Az idült rekedtség vagy a nem szűnő köhögés a tüdőrák intő jele lehet.
- Nem szűnő, alacsony láz.
- Tartósan sápadt arcszín.
- Szokatlan fáradtság.
- Túlzott sérülési hajlam.
- Állandó fejfájás.
- Étvágytalanság vagy látható ok nélküli súlyvesztés.
- Bármely, látható ok nélküli gyötrő fájdalom a csontokban vagy máshol.
Kockázati csoportok
- Dohányosok: a világon a férfiak tüdőrákjának mintegy 85 százaléka a dohányzással kapcsolatos; a dohányzás a fő oka a nyelőcső-, a száj-, a gége-, a hasnyálmirigy-és a húgyhólyagráknak is.
- Helytelen étrenden élők: a sok zsírt és kevés friss zöldséget fogyasztók esélyesebbek a vastagbél- és prosztatarákra.
- Túlzott alkoholfogyasztók: esélyük nagyobb a máj-, a száj-, a torok-, a nyelőcső- és a gégerákra.
- A napimádók, főként a világos bőrűek a bőrrák kockázatát hordozzák.
- Akinek a családjában volt már rákos beteg, így vastagbél-, gyomor-és prosztatarák.
- Bizonyos ipari és vegyi anyagoknak kitett személyek: ilyen rákkeltő lehet az azbeszt, az arzén, a benzol és a vinil-klorid.
- Azok, akiket radonterhelés ért; ez a természetes radioaktív gáz a földről szivároghat az otthonunkba.
Gondolja meg!
- Az Egészségügyi Világszervezet jóslata szerint az ismert rákesetek száma a következő 25 évben a legtöbb országban a duplájára nő majd. Ennek a növekedésnek a számottevő részét a prosztatarák gyakoriságának világszerte 40 százalékos emelkedése adhatja.
- Évente majdnem 1 millió férfi kap tüdőrákot. A világ legtöbb részén nő ennek a betegségnek a gyakorisága, bár azokban az országokban, ahol a dohányzás már nem olyan elterjedt, mint régen – például USA, Nagy-Britannia, Finnország -, az arány csökkenni kezdett.
- A férfiaknál világszerte a tüdő-, a vastagbél- és a prosztatarák a legáltalánosabb.
- Az elmúlt 30 évben a legtöbb iparilag fejlett országban folyamatosan csökkent a gyomorrák előfordulása. A járványkutatók ezt a több friss gyümölcs és zöldség és a kevesebb füstölt, tartósított és sós étel fogyasztásának tulajdonítják.
Jó- vagy rosszindulatú?
A tumor egy abnormális szövetszaporulat, amely semmilyen élettani célt nem szolgál. Két típusa van: a rosszindulatú (rákos) és a jóindulatú. Ha az önálló rákos sejt növekedésnek indul, daganattá fejlődik, amely kitörve, végül elpusztítja az egészséges környező szöveteket. Ekkora ráksejtek áttéteket képeznek, azaz a vérárammal vagy a nyirokutakon keresztül a test más részeibe is eljutnak, s ott is tumorokat i hoznak létre. A jóindulatú daganatok nem hajlamosak ilyen vándorlásra, nem rákosak. A rákos tumorok lényegüknél fogva rosszindulatúak.
Bár fontos a rák intő jeleinek figyelése, igazság szerint tüneteket általában már csak a kór előrehaladott stádiumában észlelni. Emiatt a lehető legbölcsebb, ha a rákmegelőzésre törekszik, egészségesen él, és kerüli az ismert rákkeltő anyagokat.
Az orvosok küzdelme a rákkal
A rák kezelésének első lépéseként az orvosok felmérik, mennyire előrehaladott stádiumban van a betegség. A kezelési stratégiák változhatnak a rák fajtája, stádiuma, a sejtek agresszivitása és a páciens személyes jellemzői szerint. Egyidős szívbeteg férfi például lemondhat lassan növő prosztatatumorjának kezeléséről, míg egy fiatalember, akinek a várható élettartama hosszabb, inkább kezelteti magát.
