Orrcsepegés: 13 ötlet arra, hogyan állítható el
Akárki adta is ennek a tünetegyüttesnek a nevét, sajátos humorérzéke volt. Aki ugyanis éppen most szenved tőle, az a „roppant vízesés” elnevezést sokkal találóbbnak vélné.
Honnan jön egyáltalán ez a rengeteg folyadék? Nos, kezdjük a legelején. Egy felnőtt ember orrán át egyetlen nap alatt majdnem tízezer liter levegő áramlik keresztül. És bármilyen hideg vagy száraz is ez a levegő, az ön orrának gondoskodnia kell róla, hogy hőmérséklete 37 Celsius fokra emelkedjen, és 100 százalékos páratartalommal telítődjön az alatt az idő alatt, amíg megteszi a tüdőhöz vezető arasznyi utat. A nem elég meleg vagy nedves levegő károsítja a légutakat. A megfelelő párásításért az orrüreget bélelő nyálkahártyában lévő mirigyek a felelősek. „Normális körülmények között az orrüregben képződött nyálka az orrüregből hátra, a garat felé távozik” – magyarázza dr. Gilbert Levitt fül-orr-gégész.
A nyálka letapadását a csillószőrök akadályozzák meg, ezek a nyálkahártyában lévő hámsejtek tetején helyezkednek el és ritmikusan hullámzó mozgást végeznek. Segítenek abban, hogy az orrjáratban ne maradhassanak meg szemcsés anyagok.
Időnként, főleg télen, a nyálka kiszárad, ragacsos vagy enyvszerű lesz. Ez lelassítja a csillószőrök ténykedését, míg a vírusfertőzés teljesen leállíthatja. Amikor a csillószőrök nem végzik hullámzó mozgásukat, az orrnyálka felgyülemlik az orr hátulsó részén. Állaga sűrűbb lesz, és egyszer csak észreveszi, hogy elcsöppent az orra.
Hogyan lehet elérni, hogy a nyálka visszanyerje korábbi, vízszerű állagát?
Szakértőink a következőket tanácsolják:
Rendszeresen fújja ki az orrát!
Ez annyira kézenfekvőnek tűnik, hogy éppen ezért megfeledkezünk róla, állítja dr. Jerold Principato fül-orr-gégész, a George Washington Egyetem docense. Az orrfújás egyszerű művelete elejét veszi annak, hogy túl sok folyadék gyűljön össze az orrüreg elülső részén. A túlbuzgóság sem helyes! Vattás fültisztítót, sőt papír zsebkendőt sem szabad bedugni az orr belsejébe.
Öblítsen sós vízzel!
Só, víz és egy csecsemőkre méretezett szívókészülék kell csupán ahhoz, hogy megszabaduljon a kellemetlen orrdugulásérzettől és az azzal gyakorta együtt járó szájszagtól. Dr. Principato receptje a következő: oldjon fel fél kávéskanálnyi sót két deci meleg vízben. (Ha magas a vérnyomása, fél helyett csupán egyharmad kávéskanálnyi sót használjon.) Szívja fel a vizet a szívókészülékbe, és annak hegyét illessze az egyik orrlyukába. A fejét hajtsa hátra, a készüléket pedig tartsa arcával derékszögben, szájpadlásával párhuzamosan. Ezután lélegezzen be, hogy az orra „felszippantsa” a vizet.
Lehet, hogy ezt először kellemetlennek fogja találni, de meglátja, hogy kis gyakorlás után már könnyebben megy. Végezze el a műveletet a másik orrlyukával, majd köpje ki a vizet a mosdókagylóba. Elképzelhető, hogy csak többszöri ismétlés után érzi majd az enyhülést. Amikor végzett, fújja ki az orrát, hogy távozzon a vizenyős váladék. Dr. Principato azt javasolja, hogy szükség esetén öt napon át, s mindennap háromszor öblítse át ilyen módon az orrüregét.
Gargarizáljon sós vízzel!
Használja ugyanezt az oldatot: fél (magas vérnyomásúaknak egyharmad) kávéskanál só feloldva két deci meleg vízben. A doktor szerint ez segít a nagy mennyiségben felgyülemlett orrváladék okozta torok- és hangszálpanaszokon is.
Curry stop!
Lehet, hogy ön él-hal a currys báránysültért vagy a csípős mexikói csiliért, ám ha csöpögő orrával bajlódik, ezeket a fogásokat most inkább hagyja ki. „Egyes ételek, mint például az erős paprika vagy a curry és a hozzá hasonló fűszerek olyan irritáló anyagokat tartalmaznak, amelyek akár idült náthát is kiválthatnak” – mondja dr. Principato.
Mondjon le a tejivásrói!
Próbálkozzon ezzel a módszerrel, hátha segít, javasolja dr. John A. Henderson fül-orr-gégész, allergológus. Egyesek szerint a tej, bizonyos tejtermékek és a fagylalt serkenti a túlzott mennyiségű nyálka képződését. Mások nincsenek erről meggyőződve. „A problémát az okozza, hogy a tejben sok a tejcukor, ami serkenti a torkunkban és a bélrendszerünkben élő baktériumokat és penészgombákat” – véli dr. Henderson. Márpedig ezeknek az organizmusoknak az elszaporodása káros hatást gyakorol az immunrendszerre.
