Húgyúti fertőzések tünetei, kezelések
A húgyúti fertőzések a vesét, a húgyvezetéket, a hólyagot és a húgycsövet egyaránt érinthetik. Leggyakoribb ezek között a hólyaghurut. Legtöbbször az E. coli (Escherichia coli) nevű baktérium okoz húgyúti fertőzést. Ez rendesen a bélben él, de átterjedhet a húgyutakra, ahol viszont fertőző ágensnek számít. Ha a fertőzés a húgycsövet éri, neve húgycsőgyulladás, ha a vesét, akkor vesegyulladás. A fertőzés többféle úton-módon terjedhet (rossz higiénés körülmények, szexuális aktus, gyermekszülés).
A húgyúti fertőzések férfiaknál és gyermekeknél ritkábbak, nőknél gyakrabban fordulnak elő. Ennek oka, hogy a női húgycső rövidebb, a végbélhez közelebb fekszik, ezért érzékenyebb a fertőződésre.
A húgyúti fertőzések okai
A normális vizelet steril, sem baktériumokat, sem gombákat nem tartalmaz. Egyes esetekben az emésztőrendszer baktériumai bejuthatnak a húgycsőbe, ahol osztódni kezdenek, és fertőzést okoznak. Ez általában igaz az E. coli kórokozóra, amely a bélben él, és ott ártalmatlan. A baktériumok feljebb is juthatnak a húgyutakban, ha elérik a vesét, vesemedence-gyulladást váltanak ki. Hólyaggyulladás és más húgyúti fertőzések terjedhetnek szexuális érintkezéssel is, pl. a Chlamydia és Mycoplasma nevű kórokozók révén.
(Fenti kép) A képen látható E. coli baktérium rendesen a bélben él, és ártalmatlan. Ha bejut a húgyutakba, ott elszaporodva fertőzést okoz, és hólyaggyulladás alakul ki.
- Új generációs termék a felfázás gyors kezelésében
- Húgyúti fertőzés, antibiotikum és cukorbetegség
- A vesebetegségek természetes gyógymódja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A húgyutak általában meg tudják akadályozni normális működéseikkel a fertőzések kialakulását, és meggátolják a vizelet visszaáramlását a vesék felé, illetve a vizeletürítés során kimossák a húgyutakból a baktériumokat. A szeretkezés utáni vizeletürítés megelőzheti a fertőzés kialakulását.
Így jelentkeznek a panaszok:
A húgyúti fertőzés tipikus jele a vizelés közben jelentkező fájdalom és égő érzés. Hasfájásra is panaszkodhatnak a kis betegek. Esetenként láz is kísérheti a gyulladást. A gyulladásos folyamat következtében a vizelet gyakran megváltozik, feltűnő szagú lehet, elegyedhet bele vér is, mely a hólyag és a húgyvezeték irritált nyálkahártyájából ürül.
Kockázati csoportok
- Nők a változókor után (posztmenopauza) – a menopauzán már átesett nők jobban ki vannak téve a hólyaggyulladás veszélyének, mivel az ösztrogénszint csökkenésével a húgycső nyálkahártya-redőzete elvékonyodik, és érzékenyebb lesz a bakteriális fertőzésekre.
- Húgyúti anatómiai rendellenességek -ilyen lehet a prosztata megnagyobbodása, ami fokozza a fertőzés veszélyét.
- Fertőzések veszélyének általában jobban kitett személyek – időskorúak, cukorbetegek és az immunműködést elnyomó gyógyszereket szedő betegek.
Hólyaggyulladás
A vizeletmintából megállapítható, hogy van-e a vizeletben fehérje, vörösvérsejtek, fehérvérsejtek. Ezek tesztcsíkkal végzett gyorstesztekkel kimutathatók, és az eredmények segítik a kezelés kialakítását.
A mintát mikrobiológiai laboratóriumba küldik, ahol kitenyésztik a kórokozókat, és célzott antibiotikus kezelést lehet adni. Mivel a tenyésztés még legalább 48 órát vesz igénybe, az orvos addig is felír antibiotikumot. A tenyésztés eredményének, a baktérium antibiotikumot. Ha a fertőzés néhány napon belül nem múlik el, elvégzik a vesemedence kontrasztanyagos vizsgálatát, ami tulajdonképpen a vese, a hólyag és húgyvezeték speciális röntgenvizsgálata.
