Mennyi és milyen zöldséget fogyasszunk cukorbetegként?
A tányérmódszer szinte minden zöldségből megengedi korlátlan mennyiség fogyasztását. Kivételt csak a burgonya képez, valamint a hüvelyesek, azaz a szárazbab és a lencse. Ezek a keményítőben gazdag termények ugyanis a többi zöldségfélénél több kalóriát tartalmaznak, ezért a tányér szénhidrátoknak fenntartott negyedén van a helyük, és csak egy adagot fogyaszthat belőlük.
Sokan hajlamosak vagyunk az összes zöldséget egy kalap alá venni, mintha egyetlen ételről lenne szó, pedig vannak köztük édesek, keserűek vagy semleges ízűek; kicsik vagy nagyok; a színük lehet zöld, sárga, narancssárga, piros, barna, lila s ezek számtalan árnyalata. De ha a természetes táplálékoknak ennyire bőséges választékával találja szembe magát, hogyan választhatja ki, hogy melyiket fogyassza?
Melyiket fogyasszuk?
Először is hallgasson az ízlelőbimbóira, és egye azt a zöldséget, amelyiket a legjobban szereti. Ne válassza ugyanazt a zöldséget, inkább próbálja változatosabbá tenni az étkezéseit. Ezzel gondoskodhat róla, hogy hozzájusson az összes szükséges tápanyaghoz. A brokkoliban például több fontos tápanyag van, de nem feltétlenül ugyanazok, mint a spárgában.
A zöldségek váltogatása a fogyásban is segíthet
A vizsgálatok szerint ugyanis azok, akik sokféle ételt fogyasztanak – különös tekintettel a zöldségekre -, általában kevesebb zsírt esznek, és kisebb valószínűséggel lesznek túlsúlyosak, mint az olyanok, akik mindig ugyanazt a néhány ételt eszik.
Válasszon ki néhány igen tápláló zöldséget
Általában az élénk színűek – a sötétzöldek, a harsánypirosak vagy sárgák a leggazdagabbak vitaminokban, ásványi anyagokban és más létfontosságú tápanyagokban.
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
- Legyen öröm az étkezés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A laktató zöldségek
A zöldségek jelentősebb kalóriatartalom-növekedés nélkül növelik meg az ételek térfogatát. Ha az olyan ételeket, mint a tészta zsíros mártás helyett jóval nagyobb térfogatú zöldségekkel fogyasztja, lényegesen többet ehet ugyanannyi kalória árán.
Spárga
Egy adag (75 g) párolt spárgában mindössze 20 kcal (84 kJ) energia van, emellett azonban sok C-vitamint, folsavat, B-vitaminokat és viszonylag sok rostot is tartalmaz.
A friss spárgát a vásárlástól számított két napon belül használja fel, mivel a benne lévő C-vitamin gyorsan lebomlik. Párolás után szórja meg citromlével vagy csökkentett nátriumtartalmú szójaszósszal, de ízesítheti reszelt citromhéjjal is. Kevés extra szűz olívaolajjal megkenve a sütőben is megsütheti. Spárgaleveshez turmixolja össze a főtt spárgát, forralja fel egy kevés tejjel, majd adjon hozzá apróra vágott petrezselyemzöldet vagy tárkonyt.
Paprika
Mind a piros, mind pedig a sárga vagy zöld húsú paprikában rengeteg C- és B-vitamin van. A piros húsú paprika béta-karotinban is gazdag, amelyre a szervezetnek a szem védelméhez van szüksége.
Nagy mérete és üreges belseje miatt a paprika kiválóan megtölthető – előbb azonban távolítsa el a magokat, mivel azok keserűek lehetnek. Éles késsel vágja körbe a szár körüli részt, majd húzza ki a csumát a magokat tartó erekkel együtt. A paprika belsejében maradt magokat csap alatt öblítse ki.
Brokkoli
A zöldségek királyának is nevezik. Igen magas az A- és C-vitamin-tartalma, sok benne az egyéb antioxidáns (egyebek közt a rák és a szívbetegség ellen is védelmet nyújtó flavonoid) is. Gazdag kalciumban, amely segít csökkenteni a magas vérnyomást (a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél gyakori).
