Harapás, marás és csípés kezelése
Bármilyen mély sebet okozó harapás vagy marás veszélyes lehet, és mindig fennáll a fertőződés veszélye. Ezért a seb kimosása és megtisztítása után feltétlenül használjunk valamilyen fertőtlenítőszert (a teafaolaj kiváló), és amint lehet, kérjünk orvosi segítséget.
Különösen akkor, ha a harapás vagy marás vadállattól, kígyótól vagy kutyától származik – ilyenkor életmentő lehet. Kisebb harapások esetén a duzzanat és a fájdalom enyhítésének homeopátiás szere az orbáncfű, a háziméh (Apis mellifica) vagy a magas szarkaláb (csípős szarkaláb, Delphinium staphysagria).
Csípés
Kisebb csípésekre használhatunk Caladryl oldatot, de méh- vagy darázscsípésre ne alkalmazzuk. Ehelyett, minthogy hazánkban nincs forgalomban, Fenistil gél ajánlható.
Rovarcsípés
Mindenféle csípésre jó homeopátiás szer a mocsári molyűző (Ledum palustre) C6 hígításban, különösen ha a bőr átfúródott, és a szúrás környéke fájdalmasan megduzzadt. A duzzanat csökkentésére és a fájdalom enyhítésére alkalmas még a körömvirágkenőcs és a bűbáj dió- (varázsmogyoró-, Hamamelis-) tinktúra. A homeopátiás rovarporvirág- (Pyrethrum parthenium-) tinktúra vagy a Bach-féle elsősegélycseppek szintén segítenek a panaszok enyhítésében.
Méhcsípés
Ez esetben a szódabikarbóna semlegesíti a mérget. Oldjunk fel két teáskanálnyit belőle egy csésze meleg vízben, és vattapamaccsal vigyük fel a csípésre. Homeopátiás szerként a háziméh C12 hígításban (félóránként egy tabletta a fájdalom megszűnéséig adható).
- Harapások és rovarcsípések ellátása
- Ha kivakarom a szúnyogcsípéseket, elfertőződnek?
- Csípések, harapások kezelése gyerekeknél
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Darázscsípés
Ezt a mérget a bőrre hígítadanul felvitt ecet vagy citromlé semlegesíti.
Medúzacsípés
A méreganyag semlegesítésére a legjobb a 38-39 Celsius-fokos fürdő. Súlyosabb esetekben vegyünk be háziméh homeopátiás szert C30 hígításban (óránként egy tablettát addig, amíg a szúró fájdalom el nem múlik). A mocsári molyűző és a körömvirág is hatásos.
Csaláncsípés
Dörzsöljük erősen a csípésre a fodros lórom (lósóska, Rumex acetosa) levelét. Ahol csalán nő, ott találunk fodros lóromot is.
Szömörcecsípés
Ha mérges szömörcével, ezzel az észak-amerikai kúszónövénnyel érintkezünk, vágjunk félbe egy hagymát, és dörzsöljük a sérült bőrre. Ezután mossuk le szappanos vízzel, majd vattával kenjünk rá szódabikarbónás vizes oldatot.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.