A rák kezelésének alapvető módszerei a műtét, amelynek a célja a tumor kivágása a testből; a sugárterápia, amelynek során koncentrált sugárnyalábbal igyekeznek elölni a daganatot; és a kemoterápia, amikor a páciens erős gyógyszereket szed a sejtosztódás megállítására. A műtét és a sugárzás a helyi, még nem szóródott tumorok kezelését szolgálja, míg a kemoterápiával a vérrel vagy a nyirokrendszeren át szóródott rákos sejteket célozzák meg. A szakemberek gyakran többfrontos támadást indítanak a rák ellen, azaz kombinálják ezeket a módszereket.
Egyes szakértők hiszik, hogy egy újabb módszer, az immunterápia fegyvere egyre fontosabb szerepet kaphat a rákellenes arzenálban. Ennek alapötlete az, hogy rákellenes vakcinákkal támogatják a test saját immunrendszerét az ellenség legyőzésében.
Minden férfi rémálma
A péniszrák kapcsolatba hozható a rossz higiéné vagy a nemi úton terjedő betegségek által okozott idült fertőzésekkel is. Tünete lehet bármely abnormális jelenség a pénisz felületén, így kiütés, dudor, kelés vagy bármely szokatlan elváltozás. Bár ezek a tünetek sok más betegséget is jelezhetnek, ha bármi szokatlant észlel, forduljon orvoshoz.
1. Tüdőrák
Tünetek
Mint sok más rák esetén, a tüdőrák tüneteinek a megjelenése is gyakran a betegség viszonylag előrehaladott stádiumát jelzi. Figyeljen oda a nem szűnő köhögésre és a véres köpetre. A tüdőrák intő jelei lehetnek az idült hörghurut, a mellkasi fájdalom és a légszomj is.
Okok
A tüdőrák okozóinak listáját mérföldes előnnyel a dohányzás vezeti. A könnyű dohányosok tízszer esélyesebbek a tüdőrákra, minta nem dohányzók; a kemény dohányosok esélyei huszonötször nagyobbak. A passzív dohányzást is kockázati tényezőnek tekintik. A tüdőrák egyéb, ritkább oka lehet a kémiai vagy ipari vegyületek, így az arzén, a radon és az azbeszt tartós behatása.
Kezelés
Műtét; sugárterápia; kemoterápia.
Megelőzés
- Ne dohányozzon! A tüdőrák világszerte bármely más ráknál több férfit öl meg, és az összes eset 85 százaléka a dohánnyal kapcsolatos.
- Táplálkozzon megfelelően! Még nem bizonyított, ám egyes kutatók szerint a béta-karotin, amit a test A-vitaminná alakít, segíthet a tüdőrák megelőzésében. Arról is tudunk, hogy a szelén, a C- és E-vitamin megóvhatja a tüdőt a ráktól. A vitaminok nyújtotta védelem legjobb kihasználására egyen napi 5-9 alkalommal gyümölcsöt és zöldséget A vitamin kiegészítők hatékonyságát még nem erősítették meg.
- Igyon mértékletesen! A tanulmányok rámutattak, hogy a túlzott alkoholfogyasztás fogékonyabbá tesz a tüdőrákra.
- Kerülje a szennyező anyagokat! Kerülje a környezetterhelő radon, arzén és azbeszt tartós hatását, a légszennyező anyagokat és a passzív dohányzást.
2. Vastagbélrák
Tünetek
Bármely, egy hétnél tartósabban fennálló székelési zavar a vastagbélrák intő jele lehet. A véres széklet ennél még komolyabb figyelmeztetés, amiről tájékoztatni kell az orvost. Figyeljen az alhasi duzzanatokra vagy fájdalomra és a rejtélyes súlyvesztésre is.
Okok
A vastagbélrák általában a bélben fejlődő polipokból alakul ki. Erős genetikai hajlamról is tudunk: ha a szűk családban bárkinek volt már vastagbélrákja, az ön esélyei is adottak. A gyulladásos bélbetegségek is kockázatot jelentenek.
Kezelés
Műtét; sugárterápia; kemoterápia.