A túlfőzés hatására a brokkoli tápanyagainak egy része lebomolhat, ezért csak rövid ideig párolja a rózsákat, vagy keverve süsse őket kevés olívaolajon. Ha majdnem nyersen szeretné enni, 3 percig forrásban lévő vízben blansírozza a rózsákat.
Útmutató a zöldségek ízesítéséhez
- Spárga: Citrom, fokhagyma, oregánó
- Padlizsán: Bazsalikom, fokhagyma, összezúzott paradicsom
- Brokkoli: Fokhagyma, szójaszósz, mustár, sötét szezámolaj
- Sárgarépa: Citrom, narancs, currypor, gyömbér, kapor, málnaecet
- Karfiol: Bazsalikom, currypor
- Zöldbab: Fokhagyma, szójaszósz, szezámmag
- Gomba:Petrezselyemzöld, kakukkfű, újhagyma, metélőhagyma, sherry, balzsamecet
- Zöldborsó: Menta, fokhagyma
- Paraj: Fokhagyma, szójaszósz, tengeri só, szerecsendió, balzsamecet
- Sütőtök: Citrom, rozmaring, paradicsom, fokhagyma, bazsalikom
- Paradicsom: Bazsalikom, fokhagyma, oregánó, balzsamecet, parmezán sajt
Kelbimbó
Az apró káposztára emlékeztető gömbökben nagyon sok a C-vitamin. Kiváló forrása a lutein nevű antioxidánsnak is, amely csökkenti a szürke hályog kialakulásának kockázatát – ez azért fontos, mert a cukorbetegeknél eleve nagyobb a szem károsodásának veszélye.
A szár szívósabb a leveleknél, ezért párolás előtt kereszt alakban vágja be minden bimbó alját, hogy a hő bejuthasson a kelbimbók belsejébe, és egyenletesen megpuhuljanak keres, kóstolja meg a fagyasztott kelbimbót.
Karfiol
A karfiolfejet alkotó, sűrűn összezsúfolódó rózsák remek forrásai a B-vitaminoknak, amelyek segítik a szervezetet a glükóz lebontásában.
Bár egyes receptekhez egészben kell megfőzni a karfiolfejet, gyorsabban megfő, ha rózsáira bontja szét, és ilyenkor kevésbé bomlanak le a benne lévő tápanyagok. A gyorsabb főzés másik előnye, hogy kevésbé érezhető a karfiol átható szaga, az ugyanis annál erősebb, minél tovább melegítik a zöldséget.
Sötét színű levélzöldségek
A sötétzöld színű levélzöldségek, például a paraj, a mángold, a bok choy vagy a fejes káposzta ama kevés növényi táplálék közé tartoznak, amelyekben sok a cink: ez az ásványi anyag védi a hasnyálmirigy inzulintermelő, ún. Langerhans-szigeteinek béta-sejtjeit. Túl magas vércukorszint esetén a vizelettel sok cink ürül ki a szervezetből.
Ezek a levélzöldségek kalcium- és magnéziumforrásként is kiválóak – e két ásványi anyagról már bebizonyosodott, hogy csökkentik a cukorbetegség kockázatát -, antioxidánsaik pedig védik a szemet, és segítenek a szív- és érrendszeri betegségek elleni védekezésben. A parajlevelek gyakran igen földesek, ezért felhasználás előtt hideg vízzel teli tálba vagy a mosogatóba téve óvatosan mossa le róluk a szennyeződést. Ha kell, salátacentrifugában meg lehet szárítani a leveleket.
Instant zöldségek ötféleképpen
- Konzervparadicsom: Végtelenül sokféle módon használható mártásokhoz és ragukhoz
- Fagyasztott zöldségkeverékek: Tésztákhoz, keverve sütött ételekhez, ragukhoz vagy levesekhez használhatja, s magukban is fogyaszthatók zsírszegény reszelt sajttal megszórva.
- Fagyasztott paraj: Használhatja sajtos pizzához, tésztaszószokhoz vagy omlettekhez.
- Zacskós salátakeverék: Pillanatok alatt varázsolhat belőle könnyű ebédet vagy vacsorát, csak adjon hozzá egy kis babot, zöldséget, konzerv tonhalat vagy bármi mást, amit csak akar. Szendvicsekbe is tehet belőle.
- Kukorica- és babkonzerv: A hozzáadott cukrot és sót nem tartalmazó változatokat használja, különben alaposan le kell öblíteni, mielőtt hozzákeveri a ragukhoz vagy salátákhoz.
