Halálos kenyerünk: lisztérzékenység
A leggyakoribb bélrendszeri irritánsok közé tartoznak a gabonafélék. A gabona gazdag a gluténnek nevezett fehérjében, amely gliadint tartalmaz. A gliadin egy ismert bélirritáns. Kis mennyiségben még tolerálható, ám nagyon sok ember fogyaszt gabonát keksz, pirítós, kenyér, gabonapehely, sütemény, tészta formájában napjában legalább háromszor.
A modern kori kenyér sokkal gazdagabb gluténban, s ezáltal gliadinban is. A glutén rossz hír az emésztésnek, ám nagyon is jó hír a sütőipar számára. Amikor az élesztőnek cukrot adunk táplálékul, gázt termel. A ragacsos gluténfehérje jelenlétében pedig buborékok alakulnak ki, amely könnyebbé teszi a tésztát. A kisütött termékek így nagyobbnak tűnnek, és jobban el lehet adni őket. Ez a fajta sütési mód növeli a szervezetünkbe került glutén mennyiségét, amely aztán reakcióba lép a bélfallal.
Cöliákia (gluténérzékenység, lisztérzékenység)
Míg a magas gluténtartalmú étrend senkinek sem tesz jót (mivel ez a ragacsos fehérje összecsomósodhat és irritálhatja az emésztőtraktust), néhány ember sokkal komolyabb érzékenységtől szenved. Ezt a betegséget cöliákiának (gluténérzékenységnek) nevezzük, amelyben az aprócska kitüremkedések, amelyek a vékonybél felszínét alkotják a bélbolyhok – elpusztulnak. Ez különböző tünetekkel és felszívódási zavarokkal jár, amelynek eredményeképp súlyveszteség is előfordulhat.
A gluténérzékenységet gyakran félrediagnosztizálják
Például gyermekek esetében lassú növekedést, felnőtteknél fáradtságot állapítanak meg. Egy olaszországi tanulmány révén, amely 5000 középiskolás részvételével zajlott, arra a következtetésre jutottak, hogy majdnem minden kétszázadik diák gluténérzékeny, és a betegséget hatból öt esetben félrediagnosztizálták. A cöliákia súlyos tápanyag-felszívódási zavarokhoz vezet, amely később még súlyosabb komplikációkat okozhat: pszichiátriai rendellenességeket, oszteoporózist és rákot. A betegség nem minden esetben jár együtt a klasszikus tünetekkel (többek közt vashiány okozta vérszegénységgel vagy alacsony termettel), így sok esetben félrediagnosztizálják.
Emésztési problémák és a gabona
Nem kell gluténérzékenységben szenvednünk ahhoz, hogy hasznot húzzunk a gabonamentes étrendből. Az ION által végzett egyik 66 fős tanulmány azt vizsgálta, milyen hatása van a gabonafélék étrendből való eltávolításának az emésztési problémákra.
Vizsgálat:
A résztvevő alanyok mindannyian előszeretettel és nagy mennyiségben fogyasztottak kenyeret, nem gondolván arra, hogy a liszt állhat az emésztési problémáik hátterében. A tanulmány során hat héten keresztül tartózkodtak a gabonaneműek fogyasztásától, hogy kivizsgálják az ételallergia vagy érzékenység lehetőségét.
Eredmény:
90%-uk tapasztalt javulást minden emésztési problémájuk tekintetében, míg 6%-uk esetében a tüneteik 75-100%-ában következett be javulás. Különösen hat szimptóma mutatott drámai javulást: székrekedés, szelek, felpuffadás, bizonyos ételekre való vágyakozás, energiahiány és hangulatingadozás. Ésszerűnek tűnik a feltevés, hogy ezek a résztvevők lisztérzékenységben szenvedtek.
A lisztérzékenység leggyakoribb tünetei a székrekedés, hasmenés, hasi puffadás és fájdalom. Azonban a lisztérzékenységben szenvedők sok más tünetről is beszámoltak.
Ezek között megtalálható volt:
- apátia és zavarodottság
- bőrkiütések
- depresszió
- görcsök
- hányinger
- izzadás
- kimerültség
- migrén
- pattanások és kelések
- szelek
- szorongás és paranoia
- torokproblémák
Emésztési zavarok, gluténérzékenység vagy lisztallergia?
