Milyen ennivalóval kezdjünk? Öt hónapos baba
Abban mindenki egyetért, hogy a gyerek tökéletes első folyékony tápláléka az anyatej. De van-e tökéletes első szilárd étel? Bár kevés elfogadható tudományos bizonyíték van bármilyen szilárd étel abszolút elsőségéről, és a legtöbb gyerek több fajtával is ugyanúgy boldogul (feltételezve, hogy az a csecsemő számára megfelelő ennivaló), azért alább felsorolunk egy egyértelmű győztest és néhány helyezettet.
Kérdezzük meg a gyerekorvost, mit javasol
Az azonban tény, hogy arckifejezés alapján nem tudjuk pontosan értékelni a gyerek viszonyát az első felkínált ételhez – a legtöbb gyerek kezdetben a megdöbbenését fejezi ki, függetlenül attól, mennyire ízlik neki az étel, különösen ha savanyú az íze. Inkább aszerint döntsünk, hogy a gyerek kíván-e repetát.
Rizsnyák
Mivel könnyen hígítható majdnem tejszerű állagúra, a legtöbb gyerek könnyen megemészti, várhatóan nem vált ki allergiás reakciót és biztosítja a szükséges vasat, ezért a vassal dúsított csecsemőrizsnyák a legáltalánosabban javasolt kezdő étel. Keverjük tápszerrel, anyatejjel vagy vízzel.
Ne engedjünk a kísértésnek, hogy banánpürét, almaszószt vagy gyümölcslevet keverjünk bele, illetve hogy kész, gyümölcsös gabonapelyhet vegyünk (még akkor sem, ha a gyerek már megismerkedett ezekkel a gyümölcsökkel), mert a baba gyorsan hozzá fog szokni az édes ennivalóhoz, és visszautasít majd minden mást.
Gyümölcsök
A legtöbb gyerek finomra tört vagy préselt banánnal (igény szerint tápszerrel vagy anyatejjel hígítva) vagy almaszósszal kezd. Igaz, a legtöbben szívesen fogyasztják ezeket, de amikor később kevésbé édes ételekkel – mint a zöldségek vagy az édesítés nélküli gabonapelyhek – kínáljuk őket, többnyire visszautasítják. Bár némelyik gyümölcs megfelelő korai táplálék, mégsem feltétlenül szerencsés ezekkel kezdeni.
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- Mi alapján válasszunk cumisüveget?
- A tápszer – Hogyan készítsük el a tápszert?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Zöldségek
Elméletileg a zöldség jó kezdőétel – tápláló és nem édes. Erős, jellegzetes íze azonban a legtöbb gyerek számára kevésbé vonzó, mint a gabonapelyheké vagy a gyümölcsöké, így nem biztos, hogy pozitív lesz a hozzáállásuk ehhez a gasztronómiai élményhez. Mégis hasznos a gyümölcsök előtt megismertetni velük a gyereket, vagyis akkor, amikor még sokkal fogékonyabb a kevésbe édes ízek iránt.
A „sárgák”, mint például az édesburgonya és a sárgarépa, általában sokkal elfogadhatóbbak (és táplálóbbak), mint a „zöldek”, például a borsó vagy a zöldbab. Megismételjük: tanácsos korán kínálni ezeket, de talán nem elsőnek.
A baba „napi tucatja”
Energia
Nem kell a baba kalóriáit számolni, hogy megtudjuk, eleget kap-e vagy túl sokat. Túlzottan kövér? Valószínűleg túl sok kalóriát kap. Nagyon vékony vagy nagyon lassan növekszik? Valószínűleg nem kap elég kalóriát. Ebben az időszakban a baba gyarapodásához szükséges kalóriák többségét az anyatejből vagy a tápszerből kapja, de egyre több és több származik majd a szilárd táplálékból.
Fehérje
A baba a legtöbb szükséges fehérjét még az anyatejből vagy a tápszerből kapja. De ez hamarosan változni fog; miután az első születésnapi gyertyát elfújták, eljött az idő, hogy a baba más fehérjetartalmú ételt is megpróbáljon. A bevezetés sorrendje szerint ez a következő lehet: tojássárgája, csirke, egyéb húsok és tofu. A kalciumtartalmú ételek fehérjeforrásokként is jól beválnak.
Kalcium tartalmú élelmiszerek
A szükséges kalciummennyiség oroszlánrészét még mindig mellből vagy cumisüvegből kapja a baba (ezekből kb. kétcsészényi elég az első születésnapig, de a legtöbb baba ennél a mennyiségnél jóval többet fogyaszt, ami nem gond). Miután megkóstoltattuk őket, használjunk finom, egészséges kiegészítőnek bababarát kalciumtartalmú ételeket, mint például a kemény sajtok (jó választás az ementáli, a cheddar, az edami) és a teljes tejből készült natúr joghurt.