Visszatérő hólyaggyulladás
A hólyaggyulladás megelőzése
- Kellő mennyiségű folyadék fogyasztása, különösen melegben;
- a hólyag gyakori ürítése;
- szexuális aktus után azonnali vizeletürítés a fertőzés elkerülésére;
- a habfürdők és intim permetek mellőzése;
- székletürítés után lemosakodás (elölről hátrafelé);
- a pesszárium és spermaölő krémek kerülése (fogamzásgátlás céljából).
Vesegyulladás
A fertőzés tünetei hasonlóak a hólyag-gyulladáshoz, de a vesét érintik. A vizeletürítés nehézségekbe ütközik, égő érzéssel társul, a bordák mögötti és alatti fájdalom a hasüregbe sugárzik. Különleges esetben hányás és magas láz is előadódhat. A fertőzés a vizelet gyűjtését végző vesemedence gyulladását okozza, és tályogok is keletkezhetnek. Antibiotikus kezelés javasolt, de az alapbetegség, a kiváltó ok tisztázására további vizsgálat lehet szükséges.
A kezeletlen vesegyulladás sokkal súlyosabb vesegennyedéssé, vesetályoggá alakulhat. Mindkét állapot sebészi beavatkozással oldható meg. Vesegennyedés esetén a vese megnagyobbodik, gennyes váladékkal telik meg, erős fájdalom és látható duzzanat keletkezik. A fertőzés kezeletlen vesegyulladás vagy húgyvezeték-elzáródás következtében alakul ki. A húgyvezeték-elzáródás következtében a vizelet nem tud eljutni a hólyagba, és a vesében halmozódik fel. Okozhatja vesekő is.
A húgyúti fertőzések tünetei és jelei
A klasszikus tünetek a következők:
- vizeléskor égető fájdalom;
- sürgető, gyakori vizelési inger;
Az alábbi kísérő tünetek jellemzőek a bakteriális fertőzésre, és súlyosabb veseérintettséget jeleznek:
- hőemelkedés, láz;
- alhasi fájdalom;
- derékfájdalom;
- székelési inger;
- opálos, esetleg véres vizelet.
A húgyúti fertőzések kezelése
A húgyutak fertőzései gyorsan rosszabbodnak, a közérzet romlik, és egyéb súlyos problémák adódhatnak. Ha tehát valaki terhes, vesebeteg, cukorbeteg vagy magas a vérnyomása, keresse fel sürgősen orvosát!
A kezelés meglehetősen egyértelmű
Hólyaggyulladás esetén alapvető a nagy mennyiségű folyadék fogyasztása, amint megkezdődött a fertőzés. Sok nő hasznosnak tartja a vörös áfonyáié fogyasztását, a fájdalomcsillapítók, gyulladásgátlók pedig a láz és fájdalom mérséklésében hatásosak. Az enyhébb hólyaggyulladásos epizód hamar elmúlhat, akár nagyobb mennyiségű folyadék fogyasztására is.
Ha 24 órán belül nem rendeződik az állapot, szükség lehet egy antibiotikus kúrára. Más kórokozók (a már említett Chlamydia, Mycoplasmd) által okozott fertőzésekben hosszabb kezeléseket kell alkalmazni. A kezelés közben/után vizelettenyésztésből ellenőrizhető, hogy van-e még kórokozó a vizeletben. Elképzelhető, hogy a beteg tünetmentes, de a kórokozókat még hordozza.
Így segíthetünk gyermekünknek:
- Hólyag- és vesetea: ez a tea görcsoldó, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatású, segít hamarabb kiüríteni a kórokozókat a húgytraktusból.
Így készül a tea: 20 g medveszőlőt, 20 g tarackbúza gyöktörzset, 20 g nyírfalevelet, 20 g aranyvesszőt, 20 g iglicegyökeret és 20 g édesgyökeret elegyítünk. 2 teáskanálnyi keveréket kb. 150 ml zubogva forró vízzel leöntünk és fedő alatt kb. 10 percig állni hagyunk. Naponta 3-4 csésze friss teát itassunk meg gyermekünkkel.
Mit tegyünk megelőzésképpen?
- Minden gyermek, különösen leánygyermek, melegen öltözzön fel alulról. A lányok anatómiai felépítésükből kifolyólag sokkal gyakrabban kapnak el húgyúti fertőzéseket, mint a fiúk.
- A gyermekeknek is sok folyadékra van szükségük, ihatnak ásványvizet, hígított gyümölcslevet vagy gyógynövény teát.
- Ügyeljünk a megfelelő anális higiéniára: a lányok fenekét hátrafelé töröljük, a fiúkat csak tiszta vízzel mossuk le, ne babráljuk a fitymát, és ne próbáljuk meg visszahúzni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.