Ananász származása, alkotóelemei, egészségügyi hatásai
A banán mellett talán az ananász a legnépszerűbb egzotikus gyümölcs. Akár frissen fogyasztjuk, egzotikus italkeverékekben, akár ázsiai édes-savanyú ételekben vagy az igen közkedvelt hawaii pirítóson, mindenképpen ínycsiklandó. A benne rejlő értékes bioaktív anyagok, a fehérje lebontását serkentő enzimek, a vitaminok és az ásványi anyagok mellett az érett, nagy cukortartalmú példányok javítják kedélyünket, kellemes vakáció hangulatot teremtenek. Ha lehet, friss ananászt fogyasszunk, a konzervananász ugyanis sokkal kevesebb tápanyagot tartalmaz.
Honnan származik az ananász?
Az ananászt Európa számára Kolumbusz Kristóf fedezte fel 1493-ban Guadeloupe szigetén. Őshazája azonban a feltételezések szerint Peruban lehetett. Botanikailag a broméliafélék csoportjába tartozik, amelyek igen hasonlóak a pozsgásokhoz. A melegkedvelő egzotikus gyümölcs ma már a Föld minden trópusi vidékén honos.
Legnagyobb termőterületei Brazíliában, Costa Ricán és Hondurason, az ázsiai földrészen Indiában, Thaiföldön és a Fülöp-szigeteken vannak. Az afrikai országok közül elsősorban Elefántcsontparton, Ghánában és Dél-Afrikában teremnek broméliafélék.
Gondot okoz viszont a gyümölcs frissen tartása a szállítás alatt. Ezért általában éretlenül szedik le, és rakják hajóra. Mivel ennek utóérlelését -a banántól eltérően – még nem sikerült megoldani, Európába általában éretlen, s ami összetevőit illeti, nem kellően kifejlett gyümölcs érkezik. Érdemes ezért a drágább, repülőgéppel szállított minőséget választani, amely amellett, hogy zamatosabb, több értékes tápanyagot is tartalmaz.
Milyen alkotóelemekből áll?
Az érett ananásznak igen magas a cukor- és víztartalma, alig-alig tartalmaz fehérjét és zsírt, és más gyümölcsfajtákhoz képest igen magas a ballasztanyag-tartalma. A kedvelt gyümölcsnek magas a kálium-, kalcium- és foszfortartalma; a nyomelemeket illetően vassal, rézzel, cinkkel és jóddal szolgál.
Legfontosabb tudnivalók az ananászról dióhéjban
- Miniatűr kiadása, a bébiananász többnyire Dél-Afrikában és Ausztráliában terem. Sri Lanka az egyetlen hely, ahol bioananász-termesztés folyik.
- Az étkezések előtt fogyasztott friss ananász kíméletesen és természetes módon segít elkerülni a székrekedést és a haspuffadást.
- Az ananászlé hűsít, vízzel hígítva lázas állapotban ideális ital, de csak ha nincs közben hidegrázásunk.
- Indiában az ananászt a méhtevékenység fokozására alkalmazzák, ezért a terhesség utolsó időszakában fogyasztását szigorúan kerülni kell.
- A nem teljesen érett ananászban magas a gyümölcssavak koncentrációja, ezért az kimarhatja, a szájszögletet, megtámadhatja a fogakat, érzékenyek esetében fokozott gyomorsavtermelést válthat ki.
A déligyümölcsben találunk természetesen vitaminokat is, elsősorban C-vitamint és többféle B-vitamint. Az ananász zamatanyagát a citromsav, az ananászészter és a bromelin adja, ez utóbbi igen értékes fehérjebontó enzim is egyben. A konzervananászban nincs hatékony bromelin, ugyanakkor a friss gyümölcshöz képest a konzervben kétszer több a cukor, a gyümölcs káliumtartalma nem éri el a friss ananász káliumtartalmának a felét sem, és a C-vitaminból csupán az egyharmada marad meg.
Ananász egészségtani jelentősége
Az ananász magas cukortartalma gyors energia löketet biztosít, aminek ugyanakkor a gyümölcs igen magas ballasztanyag-tartalma következtében még sincs kedvezőtlen hatása a vércukorszintre. A C-vitamin a cinkkel együttműködve erősíti az immunrendszert, nem adva esélyt a baktériumoknak és vírusoknak. A C-vitamin antioxidáns hatása különösképpen hatásos a rákkal szemben.
Az emésztés szempontjából az ananásznak több előnye is van: magas savtartalma elősegíti az emésztőnedvek képződését, továbbá a fehérjebontó bromelin enzim pótolhatja az esetleges gyomorsavhiányt, és segít lebontani a táplálékban található fehérjéket. A gazdag káliumtartalom aktivizálja a vesét, ezzel segíti a felesleges víz kiválasztását, ami viszont előnyös a vérnyomás szempontjából. Végezetül a nagy mennyiségű ballasztanyag serkenti a bélműködést, s így megakadályozza a székrekedés kialakulását.
Hogyan vásárojunk ananászt?
Ha friss ananászt vásárolunk, mindig ügyeljünk arra, hogy érettet válasszunk, mert csak az érett példány vitamindús. Ahhoz, hogy megállapítsuk, érett-e a kiválasztott ananász, szagoljuk meg: ha érezzük jellegzetes illatát, akkor megfelelő.
Ananász saláta
Hozzávalók (2 személyre)
1 db bébiananász, 1/2 alma, 1/2 körte, 1 evőkanál citromlé, 1 banán, 1/2 kivi, 3 evőkanál narancslé, 1 evőkanál napraforgómag, 1 evőkanál kókuszreszelék
Ananászsasáta elkészítése
Az ananászt megtisztítjuk, meghámozzuk, negyedekbe vágjuk, torzsáját eltávolítjuk, a gyümölcs húsát 1/2 cm-es darabokra vágjuk. Az almát és a körtét megmossuk, kimagozzuk, kockákra vágjuk, salátástálban összekeverjük az ananászdarabokkal. Citromlével meglocsoljuk. Megtisztítjuk a banánt és a kivit, vékonyan felszeleteljük, a gyümölcsökhöz keverjük. Óvatosan hozzákeverjük a narancslevet. Tetejét megszórjuk napraforgómaggal és kókuszreszelékkel.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.