Mangó származása, alkotóelemei egészségtani jelentősége
Ha egyszer rájövünk az ízére, többé nem idegenkedünk tőle. A gyümölcs már látványnak is megnyerő, sárga, zöld, piros vagy színes héjával, világos narancssárga húsával és hatalmas magjával.
Az érett gyümölcs aromája egészen egyedülálló – a legkülönfélébb gyümölcsillatok kompozíciója, fűszeres, enyhén savanykás. Figyelemre méltóak belső értékei is: a többi gyümölcsnél ugyan kalóriadúsabb, de csaknem felülmúlhatatlan mennyiségű béta-karotint és sok C-vitamint tartalmaz.
Honnan származik a mangó?
A mangófa akár 30 méter magasra is megnő. Sűrű lombozata, hatalmas levelei csaknem gömbalakot formáznak, termése kocsányon lóg. Mangót napjainkban valamennyi trópusi országban termesztenek, becslések szerint több mint 1000 fajtája létezik, a gyümölcsök alakja, színe és minősége akár jelentős mértékben is eltérhet egymástól. Indiában már i. e. 2000 táján ismerték.
Más tájakon történt elterjedése a spanyol és portugál hajósoknak köszönhető, akik többek között ezt is magukkal vitték Közép- és Dél-Amerikába. Termőhelyükön a mangó csakúgy népélelmezési cikknek számít, mint a banán. Ha nyersen kívánjuk fogyasztani, meg kell várnunk, míg teljesen megérik. Az Európában kapható mangó esetében ez ritkán fordul csak elő. A mangó akkor teljesen érett, ha érezzük az illatát, s ha enyhe nyomással puhának érezzük.
Milyen alkotóelemekből áll?
60 kilokalória/100 g energiatartalmával a mangó nem nevezhető pehelysúlyúnak a gyümölcsök kategóriájában. Magas energiatartalmának oka igen egyszerű: a gyümölcs rendkívül édes, azaz igen magas a szénhidráttartalma. De azért található benne ballasztanyag és ásványi anyag is, elsősorban kálium és foszfor.
Emellett jelentős mennyiségben tartalmaz egy igen ritka nyomelemet, szelént. S ráadásul az egyik legjelentősebb természetes vitaminforrás: béta-karotin tartalma magasabb az Európában honos gyümölcsökénél, C-vitamintartalma hozzávetőleg azonos a citroméval. Ezeken kívül található benne B1 és B2-vitamin, valamint niacin és zsírban oldódó E-vitamin. A tipikus mangóaromát a különböző észterek, alkoholok, terpén vegyületek és laktonok összessége adja.
Legfontosabb tudnivalók a mangóról dióhéjban
- A könnyen emészthető mangó jót tesz a gyomornak és a beleknek,sőt csillapítja a vese- és a vastagbélgyulladást is.
- A mangó rövid ideig tartható csak el, és nem viseli jól a hideget. Ezért a gyümölcsöt éretlenül szedik le, hogy kibírja a hosszú hajóutat, érett mangó csak repülőgéppel szállítható. Ez persze ennek megfelelően drága, és ökológiai szempontból kevésbé ajánlatos.
- Indiában, a mangó őshazájában ez a gyümölcs milliókat mentett meg az éhhaláltól. Jáván és a Fülöp-szigeteken a mangófa levelét is felhasználják étkezési célra, főzeléket készítenek belőle.
- Érzékenyek esetében a mangó allergiát válthat ki, amely bőrkiütés formájában jelentkezik. Ennek oka a gyümölcsben található 3-pentadecikatekol vegyület.
A mangó egészségtani jelentősége
A rostos gyümölcshúsban található ballasztanyagnak köszönhető, hogy a mangó magas cukortartalma nem idéz elő kórosan magas vércukorszintet. Vastartalma révén segíti a vérképzést. Az igen ritkán előforduló nyomelem, a szelén a C- és az E-vitaminnal, valamint a béta-karotinnal együtt antioxidáns hatású, így védi a sejteket a káros, agresszív szabad gyökökkel szemben. Feltételezések szerint a szelén fokozza az antitestek, konkrétan az immunglobulin-G termelését is.
A többi egzotikus gyümölcshöz hasonlóan a mangóban is sok a vitamin, elsősorban a C-vitamin és a béta-karotin, az A-vitamin elővitaminja. A mangó különösképpen hasznos lehet az átmeneti évszakokban és télen, amikor szűkében vagyunk hazai gyümölcsöknek, mert a megfázásos megbetegedések időszakában erősítheti védekezőképességünket. Ám a nyári időszakban is hasznunkra válhat: E-vitamin-tartalma védi a bőrt a káros UV-sugárzástól, s így késlelteti a bőr öregedését.
A gyümölcs héjának színe megbízható jele annak, elég érett-e a gyümölcs. Vannak azonban olyan fajták, amelyeknek héja éretten is zöld. Ügyeljünk arra, hogy mindig hibátlan példányokat vásároljunk.
Chilis csirkemell mangómártással
Hozzávalók (2 személyre)
1 mangó, 2 evőkanál citromlé, 50 g joghurt, 4 levél zöld lollo saláta, 1 piros chilipaprika, 25 dkg csirkemell, 2 evőkanál olaj, só
Elkészítés
A mangót meghámozzuk, a gyümölcshúst levágjuk a magról, citromlével meghintjük. A mártáshoz a mangó egyharmadát a joghurttal turmixgépben elpépesítjük. A salátaleveleket megmossuk, lecsepegtetjük, apró darabokra tépkedjük. A chilit megmossuk, kimagozzuk, és vékony karikákra vágjuk. A megmosott, szárazra törölt csirkemellet ujjnyi csíkokra vágjuk. Serpenyőben megforrósítjuk az olajat, a húst és a paprikát 5 percig pirítjuk, majd megsózzuk. A chilis csirkemellet a salátával és a mangószeletekkel körítjük, a mártást kis tálkában kínáljuk.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.