Étkezési tanácsok gyerekágyas és szoptató anyáknak
Akinek a terhesdiétában már van jártassága, azt is tudja, hogy nem kell minden étkezés előtt egyik kezében határidőnaplóval, a másikban számológéppel íróasztalhoz ülni, és kalóriatáblázatok segítségével számolgatni, mit és mennyit muszáj fogyasztani a szükséges tápanyagok „beviteléhez” (hogy megmaradjon a jó egészség, és szoptatás esetén elég legyen a tej). Elég arra vigyázni, hogy a „napi tucat” meglegyen.
Kalória:
A kalóriabevitelt úgy kell megszabni, hogy elég energiánk legyen új anyai feladatkörünk ellátásához, de ne nehezítse a fogyást. Ha szoptatunk, naponta 400-500 kalóriával többre van szükségünk, mint amennyi a terhesség előtti súlyunk tartásához kellene (a mennyiség ikrek, hármas ikrek esetén értelemszerűen kettővel, illetve hárommal szorzandó).
Ha a testsúlyunk nem akar csökkenni, az első hat hét után valamennyit lefaraghatunk a kalóriákból, de sokat nem, mert elapadhat a tejünk. A komolyabb fogyókúrázást akkor is az első hat hét utánra kell halasztani, ha nem szoptatunk. A gyerekágyas időszakban a terhesség alatt fölszedett kilók akkor is kezdenek lemenni, ha körülbelül annyit eszünk, amennyi a terhesség előtti súlyunk tartásához kellene.
Miután teljesen rendbe jöttünk, és a fogyókúrázásnak nincs akadálya, naponta 200-500 kalóriával csökkenthetjük a mennyiséget, szigorúbb fogyókúrát azonban csak orvosi felügyelet mellett szabad folytatni.Szoptatástól függetlenül a (túlzott, elégtelen, helyes) kalóriabevitel ellenőrzésének legjobb módszere a testsúly mérése.
Ha a súlyunk fokozatosan csökken, de a kívánt súly elérése után nem fogyunk tovább, akkor helyesen jártunk el. Ha másként állna a helyzet, szükség szerint helyesbítsük fölfelé vagy lefelé a kalóriamennyiséget. Azt is vegyük számításba, hogy a kalóriafogyasztás csökkentése helyett érdemesebb többet tornászni. Túl gyors és megállíthatatlan fogyás esetén orvoshoz kell fordulni.
- Szívbetegség – rehabilitáció, diéta, szex
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fehérjéből szoptatás esetén napi 3 adag, különben napi 2 adag!
Ez a mennyiség a kalciumszükségletet is fedezi. A következő „fogások” egy-egy adag proteint tartalmaznak (1 pohár = kb. 2 dl): 2,5-3 pohár zsírtalan vagy sovány tej, 1,75 pohár sovány joghurt, 0,75 pohár sovány túró, 2 egész tojás és kettőnek a fehérjéje vagy 5 tojásfehérje, 10-12 dkg hal, hús vagy baromfihús, 15 – 18 dkg tofu. Másféle szójából készült ételek (főleg mélyhűtött vegetáriánus készételek) szintén tartalmaznak fehérjét, a mennyiség a címkén olvasható.
Aki ikreket szoptat, annak eggyel, illetve hármas ikrek esetén kettővel több adagra van szüksége. Minthogy a növényi protein értéke kisebb, az olyan vegetáriánusok napi adagját is tanácsos megemelni, akik egyáltalán nem fogyasztanak állati eredetű fehérjét.
Kettőt egy csapásra
Csak táplálni szeretné magát, de hizlalni nem? Válasszon olyan ennivalót, amely egymagában több kívánalomnak is megfelel. Számos tejtermékben van protein és kalcium, egyes zöldségféléknek a C-vitamintartalmuk mellett húsuk is, zöld levelük is van. A táplálkozás egyik szupersztárja a háromszoros hasznosítású brokkoli (zöldség, C-vitamin, nagyobb mennyiségben fogyasztva kalciumforrás).
C-vitaminos ételből szoptatás mellett napi 2 adag, különben legalább 1 adag
A C-vitamint tartalmazó ételek többségét a húsos vagy leveles zöldség- és gyümölcsszükségletbe is be lehet kalkulálni. Egy-egy adagnak számít pl. Egy fél pohár szamóca, egy kisebb sárgadinnye negyede, fél darab grépfrút, egy kisebb narancs, fél pohár citruslé, fél darab mangó, papája vagy guava, fél pohár főtt brokkoli, fél pohár főtt karfiol, 1,5 pohár nyers reszelt káposzta, fél pohár főtt kelkáposzta, brokkoli vagy karalábé, 1 db zöldpaprika vagy fél darab paradicsompaprika, 2 kis paradicsom vagy egy pohár paradicsomlé.
