Ételek társítása – tények és tévhitek
Sokan azt tapasztalják, hogy bizonyos ételtípus vagy ételkombináció nem tesz jót nekik. Erre a megfigyelésre, valamint az egészség és táplálkozás kapcsolatát vizsgáló kutatására alapozva, Dr. Howard Hay az 1930-as években kifejlesztett egy speciális, ún. ételkombinációs diétát (elválasztó/szétválasztó diéta néven ismeretes Magyarországon), amely több millió embernek nyújtott segítséget.
A fehérjék és a szénhidrátok különböző módon emésztődnek meg a szervezetünkben
A szénhidrát emésztése már a szájüregben elkezdődik, ahol a nyálban található amiláz emésztőenzim reakcióba lép a megrágott étellel. Amint lenyeljük az ételt, és az bekerül a gyomor viszonylag savas környezetébe, az amiláz befejezi a munkáját. Csak miután az étel elhagyja a gyomrot, és a környezet lúgosabbá válik, tudja az amiláz következő hulláma (ez alkalommal a hasnyálmirigyből kiválasztódva és a vékonybélbe ömölve) befejezni a szénhidrátok emésztését.
A fehérje, ezzel ellentétben, egyáltalán nem emésztődik a szájüregben. A gyomor savas környezetére van szüksége, és akár több órát is eltölthet itt, míg az összetett fehérjék kisebb aminosav-csoportokra nem bomlanak. Ez a folyamat csakis a gyomorban mehet végbe, mivel a fehérjeemésztő enzim, a pepszin aktiválásához nagy mennyiségű sósavra van szükség. Amint az aminosavak kisebb méretű csoportjai elhagyják a gyomrot, a hasnyálmirigy által kiválasztott peptidáz enzim aminosavakra bontja őket, s ezután már készen állnak a felszívódásra.
Az ételkombinációval kapcsolatos hiedelmek
Az általános és erősen leegyszerűsített hozzáállás az ételek társításához, ill. elválasztásához a szénhidrátok és fehérjék szétválasztása, mivel ezek eltérő módon emésztődnek meg. A tényt, hogy bizonyos babfajták fogyasztása bélgázokat eredményez, gyakran negatív hatásként említik, mivel a babok tartalmaznak mind fehérjét, mind szénhidrátot. Azt azonban sokan nem tudják, hogy nem ez az oka a babok „viharos” hírnevének.
Némely bab tartalmaz olyan proteineket, pl. lektint, amelyeket az emésztőrendszerünk által termelt enzimek nem képesek megemészteni, még akkor sem, ha önmagukban fogyasztjuk el őket. A vastagbélben élő baktériumok azonban képesek erre. Vagyis amikor babot eszünk, akkor nemcsak önmagunkat, hanem a beleinkben élő baktériumokat is tápláljuk. Ezek a baktériumok gázt termelnek – innen a szelek. Ennek semmi köze az ételek társításához. A világon nagyon sok egészséges kultúra létezik, ahol alapvető táplálékként fogyasztják a babot vagy lencsét, anélkül, hogy emésztési problémáktól szenvednének.
- 5 szívbarát étel!
- Vannak olyan ételek, amelyek erősítik az immunrendszert?
- Műanyagok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fehérjék és szénhidrátok – harcban álló ételek?
Természetesen, mivel az ételek nem kizárólag szénhidrátból vagy fehérjéből állnak, a gyakorlatban a fehérjék és szénhidrátok szétválasztása azt jelenti, hogy nem keverjük a fehérjében gazdag ételeket a szénhidrátokban gazdag ételekkel. A hús 50% fehérjét és 0% szénhidrátot tartalmaz. A burgonya 8% fehérje és 90% szénhidrát. E két szélsőség között helyezkedik el a bab, a lencse, a rizs, a liszt és a quinoa. Szóval hol húzzuk meg pontosan a határvonalat, már ha egyáltalán meghúzzuk?
