Élelmiszer-intoleranciák, milyen gyerekeket érint?
Valamely élelmiszer elleni mérgezéses reakció, amit nem az immunrendszer okoz. Leggyakrabban a csokoládé, a tej és származékai (sajt, joghurt), a paradicsom, a mogyoró, a citrusfélék és a tojás okoz intoleranciát.
Okai
Biztos oka még nem ismert, a tudósok vizsgálják, valószínűleg többféle is lehet: valamilyen nem megemésztett, vagy nem megfelelően felszívódott étel indít láncreakciót, de lehet, hogy anyagcserehiba okozza, vagy hibás életvitel (nem eléggé megrágott ételek, rosszul összeállított étrend). Lehet érzelmi oka vagy valamilyen gyógyszer szedése is (antibiotikum). Általában egy bizonyos mennyiségű mérgező anyag felgyülemlik a szervezetben, és egy bizonyos küszöböt átlépve, láncreakciót indít el.
Ebben az esetben az étel elfogyasztása után 1-36 órával jelentkeznek a tünetek. Az emésztőrendszer működésképtelensége is okozhatja, esetleg enzimhiány: ez a laktóz-intolerancia. Ezeken kívül néhány betegség legyengítheti a szervezet védekezőképességét: asztma, vastagbél-gyulladás, kötőhártya-gyulladás, bőrgyulladás, ekcéma, pszoriázis, orrnyálkahártya-gyulladás; amelyek szintén élelmiszer-intolerenciát okozhatnak.
Esetleg az étellel a szervezetbe jutó, a mezőgazdaságban használt rovarirtó-, gyomirtó- és növényvédőszer-maradványok, továbbá az antioxidánsok, tartósítószerek, színező anyagok (hozzáadott anyagok) is okozhatnak élelmiszer-intoleranciát.
Tünetek
Az étel-intolerancia tünetei különböznek az ételallergiáétól. Sohasem hirtelen jelentkeznek, enyhék, és nehéz konkrét ételhez kötni őket.
A migrén, a krónikus fáradtság, az izomfáradtság, a nehéz koncentrációs képesség, az étkezéseket követő hastáji puffadás, a visszatérő fertőzések, a végtagfájdalom, egyes bőrelváltozások (száraz bőr, ekcéma, csalánkiütés), a nagy testsúlyingadozás (hízás vagy fogyás), a hangulatváltozások mind kísérő tünetei lehetnek az étel-intoleranciának.
Diagnózis
Ennek felállítása nagyon nehéz, mert a tünetek nem egyértelműek, sokszor lehetetlen egy konkrét ételhez kapcsolni. Időnként hosszú ideig szigorúan tartózkodni kell a gyanított élelmiszer fogyasztásától, és figyelni, hogy javul-e az állapot. Csakúgy, mint az ételallergiák esetén, itt is segít a diagnózis felállításában az étel kiiktatása az étrendből. Az enzimhiány kimutatásához viszont léteznek úgynevezett breath tesztek (a leheletből mutatják ki); ezzel megállapítható, hogy melyik az emésztetlen étel.
Miután megevett egy bizonyos mennyiséget, félóránként megmérik a leheletben lévő gázok koncentrációját, négy órán keresztül, ha nincs intolerancia, akkor az egész étel felszívódik a vékonybélben. Ha viszont intolerancia van, mert hiányoznak az emésztéshez szükséges enzimek, akkor a felszívódás nem teljes. A rosszul megemésztett étel a vastagbélbe kerül, ahol a baktériumflóra miatt erjedésnek indul.
A termelődött gáz a véráramba jut, és a tüdőn keresztül távozik, amit a teszt kimutat. Más tesztek segítségével azok az intoleranciák bizonyíthatók, amelyeket nem enzimhiány okoz, és hosszabb idő eltelte után jelentkeznek a tünetei. Ilyen esetekben a képződött antitestek jelenlétét mutatják ki.
Terápia
Az akut helyzetekben hasznos antihisztaminok adásán kívül nincs más általános terápia . A laktóz-intolerancia esetén például megoldást jelenthet az enzimhiány kompenzálása más élelmiszerek bevezetésével, vagy pedig lehet „edzeni a testet” úgy, hogy egyre több tejet adunk.
Általánosságban elmondható:
- kerüljük a valószínűleg problémát okozó ételeket vagy próbáljuk meg a típusát megváltoztatni (pl. az ipari paradicsom helyett adjunk bioparadicsomot);
- az ételeket evés előtt melegítsük meg: a hő könnyebben emészthetővé teszi azokat;
- csökkentsük minimálisra az előre feldolgozott ételek és az ipari módon készített ételek fogyasztását;
- lehetőleg ne fogyasszunk fagyasztott élelmiszereket.
Homeopátia
Az antihisztamin hatású gyógyszerek a következők: Histaminum 9CH, ami módosítja a hisztamin felszabadulását és javítja az allergiás tüneteket. Az Apis mellifica 9CH, ami a csalánkiütés esetén hasznos, amikor hisztamin szabadul fel, a tünetek pedig a hideg vizes borogatástói is javulnak. Az ortica urens 5CH szintén csalánkiütésnél alkalmazható, amikor a hisztamin felszabadulása okozta tüneteket meleg vizes borogatással javíthatjuk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.