A baba első receptjei – komplett receptekkel!
Négytől nyolc hónapos korig
Bármilyen fajta párolt zöldség
Hozzávalók 1 vagy 2 pohárhoz:
- 1 krumpli, édes burgonya vagy tök 3 – 5 sárgarépa
- 1 pohár zöldbab vagy kifejtett borsó víz, anyatej vagy tápszer
Elkészítése:
Hámozzuk meg a krumplit, a tököt, a sárgarépát, vágjuk fel darabokra vagy szeletekre. Tisztítsuk meg a zöldbabot, és vágjuk félbe, a borsót alaposan öblítsük le. Öntsünk egy közepes méretű lábosba vizet körülbelül 2,5 cm magasságig, és nagy hőmérsékleten forraljuk fel.
Rakjuk a zöldséget egy zöldségpároló edénybe, és tegyük bele a lábosba. A víz szintje a zöldségpároló alatt legyen. Fedjük le a lábost. Csökkentsük a hőmérsékletet lassú forrásig, és pároljuk puhára a zöldséget; sárgarépához, zöldbabhoz és borsóhoz 7-10 perc, krumplihoz és tökhöz 15-20 perc szükséges.
Kisbabáknak pépesítsünk belőle pürét robotgéppel, botmixerrel vagy turmixszal, ízlés szerint néhány teáskanál vízzel, anyatejjel vagy tápszerrel hígítva. Nagyobb babák számára villával törjük össze, de hagyjunk benne kisebb darabokat, hogy legyen mit rágnia a babának.
A lefedett maradékot hűtőszekrényben két napig, mélyhűtőben két hónapig lehet tárolni.
- A mediastinum betegségei
- 5 szívbarát étel!
- Vannak olyan ételek, amelyek erősítik az immunrendszert?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Bármilyen fajta gyümölcskompót
Hozzávalók 1 vagy 2 pohárhoz:
- 2 friss alma, körte, őszibarack vagy szilva vagy 3 – 5 sárgabarack
- Víz, alma- vagy fehérszőlő-lé, anyatej vagy tápszer
Elkészítése:
A gyümölcsöket alaposan tisztítsuk és hámozzuk meg, magozzuk vagy vájjuk ki, és vágjuk közepes nagyságú darabokra. Öntsünk egy közepes méretű lábosba vizet körülbelül 2,5 cm magasságig, és nagy hőmérsékleten forraljuk fel.
Tegyük a gyümölcsöt a lábosba, fedjük le, csökkentsük a hőmérsékletet lassú forrásig, és főzzük puhára 7-10 perc alatt. Fiatal babák számára készítsünk a gyümölcsből pürét robotgéppel, botmixerrel vagy turmixszal, ízlés szerint néhány teáskanál vízzel, gyümölcslével, anyatejjel vagy tápszerrel hígítva. Idősebb babák számára villával törjük össze, és hagyjunk benne kisebb darabokat.
A lefedett maradékot hűtőszekrényben két napig, mélyhűtőben két hónapig lehet tárolni.
Hattól tizenkét hónapos korig
Lencsefőzelék
Hozzávalók kb. Fél pohárhoz:
- 25 g (kb. 1/8 pohár) szárított lencse 1 kis krumpli fél teáskanál paradicsomlé (ha már evett paradicsomot) vagy csekély nátriumtartalmú
- Zöldség- vagy tyúkhúsleves 1 kis sárgarépa
Elkészítése:
A krumplit és a répát alaposan tisztítsuk és hámozzuk meg, majd vágjuk kockára, illetve szeleteljük. A hozzávalókat tegyük lábosba, és annyi vizet adjunk hozzá, hogy éppen ellepje.
Nagy hőmérsékleten forraljuk fel, majd csökkentsük a hőmérsékletet, és lassan forraljuk, amíg a vizet felveszi, és a zöldségek megfőnek, ami kb. 30 perc.
A lencséből és a sárgarépából készítsünk pürét robotgéppel, botmixerrel vagy turmixszal, vagy villával törjük össze. A lefedett maradékot hűtőszekrényben két napig, mélyhűtőben két hónapig lehet tárolni.
