Cukorbetegség tanácsok

Sok sovány fehérjét a cukorbeteg asztalára! Segít a fogyásban, és az éhség csillapításában!

A fehérjék nem hatnak a vércukorszintre, így valahányszor fehérje szerepel egy étel hozzávalói között (és helyette kimarad valamennyi szénhidrát), automatiku­san csökken az adott étkezés vércukorszintre gyakorolt hatása. A fehérjék az ét­kezések közötti éhség csillapításában, s ezáltal a fogyásban is segítenek. Persze túlzásba sem szabad esni. Egyes orvosok óva intik a cukorbetegeket a túlzott húsfogyasztástól, mivel az megterheli a vesét (a cukorbetegek jelentős részénél nagy a vesebetegség kockázata). Ráadásul a vörös húsokban lévő telített zsírsa­vak hozzájárulnak az inzulinrezisztencia kialakulásához. Érdemes tehát más, soványabb fehérjeforrásokat felkutatni, s azután már csak néhány jó receptre van szükség.

Próbálja ki a shushit!

A shushi különösen gazdag fehérjékben. Manapság már sok étteremből házhoz is lehet szállíttatni a hal és rizs különféle kombinációit. Ha egy-egy különleges alkalommal gyors vacsorára van szüksége, jól jöhet az öt­let. A shushiban sok fehérje és némi rost található, miközben általában kevés benne az energia. Óvakodjon viszont a nátriumban gazdag szójaszósztól, ren­deljen sószegény változatot.

Ne feledkezzen meg a tojásról!

A tojásra sok rosszat mondtak az évek során, pedig a teljes értékű fehérjék kiváló forrása: az összes, táplálkozási szempontból nélkülözhetetlen aminosavat tartalmazza. Egy nagy kemény tojásban 13,5 g fe­hérje és mindössze 2 g telített zsírsav van. Az is jó, ha csak a fehérjét használja fel, bár a sárgája tele van vitaminnal. Még gazdagabbá és laktatóbbá teheti a tojást (és újabb adag zöldséget fogyaszthat), ha omlettet készít, amelybe vasban és rostban gazdag spenótot kever. Kimutatták, hogy azok, akik tojást és pirítóst esznek reggelire, később éheznek meg, és a nap hátralevő részében lényegesen kevesebb energiatartalmú ételt fogyasztanak, mint a krémsajtos zsemlét reggeli­zők. A tojásban viszonylag sok ugyan a koleszterin, de több tucat tanulmány bi­zonyítja, hogy az emberek koleszterinszintjét sokkal nagyobb mértékben növe­lik a telített zsírsavak, mint az elfogyasztott koleszterin.

A darált hátszín a legsoványabb darált marhahús

Egy 100 g-os adagban mindössze 240 kcal (1001 kJ) energia és 17 g zsír van. A következő legsová­nyabb a darált felsál (250 kcal = 1042 kJ energia, 19 g zsír), majd a darált tar­ja következik (272 kcal = 1134 kJ energia, 18 g zsír).

Hetente legfeljebb két alkalommal fogyasszon vörös húst!

A vörös húsban sok a telített zsírsav, és a táplálkozási szakemberek kimutatták, hogy azoknál a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nőknél, akik több vörös húst esznek, nagyobb valószínűséggel alakul ki szív- és érrendszeri betegség. Egy másik kuta­tás során csaknem kilenc éven át ügyeltek meg nőket, s kiderült, hogy akik több vörös húst fogyasztottak, azoknál nagyobb valószínűséggel alakult ki 2-es típu­sú cukorbetegség.

Mondjon le a baconról és a hot dogról!

Az olyan feldolgozott hústermékek, mint a bacon vagy a virsli, a jelek szerint még a vörös húsoknál is nagyobb mér­tékben növelik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Sertéskaraj vagy szűzpecsenye

Mind a rövidkaraj, mind a szűzpecsenye so­vány húsféle. Gyors vacsora készíthető belőlük a grillsütőben (kenje be a szele­teket kalóriaszegény fokhagymás-lime-os páccal vagy fokhagymás csiliporral). Egy szelet mindössze 129 kcal (538 kJ) energiát, és nem kevesebb mint 16 g fe­hérjét tartalmaz.

A csirkemellfilé

A csirkemellfilé sokáig eltartható a mélyhűtőben, és bármikor gyorsan felhasz­nálható. Felszeletelve kb. 50-60 g-os darabok lesznek, tehát két szeletből jön ki egy nagyjából 100 g-os adag. Nem kell sokáig pácolni és serpenyőben is hamar megsül.

