Cellulózszármazékok és keményítőszármazékok élettani hatása
Cellulózszármazékok
A cellulózok stabilizáló, sűrítő és testesítő hatásúak. Előnyös tulajdonságaikból adódóan alkalmasak fehérjék és keményítők A cellulózszármazékok alkalmazása a XX. század második felétől kezdett rohamosan terjedni. Széles körű használatukat jelzi, hogy az élelmiszeriparon kívül a mosószergyártásban, a papíriparban, az öntödékben, az építőiparban, valamint a kozmetikai és gyógyszeriparban is gyakran jelen vannak adalékként.
Képviselői a cellulóz (E 460), metil-cellulóz (E 461), hidroxipropil-cellulóz (E 463), hidroxipropil-metilcellulóz (E 464), etil-metil-cellulóz (E 465) és karboxi-metil-cellulóz (E 466). helyettesítésére. Az emberi szervezetben emészthetetlenek, így gyakran helyet kapnak a csökkentett energiatartalmú, ugyanakkor telítettségérzést keltő termékekben. Adalékanyagként felhasználhatók még húskészítményekben, majonézben, gyümölcszselékben, gyümölcslevekben, és a sörgyártás során.
A karboxi-metil-cellulóz (CMC, E 466) tulajdonságai a legelőnyösebbek: főzés- és fagyálló anyag. A korábban felsorolt élelmiszercsoportok mellett a sütő- és édesiparban tartós lisztes árukhoz adagolják a tészta szerkezeti tulajdonságának javítása céljából. Növeli az üdítőitalok és gyümölcslevek viszkozitását (sűrítő hatás), és gátolja az üledék kiválását.
A likőrök, tejalapú italok testességét, a jégkrém sima, selymes állagát is sokszor e származék kölcsönzi. A CMC-vel stabilizált fagylaltkeverékből a víz apró jégkristályok formájában válik ki, így növeli a fagyasztott édességek élvezeti értékét. Ujabban pudingporokhoz és instant porokhoz is felhasználják.
A cellulózszármazékok szintén nem mentesek a kémiai beavatkozásoktól. A metil-cellulóznál metilkloridot, a hidroxi-propil-cellulóználpropilhidroxidot használnak a reagáltatáshoz. A laboratóriumi „belenyúlás” itt is a sűrítési hatékonyság növelését szolgálja (savas közegben). Alkalmazásuk a világon szinte mindenütt engedélyezett, a szakma ártalmatlannak tartja ezeket az anyagokat.
- Az E-számokról őszintén – Élelmiszereink árnyoldalai
- Az E-számok szövevényes rendszere
- Egészségtudat vagy profit? Élelmiszer-adalékanyagok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A cellulóz valóban hasznos ballasztanyagnak minősül, a különböző származékokkal kapcsolatban azonban sokan sürgetik a széles körű vizsgálatok lefolytatását.
Az ártalmatlannak gondolt sűrítő- és stabilizálóanyagok származékaival ugyanis még alig végeztek kutatásokat, és ez a cellulóz esetében is érvényes. Jelenleg nincs információ arról, hogy a cellulózból képződő gyökökkel (alkil-, hidroxi-alkil és karboxi-aikil gyökök) mi is történik az emésztőcsatornában. Egyes kutatások kisebb mennyiségben ártalmatlanságot, nagyobb mennyiségű tartós bevitel után hasmenéssel kísért panaszokat állapítottak meg. Pékeknél allergiás bőrreakciókat is megfigyeltek
Keményítőszármazékok
A keményítő és származékai (E 1404; E 1410; E 1412-14; E 1420; E 1422; E 1442; E 1450) a legelterjedtebb állományjavítók közé tartoznak.
A keményítő olyan összetett szénhidrát, amely glükózrészekből épül fel. a natív keményítő hideg vízben oldhatatlan, forró vízben kolloid oldatot képez, amely lehűléskor géllé dermed.
Az étkezési keményítő a búza, kukorica lisztjéből, illetve burgonyából állítják elő. Emészthető, nagy energiatartalmú adalékanyag, amely például lisztérzékenyek számára is jól használható (gluténmentes).
60 °C körüli hőmérsékleten a keményítőt tartalmazó vizes rendszerben elindul az ún. csirizesedési folyamat; az így keletkező és kihűlő csirizoldat kocsonyás szerkezetűvé válik (ez jól megfigyelhető például a zabkása főzésénél). A keményítőgélek egyik kedvezőtlen tulajdonsága az elöregedésre való hajlam (retrogradáció), amely a kihűlés után azonnal megkezdődik, de észrevehető jelei csak 20-40 óra után jelentkeznek (pl. kenyérbél megkeményedése, morzsalékossá válása).
Natív étkezési keményítő
Az élelmiszeripar számára a natív étkezési keményítő – eredeti állapotában – csak kismértékben előnyös (oldhatóság, duzzadóképesség, öregedés stb. szempontjából). Szerkezetét kisebb-nagyobb mértékben mechanikai vagy kémiai úton átalakítják a meghatározott technológiai célok elérése érdekében. Ujabban kémiai átalakítás mellett az enzimes bontás is elterjedt, az így keletkezett keményítőhidrolízis-termékek rendkívül széles körben használatosak eltérő édesítő, oldhatósági, tapadási, sűrítő és hő-tűrő tulajdonságaik miatt.