Az emberi emésztés evolúciója
Egy rövid kitekintés az emberiség hajnalára talán segít megoldani a rejtélyt. Az általános közmegegyezés szerint mi, azaz az emberi faj, több millió éve egy túlnyomó részben vegetáriánus étrendet követünk, amit alkalmanként hússal vagy hallal egészítettünk ki. A majomféléknek két fajtáját különböztethetjük meg: azokat, amelyek a kérődzőkhöz hasonló emésztőtraktussal rendelkeznek, lassan megemésztik a legemészthetetlenebb rostokat is, akár egy szarvasmarha, és azokat, amelyeknek gyorsabb és technikailag fejlettebb emésztőrendszere van, ami egy sor, különböző emésztőenzimet választ ki.
Mi, emberek, a második kategóriába tartozunk. Ez a rendszer hatékonyabb, viszont csak könnyebben emészthető ételekkel tud megbirkózni – gyümölcsökkel, fiatal hajtásokkal, bizonyos zöldségekkel (növényi szárakkal nem!). Az evolúció elméletével foglalkozó tudósok szerint a „fejlettebb modell” emésztőrendszere két dolgot tett: először is arra motivált, hogy fejlesszük a szellemi és érzékszervi folyamatainkat, azaz tudjuk, hol és mikor találhatjuk meg a számunkra szükséges táplálékokat; másodszor pedig biztosította a tápanyagokat, amelyek egy fejlettebb agy és idegrendszer kialakításához szükségeltettek.
A barlanglakók is megették a hús mellett a napi két zöldségadagjukat?
Véleményem szerint három alapvető módja létezik a táplálék megemésztésének. Az első a koncentrált fehérjék (hús, hal és tojás) emésztése. Ezeknek az ételeknek a megemésztéséhez nagy mennyiségű gyomorsavat és fehérjeemésztő enzimeket kell termelnünk. Végtére is, amikor az őseink levadásztak és leöltek egy állatot, kétlem, hogy elindultak volna néhány finom zöldséget keresni, hogy „kiegyensúlyozott fogásban” legyen részük. Ügy képzelem, amilyen gyorsan csak lehetett, behabzsolták a zsákmányt, belső szervekkel és mindennel együtt, még mielőtt megrohadt volna, illetve odavonzott volna más ragadozókat. Talán néhány napig máson sem éltek, csak koncentrált fehérjén. A friss, nyers, „bio” hús végül is nagyon gazdag tápanyagokban.
A gyümölcs, a magányos farkas
Az év bizonyos szakában bizonyos gyümölcsök voltak csak elérhetők számunkra. Kétségtelenül nem mi voltunk az egyedüli gyümölcsfogyasztó teremtmények. Mivel a gyümölcs alapvetően a legjobb, azonnali energiát biztosító üzemanyag, amely nagyon kevés emésztést igényel, a szervezetünk képes olyan enzimeket és hormonokat termelni, amelyek fel tudják dolgozni a gyümölcsökben található egyszerű szénhidrátokat. Ha találgatnom kéne, most is azt mondanám, őseink a gyümölcsöket önmagukban fogyasztották. Végül is, ha az ember már magába tömött három banánt, nem sok minden ösztönözte arra, hogy menjen és kiásson néhány zöldséget.
A puha gyümölcsök közül számos gyorsan erjedésnek indul, amint megérett
Ugyanez történik velük, ha egy meleg, savas közegbe kerülnek, mint amilyen a gyomor. Dr. Hay tanácsa tehát, miszerint a gyümölcsöket önmagukban fogyasszuk, nagyon is logikus. Mivel a gyümölcsnek körülbelül harminc percre van szüksége, hogy áthaladjon a gyomron, a koncentrált fehérjének pedig két-három órára, a legjobb, ha a gyümölcsöket étkezés előtt fél órával fogyasztjuk el, illetve legalább egy-két órával étkezés után, talán kicsit később, ha sok fehérjét ettünk. Az egyetlen kivétel, ha olyan, nem könnyen erjedő gyümölcsöt – mint például banán, alma vagy körte – vegyítünk összetett, szénhidrátban gazdag ételekkel, mint amilyen a zab vagy a köles. Vagyis az almás zabkása, vagy egy teljes kiőrlésű rozskenyérből készült banános szendvics jó választásnak tekinthető.