Megelőzés
- Ismerje meg családja kórtörténetét! Ha bárkinek a családban volt már vastagbélrákja vagy gyulladásos bélbetegsége, tanácsos nagyobb éberséget szentelnie a vastagbélráknak.
- Ha a családban előfordult már vastagbélrák, beszéljen az orvossal az esetleg szükséges vizsgálatokról és azok gyakoriságáról. Egy normál vizsgálat alkalmával a székletben lévő vér mikroszkopikus jeleit kutatják. A szakember más, invazívabb vizsgálatokat (rektoszkópia, kolonoszkópia) is javasolhat, főként, ha polipot gyanít.
- Fogyasszon rostokat! Számos tanulmány tanúsítja, hogy a magas rosttartalmú étrend csökkenti a vastagbélrák kockázatát. Rostdús táplálékok az olajos magvak, a hüvelyesek (így a tarkabab), a gyümölcsök és a zöldségek.
3. Prosztatarák
A prosztataráknak általában nincsenek tünetei a korai fázisban, ám egy idő után kialakulnak a vizelési zavarok, így az állandó vizelési inger; olyan érzés, mintha a vizeletet nagy erővel kellene kinyomni; a vizelési képtelenség és a végén a vizelet cseppenkénti ürülése.
4. Gyomorrák
Tünetek
A gyomorrák általában a késői stádiumig tünetmentes. Intő jelei lehetnek a határozatlan hastáji, általában köldök feletti kényelmetlen érzés; a gyomor kisebb étkezést követő teltségérzete a szegycsont alatt; a szívfájdalom, az emésztési zavar vagy a fekélyszerű tünetek; a hányinger; az öklendezés; a felpuffadt has. Mindezek más, kevésbé súlyos problémák jelei is lehetnek.
Okok
A gyomorrák pontos okait illetően bizonytalanok vagyunk. Kockázati tényező lehet a sok füstölt ételt, sózott halat és húst, savanyított zöldséget és keményítőt tartalmazó étrend. A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás is növeli a gyomorrák esélyét. Akinek a családjában volt már gyomorrákos, az hajlamosabb a betegségre, és körülbelül kétszer annyi férfit, mint nőt érint, aminek hátterében a férfiak gyarló életmódja állhat.
Kezelés
Műtét; sugárterápia; kemoterápia.
Megelőzés
- Figyeljen oda az étrendjére! Az A- és C-vitaminban gazdag, friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztása, úgy tűnik, csökkenti a gyomorrák kockázatát. Jó, ha a menüben bőven szerepel a kenyér, a gabonák, a tészta, a rizs és a bab is.
- Ne egyen sok csemegét! A nagymennyiségű füstölt ételt, sózott halat és húst, savanyú zöldséget és keményítőben dús ételeket fogyasztó emberek esélyesebbek a gyomorrákra.
- Mondjon le rossz szokásairól!
- A dohányzás és a mértéktelen alkoholfogyasztás emeli a kockázatot.
- Jobb félni, mint megijedni. A férfiaknál úgy kétszer gyakoribb a gyomorrák, mint a nőknél, ezért nem árt az elővigyázatosság. A hajlamosító tényezők között figyelemmel kell lenni a családi kórtörténetre és (eddig érthetetlen okból) az A-vércsoportra is.
5. Májrák
Tünetek
Súlyvesztés és étvágytalanság, valamint a has felső részének fájdalma és duzzanata. Sárgaság és vérszegénység is jelentkezhet. Egy vérteszt májtumorra utaló, emelkedett enzimszintet tárhat fel.
Okok
A májrák ritka, és gyakran a test más részén fejlődő daganat nyomán alakul ki. Az elsődleges májrák két fő oka az – iparilag fejlett országokban általánosabb – alkoholizmus okozta cirrózis és az – Afrikában és Ázsiában gyakoribb – idült hepatitisfertőzés. Néhány országban bizonyos ételeket penészek és gombák szennyeznek (így a földimogyoró vagy a fűszerpaprika aflatoxinja), amelyek májrákot okozhatnak.
Kezelés
Műtét; kemoterápia; májátültetés.