Duzzadó keményítő
Az ún. duzzadó keményítő gyártása során a keményítő kevés vízzel elkevert szuszpenzióját vékony rétegben forró hengerek között nyomják át, így a szemcsék elcsirizesednek, és egyúttal gyorsan megszáradnak. Az így kapott termék hideg vízben is jól oldódik, és ugyanúgy géllé duzzad, mintha főzték volna. A duzzadókeményítő jól használható instant porok, hidegen készíthető puding-, krém- és mártásporok előállítására (szobahőmérsékletű vízzel vagy tejjel elkeverve jól oldódnak, és gélszerű vagy sűrű állományú, azonnal fogyasztható termék készíthető a segítségükkel).
Kémiailag módosított keményítő (modifikált keményítő)
Gyártása már jóval bonyolultabb, mint az előbbié, és esetükben vegyi hatások érik a természetes alapanyagot. Az oxidált keményítőt (E 1404) nátrium-hipoklorit oldattal készítik, jellemzője, hogy nem képez gélt, így krémszerű termékek esetén (salátaöntet, majonéz) vált be. Élettani szempontból egyelőre nem merült fel kifogás ellene.
Savval módosított keményítők
A savval módosított keményítőket a natív keményítő sósavas, kénsavas, ecetsavas vagy foszforsavas kezelése során kapják. A savas elegyet nátronlúggal vagy szódával közömbösítik, majd sómentesre mossák, végül kiszárítják. Az élelmiszeriparban testesítő (viszkozitást növelő) anyagként használják pl. instant mártás- és levesporoknál, vagy húskészítményeknél. Tulajdonságaik kedvezőbbek a hagyományos keményítőkhöz képest.
Keményítő éterek, észterek
Az élelmiszeripar gyártási műveletei során az élelmiszerek állománya igen nagy igénybevételnek van kitéve: a változó hőhatások, savhatások és
mechanikai erők tönkretehetik az élelmiszerek gélszerkezetét, így rontják a végtermék minőségét is. Ebből adódóan olyan keményítőmódosulatokat kellett keresni, amelyek az előbbi hatások mellett is képesek megtartani a megfelelő állományt, így fejlesztették ki az ún. keményítőétereket és -észtereket (E 1410-1450).
Az éterek közül a hidroxi-etil-keményítőt etilénoxiddal, a hidroxi-propil-keményítőt (E 1440) propilénoxiddal állítják elő (hasonlóan a cellulózhoz). Ezekkel az anyagokkal olyan nagy sűrűségű élelmiszereket lehet előállítani, amelyek képesek konzisztenciaromlás nélkül is elviselni a fagyasztási, hűtési, felengedtetési műveleteket és a tartós hőkezeléseket (pl. konzervek sterilezése).
Foszfátok, acetátok
A keményítőészterek között szerepelnek a foszfátok és acetátok, ezenkívül léteznek ún. térhálósított keményítők is (pl. di-keményítő-adipát, E 1422 stb.), amelyek szintén ellenállóak a hő-, sav- és mechanikai hatásokkal szemben.
Az előzőekből látható, hogy az élelmiszer-kutatók mindent megtesznek azért, hogy a természetes anyagból technológiailag minél kedvezőbb tulajdonságú keményítőt nyerjenek.Különböző „mesterséges” vegyi kezeléseknek vetik alá, míg a legstabilabb és legjobb adalékanyag keletkezik.
Keményítőszármazékok élettani hatása
A keményítőszármazékok esetében is a technológiai szempontok kapnak elsőbbséget. Minden újabb vegyület megjelenésekor a fizikai és kémiai hatásokkal szembeni ellenállóság illetve a késztermék állományának kialakításában betöltött szerep a döntő. Az élettani hatások tekintetében természetesen még a káros hatás gyanújának felmerülése is eretnekségszámba megy, mivel – a szakemberek szerint – a keményítőn végrehajtott kémiai módosítások nem járnak egészségügyi kockázattal. Valójában azonban ez esetben sincs elegendő információ a kérdés megnyugtató lezárásához, mivel alig ismerjük, hogy a megannyi beavatkozás után előálló láncmódosulatok hogyan is bontódnak le a szervezetben.
Léteznek feljegyzések enyhébb tünetekről (pl. hányinger) és egyéb hatásokról is (pl. tüdő-rendellenességek). Kockázatról azonban egyelőre még nem beszélhetünk, csak ismerethiányról. Mindenesetre a kémiailag módosított (modifikált) keményítők széles körű terjedését sokan gyanakvó szemmel nézik, és még egyes szakmai berkekben sem beszélhetünk egyöntetű, homogén álláspontról. Elterjedésüket egyébként az is segítette, hogy segítségükkel kiváltható például a tejfölből a tejzsír, a majonézből és salátaöntetekből az olaj egy része stb., így „egészséges”, „szívbarát” vagy „fogyókúrás” jelszóval sokkal olcsóbb összköltségű termékek állíthatók elő.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.