Hogyan erősítse az immunrendszerét?
Erősítse az immunrendszerét!
Serkentheti szervezete természetes gyógyító folyamatait azzal, hogy az alábbi, tápanyagokból kellő mennyiséget fogyaszt.
- Fehérje: fokozza az ellenálló képességet és forrásai gyakran igen gazdagok B-vitaminokban, cinkben és szelénben, amelyek nélkülözhetetlenek az immunrendszer megfelelő működéséhez. Próbáljon naponta legalább 50 g fehérjét bevinni sovány húsok, hal, tojás, hüvelyesek, mogyorófélék és olajos magvak fogyasztásával.
- Antioxidánsok: növényekben megtalálható vegyületek, pl. C- és E-vitamin vagy béta-karotin. Fogyasszon naponta legalább öt adag zöldséget és gyümölcsöt. Főzés helyett párolással készítse, hogy minimális legyen a tápanyagveszteség.
- Glutation: ez az antioxidáns erősíti az immunrendszert, hogy az hatékonyabban tudjon küzdeni a fertőzések ellen. A görögdinnye különösen gazdag glutationban, de a vegyület megtalálható a káposztafélékben, pl. a kelkáposztában, a brokkoliban, a kelbimbóban, a fejes káposztában, valamint a parajban is.
- Bioflavonoidok: serkentik az immunrendszer működését, és segítenek felgyorsítani a fertőzésekből való felgyógyulást. Jó forrásaik a citrusfélék, például a citrom, a narancs és a grépfrút, amelyek egyébként igen gazdagok az immunrendszert erősítő C-vitaminban is.
- Kvercetin: egy bioflavonoid, amely ugyancsak serkenti az immunrendszert. Kiváló forrásai pl. a brokkoli, a citrusfélék és a vöröshagyma.
- Cink: Hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez, és serkenti a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet. Sok cink van a tojásban, a mogyorófélékben és az olajos magvakban.
- A köhögést csillapító szerek, mint a glicerin, a méz vagy a szirupkeverékek bevonatot képeznek a torokban, és csökkentik az irritációt. Az éjszakai köhögés oka sok esetben a garatba lecsurgó orrváladék, ezért ha náthás, érdemes lefekvés előtt orrcseppet alkalmazni.
- A köhögést gátló szerek olyan vegyületeket tartalmaznak, például kodeint, dextrometorfánt vagy antihisztaminokat, amelyek az idegrendszerre hatva csökkentik vagy elnyomják a köhögési reflexet. Mellékhatásként azonban az arra érzékenyeknél kábultságot okozhatnak.
- A köptetők olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek megkönnyítik a nyálka felköhögését -ilyen például a guanfenezin, az ammónium-klorid, a tengeri hagyma vagy az acetil-cisztein.
Ha rosszabbodik az állapota
Ha a légúti fertőzés légzési nehézséget okoz, ha szokatlanul álmosnak és kábának érzi magát, vagy ha alig sikerül felébresztenie egy ilyen fertőzéssel küszködő személyt, azonnal kérjen orvosi segítséget. Akkor is beszéljen orvosával, ha a tünetek rosszabbodnak, vagy ha egy hét alatt sem tapasztal jelentősebb javulást. A nátha- és influenzavírusok olykor nem csak az orrban és a torokban telepszenek meg. Kérjen segítséget az alábbi esetekben is.
- Ha két hétnél hosszabb ideig rekedt.
- Ha fájdalmat, feszülést érez az orra, szeme vagy homloka táján, s ez két hétnél hosszabb ideig fenn-áll (arc- vagy homloküreg-gyulladás jele lehet).
- Ha a torka egyre jobban fáj, lázas, a nyaki nyirokcsomói megduzzadnak és fájdalmat okoz a nyelés.
- Ha egyre jobban köhög, és zöldesszürke váladékot termel, amit láz, sípoló légzés, légszomj, mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés kísér (mindez súlyos hörghurutot jelezhet).
- Ha hirtelen rosszul lesz és makacs köhögést, lég-szomjat, verejtékezéssel vagy hidegrázással kísért magas lázat, mellkasi fájdalmat, izomfájdalmat és fejfájást is tapasztal (a tüdőgyulladás jelei).
Mi okozza fertőzéseket?
A baktériumok és a vírusok egyaránt okozhatnak légúti fertőzéseket, amelyeket a tünetek alapján elég nehéz megkülönböztetni egymástól. Fontos különbséget tenni köztük, mert az antibiotikumok semmit sem érnek a köhögést és a náthát okozó vírusok ellen. Ha pedig a vírusos légúti fertőzések ellen feleslegesen adnak antibiotikumot, a baktériumok egy része rezisztenssé válik a gyakran használt gyógyszerekkel szemben.
Előfordul, hogy a vírusfertőzés szövődményeként bakteriális fertőzés lép fel, míg egyes potenciálisan igen súlyos állapotokat, pl. tüdőgyulladást, vírusok és baktériumok egyaránt okozhatnak. Általánosságban igaz, hogy ha egy felső légúti fertőzés hét-tíz napnál hosszabb ideig tart, akkor azt nagyobb valószínűséggel okozzák baktériumok. Megfelelő diagnosztikai eljárás – pl. a torokváladékból vagy köpetből történő baktériumtenyésztés – nélkül lehetetlen egyértelműen megállapítani, hogy egy fertőzést baktérium vagy vírus okozott-e, de az alábbi különbségek valamennyi támpontot nyújthatnak.
