Hering elkészítése, származása, alkotóelemek, egészségügyi jelentősége
A hatalmas rajokban élő heringet szokás a tenger ezüstjének nevezni. A táplálkozástudományi szakértők és az orvosok rajongással beszélnek erről a halfajtáról. A hering a tányérunkon mindig jó fogás. Legyen az sült, hagymás göngyölt, füstölt vagy fiatal hering, minden változatban épp azokat a tápanyagokat kínálja, amelyekre mai életünkben oly nagy szükség van: értékes zsírokat ómega-3-zsírsav formájában stressznek kitett szívünk számára, antioxidánsokat a káros szabad gyökök ellen, valamint vitaminokat immunrendszerünk erősítéséhez.
Honnan származik a hering?
A hering hatalmas rajokban él a Jeges-tengerben, az Atlanti-óceán északi vidékén Biscayáig, az Északi- és a Keleti-tengerben. A halaknak ebbe a hatalmas családjába 180 fajta tartozik, többek között legnagyobb számban előforduló európai képviselőjük, az atlanti hering. A világ halászatának egyharmada heringhalászatból áll, a középkorban a Hansa városok kereskedelmének egyik fő árucikke volt.
A hering jelentős szerepet játszik a tengeri táplálkozási láncban: állati planktonokkal táplálkozik, ugyanakkor a hering számos más tengeri élőlény tápláléka. A heringet három különböző életszakaszában halászszák le: az ivarérettség előtti időszakban, amikor még nem található benne ikra, illetve tej, ekkor nevezzük fiatal heringnek.
A kifejlődött heringet ivás előtt fogják ki, amikor benne az ikra, illetve a haltej már kifejlett állapotban van. Az ősszel kifogott hering nemi szerve már visszafejlődött, ebben a szakaszban jóval kevésbé zsíros, mint fiatal vagy kifejlődött állapotában, ugyanakkor ízletesebb.
Milyen alkotóelemekből áll?
A hering tápértékét összefoglalóan lehetetlen megadni, minthogy évszakonként, illetve fejlődési szakaszonként jelentős eltérést mutat. A középső időszakban 56%-ban vízből, 18%-ban fehérjéből és 15%-ban zsírból áll (ez az érték 2,4-20,4% között változik). Az értékes ómega-3-zsírsav mennyisége 100 g hering esetében 2,7 mg.
Az ásványi anyagok közül jelentős mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot és magnéziumot, a nyomelemek közül vasat, fluort, jódot és szelént. Igen figyelemreméltó a vitamintartalma is: a zsírban oldódó vitaminok közül jelentős mennyiségben A-, D- és E-vitamin, míg a vízben oldódok közül B1, B2, B6, B12 és niacin található benne.
Legfontosabb tudnivalók a heringről dióhéjban
- Hozzávetőleg 1000 éve jött rá Ottó bambergi püspök arra, hogy a hering sózással tartósítható.
- A túlzott lehalászás egy alkalommal már súlyosan fenyegette az Atlanti-óceán heringállományát. Túlélése csak az állami szervek által bevezetett lehalászási kvótákkal volt biztosítható.
- A zöld hering nem fűszernövényekkel megszórt halat jelent, ez a frissen fogott, fel nem dolgozott hering elnevezése.
- A kereskedelemben kapható erősen sózott hering, amelynek sótartalma 6-20%, ezt fogyasztás előtt le kell öblíteni. Magas vérnyomásban szenvedőknek a sós hering csak ritkán és kis mennyiségben ajánlott.
- A heringben található ómega-3-zsírsa-vak jó hatásúak sömör, pikkelysömör, reuma esetén.
A hering egészségtani jelentősége
A hering azért rendkívül értékes halfajta, mert igen gazdag többszörösen összetett telítetlen ómega-3-zsírsavakban. Ez igen jó hatással van számos életműködésünkre: védi a szívet, és képes korrigálni az olyan funkcionális zavarokat, mint a magas vérnyomás vagy a magas vérzsírtartalom. A zsírsavak a sejtfalon keresztül beépülnek a legapróbb véredényekbe, elősegítik ezzel a vérkeringés javulását, a szövetek jobb oxigénellátását, s így hozzájárulnak a vérrögképződés, a trombózis veszélyének elhárításához.
A vitaminok közül a D-vitamin a legfontosabb a csont anyagcseréje szempontjából, mivel a kalcium csak ennek segítségével tud beépülni, hogy a csontszövetet erősítse. A szervezet védekezőképességének javítása érdekében igen fontos az E-vitamin és a szelén, mindkettő védi a sejteket a szabad gyököktől.
Az E-vitamin emellett jót tesz az idegeknek és késlelteti a sejtek öregedését. B12-vitamin nélkül nem képződnének vörösvértestek, ez a vitamin ugyanakkor az idegsejteket is védi. A heringben található jód pedig a pajzsmirigy működését segíti, a jód-hiány ugyanis strúma kialakulásához vezethet.
Már ránézésre megállapíthatjuk, hogy a hering friss-e. Ha igen, úgy tiszta és kemény, bőre ezüstösen csillogó és tengervíz- és algaillatú.
Heringes szendvics retekkel
Hozzávalók (8 darabhoz)
4 db göngyölt konzervhering, 2 vastag szelet teljes őrlésű lisztből készült kenyér, 1 csokor kapor, 4 evőkanál puha vaj, 1/2 fej hagyma, 4 db retek.
Elkészítés
A heringeket lecsöpögtetjük, és hosszában kettévágjuk. A kenyérszeleteket négyfelé vágjuk. A kaprot leöblítjük, lecsöpögtetjük, a felét apróra vágjuk. Az apróra vágott kaprot a vajjal elkeverjük, a kenyérszeletkék egyik oldalát megkenjük. A maradék kaporból egy-egy szálat a heringszeletekre fektetünk, majd feltekerjük. A hagymát megtisztítjuk, karikákra vágjuk. A retket megtisztítjuk, megmossuk, karikákra vágjuk. A hagyma- és retekkarikákat a kenyérdarabkákra tesszük, fogvájóval mindegyikre egy-egy göngyölt heringet tűzünk.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.