Stressz a háttérben
A stressz az idült orrproblémák egyik fő oka, állítja dr. Principato. Hogy miért? Az orrüregben a nyáktermelést a vegetatív idegrendszer irányítja; ennek a mindenkori állapotát viszont a stressz befolyásolja. Stressz hatására ezért előfordulhat, hogy több nyálka termelődik, mint amennyi szükséges. Ha azt tapasztalja, hogy stresszhelyzetben az orrcsöpögése rosszabbodik, akkor relaxációs technikák, például a progresszív izomrelaxáció vagy a meditáció segíthet, hogy enyhülést találjon.
Igyon sok folyadékot!
A nyálkahártyák nedvesen tartása elengedhetetlen ahhoz, hogy a csillószőrök működni tudjanak. Nagy mennyiségű folyadék fogyasztása segít eltávolítani a garatban megrekedt nyálat, állítja dr. Alvin Katz, New York-i fül-orr-gégész. „Gyümölcstea mézzel és citrommal, vagy pusztán a meleg víz némi citrommal kiváló erre a célra – teszi hozzá dr. Levitt. – Segít, hogy a felgyülemlett folyadék lefolyjon, s ne kelljen küszködve köszörülni a torkot. Bármi legyen is az orrból távozó nyálkában, a gyomorban lévő sósav elpusztítja, tehát aggodalomra semmi ok.”
Kapcsolja be a párologtatót!
Egy jó párologtatókészülék, Olyan, amelynek feltöltéséhez többliternyi víz szükséges, emeli a levegő páratartalmát, így segít abban, hogy az orrüreg nedvesen maradjon a száraz téli hónapok során is. „A párologtató feltöltéséhez használjon desztillált vizet – tanácsolja dr. Katz -, és feltétlenül hetente tisztítsa ki a készüléket tiszta vízzel, melyhez egy kevéske ecetet ad. Ez megakadályozza, hogy a vízben gombák és baktériumok szaporodjanak el.”
A természetgyógyász közbeszól
Próbálja ki a netit!
Ha arra vágyik, hogy az orrában patyolattisztaság legyen, tegyen úgy, ahogyan a jógik. Egy netiedény segítségével naponta átmoshatja orrüregét sós vízzel. A netiedény egy kisebbfajta teáskannára emlékeztet, amelynek a szokásosnál hosszabb kiöntőcsöve van. Általában néhány milliliternyi víz fér el benne.A jóga szakértői úgy vélik, hogy ha sikerül a légutakat megtisztítani a rászáradt nyálkától, akkor megnő a szervezet vitalitása. E tan hirdetői arra is esküsznek, hogy a netiedény rendszeres használata megelőzi, hogy a náthából arcüreggyulladás alakuljon ki.
Hogyan kell használni a netiedényt?
Íme egy szakértő tanácsa:- Töltse fel az edényt meleg vízzel és adjon hozzá egy csipetnyi sót. A keverék olyan sós legyen, mint a könny. Ha csíp, akkor túl sós.
- Fejét oldalra billentve hajoljon a mosdókagyló fölé, illessze az edény kiöntőcsövét az egyik orrlyukához, és juttassa bele annak egész tartalmát. A folyadéknak a másik orrlyukon át kell távoznia.
- Ezután újra töltse fel az edényt, billentse a fejét a másik irányba, és öblítse át a másik orrlyukat. Némi gyakorlatra van szükség ahhoz, hogy valaki ezt pontosan az előírásnak megfelelően végig tudja csinálni.
- Ha végzett, alaposan fújja ki mindkét orrlyukát!
- Ha szükségét érzi, még ugyanazon a napon megismételheti az öblítést a fenti módon.
Óvatosan az orrcseppel!
„Az enyhe orrfolyás kezelésére helytelen orrcseppet használni” – jelenti ki dr. Principato. Szerinte a cseppek a megfelelő vizsgálattal egyértelműen kimutatott arcüregi fertőzés kezelésére valók. Más szakértőkkel összhangban ő is azt állítja, hogy orrcseppet egyhuzamban néhány napnál hosszabb ideig nem szabad használni orvosi javallat nélkül.
Az ösztrogénhatás
Az ösztrogén nevű női hormon is hat az orrüreg nyálkahártyájára. Egyes, szájon át szedhető fogamzásgátlóknak magas az ösztrogéntartalma. Ha nő a vérben az ösztrogén szintje, előfordulhat, hogy a nyálkahártyák megduzzadnak, és túl sok nyákot termelnek. Ha felmerül a gyanú, hogy orrfolyása a fogamzásgátló tablettával lehet kapcsolatban, beszéljen nőgyógyászával, s kérje, hogy javasoljon más készítményt.
Nincs szükség antihisztaminokra
Ezek dr. Baldree szerint nem segítenek sokat, kivéve ha allergia okozza az orrcsöpögést. Ráadásul a legtöbbjük még álmossá is tesz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.