Minden az elkészítéstől függ
Szinte az összes zöldségféle jótékony hatású, csak arra kell ügyelni, nehogy az energiaszegény zöldségeket kalóriadús ételekké változtassa át azzal, hogy bő olajban süti ki, sajtmártásba, magas zsírtartalmú salátaöntetbe vagy vajba fullasztja őket. A túl sok olaj vagy vaj használata többszörösére emelheti egy-egy zöldséges étel energiatartalmát.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy unalmas zöldségekkel kell beérnie. Szerencsére sokféle módszer van arra, hogy ízesebbé tegyük a zöldségeket fölösleges kalóriák hozzáadása nélkül.
- Sütőben sütés: Ez az eljárás kellemesen édes ízt hoz elő a zöldségfélékből. A módszer különösen alkalmas padlizsán, hagyma, paprika, cukkini, gomba és sárgarépa elkészítésére. Szeletelje fel a zöldségeket, kenje meg őket kevés olívaolajjal vagy salátaöntettel, és süsse meg a sütőben 200 °C-on (gázsütőben 6-os fokozaton).
- Ízesítés: A zöldségeket nem csak vajjal lehet ízesíteni. Próbálja ki például a citromlevet, a fokhagymás sót vagy a zöldfűszereket! A balzsamecet és a fehér borecet is kellemes ízt ad a parajnak és az egyéb leveles zöldségeknek.
- Megszórás: Adjon a zöldségekhez zsírszegény reszelt sajtot vagy parmezánt, pirított mandulaszilánkot, szezámmagot vagy pár szem diót!
Ne csináljon nagy ügyet belőle!
Van, aki úgy véli, hogy a zöldségek elkészítése nagyon munkaigényes. Nem okvetlenül kell őket bonyolult fogásként tálalni, íme, kilenc egyszerű módszer, amelyekkel több zöldséget adhat étkezéseihez, illetve mutatósabbá teheti az ételeket.
- Töltse fel a kamrát és a mélyhűtőt konzerv-, ill. fagyasztott zöldségekkel! Ezek ugyanolyan táplálóak, mint a friss zöldségek, ugyanis akkor takarítják be őket, amikor maximális a tápanyagtartalmuk. A gyorsfagyasztás révén megőrzik értékes alkotóelemeiket. A konzervzöldségekből a tápanyagok részben a dobozban lévő lébe távoznak, de csak jelentéktelen mennyiségről van szó, és ha a levet is felhasználja például leves készítéséhez, akkor semmi sem vész kárba.
- Amikor levest készít, tegyen bele egy kevés fagyasztott vagy konzervzöldséget, például sárgarépát, zöldborsót, parajpürét vagy babot!
- Bolondítsa meg a sajtos pizzát gombával, paprikával, parajjal és brokkolival!
- Pillanatok alatt készíthet pompás és csodásan ízesített salátát egy zacskó konyha-
kész salátakeverékből egy evőkanál extra szűz olívaolajjal és kis citromlével
vagy balzsamecettel. - Töltse fel az éléskamráját jól eltartható zöldségekkel, például sárgarépával, zellerrel, hagymával, uborkával, sütőtökkel és fokhagymával! így mindig lesz kéznél zöldségféle akkor is, ha nincs lehetősége más, romlandóbb zöldségeket beszerezni.
- Időt takarít meg, ha előre felaprított zöldségeket vesz.
- Főzéskor tegyen ki nyers zöldségeket egy tálra, s ezekből csipegessen, ne pe-
dig a magas kalóriatartalmú finomságokból, mint a chips vagy más szénhidráttartalmú nasik. Szerezzen be zsírszegény mártogató szószt a nyers zöldségekhez. - A zöldségeket párolóedényben párolja 3-5 percig, amíg a színük élénkebbé válik (ekkor a legtáplálóbbak). Az így elkészített ropogós, mégis puha falatokat melegen az étkezésekhez vagy hidegen, csemegeként is lehet fogyasztani.
- Adjon fagyasztott zöldségkeveréket a konzerv csirkehúsleveshez, forralja 5 percig, s már kész is a gyors, tápláló leves. Ha ázsiai jellegű ízre vágyik, keverjen hozzá szójaszószt!