Teljes kiőrlésű gabona és más koncentrált, komplex szénhidrátok
A baba napi étrendjében ezek az etetőszékben fogyasztható kedvencek létfontosságú vitaminokat és ásványi anyagokat biztosítanak, némi fehérjével kiegészítve. Miután megkóstoltattuk, jó választás a következő: baba-gabonapehely, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, teljes kiőrlésű lisztből készült gabonapelyhek (különösen azok, amelyeket a baba magától tud fogyasztani, például zabkarika), megfőzött teljes kiőrlésű gabonapehely, tészta (a falatnyi méretűek mindig sikeresek), puhára főzött, pürésített lencse, bab, borsó vagy szója.
Zöld leveles és sárga zöldségek és sárga gyümölcsök
A zöld és sárga levelű növények között A-vitaminban gazdag, finom gyümölcsök és zöldségek tucatjai találhatók – kísérletezzünk (az orvos engedélyével), hogy a baba melyikeket kedveli. Válogassunk a következők közül: sütőtök, édesburgonya, sárgarépa, sárga húsú őszibarack, sárgabarack, sárgadinnye, mangó, brokkoli és kelkáposzta (kezdetben mindegyik püréként, majd darabosan). Amikor a baba már falatokat is eszik, az érett gyümölcsöket fel is lehet kockázni.
C-vitamint tartalmazó ételek
A legtöbb orvos nem engedélyezi a nagy C-vitamin-tartalmú déligyümölcsöket legalább a nyolcadik hónapig, bizonyos esetekben a narancslének várnia kell az első születésnap utánig. Közben a baba megkaphatja a szükséges C-vitamint mangóból, sárgadinnyéből, brokkoliból, karfiolból vagy édesburgonyából. Ne feledjük, hogy sok bébiétel és -ital C-vitaminnal dúsított.
Más gyümölcsök és zöldségek
Van még hely abban az aranyos kis pocakban? Töltsük meg a következők bármelyikével: édesítetlen almaszósz, tört banán, borsó- vagy zöldbabpüré, krumplipüré.
Nagy zsírtartalmú ételek
Azok a babák, akik kalóriáik többségét anyatejből vagy tápszerből szerzik be, megkapják az összes szükséges zsírt és koleszterint. Mikor a baba változatos étrendre áll át, és egyre kevesebb időt tölt a mellen vagy a cumisüveggel, fontos bebiztosítani, hogy a zsír- és koleszterinfogyasztás ne csökkenjen le túlságosan. Ezért kell a legtöbb, a babának kínált tejterméknek (túró, joghurt, kemény sajt) teljes tejből állnia.
Az egészségtelen zsírok (amelyek a sütött vagy sok feldolgozott ennivalóban találhatók) már más lapra tartoznak. A baba tömése ezekkel a zsírokkal kiegyensúlyozatlan étrendhez, felesleges kilókhoz és bélműködési problémákhoz vezethet (mivel nehéz őket emészteni). Ezenfelül olyan egészségtelen étkezési szokásokat alakíthatunk ki, amelyektől később nehéz megszabadulni.
Vastartalmú ételek
A cumisüvegből táplált babák vasszükségletük teljes egészét a vassal dúsított tápszerből kapják, a szoptatott babáknak azonban hat hónapos kor után más forrásra is szükségük van. A vassal dúsított baba-gabonapehely tökéletesen megfelel, de más forrásokból is származhat még vas: hús, tojássárgája, búzacsíra, teljes kiőrlésű kenyerek és gabonapelyhek, főtt szárazborsó vagy más hüvelyesek. Ha a vasban dús ételek mellé C-vitamint tartalmazókat adunk (például egy kis sárgadinnye rizsnyákkal), az javítja ennek a fontos fémnek a felszívódását.
Sós ételek
Felejtsük el a sótartót, amikor a baba ételét készítjük. Veséit a nagy mennyiségű nátrium túlterheli (és ha az etetőszékben megszereti a sós ételeket, később egészségtelen étkezési szokásai lesznek), a babák étrendjében ne szerepeljen só. A legtöbb étel természetesen tartalmaz valamennyi nátriumot (különösen a tejtermékek és több zöldség), így a baba nem fog hiányt szenvedni belőle.
Folyadékok
Az élet első öt-hat hónapja során a baba az összes folyadékot a cumisüvegből vagy szopás útján veszi fel. Ezután azonban kis mennyiséget már más forrásból kell kapnia, például gyümölcslevekből, gyümölcsökből és zöldségekből. Amint a tápszer- vagy anyatejfogyasztás csökken, figyelnünk kell arra, hogy az összes fogyasztott folyadék mennyisége ne csökkenjen. Melegben ezt növelni kell, tehát ha felfut a hőmérő higanyszála, adjunk vizet vagy vízzel hígított gyümölcslevet a babának.
Vitaminkiegészítés
Az egészséges csecsemők számára általában nem szükséges semmilyen kiegészítő vitaminkészítmény (bár vannak kivételek, a szoptatott babáknak például szükségük van D-vitaminra). De ha az orvos azt javasolja, vagy mi jobban érezzük magunkat tőle, egy kis extra vitamin-ásványianyag-biztosításként adjunk valamilyen speciálisan csecsemők számára kifejlesztett vitamin- és ásványianyag készítményt. Ezek a készítmények ne haladják meg a babák számára javasolt napi vitamin- és ásványianyag szükségletet. Az orvos engedélye nélkül ne adjunk más vitaminkészítményt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.