A baba első raguja
Hozzávalók 4-6 étkezésre:
- 1 teáskanál olívaolaj fél kis vöröshagyma 1 kis krumpli 1 sárgarépa
- Negyed pohár szárított lencse negyed pohár szárított fehér-, tarka- vagy spanyolbab, gyorsan beáztatva másfél pohár alacsony nátriumtartalmú zöldséglevesbe
Elkészítése:
A bab gyors áztatásához tegyünk egy lábosba két pohár vizet, bele a babot, és gyorsan forraljuk fel. Vegyük le a lábost. A tűzről, fedjük le, és hagyjuk állni egy órát. Majd szárítsuk le a babot, és folytassuk a recept szerint.
A hagymát vágjuk apróra, a krumplit és a répát alaposan tisztítsuk és hámozzuk meg, majd vágjuk apró kockára, illetve szeleteljük. Melegítsük elő a sütőt 175 °C-ra (gázsütőnél 4-es fokozat).
Az olívaolajat egy kis lábosban hevítsük közepes vagy alacsony hőmérsékleten. Adjuk hozzá a hagymát, és pároljuk puhára 3-5 perc alatt. Tegyük át a hagymát egy tűzálló tálba, adjuk hozzá a többi hozzávalót, fedjük le, és süssük addig, amíg a lencse és a bab teljesen meg nem puhul, majd készítsünk pürét a babból és a zöldségekből.
A lefedett maradékot hűtőszekrényben három napig lehet tárolni.
Nyolctól tizenkét hónapos korig
Tészta paradicsommal és sajttal
Hozzávalók kb. 2 étkezésre:
- 60 g ábécés vagy más kis száraztészta
- Fél teáskanál olívaolaj 1 nagy, érett paradicsom negyed pohár alacsony zsírtartalmú Cheddar sajt reszelve 1 evőkanál túró
Elkészítése:
Mielőtt ezt az ételt felkínálnánk, bizonyosodjunk meg róla, hogy a gyerek orvosa szabad utat engedett a paradicsomnak és a búzának.
Magas hőmérsékleten forraljunk fel egy fazék vizet. Tegyük bele a tésztát, csökkentsük a hőmérsékletet közepesre, és főzzük nagyon puhára. Szűrjük le és tegyük félre.
Egy lábosban alacsony hőmérsékleten melegítsünk olajat, adjuk hozzá az alaposan megtisztított, meghámozott, kimagozott és apróra vágott paradicsomot, és 2 perc alatt pároljuk nagyon puhára. Vegyük le a lábost a tűzről, adjuk hozzá a sajtot és a túrót, és keverjük addig, amíg a sajt el nem olvad.
Öntsuk a szószt a tésztára, és hűtsük le tálalás előtt.
A lefedett maradékot hűtőszekrényben két napig lehet tárolni.
A baba első pulykasültje
Hozzávalók 1 vagy 2 étkezésre:
- 1 közepes nagyságú, főtt pulykaszelet 1 teáskanál víz
- Egy nyolcad pohár 100%-os áfonyaszósz
Elkészítése:
Az apróra vágott pulykahúst és a vizet tegyük turmixba vagy robotgépbe a kívánt állag eléréséig (püré a fiatalabbaknak, kisebb darabok az idősebb babáknak). Keverjük el áfonyaszósszal, és tálaljuk.
Bundás kenyér
Hozzávalók 1 vagy 2 étkezésre:
- 1 tojás
- 1 szelet korpás búzakenyér fél teáskanál repceolaj
Elkészítése:
Előzőleg bizonyosodjunk meg róla, hogy a gyerek orvosa szabad utat enged a búzának és a tojássárgájának.
Verjük fel a tojást (vagy 2 tojássárgáját, ha tojásfehérje még nem szerepel az étrendben) egy nagy tálban. Merítsük a kenyeret a tojásba, fordítsuk meg, hogy mindkét oldala jól felszívja a tojást. Melegítsünk olajat egy teflonserpenyőben közepes hőmérsékleten.
Helyezzük a kenyeret a serpenyőbe, és mindkét oldalán süssük aranybarnára kb. 5 perc alatt. Vágjuk a kenyeret kis darabokra, távolítsuk el a héját, ha szükséges, és melegen tálaljuk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.