Anyává válás lépései
Az egészséges terhességre már a fogantatás előtt elkezdhet felkészülni azzal, hogy változtat étrendjén és életmódján. A hagyományos és az újszerű módszerek kombinációja átsegítheti a terhesség kisebb kellemetlenségein, és gondoskodhat arról, hogy kisbabája a lehető legjobb körülmények között kezdje életét.
Szedjen folsavat…
A magzat egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen, hogy elegendő mennyiségben álljon rendelkezésre ez a B-vitaminok közé tartozó vegyület, mind a terhesség előtt, mind annak első hónapjaiban.
A folsav létfontosságú ebben a korai időszakban, mivel védelmet nyújt egyrészt a velőcsőzáródási rendellenességek ellen, amelyek miatt a baba nyitott gerinccel születhet, másrészt az anenkefáliának nevezett agyfejlődési probléma ellen.
A folsav legjobb étrendi forrásai a következők:
- avokádó,
- brokkoli, spenót és más zöld levélzöldségek,
- hüvelyesek,
- vitaminozott gabonapelyhek,
- hántolatlan gabonafélék,
- narancslé
- és a lencse az egyik legjobb folsavforrás.
…aztán hagyja abba!
A terhesség 12. hetét követően már nincs szükség folsavas táplálékkiegészítő szedésére, bár ezután is ügyelnie kell, hogy étrendje sok folsavat tartalmazzon. Egyes tanulmányok alapján úgy tűnik, hogy a terhesség kései szakaszában bevitt túl sok folsav növelheti a gyermek asztmás hajlamának kockázatát.
Szedjen D-vitamint!
A fejlődő baba nyersanyagigénye miatt előfordulhat, hogy csökken az ön csontsűrűsége. Vegyen föl tehát az étrendjébe olajos húsú halakat és vitaminozott gabonapelyheket!
- Terhességi vizsgálatok és megbízhatóságuk, amniocentézis
- Születésszabályozás
- A terhességi állapot természetes élet- és gyógymódja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Egyen jól, de ne túl jól!
A tápanyagokban gazdag étrend nélkülözhetetlen az egészséges terhességhez – de eszébe ne jusson „kettő helyett enni”. A terhesség alatti hízás árt az egészségének, és növeli annak valószínűségét, hogy problémák jelentkeznek a terhesség és a vajúdás alatt. a normális testsúlyú nők esetében legfeljebb 16 kg hízás fogadható el – aki pedig már eleve túlsúlyos vagy elhízott, annak jóval kevesebbet szabad híznia. Kérjen tanácsot nőgyógyászától!
Maradjon karcsú gyermeke szíve érdekében!
Ha túl sokat hízik, növelheti annak kockázatát, hogy gyermeke az élete későbbi szakaszában szívbeteggé válik. Brit kutatók összevetették egy sor kilencéves gyermek vérének „rossz” LDL-koleszterin-szintjét (ez az anyag fontos szerepet játszik a szív- és keringési betegségekben) és édesanyjuk terhesség alatti súlygyarapodását, és a túlsúlyos anyák gyermekeiben lényegesen magasabb értéket mértek, mint a karcsú anyák utódaiban, ráadásul az előbbi csoportba tartozó gyermekek átlagosan 1 kilogrammal többet nyomtak, derékbőségük pedig átlagosan 2 centiméterrel volt nagyobb.
Engedjen a csábításnak!
Ha terhes, és olyan ételek után epekedik, mint a fagylalt, a csokoládé vagy a csemegeuborka, az természetes – ám aggodalomra ad okot, ha meszet, szenet, festéket, földet vagy más ehetetlen anyagot kíván enni. Senki sem érti, miért alakulnak ki efféle különös vágyak egyes nőkben, bár lehet, hogy ásványianyag-hiány áll a háttérben. Ha önnél is előfordulnak, nagyon fontos, hogy beszéljen orvosával, bármennyire kínosnak tűnik is! A szakember táplálékkiegészítők szedését javasolhatja.
Egyen több zöldséget, gyümölcsöt!