Vírusfertőzés | Baktériumfertőzés |
---|---|
Sokkal gyakoribb télen | Az év minden részében azonos gyakorisággal fordul elő. |
Általában magától is rendbe jön egy héten belül | Antibiotikumok nélkül nem biztos, hogy rendbe jön. |
Okozhat, de nem feltétlenül okoz lázat. | Gyakran lázat okoz. |
Az asztmával kapcsolatos kérdések
A fejlett országokban egyre gyakoribb asztma potenciálisan életveszélyes állapot, amelyet megfelelő gyógyszerekkel és életmódbeli változtatásokkal szerencsére igen jól lehet kezelni. Gyakran allergiás reakció váltja ki, amelynek következtében beszűkülnek a légutak: ilyenkor visszatérő rohamokban jelentkezik a zihálás, a köhögés, a légszomj és a feszítő érzés a mellkasban.
Táplálkozás
Asztmások esetében különösen fontos az egészséges táplálkozás. A jellegzetes fejlett világbeli étrend – amelyben sok a telített zsírsav, a cukor, a só és a finomított szénhidrát, és kevés a friss zöldség és gyümölcs, valamint a hal növeli az asztma kialakulásának kockázatát, súlyosbítja a tüneteket, és gyakoribbá teszi a rohamokat. Ez a fajta étrend elhízást is okoz, ami önmagában is kockázati tényező a gyermek- és felnőttkori asztma szempontjából.
Néhány apró változtatással és egy kis fogyással könnyen javítható a tüdőfunkció, ami azt eredményezheti, hogy kevesebb asztmagyógyszerre lesz szükség, és ritkulnak az asztmás rohamok.
Íme néhány táplálkozási tanács, hogy könnyebben lélegezzen:
- Kerülje a zsíros gyorséttermi ételeket! Ausztrál kutatók 40 asztmás beteget vizsgálva egyeseknek hamburgert és sült burgonyát adtak, míg a többiek zsírban és kalóriában szegény joghurtot kaptak. Az első csoport tagjainak köpetében megnőtt a gyulladást jelző sejtek száma (hajlamosabbak voltak asztmás roham kialakulására), és esetükben kevésbé voltak hatékonyak az asztmagyógyszerek.
- Csökkentse a sóbevitelt! A kutatási adatok azt jelzik, hogy a sóban gazdag étrend növelheti az asztma súlyosságát. Vásárláskor mindig ellenőrizze a címkéken az egyes termékek nátrium-, illetve sótartalmát.
- Egyen több halat! A zsíros húsú halakban előforduló, ómega-3 zsírsavak közé tartozó EPA és DHA csökkentheti a légutak gyulladását. A Cambridge-i Egyetem kutatói 700 személy vizsgálata alapján megállapították, hogy a zsíros húsú halat rendszeresen fogyasztó asztmások ritkábban számoltak be zihálásról, légszomjról vagy arról, hogy mellkasi szorítással ébredtek. Fogyasszon heti két adagot az alábbiakból: lazac, pisztráng, hering, friss tonhal, szardínia vagy makréla. Ha nem szereti a halat, szedhet helyette étrend-kiegészítőt. Olyat válasszon, amelynek napi adagja összesen 1-1,2 g EPA-t és DHA-t tartalmaz.
- Fogyasszon napi öt adag zöldséget és gyümölcsöt! A növényi eredetű táplálék különösen gazdag védő hatású antioxidánsokban, amelyek erősíthetik a tüdőfunkciót. Egy több mint 50 000 gyermekre kiterjedő nemzetközi vizsgálat során azt találták, hogy a legtöbb gyümölcsöt fogyasztók körében volt a legkevésbé jellemző a ziháló légzés.
- Nassoljon mogyoróféléket és olajos magvakat! Fogyassza ezeket az egészséges csemegéket, amelyek segíthetnek enyhíteni az asztmás rohamokat. A sütemények és chipsek helyett ezekből kapjon be egy keveset,
Mikor van szükség segítségre?
Asztmájával forduljon azonnal orvoshoz, ha:
- egy akut roham a gyógyszer ellenére sem enyhül 10 percen belül,
- a roham miatt csak korlátozottan (néhány szót) tud beszélni,
- a mellkasi izmok begörcsölnek légzés során,
- szokatlanul erős légszomja vagy ziháló légzése van, különösen éjjel vagy kora reggel.
Kérdezz-felelek!
Fogyasszon kevesebb sót! Kutatók azt találták, hogy a sóbevitel csökkentése már két hét után enyhítette a tüneteket és javította a tüdőfunkciót azon asztmások esetében, akiknél a tünetek sportolás vagy testmozgás közben jelentkeztek. Szedjen napi 12 g C-vitamint, mert nagy dózisban hatékonynak bizonyulhat a testmozgás által kiváltott asztma ellen.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.