Lándzsás útifű, a nyálkahártya természetes regenerálója
Az útifűfélék (Plantaginaceae) családjába tartozó, eurázsiai eltérj edésű évelő növény. A 20 Kárpát-medencei útifűfaj közül ez a leggyakoribb.
A Plantaginaceae családba tartozó Plantago lanceolata L. s.l. Európában és Ázsiában egyaránt megtalálható évelő, tőrózsás növény. Gyógyászati célú alkalmazásának története több száz éves, már középkori herbáriumok is említik. A magyar gyógyszerkönyvek közül először a VI. Magyar Gyógyszerkönyvben szerepel, de a népi gyógyászat sokkal régebb óta ismeri.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben egész, vagy aprított, szárított levele, a Plantaginis lanceolatae folium a hivatalos drog, amelynek akteozidban kifejezett összes or/o-dihid-roxi-fahéjsavszármazék-tartalma legalább 1,5%. (Egyes monográfiák helyettesítőjeként a Plantago majort említik, de ez a faj a Ph. Hg. VlII-ban nem hivatalos.) Levele a virágzás alatt gyűjtendő. Fontos a drog gyors szárítása, mivel a hatóanyagok bomlékonyak. A drog színe jelzi a bomlási folyamatot, a fekete színű drog gyógyászati szempontból értéktelen
Utak mentén, mezőkön, legelőkön, parlagon hagyott földeken, főleg síkságon él, de hegyvidéken is előfordul. Gyöktörzse rövid, ebből ered a sok rostszerű mellékgyökér. Levelei tőrózsát alkotnak, lándzsa alakúak, hegyesek, hosszuk kb. 10-25 cm, szélességük kb. 0,7-2 cm. A levélszél ép, vagy ritkán fogazott, a levéllemez kopasz, nyélbe keskenyedő. A hosszanti levélerek majdnem párhuzamosak. A virágzati szár vagy tőkocsány többszögletű, virágzáskor elérheti a 40 cm-es magasságot is, szélessége 5-7 mm. A tőkocsány végig kopasz, levéltelen.
Virágai a tőlevélrózsa közepén fejlődő tőkocsány csúcsán állnak. A virágok aprók, fehérek, tömött, hengeres füzérvirágzatot képeznek.Virágzáskor a pártából a sárga porzók hosszan kiemelkednek. A virágok áprilistól augusztusig nyílnak. Termése fedeles toktermés. A növények ép, egészséges leveleit gyűjtik áprilistól augusztusig. A drog szagtalan, íze kesernyés, leírása szerepel a VII. Magyar Gyógyszerkönyvben.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kémiai alkotórészek:
poliszacharidok (nyálka), triszacharidok (fruktóz, glükóz, galaktóz), flavonoidok, C-vitamin, protein, cseranyag, zsír, akubin glikozid, kávésav glikozidok, klorogén-, neoklorogénsav, káliumsók, invertáz-, emulzinenzimek.
Hatás:
nyákoldó, nyálkahártya-bevonó, nyálkahártya-regeneráló, sebgyógyító, hámképző, antibakteriális, köhögéscsillapító, koleszterinszint csökkentő, vértisztító.
Alkalmazás:
Légúti hurutok esetén használják a letapadt nyák oldására, a nyálkahártya bevonására, a köhögési inger csillapítására. Csökkenti a felső légutak, a torok, a száj nyálkahártya gyulladását, tisztítja a dohányosok légutait. Asztma, szamárköhögés, illetve gyomorégés, hasmenés, húgyúti fertőzések kezelésére is alkalmas. Immunerősítő hatása miatt daganatos betegségek elleni teakeverékek alkotóeleme. Veszélytelen gyógynövény, a gyermekgyógyászat is szívesen alkalmazza. Naponta többször l-l csésze tea fogyasztása javasolt. Az útifűteát a teafőzés szabályainak megfelelően készítik. A lándzsás útifűből sokfajta kellemes ízű gyógycukorka, szirup készül. Az útifűszirup koncentrált formában tartalmazza a növény hatóanyagait, hatása erősebb a teáénál.
Külsőleg:
Aranyér elleni kúpok alkotórésze. A növény friss, összetört leveleivel nehezen gyógyuló sebeket kezelnek (zúzódás, vágás, darázscsípés, fekély). A sebre helyezik, majd bekötözik vagy gyakran bekenegetik a beteg testrészt. Kötőhártya-gyulladásnál kamillával együtt forrázott teája fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású, naponta többször borogató-, lemosószerként alkalmazható.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Nagy mennyiségben, akár 7%-ban tartalmaz nyálkatípusú poliszacharidokat, továbbá iri-doid- glikozidokat, amelyek fő komponensei az aukubin és a katalpol. Cserzőanyagokat, lavonoidokat, kovasavat, kávésav-észtereket (pl. akteozid, klorogénsav) is tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban a lándzsás útifüvet légúti panaszok, megfázásos, gyulladásos tünetek mérséklésére alkalmazzák. Ezen kívül belsőleg gyomorégés esetén, savtúltengésben is használják, külsőleg friss levelét (vagy annak préslevét) sebborogatásra ajánlják.
Preklinikai vizsgálatok
In vitro vizsgálatok szerint hideg vizes kivonata bakteriosztatikus, baktericid hatású. A hatásért felelős vegyületeknek az iridoid-glikozidokat, illetve ezek hidrolízistermékeit tartják. (Utóbbi vegyületek a glikozidokból a bélflórában található mikroorganizmusok β-glukozidáz enzimeinek hatására képződnek.)
A lándzsás útifű gyulladáscsökkentő hatása a drogban található poliszacharidra, iridoi-dokra, feniletanoidokra és flavonoidokra vezethető vissza in vitro bizonyítékok alapján. Az aukubin és a feniletanoidok közé tartozó akteozid gyulladáscsökkentő hatását számos in vivo tesztben is igazolták.
A drog immunstimuláns hatása nyálkatartalmával hozható összefüggésbe. A polisza-charidfrakció kísérletes körülmények között fokozta a granulociták fagocitózisaktivitá-sát.
Humán bizonyítékok
Az irodalomban csak néhány humán klinikai vizsgálatot találunk, amelyek többségében a Plantaginis lanceolatae folium légutakra kifejtett hatását tanulmányozták. Krónikus bronchitisben a betegek gyulladásos tünetei mérséklődtek, a placebóval összehasonlítva szignifikáns javulást tapasztaltak. Felső légúti fertőzés, akut bronchitis esetén a kezelőorvosok és a betegek is a kezelés pozitív hatásáról számoltak be. Gyermekek esetén kiemelkedő hatásosságot tapasztaltak, mindamellett a kezelés jól tolerálható volt.
Indikációk, adagolás
A lándzsás útifű levele a légutak hurutos megbetegedései esetén, ezen kívül szájnyálkahártya- és torokgyulladás kezelésére használható. Megfelelő adagolás mellett egyes gyári készítmények hat hónapos kortól adhatóak. Lokálisan gyulladásos bőrelváltozások tüneteinek csökkentésérc alkalmazható.
Szisztémásán alkalmazva a drog napi dózisa 3-6 g, egyszeri adagja 1,5 g drog, amelyből 1,5 dl vízzel 10-15 perces forralással készíthető kivonat. Lokálisan 1,5 g drogból 1,5 dl hideg vízzel 1-2 órás áztatással készült kivonat használható.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A szakirodalom nem számol be a lándzsás útifű használatával összefüggő mellékhatásról. Ellenjavallat nem ismert; a monográfiák alkalmazását terhesség és szoptatás során nem korlátozzák. Más készítményekkel való kölcsönhatása szintén nem ismert.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.