Tanulja meg szeretni a zöldségeket
De mi van akkor, ha nem szereti a zöldségek ízét? Nos, ennek valószínűleg az az oka, hogy nincs hozzászokva a fogyasztásukhoz. Ezen úgy lehet segíteni, hogy fokozatosan vezeti be őket az étrendjébe, így az ízlelőbimbóknak elég idejük van rá, hogy megszokják az újfajta ízeket.
Az alábbi módszerek is hasznosak lehetnek a zöldségek megkedveltetésére:
- Próbálja a megszokottól eltérő módon elkészíteni a zöldségeket, hiszen lehet, hogy nem is az ízzel, hanem az állaggal van problémája. Főzze kicsit hosszabb vagy rövidebb ideig őket, és megváltozhat az állaguk, sőt talán még az ízük is.
- Válassza egyes zöldségekből – például a sárgarépából vagy a kelbimbóból – a zsenge változatot, ezeknek rendszerint lágyabb az állaguk, és édeskés az ízük.
- Álcázza a zöldségeket – például tegyen belőlük a mártásokba, vagy készítsen hagymából, paradicsomból és paprikából salsát. A salsába nyers zöldségeket lehet mártogatni, de sült burgonyához is kínálhatja.
- Adjon reszelt vagy pépesített sárgarépát a fasírthúshoz; a zöldség alig változtat az elkészült étel ízén. Ugyanígy nyugodtan hozzákeverhet egy kis aprított, illetve pépesített parajt (vagy egyéb, ízlése szerinti zöldséget) a lasagnéhoz, a kenyértésztához és a tésztaszószhoz is.
A gyümölcsöket se hanyagolja el!
Mindeddig főként a zöldségekről esett szó, pedig a gyümölcsöknek is megvan a maguk helye a tányérján. Sokan úgy hiszik, hogy a bennük lévő természetes fruktóz (gyümölcscukor) miatt a cukorbetegeknek tilos gyümölcsöt fogyasztaniuk. Ez egyáltalán nincs így. A gyümölcsök a zöldségekhez hasonlóan sok tápanyagot tartalmaznak, zsírtartalmuk jelentéktelen (0,2-0,6 g/100 g), és gazdagok rostokban. Emellett viszonylag alacsony a kalóriatartalmuk is.
A gyümölcsökből azonban nem lehet korlátlanul fogyasztaniuk. Naponta három-négy adagot ehet, lehetőleg a nap folyamán egyenletesen elosztva. Egy adagnak számít például egy közepes méretű alma, körte, narancs vagy banán, két kisebb sárgabarack vagy ringló, egy nagy szelet görögdinnye vagy ananász, egy csészényi eper, málna, vagy 2-3 evőkanál friss gyümölcssaláta. Egy 150 ml-es pohár 100 százalékos gyümölcslé is egy adagnak számít, de naponta legfeljebb egyet igyon, mivel két étkezés között önmagában fogyasztva hirtelen vércukorszint-emelkedést okozhat.
Fontolja meg a tanácsokat.
- Minden étkezéshez fogyasszon egy adag gyümölcsöt: reggelire bogyósokat vagy görögdinnyét, ebédre egy almát, a vacsora végén pedig valamilyen gyümölcsös desszertet.
- Ha este valami nasira vágyik, egyen gyümölcsöt.
A zöldségekhez hasonlóan a gyümölcsökből is változatosan állítsa össze, amit fogyaszt, mivel a különböző gyümölcsök különféle tápanyagokat tartalmaznak.
Gyümölcslé nem egyenlő a gyümölccsel!
Gyümölcsfogyasztásának java részét valóban gyümölcsök tegyék ki, és ne gyümölcslevek. Az lékészítés során ugyanis elvész számos, a gyümölcs héjában, húsában és magjaiban lévő tápanyag. Ráadásul mivel a rostokat eltávolították belőle, és ezáltal a gyümölcs fizikai szerkezete is megváltozik, a gyümölcslevet sokkal gyorsabban emészti meg a szervezet, így a vércukorszint emelkedése is meredekebb.
A lé kipréselése során az addig a gyümölcs sejtjeiben lévő cukor kiszabadul, ami növeli a GI-értéket és az energiakoncentrációt. S ha mindez nem elég, a gyümölcsléivás során elmarad a rágás kellemes érzése, így könnyű többletkalóriákat bevinni anélkül, hogy jóllakottságot éreznénk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.