Amit nem könnyű meghatározni, az az, hogy miért fordulnak elő ezek a reakciók. Mivel a glutén meglehetősen nehezen emészthető, felvetődik a magyarázat, hogy a túlzott mennyiségű glutén mindenki számára káros. Vagyis mindenkinek kevesebb magas gluténtartalmú ételt kellene fogyasztania, ami kevesebb gabonából készült terméket, főként kevesebb liszttartalmú kenyeret jelent.
Azonban néhány ember jóval érzékenyebben reagál a lisztre
Vagy mindenféle gluténtartalmú magra. Ha már kis mennyiségű gabonaféle fogyasztása esetén is reakciót tapasztalunk, vagy nem emésztési jellegű tüneteket (mint például álmosság, szorongás vagy depresszió, fejfájás), akkor lehet, hogy liszt- vagy gluténallergiában vagy -érzékenységben szenvedünk.
Lisztallergia esetén előfordulhat, hogy minden glutén-tartalmú gabonára érzékennyé válunk. Ez igaz a legtöbb emberre, akit lisztérzékenységgel diagnosztizáltak, és akiknél a legjobb eredményeket a glutén teljes elkerülésével lehet elérni. Ha már tudjuk, hogy allergiásak vagyunk a lisztre, akkor ajánlatos elkerülni a tönkölyt is, ami a liszt egy korábbi változata. (Bár kevesebb glutént tartalmaz, mégis kiválthat allergiás reakciót.)
Az emésztőrendszer gyógyulását elősegítő program részeként gyakran tanácsos egy hónapig lisztmentes, alacsony gluténtartalmú diétát követni. Szerencsére ma már számos lisztmentes és gluténmentes termék közül választhatunk a bioboltokban és a szupermarketekben:
- Kenyerek: rozskenyér, kukoricakenyér, rizs- és zabsütemény
- Tészták: hajdinaspagetti, soba metélt (hajdina), rizstészta, quinoa tészta, kukoricatészta, polenta (kukorica)
- Gabonapelyhek: kukoricapehely, zabpehely, rizspehely, köles.
A fitát
Feltéve, hogy nem vagyunk allergiásak a lisztre vagy a gluténre, és nincsenek emésztési problémáink, nyugodtan fogyaszthatunk gabonaféléket. A gabonafélék jó forrásai az összetett szénhidrátoknak, rostnak és más tápanyagoknak. De ha az étrendünk nagy része ezeken alapul (kenyér, gabonapehely, tészta, sütemény, keksz, stb.), akkor lehet, hogy túl sok fitátot viszünk be a szervezetünkbe. A magas fitát tartalmú étrend több ásványi anyag – köztük a kalcium – felszívódását is gátolja.
Egy nemrégiben végzett tanulmány kimutatta, hogy ez a csökkentett felszívódás jelentős hatással lehet a csontsűrűségre. Tizennégy lisztérzékenységgel diagnosztizált felnőtt beteget gluténmentes diétára fogtak – vagyis az étrendjükből kiiktatták a lisztet, a rozst, a zabot és az árpát. 12 hónap gluténmegszorítás után a deréktáji gerincükben 5%-os, és az egész csontvázukban szintén 5%-os csonttömeg-növekedést találtak.
Ám a 14 vizsgált személy közül 11 beteg, akik a legszigorúbban követték a gluténmentes diétát, még ennél is nagyobb, 8,4%-os csontsűrűség növekedést tapasztalt a gerincük deréktáji részén. Ez a tanulmány azt sugallja, hogy a túl sok gabonaféle fogyasztása mégsem tesz jót mindenkinek.
Összesítve, ha el akarjuk kerülni az ilyen jellegű problémákat, akkor:
- Ne együnk lisztből készült termékeket mindennap; válasszunk gluténmentes vagy alacsony gluténtartalmú gabonaféléket.
- Kenyér vásárlásakor válasszuk a nehezebb, alacsonyabb gluténtartalmú kenyereket.
- Váltogassuk a gabonaféléket: együnk rozst, zabot, rizst, árpát, kölest, quinoát, kukoricát.
- A gabonafélék legfeljebb a negyedét tegyék ki a bevitt tápláléknak.
- Ha emésztési problémáktól, vagy irritábilis vastagbél szindrómában (IBS) szenvedünk, vizsgáljuk ki, nem vagyunk-e érzékenyek a lisztre vagy gluténre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.