Élelmiszerek

Lepényhal származása, alkozóelemei, élettani hátasi

A lepényhal az álcázás nagymestere: a víz fenekére simulva gyors mozdulattal felkavarja a körülötte levő homokot, majd mozdulatlanságba dermedve szinte láthatatlanná válik. Ez a tengeri hal igen egészséges, mivel esszenciális aminosavakat, D-vitamint és jódot tartalmaz. Vásárlásakor szem előtt kell tartani, hogy ennek a halnak igen rövid a szezon­ja. Sokféleképpen elkészíthető tiszta fehér húsa nagyon finom és különlegesen ízletes.

Honnan származik a lepényhal?

A fehér lepényhal a lepényhallal és a nyelvhallal együtt a tengeri lepényhalak családjába tartozik. Könnyen felis­merhető lapos, aszimmetrikus formájáról és sötét hátáról. Minthogy oldalazva úszik nem sokkal a tengerfenék fölött, testének egyik oldala felső részévé alakult át, és a fejlő­dési folyamat során mindkét szeme erre az oldalra került. Testének másik oldala képezi a fehér (vak) alsó oldalát.

A fehér lepényhal Grönland, Izland és a Spitzbergák igen hideg vizében érzi jól magát. A lepényhalak között két­ségtelenül ő a bajnok mintegy négyméteres hosszúságá­val és 300 kilogrammos súlyával. Igen lassan fejlődik, csak 10-15 éves korára válik ivaréretté, ezért halászata­kor különös figyelmet kell fordítani korára. Ami a kony­haművészetet illeti, a kizárólag augusztustól decemberig kapható lepényhal kiváló étkezési alapanyag.

Milyen alkotóelemekből áll?

A lepényhal energiatartalma igen ingadozó, egyrészt az évszakok, másrészt a hal táplálkozásának függvénye. A közepesen zsíros halak közé tartozik, hozzávetőleg 20% fehérjét, valamivel több, mint 2% zsírt és legalább 76% vi­zet tartalmaz. Mint minden tengeri hal, természetesen ez is tartalmaz ómega-3-zsírsavakat, továbbá jelentős mennyiségű káliumot, viszont a heringnél és a lazacnál keve­sebb kalciumot, de találunk benne vasat, jódot és rezet is.

A vitaminok között természetesen a D-vitamin viszi el a pálmát – 10 dkg hal fedezi teljes napi szükségletünket. Emellett azonban említésre méltó mennyiségben tartal­maz B1-, B6– és B12-vitamint is.

Legfontosabb tudnivalók a lepényhalról dióhéjban

  • Nagyméretű, fehér rokonával ellentét­ben a fekete laposhal az olajos halak közé tartozik.
  • A laposhalkínálatot korlátozza az ívás-helyek védettsége és a lehalászásra vo­natkozó korlátozó rendelkezések.
  • A tudományos kutatások eredményei szerint a tengeri halak szervezete kis­mértékben tartalmazhat nehézfémeket, például ólmot vagy kadmiumot, vala­mint szervesanyag-származékokat.
  • Ez legnagyobb koncentrációban a táp­lálkozási lánc végén helyet foglaló raga­dozók szervezetében halmozódhat fel, és az életkorral arányosan növekszik. A gyakorlat szerint azonban a lapos­halakat nem teljesen kifejlett állapot­ban halásszák le.
  • A laposhal a többi olajos hallal válto­gatva ellátja szervezetünket fehérjével, jóddal, D-vitaminnal és esszenciális zsírsavakkal
Egészségre gyakorolt hatása: A lepényhal jódtartalma serkenti a szervezet anyagcseréjét, az Omega-3-zsírsavak pedig gon­doskodnak a szürkeállomány tö­kéletes működéséről.

A lepényhal egészségtani jelentősége

A rendkívül ízletes lepényhal különösképpen ajánlott az idősödő korosztálynak, mivel D-vitamin- és kalciumtar­talma együttesen hozzájárul a csontállomány megőrzé­séhez, azaz segít elkerülni a csontritkulást. Ugyanez a vi­tamin a jóddal együttműködve ugyanakkor erősíti az immunrendszert. A kálium, a vas, a B6– és B12-vitamin hasznos a hangulatingadozások, a kimerültség elkerülé­sében.

Hasonló a jód hatása is: ez a nyomelem nélkülöz­hetetlen a pajzsmirigy működéséhez, amely ugyancsak kihat a sejtek aktivitására. A jód emellett antioxidáns is, semlegesíti a káros szabad gyököket, és jótékony hatással van a gyulladásos megbetegedések gyógyulási folyama­tára. Az ómega-3-zsírsavak amellett, hogy előnyösen be­folyásolják a szív- és érrendszer működését, késleltetik az öregedési folyamatokat is.

A legfrissebb kutatási eredmé­nyek szerint heti egyszeri halfogyasztás évi 10—13%-kal csökkenti a szellemi képességek hanyatlását. A lepény­hal magas purintartalma miatt fogyasztása köszvényesek számára nem ajánlott, mert növeli a húgysavtartalmat.

A kiegyensúlyozott táplálkozáshoz elenged­hetetlen, hogy hetente legalább egy alka­lommal fogyasszunk a főétkezéshez halat.

Lepényhalfilé pergamenben

Hozzávalók (2 személyre)

1 szál póréhagyma, 5 szem kimagozott zöld olajbogyó, 2 gerezd fokhagyma, 4 evő­kanál citromlé, kb. 2 evőkanál olaj, só, őrölt bors, 2 szelet lepényhalfilé, 4 gerezd kezeletlen héjú citrom, 8 szál kakukkfű

Elkészítés

A pórét megtisztítjuk, csíkokra vágjuk. Az olajbogyókat apróra vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk, félbevágjuk. A citromlevet el­keverjük egy evőkanál olajjal, sózzuk, bor­sozzuk. Egymásra fektetünk kétszer két ív pergamenpapírt, olajjal megszórjuk, ráhint­jük a pórét, sózzuk, borsozzuk. A halszele­teket leöblítjük, lecsepegtetjük, a póréra helyezzük, meglocsoljuk az öntettel. Az olajbogyót, a fokhagymát, a citromgerezde­ket és a kakukkfüvet a halszeletekre szór­juk. A pergament összezárjuk, és kivajazott tűzálló tálba tesszük. 200 °C-os sütőben, a középső rácson 20 percig sütjük.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.