Erősebb csontok és izmok
Az ember mozgásra termett – a csontok, az izmok és az ízületek nemcsak megtartják testünket, hanem lehetővé teszik mindennapjaink számtalan különböző mozgásformáját is. Gyakran azonban megfeledkezünk arról, milyen fontos szerepünk van ezek erejének és egészségének megőrzésében – pedig csak a segítségükkel tudunk egész életünkben mozgékonyak maradni.
Tegye jobbá csontjait
Teste összes többi részéhez hasonlóan csontjai is élnek: folyamatosan növekednek, megújulnak és kijavítják önmagukat. Ám ahogy öregszünk, a csont anyagából mind több veszhet el, és ez csontritkuláshoz vezethet. A csontok egészségéhez szükséges ételek fogyasztása, az elegendő testmozgás és az alábbi egyéb fontos tanácsok betartása segíthet csontjai erejének megőrzésében.
Fogyasszon többet a napfényvitaminból!
A D-vitamin segíti a kalcium felszívódását, valamint a csontok növekedését és javítását; hiányában idősebb korára csontjai ritkásabb anyagúvá, törékennyé vagy deformálttá válhatnak. Ételeink legtöbbje nagyon kevés D-vitamint tartalmaz, ezért a szervezetünk számára szükséges mennyiségről vagy napozással, vagy táplálékkiegészítők szedésével kell gondoskodnunk. Gondolta volna, hogy Magyarországon a lakosság kb. 70%-a D-vitamin-hiányos a napsütésmentes őszi-téli hónapokban? Az idősek körében ez az arány 90% is lehet. A hivatalos ajánlás napi 2000 NE D3-vitamin szedését írja elő.
Szemezgessen aszalt szilvát!
Egy, a menopauzán túl lévő nők körében készített amerikai tanulmány szerint a naponta mintegy 10 szem aszalt szilvát elfogyasztok csontjainak ásványianyag-sűrűsége (az alkar egyik hosszú csontjában, a singcsontban, valamint a csigolyákban mérve) jóval nagyobb volt, mint az aszalt almát fogyasztó kontrollcsoport tagjainál. Ez alapján úgy vélik, hogy az aszalt szilva egyes összetevői gátolják a csontok leépülését.
Ismerje a szükségleteit!
Testünkben nagyjából 1 kg kalcium van, s ennek 99 százaléka a csontokban található. A felnőtteknek naponta legalább 1000-1200 mg kalciumra van szükségük csontsűrűségük fenntartásához és a csontritkulás kockázatának elhárításához. Nem tűnik soknak, de egy átlag magyar ember csupán 400-600 mg-ot fogyaszt.
- „Erősítő” edzéstípus – mit jelent és mi a hatása?
- A kalcium tartalmú étrend-kiegészítők megvédik a csontjaim?
- Testmozgás kérései
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A csontbarát szardínia
Ne csak tejtermékekből jusson kalciumhoz!
Bár a tej és a tejtermékek kiváló forrásai a kalciumnak, talán kevésbé ismert, hogy sok más étel is van, amellyel kiegészíthető a napi bevitel. Bár 200 ml tej, egy pohár (150 ml) joghurt és 10 dkg sajt már majdnem elég a napi kalciumszükséglet fedezéséhez, az alábbi ételek szintén hozzájárulhatnak a bevitt mennyiség növeléséhez.
- Füge Egyetlen szem aszalt fügében 130 mg kalcium van.
- Zöldfélék A tavaszi zöldfélék – a kelkáposzta, a fodros kel és a brokkoli – ugyancsak igen gazdagok kalciumban; egyetlen csészényi főtt fodros kel csaknem 200 mg-ot tartalmaz – ez majdnem a napi szükséglet egynegyede.
- Mandula Tíz dkg mandulában 240 mg kalcium van. Pirítsa meg a mandulát, és szórja salátákra, gabonapelyhekre vagy kompótokra. Persze csemegének sem utolsó (de csak mértékkel, napi 2-2,5 dkg-ot fogyasztva).
- Mák Tíz dkg mákban 960 mg kalcium van, ami fedezi a napi szükségletet.
Elme ereje - a depresszió árt a csontoknak
Egy vizsgálat során a depressziós nők vérében jóval magasabb volt egy, az immunrendszer által termelt, a gyulladásos folyamatokban szerepet játszó és a csontok leépülésével is összefüggő fehérje koncentrációja, mint a nem depressziós nőkében. Ráadásul a depressziós alanyok vérében a gyulladáscsökkentő fehérjékből is jóval kevesebb volt.
Ne feledje a magnéziumot!