Megelőzés
- Kerülje a hepatitist! A világ májrákeseteinek túlnyomó többsége – mintegy 83 százaléka – a hepatitis B fertőzések számlájára írható. Közeli rokona, a hepatitis C is fokozza a máj rák kockázatát. Kerülje ezeket a vírusokat, a biztonságos szex és a steril tűk segítségével. A hepatitis B ellen oltást is kérhet. Ennek szükségességét a veszélyeztetett személyeknek (intravénás droghasználóknak és a védekezés nélküli szex gyakorlóinak) meg kell beszélniük az orvosukkal. A hepatitis C ellen még nincs oltóanyag.
- Legyen mértékletes az ivásban! Nyugaton a legtöbb májtumora cirrózishoz köthető, amelyet általában a súlyos alkoholizálás okoz. Ne fogyasszon többet napi kétegységnyi italnál.
6. Hererák
Tünetek
A leggyakoribb jel az egyik herén érezhető kis, borsó nagyságú, kemény csomó. Emellett a herezacskó érzékenyebb, nehezebb érzetű lehet, vagy meg is duzzadhat. Mindezek a ráknál kevésbé komoly problémák, így bakteriális fertőzés vagy ciszta jelei is lehetnek.
Okok
Pontos oka ismeretlen. A hererák, bár ritka, inkább a tizenöt és harminckilenc éves kor közötti férfiakat éri. Kiváltói a pubertás körüli hormonális változások lehetnek. Az egy- vagy kétoldali rejtett herével rendelkező férfiaknál nagyobb a hererák kockázata, főként, ha az elváltozást nem korrigálták még gyermekkorban műtéttel. Szintén esélyesek azok, akiknek a családjában előfordulta betegség.
Kezelés
A here sebészi eltávolítása. Mivel általában csak az egyik here érintett, a termékenység nem szenved kárt.
Megelőzés
Vizsgálja át magát! Ha idejekorán észreveszi, a hererák gyógyultjainak aránya eléri a 90 százalékot. A korai intő jelek felfedezéséhez nincs szükség fájdalmas tesztekre; egyszerűen tapintsa át havi rendszerességgel a területet. Ezt legjobb meleg fürdő vagy zuhany után megtenni, mert a melegben a herezacskó ellazul, így könnyebben kézbe veheti az ügyet. Álljon a tükör elé. Heréit egyenként, két kézzel vizsgálja meg, forgassa finoman az ujjai között. Keressen csomókat, duzzanatokat, keményedéseket – bármi szokatlant. Ne essen pánikba, ha talál valamit – nem minden ilyen elváltozás utal rákra -, de vizsgáltassa meg az orvossal.
Havonta végezze el magán az ellenőrzést. Keresse a kemény csomókat, duzzanatokat amelyek daganat jelenlétére utalhatnak.
7. Bőrrák
A bőrrák három fő típusa
- Alapsejtes karcinóma
- Elszarusodó laphámrák
- Rosszindulatú melanoma
Tünetek
A bőr bármely változása, főként egy anyajegy méretének, színének vagy alakjának módosulása, vagy más sötét foltok és kinövések. Ide tartoznak a pikkelyes, nedvedző, vérző, viszkető, ellágyuló vagy fájdalmas változások is.
Okok
Bőrrákot okozhat az ultraibolya sugárzás, így a napfény túlzott behatása, különösen a világos bőrű férfiaknál. További kockázati tényezőt jelent, ha a családban volt már bőrrákos, valamint az olyan anyagok tartós hatása, mint a kőszén kátrány, a szurok, a karbolsav és az arzén.
Kezelés
Műtét; sugárterápia; kriosebészet (fagyasztásos szövetroncsolás); elektrosebészet (szövetroncsolás hőhatásra); lézerterápia. Ritka, előrehaladott esetekben kemoterápiát vagy rákellenes vakcinákat (immunterápiát) is alkalmazhatnak.
Megelőzés
Védje magát a naptól! Előzze meg a bőrrákot, kerülje a leégést, azaz használjon fényvédő krémeket, és öltözzön megfelelően. Mielőtt kimegy a napra, ne felejtsen el védelemről gondoskodni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.