Sovány marhahúsok

A marhahús számos része manapság 20 százalékkal soványabb, mint régebben – ez remek hír azok számára, akik néha szívesen megesznek egy marhasültet vagy -pörköltet. Az alábbi listán a marhahús különböző részei szerepelnek, kezdve a legsoványabbal, de mindegyikre igaz, hogy egy adag legfeljebb 10 g zsírt (ebből 4,5 g telített zsírsav) és 95 mg koleszterint tartalmaz.

  • Fehérpecsenye, egybesütve Oldallapocka-szelet Feketepecsenye-szelet
  • Keresztfartőszelet
  • Hegyes fartő, egybesütve
  • Sovány, darált marhahús
  • Szegy hátulja
  • Felsálszelet
  • Stefánia, egybesütve
  • Hamis felsál, egybesütve
  • Lapockaszelet
  • Csontoshátszín-szelet
  • Hasaaljaszelet
  • Rostélyosszelet
  • Magashátszín-szelet
  • Gömbölyű felsál, egybesütve
  • Bélszínszelet
  • T-bone steak

Felvágottak csirke- vagy pulykamellből

Egészséges és koleszterinben szegény ebédet készíthet teljes kiőrlésű lisztből sütött kenyérre tett sovány felvágott­ szeletekből, kevés mustárral és salátalevéllel. Ez csak akkor igaz, ha a húsban kevés a telített zsírsav. Ne is gondoljon tehát szalámira vagy kolbászfélékre. Megfelelő választásnak számít még a sovány sonka is, feltéve hogy a szendvics­be legfeljebb két szeletet, azaz kb. 45 g-nyit tesz.

Fagyasztott edamame (japán zöld szójabab)

A fiatal, zöld szójabab megpá­rolva – akár hüvelyestül – és enyhén megsózva nagyszerű uzsonna. Felhasznál­ható levesekhez és salátákhoz is. A szójababban több a fehérje, mint a marha­húsban, miközben szinte egyáltalán nem tartalmaz telített zsírsavat.

Konzervhalak

A lazac természetes szívgyógyszer – és szerencsére nem kell az elkészítésével bajlódni. A konzervlazac nemcsak kényelmi okból jó választás, hanem az egészség szempontjából is, mivel általában nem tenyésztett halból készítik (és ezért kevesebb benne a szennyező anyag). A lazacfogyasztásnak van egy további előnye: egy a közelmúltban végzett kutatás során kimutatták, hogy azok, akiknek a vérében magas az ómega-3 zsírsavak szintje, 53 száza­lékkal kisebb valószínűséggel érzik magukat enyhén vagy mérsékelten depressziósnak.

Halak a mélyhűtőben

A vákuumcsomagolású nyelvhal, tőkehal vagy lazac gyorsfagyasztással készül, így majdnem olyan minőségűek, mint a friss hal. Mindig tartson a mélyhűtőben valamilyen halszeletet, így bármikor kéznél van egy egészséges vacsora hozzávalója. A fagyott halat éjszakára a hűtőszekrénybe téve vagy hideg folyó víz alatt engedje ki. Remek választás a fagyasztott tonhal is. Vegyes fagyasztott zöldséggel kevergetve sütve hamar kész a vacsora.

Aranyszabály: Minden vásárláskor vegyen friss halat!

Az olajos húsú halak, például a makréla, a szardínia, a hering vagy a lazac, igen gazdagok fehérjében, miközben kevés bennük a zsír -és annak jelentős részét is a szívbetegség kockázatát csökkentő ómega-3 zsírsavak teszik ki. A hal további előnye, hogy kedvező hatással van a cukorbetegeknél gyakran előforduló kró­nikus gyulladásokra. Több széles körű vizsgálat is megállapította, hogy a krónikus gyulladásos megbetegedésekben szenvedő nőknél négy szeres a 2-es típusú cukorbetegség kialakulá­sának kockázata. Ennek oka nem ismert, de elképzelhető, hogy a gyulladások során kép­ződő vegyületek gátolják az inzulin hatását, ezért megemelkedik a vércukorszint. Az sem véletlen, hogy azon emberek körében, akik nagyon kedvelik a halételeket, szokatlanul alacsony a 2-es típusú cukorbetegség előfordulási gyakorisága. Egyen tehát hetente legalább kétszer 10-10 dkg olajos húsú halat!

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.