Ez a szintén a csontokban is előforduló ásványi anyag nélkülözhetetlen a csontváz erősségének fenntartásához. Egyen sok zöldfélét, babot, borsót, olajos magvat és hántolatlan vagy teljes kiőrlésű gabonát. A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerekben jóval több a magnézium, mint a fehér kenyérben, mivel a finomliszt előállítása során eltávolítják a magnéziumban dús korpát és búzacsírát. A magnéziumban gazdag étrend különösen fontos az idősebbek számára, mivel az évek múlásával fokozatosan nő a magnéziumhiány kockázata is.
Lassítsa a csontok leépülését magokkal!
A magok és a belőlük sajtolt olajok fontos részei lehetnek csontvédelmi programjának. Az amerikai NASA űrhivatal által finanszírozott tanulmányok szerint az omega-3 zsírsavak csökkenthetik az űrben tapasztalt csontleépülést – és a szakértők szerint a csontritkulásban szenvedőknek is segíthetnek. Az esszenciális zsírsavak a vizsgálatok szerint fokozzák a szervezetbe felszívódó kalcium mennyiségét, csökkentik a vizelet kalciumtartalmát, erősebbé teszik a csontokat és serkentik növekedésüket.
Ha több omega-3 zsírsavat szeretne fogyasztani, használjon a főzéshez repce- és lenmagolaj akadjon a salátákhoz, főzelékekhez, joghurtokhoz chia- (azték zsálya) magot (bioboltokban vagy az interneten beszerezhető), továbbá eszegessen diót, és egészítse ki étrendjét olajos húsú halakkal, például lazaccal, makrélával, szardíniával és heringgel.
Egyen zöldet!
A kutatások szerint a K-vitamin jelentősen csökkentheti a csonttörések gyakoriságát a csontritkulásban szenvedők körében. K-vitamin-szükségletünk zömét a beleinkben élő hasznos baktériumok termelik, de a bevitelt is érdemes fokozni sok levélzöldség – például fodros kel, brokkoli, spenót és vízitorma – fogyasztásával. Kiváló K-vitamin-forrás az erjesztett szója (natto) is.
Szeresse meg a szóját!
A japánban igen kedvelt reggeli étel, a natto néven ismert erjesztett szója a K2-vitamin leggazdagabb természetes forrása – ez a vitamin javítja a csontok egészségét. A bioboltokban táplálékkiegészítő formájában is kapható.
Ne igyon sok kólát!
Miközben egyes ételek segítenek a csontok erősebbé tételében, más fogások – és italok – kifejezetten hozzájárulnak a csontok kalciumtartalmának csökkentéséhez, illetve gátolják a bevitt kalcium felszívódását. A vizsgálatok szerint ilyen hatásúak lehetnek a kólatartalmú üdítők, az alkohol, a koffein és a só, ezért ezekből csak mértékkel fogyasszon. Arra vonatkozólag is vannak bizonyítékok, hogy a túl gyakori tésztaevésnek szintén hasonló hatása lehet.
Az alvás erősíti a csontokat
Kapcsolat a csontsűrűség és az alvás között? Elég vad ötletnek tűnik, de egy nemrég készült kínai tanulmány szoros összefüggést mutatott ki a kevés alvás és a csökkent csonttömeg között, különösen a középkorú és az idős nők körében. Más kutatások szerint az alváshiány hatással van a csontsűrűségre – a többet alvó gyerekek (ebbe a napközbeni alvások is beleszámítanak) csontjainak magasabb az ásványianyag-tartalma, mint kevesebbet alvó társaikénak.
Terhelje meg magát!
Akármennyi idős is, soha nem túl késő elkezdeni a csonterősítő, súlyzós gyakorlatokat. Bár csonttömegünk zöme a húszas éveink derekáig rakódik le, az élet későbbi szakaszában folytatott testmozgással szintén csökkenthető a csontritkulás kockázata. A rendszeres, súlyterheléses gyakorlatok kalcium beépítésére késztetik a csontokat – ez az idősebb férfiak és nők számára egyaránt fontos, sőt életkortól függetlenül mindenkinek. Orvosától tájékozódjon, mekkora súlyokkal szabad terhelnie magát.
Gyalogoljon!
Egy amerikai kutatás során kiderült, hogy a hetente 12 kilométert gyalogló (ez napi félórás sétának felel meg), a menopauzán már túl lévő nők négy-hét évvel tovább őrzik meg csontsűrűségüket, mint azok, akik egyáltalán nem gyalogolnak. Ez a mozgásforma a férfiakra nézve is igen kedvező hatású.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.