A vizsgálatok szerint az ezekben lévő antioxidánsok segítenek csökkenteni a gyermek elhízásának kockázatát, mivel korlátozzák a kicsi zsírszövettermelő képességét. Az már csak hab a tortán, hogy ha a terhesség alatt több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, egészséges szinten tarthatja súlygyarapodását.
Gyömbérrel a reggeli rosszullétek ellen
A nyers gyömbér régóta ismert, jól bevált szer a terhesség alatti émelygések kezelésére. A reggelente jelentkező rosszullétek sok nőnek keserítik meg a terhesség első hónapjait – sőt néhányuknak mind a kilenc hónapot. A gyömbérben lévő csípős gingerolok rosszullétet enyhítő hatásúak.
A gyömbérgyökeret az alábbi módokon használhatja:
- Tea A tea elkészítéséhez áztasson egy teás-kanálnyi frissen reszelt gyömbért vagy szárított gyömbérport egy bögrényi forró vízbe. Szűrje le a folyadékot, és adjon hozzá citromlevet és némi mézet, ha valamivel ízletesebbé szeretné tenni.
- Kandírozott gyömbér Próbáljon elrágcsálni belőle egy keveset.
- Kapszula A szárított gyömbér kapszula formájában is kapható a bioboltokban. Mielőtt valamilyen gyömbérterméket kezdene használni reggeli rosszullétei ellen, kérje orvosa tanácsát, és hagyja abba a kúrát, ha úgy tűnik, hogy az inkább ront a helyzeten (nem hat ugyanis mindenkire).
Alkalmazzon nyomást!
Az eredetileg a tengeribetegség ellen kifejlesztett akupresszúrás karkötő a reggeli rosszullétek kellemetlenségét is enyhítheti. A karkötő bioboltokban kapható különböző színekben és mintázattal. A rugalmas szalagon van egy gomb, amelyet úgy kell igazítani, hogy egy, az alkaron lévő akupresszúrás pont fölé kerüljön. Ez a pont a kar belső oldalán a csuklóredő felett 3 ujjnyival található középen az inak között. Amikor érzi, hogy rosszullét közelít, nyomogassa a gombot 20-30 másodpercen át, többször egymás után. Végezze el a másik csuklóján is. Ha nincs kéznél karkötő, az is jó, ha ujjaival felváltva nyomogatja a pontokat a két csuklóján, vagy valaki mást kér meg a két csukló pontjainak egyidejű nyomogatására.
Szülőszék
Aludjon a bal oldalán!
A terhesség kései szakaszában sokszor már nem könnyű kényelmes alvópózt találni, ha pedig a hátán alszik, az hátfájást és vérnyomás-emelkedést okozhat. A legjobb tehát oldalt fekve aludni, és ha a bal oldalán alszik, az fokozza a méhlepény vérellátását. Tegyen párnát a feje alá, egy másikat a behajlított térdei közé, hogy csökkentse a csípőjére nehezedő nyomást és segítsen megtartani a súlyát, egy harmadikat pedig a derekához, hogy ne tudjon a hátára fordulni.
Kromoszóma-rendellenesség vizsgálata
A kromoszóma-rendellenességek (például Down-kór) gyakorisága az anyai életkorral nő, ezért Magyarországon minden 35 év feletti terhest genetikai tanácsadásra küldenek, ahol felajánlják a kromoszóma-vizsgálatot. Ez az amniocentézis, amely miatt elég magas, 1 százalék körüli a vetélés kockázata: a vizsgálat során ugyanis helyi érzéstelenítésben, ultrahangvezérlés mellett, tűvel vesznek mintát a méhlepényből vagy a magzatvízből.
A minta vizsgálata 100%-os eredménnyel kimutatja a kromoszóma-rendellenességet, ám a nők egy része nem vállalja a vizsgálatot a vetélés rizikója miatt. Ebben az esetben rendelkezésre állnak szűrővizsgálatok, amelyeket a terhesség 11. és 14. hete között az anyától vett vérmintán végeznek el, ám ezek a tesztek csupán a kromoszóma-rendellenesség kockázatára utalnak (a negatív eredmény mindössze a rendellenesség alacsony valószínűségére utal, és a pozitív sem jelenti, hogy a magzat biztosan hordozza az adott rendellenességet).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.