Leveles és húsos zöldség, húsos gyümölcs: szoptatás esetén naponta legalább 3 adag, különben legalább 2 adag. Az ilyen ételek többségét a C-vitamin-szükségletbe is be lehet kalkulálni. Egy-egy adagnak számít pl. 2 db friss vagy aszalt sárgabarack, egynyolcad sárgadinnye, fél mangó, egy darab nagy sárga (nem fehér) őszibarack vagy nektarin, háromnegyed pohár főtt brokkoli, fél darab közepes sárgarépa, 8-10 nagy spenótlevél, egynegyed-fél pohár főtt zöldséglevél, negyed édesburgonya vagy 1 evőkanálnyi cukormentes konzervtök.
Kalcium:
Szoptatás esetén naponta legalább 5 adag, különben legalább 3 adag. A kalciumban gazdag ételek többsége jelentős mennyiségű proteint is tartalmaz. Egy-egy adagnak számít pl. 4 dkg zsíros vagy 5 dkg sovány sajt, 1 pohár fölözött vagy sovány tej, 15 cl kalciumban gazdag tej, fél pohár sovány sűrített tej, egyharmad pohár zsírtalan tejpor, 1,5 pohár sovány túró, 18-20 cl rendes vagy fagyasztott joghurt (a kalciumtartalom változhat, ezért a többi tápanyaggal együtt érdemes megnézni a címkén); 18 cl kalciummal dúsított narancslé, 2 pohár brokkoli, 2,5 evőkanál melasz, 12 dkg konzervlazac vagy 9 dkg szardínia szálkástól, tofu (a kalciumtartalmat a címke tartalmazza, egy adagnak a napi mennyiség kb. egyharmadát kell tartalmaznia), 2 db kukoricalepény (a pontos értéket szintén a címkén kell megnézni).
Ikreket, hármas ikreket szoptató anyának, akinek gyerekenként egy adagra van szüksége, a napi mennyiséget kalciummal dúsított tejtermékekkel vagy külön kalciumszedéssel érdemes fedeznie. A tejtermékektől tartózkodó vegetáriánusok kalciumigénye kizárólag növényi forrásokból nehezen fedezhető, hacsak nincsenek kalciummal dúsítva (pl. narancslé), úgyhogy gondoskodniuk kell a pótlásáról. Bár az anyatej összetételét csak ritkán befolyásolja a szoptató anya kalciumhiánya, viszont a szükséges kalciumot a saját csontjából kell elvonnia, és ezért később hajlamosabb lesz a csontritkulásra.
Egyéb zöldség, gyümölcs: legalább napi 2 adag!
Egy-egy adagnak számít pl. 1 db alma, körte, banán vagy fehér őszibarack, kétharmad pohár friss cseresznye vagy szőlő, kétharmad pohár áfonya, 1 szelet ananász, 2 kisebb szelet görögdinnye, 5 datolya, 3 füge, egynegyed pohár mazsola, háromnegyed pohár főtt zöldbab, 6-7 db spárga, kétharmad pohár főtt kelbimbó, kétharmad pohár főtt paszternák, fehérrépa vagy zöldborsó, 1 db közepes krumpli, 1 pohár friss gomba.
Teljes kiőrlésű gabona és más tömény, összetett szénhidrát: mindenkinek napi 6 adag. Egy-egy adagnak számít pl. Fél pohár főtt barna rizs, vadrizs, köles, búzadara, hántolatlan árpa, búzatöret (bulgur), dél-amerikai köles (quinoa), tritikálé; 3 dkg főtt vagy konyhakész gabonaköret, 2 evőkanál búzacsíra, 1 szelet kenyér, fél db zsömle vagy kifli, 1 kicsi, búzalisztből készült pita vagy egy nagynak a fele, 1 kukorica- vagy búzalepény, 1 adag keksz vagy szójaropogós, 2 db rizsropogós, 3 dkg búzalisztből készült, szójás vagy proteinnel dúsított tészta, 2 pohár pattogatott kukorica.
Magas vastartalmú ételből legalább napi egy adag!
Különböző mennyiségű vasat tartalmaz a szárított gyümölcs, a marhahús, a csicseriborsó és más szárított salátafélék, a krumplihéj, a tök, a főtt zöldséglevél, az articsóka, az osztriga, a szardínia, a szójabab és a szójakészítmények, a spenót, a melasz, a szentjánoskenyér, valamint a máj . A búzacsírában, a hántolatlan búzában és természetesen a vassal dúsított készítményekben szintén van vas.