Egészséges egyensúly
Ügy tűnik azonban, hogy őseink az idő nagy részében változatos vegán étrenden éltek, vagyis főként leveles és gyökérzöldségeket, dióféléket, magvakat, hüvelyeseket és csírákat fogyasztottak. Véleményem szerint ez az emésztés harmadik, és legelterjedtebb formája – olyan ételkeverék emésztése, amely tartalmaz szénhidrátot és fehérjét is, de soha nem olyan fehérjekoncentrált, mint a hús. Úgy vélem, hogy rizs, lencse, babfélék, zöldségek és magvak vegyítése semmiféle problémát nem okoz.
Habár a koncentrált fehérje elkülönítése a koncentrált szénhidráttól kis mértékben megkönnyítheti az emésztést, ma már tudjuk, hogy fehérje hozzáadása egy szénhidráttartalmú ételhez lelassítja a cukor kioldódását, ezáltal elősegíti a vércukor stabil szinten való tartását. Ez különösen nagy segítséget nyújthat egy fogyókúrás stratégia részeként és a kiegyensúlyozott energiaszint fenntartásában. Vagyis a fehérjék és szénhidrátok szétválasztása nagyon hasznos lehet a megfelelő emésztés visszaállításában azok számára, akik enzimhiánnyal küszködnek, de nem feltétlenül általános előírás.
Dióhéjban, az ételek kombinálásának/szétválasztásának szabályait öt egyszerű lépésbe lehet sűríteni. Ha valakinek még mindig problémát okoz ezen gondosan összeválogatott ételek megemésztése, akkor lehet, hogy az illető emésztőenzim-hiányban, étel-intoleranciában vagy diszbiózisban szenved.
Általánosságban szólva, ha segíteni akarunk az emésztésünkön:
- Együnk 80%-ban lúgosító, 20%-ban savasító ételeket. Ez azt jelenti, hogy nagy mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt, és kevesebb fehérjét tartalmazó ételeket fogyasszunk, mint például bab, lencse, teljes kiőrlésű magvak, a hús, hal, sajt és tojás helyett.
- A gyorsan erjedésnek induló, savas gyümölcsöket saját magukban, nassként fogyasszuk. A legtöbb puha gyümölcs gyorsan erjed. Ebbe a kategóriába tartozik a barack, a szilva, a mangó, az eper és a dinnye. Az erősen savas (bár lúgosító hatású) gyümölcsök szintén gátolhatják a szénhidrátok emésztését. Ilyen például a narancs, a citrom, a grapefruit és ananász. Valamennyi kevés emésztést igényel, és természetes fruktóztartalmuk gyorsan kioldódik. Fogyasszuk őket önmagukban, nassolás gyanánt, vagy amikor gyors energialöketre van szükségünk.
- Fogyasszuk az állati eredetű fehérjéket önmagukban vagy zöldségekkel. A koncentrált fehérjék (mint amilyen a hús, hal, kemény sajt vagy tojás) nagy mennyiségű gyomorsavat igényelnek és hosszú időt (körülbelül három órát) töltenek a gyomorban, míg megemésztődnek. Vagyis ne keverjünk gyorsan emésztődő vagy erjedő ételeket állati fehérjével.
- Kerüljünk minden finomított szénhidrátot. Fogyasszunk finomítatlan, gyorsan felszívódó szénhidrátokat finomítatlan, lassan felszívódó szénhidrátokkal. A gyorsan felszívódó szénhidráttartalmú gyümölcsök, amelyek nem erjednek könnyen, mint például banán, alma és kókuszdió, gond nélkül fogyaszthatók a lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó gabonapelyhekkel, mint pl. zab vagy köles.
- Ne együnk semmit, amíg a testünk teljesen fel nem ébred. Hagyjunk legalább egy órát az ébredés és az étkezés között. Együnk a reggeli testmozgás után. Soha ne kezdjük a napot stimulánsokkal (tea, kávé vagy cigaretta). A „stresszes” állapot gátolja az emésztést. Csak szénhidrátalapú ételeket fogyasszunk reggelire: gabonapelyhet gyümölccsel, gyümölcsöt önmagában, vagy teljes kiőrlésű rozspirítóst.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.