Étkezés és nyelés Parkinsonosként
Az étkezés volt az édesanyám kedvenc kedvtelése.
Ma már a remegése és merevsége lelassítja és megnehezíti az étkezést, és utálja, ha segítenek neki.
A legtöbben nagyon idegesek lennénk, ha rendszeres segítségre szorulnánk az étkezésnél, s az édesanyjának az a kívánsága, hogy önálló maradhasson, teljes mértékben érthető. Vannak dolgok, amik segíthetnek, bár mindezekhez el kell viselni speciális előkészületeket és felszerelést.
Enyhítene a lassúság gondján, ha kevesebb, gyakori és csak rövid étkezések lennének, amelyek könnyen fogyasztható ételekből állnak, és az is segítene, ha olyan speciális tányérokat használnának, amelyek melegen tartják az ételt. A mikrosütővel újra lehet melegíteni az ételt, ha elhűl, és emiatt nem étvágygerjesztő. Ha felemelik a tányért olyan magasságra, hogy csökkenjen a száj és a tányér közötti távolság, segíthet minimalizálni a remegés hatásait, mivel a könyököt meg lehet támasztani az asztalon.
Sok különböző evőeszköz és edény segíti a fogást, és csökkenti a kilötyögtetés valószínűségét. Ilyenek a tányérvédők, a kétfülű csészék és a felbonthatatlan bögrék.
Az édesapám nagyon nehezen tud nyelni.
Milyen étrendjének kellene lennie, hogy elég táplálékhoz jusson?
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ez egy lesújtó gond néhány olyan embernél, akinél már régóta fennáll a Parkinson-kór. Amennyiben az édesapjának nincsen beszéd- és nyelvterapeutája, aki ezt a problémát teljesen kivizsgálná, azonnal meg kell próbálnia ezt megszervezni, akár magánúton, akár az Ön orvosán keresztül. A logopédus tud majd javasolni néhány módot a problémák kezelésére, és kapcsolatba is tudja hozni egy dietetikussal, aki a megfelelő táplálkozásra tud speciális tanácsokat adni. Addig is néhány tanács:
Inkább korpás kenyeret használjon, mint fehéret, ami hajlamos arra, hogy szilárd masszává váljék, és nehezebb lenyelni.
Miben segíthetnek a fehérjék?
Vegyen bele étrendjébe néhány fehérjében gazdag ételt, mint a hús, hal, tojás, sajt és tej, és néhány magasabb energiatartalmút, mint a vaj, margarin, tejföl, majonéz, cukor, szőlőcukor és méz. A püré vagy sűrített ételek sima állagúak legyenek.
Ha pépesíti az ételeket, próbálja meg külön-külön végezni ezt, hogy megmaradjon saját színük, mivel fontos, hogy az étel étvágygerjesztő maradjon. Lehetséges sűríteni tejporral, instant burgonyaporral, krémporral, korpás liszttel, joghurttal, megfőzött lencsével és konzerv borsópudinggal.
Vannak még egyéb tippek a Parkinsonos emberek nyelési problémáira?
Igen, de nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy szükség van szakemberre, egyénre szabott tanácsokra a beszéd- és nyelvterapeutától. A nyelést segítő tippek között szerepel, hogy fontos a helyes testtartás és elég idő biztosítása, továbbá olyanok, mint az áll leengedése a mellkas irányába a nyelés előtt, a száj és a torok megtisztítása teljesen mindegyik falat, vagy kanál étel előtt, nagyon hideg folyadék kortyolgatása az étkezés előtt vagy alatt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.