Zsíros ételből naponta egy kevés
Míg terhesség alatt fontos az elégséges zsírbevitel, és nagyobb koleszterintartalmú ételeket is büntetlenül elbírt a szervezetünk, most ismét meg kell gondolni, mennyi és milyen zsírt fogyasztunk.
Az általánosan elfogadott álláspont szerint az átlagos felnőtt teljes kalóriaszükségletének legföljebb az egyharmadát szabad zsírból fedezni. Szívbetegségre hajlamosakra természetesen szigorúbb szabályok érvényesek. Például akinek az ideális testsúlya 60 kiló, és így naponta 1875 kalóriát igényel, annál a zsírból fedezhető kalória 30 százaléka maximum 62 grammot jelent. Ez naponta (egyenként 14 grammos adagokra számítva) 4,5 zsíradagnak felel meg.
Kisebb testsúlyúaknak ennél kevesebb adag kell, nagyobb súlyúaknak több. Úgy kell tervezni, hogy különféle zsírtalan ennivalókkal kb. Egy adagot magunkhoz veszünk, a többi adag zsíros ételekből származhat.
Egy-egy fél adagnak felel meg például 3 dkg kemény sajt (pl. ementáli), 2 teáskanál reszelt parmezán, 1,5 evőkanál tejszín, amerikaimogyoró, mogyoró vagy dió, 2 evőkanál tejszínhab, 1 evőkanál krémsajt, 2 csapott evőkanál tejföl, 1 pohár zsíros tej vagy abból készült aludttej, fél pohár fagylalt, 18 dkg tofu, egy kis avokádó negyede, 1 evőkanál mogyoró vaj, 10 dkg vörös hús vagy 20 dkg pulyka vagy csirkehús (lebőrözve), 12 dkg zsíros hal (pl. lazac), 2 db nagy tojás vagy kettőnek a sárgája, 2 db aprósütemény vagy 1 átlagos nagyságú muffin, 1 szelet torta vagy sütemény (recepttől függően).
Tömény zsírfélékből egy-egy adagnak felel meg 1 evőkanál olívaolaj, napraforgóolaj, kukorica- vagy egyéb növényi olaj, 2 evőkanál „sovány” margarin, 2 evőkanál normál salátaöntet.
Sós ételből egy kevés
Míg állapotos korunkban nem kellett korlátozni a nátriumbevitelt, mostantól nem árt a mértékletesség. Nézzük meg a címkéket, és a nagyon sós készítményeket lehetőleg ne vegyük be a mindennapos ennivalók sorába. Természetesen ízesítés céljából lehet sózni, hacsak a család valamelyik tagja nincs sótalan diétán. Azonban gondoljunk rá, hogy amiből a baba is kap, azt nem szabad előre megsózni, egyrészt mert a kicsi szervezete még nem tud sok nátriummal megbirkózni, másrészt nem érdemes rászoktatni.
Folyadék
Szoptatástól függetlenül napi 8 pohár. (Aki ikreket szoptat, annak többre van szüksége.) Csap- vagy ásványvíz, gyümölcs- és zöldséglé, tiszta leves egyaránt megteszi. A (kétharmad részt vízből álló) tejet, valamint a leves gyümölcs- és zöldségféléket is be lehet számítani. De jóból is megárt a sok: a túlzott (egy szoptatott gyerekre számítva napi 12 pohár fölötti) folyadékfogyasztás gátolhatja a tej kiválasztást.
Vitaminpótlók. Szoptatás esetén nem árthat napi egy adag terhes vagy szoptató kismamáknak való vitamint szedni, nem a rendes táplálkozás helyett, hanem a szükséges tápanyagok biztosítása érdekében. A készítményben legyen cink és K-vitamin. Aki egyáltalán nem fogyaszt állati eredetű ételt (még tejet, tojást sem), annak legalább 4 mikrogramm B12-vita-mint (természetes formában csak azokban fordul elő), 0,5 mg folsavat is pótolnia kell, aki pedig naponta legalább fél órát nincs napon, annak 400 mg D-vitaminra is szüksége van (ennyi van pl. egy nagy pohár tejben).
A terhesség idején szedett vitaminokat szülés után legalább hat hétig annak is érdemes folytatni, aki nem szoptat. Ha ezután úgy látjuk, hogy nem tudunk vagy nincs időnk megfelelően táplálkozni, a vitaminhiány megelőzésére már a közönséges multivitaminos készítmények is megfelelnek. A szülőképes életkorban lévő nőknek ajánlott készítmények a terhességgel, a szülés vérveszteségével, illetve a menstruációval veszített vasat is pótolják.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.