Cukorbetegség tanácsok

Ebéd újragondolva! Ilyen étkekkel tartsd karban cukorbetegséged!

A vacsorákat (remélhetőleg) gondosan megtervezi, de az ebédjei még mindig túl gyakran ötletszerűek, különösen ha délben nincs sok ideje, és a munkahelye közelében egy büfében kap be valamit? Nos, ezen könnyű segíteni. A reggelihez hasonlóan az ebéd is elég egyszerűen elkészíthető, s ha megfogad néhány bölcs tanácsot, olyan ételekből állítja össze, amelyek segítenek a cukorbetegség kar­bantartásában és a teltségérzet megőrzésében. A cél az, hogy minél több rostot (salátát, teljes kiőrlésű kenyeret), zöldséget és legalább egy adag sovány fehérjét (pl. tonhalat vagy grillcsirkét) fogyasszon.

Zsíros sajt helyett avokádószeleteket a szendvicsbe

Való igaz, hogy a tej­termékek fontosak a cukorbetegek számára, ám a sajttal van egy kis gond: na­gyon sok benne a telített zsír, amely az inzulinérzékenység csökkentésével meg­nehezíti a vércukorszint szabályozását. Az avokádó viszont egyszeresen telítet­len zsírsavakban gazdag, amelyek segítenek a vércukorszint szabályozásában és a szívet is védik. Az avokádó krémszem állaga hasonlít a kenhető sajtokéra. Nem kell teljesen száműzni a sajtot, csak arra figyeljen, hogy inkább zsírszegény vál­tozatokat válasszon.

Zöldségeket a szendvicsbe!

Egyáltalán nem baj, ha ebédre két szelet sovány húst – például sült pulykamellet vagy sovány sonkát – tesz a szendvicsbe, sőt ezek kiváló fehérjeforrásnak számítanak. A bolti szendvicsek többségé­ben azonban legalább kétszer ennyi a hús, a sajtról és a majonézről nem is beszélve. Nem engedheti meg magá­nak, hogy szendvicsei a telített zsírok lerakatává váljanak. Készítse el otthon az ebédre szánt szendvicset mértékkel adagolt sovány húsból – a szalámit felejtse el -, majd rak­ja meg alaposan zöldségekkel. Ne érje be néhány salátale­véllel és pár karika paradicsommal, tegyen bele uborkát, hagymát, babcsírát és paprikát is.

A humusz

Nagyszerű szendvicsbevaló, ráadásul a napi babadag elfogyasztásában is segít, és növeli a zöldséges vagy csirkés szendvicsek fehérje- és rosttartalmát. Humuszt egyébként ön is készíthet: öntsön egy adag konzerv csicse­riborsót a turmixgépbe, s adjon hozzá egy evőkanál olíva­olajat és két gerezd apróra vágott fokhagymát. Tetszés sze­rint citromlével is ízesítheti. Ha szárított csicseriborsóból készíti, ezt áztassa be néhány órára, majd főzze puhára, hűtse ki, és csak utána turmixolja. A hagyományos humusz egyik fontos hozzávalója a tahini, azaz az őrölt szezámmagból készült krém is, ám ez nem feltétlenül szükséges (és különben is sok benne a zsír). Egyszerre csak 2-3 evőkanálnyi humuszt fogyasszon.

Próbálja ki: Fogyasszon naponta legalább három adag teljes kiőrlésű gabonát.

Az eredmény: Alacsonyabb vércukor­szint, továbbá a metabolikus szindró­ma és a szív- és érrendszeri betegség kockázatának csökkenése.

A bizonyíték: Egy több mint 750 ön­kéntes – 60 év feletti férfiak és nők bevonásával végzett kísérletben azt találták, hogy akik naponta nagyjából 3 adag teljes kiőrlésű gabonát fogyasz­tottak, azoknál 54 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki a metaboli­kus szindróma, alacsonyabb volt az éhgyomri vércukorszint, és 52 száza­lékkal kisebb volt a végzetes szívin­farktus kockázata. Egy adag teljes kiőrlésű gabonaterméknek számít egy szelet magos kenyér, illetve 8 evőkanál (6-8 dkg) főtt tészta, barna rizs, búzatöret vagy árpa.

Vízben eltett tonhal a salátákban és szendvicsekben

A tonhalban sok az igen egészséges ómega-3 zsírsav, amely gyulladáscsökkentő hatású, és segít a betegségek megelőzésében. Arra azonban ügyeljen, hogy ne olajban, hanem víz­ben eltett tonhalat vegyen, amelyből 85 g kevesebb mint 1 g zsírt és 99 kcal (413 kJ) energiát tartalmaz, míg ugyanennyi, olajban eltett tonhal 7 g zsírt és 168 kcal (701 kJ) energiát.

Mustárt, ne majonézt!

A mustárban sokkal kevesebb a zsír, mint a majonéz­ben. Egy evőkanál közönséges mustárban csupán 11 kcal (46 kJ) energia van, míg ugyanennyi majonézben 100 kcal/417 kJ.

Gyümölcsöket a salátákba!

Csempésszen egy adag gyümölcsöt is a salátákba. Az ecetes öntettel készült salátákba nyugodtan tehet narancs-, grépfrút-, nekta­rin- vagy almaszeleteket, illetve epret vagy áfonyát. Fehérjében gazdagabb salá­tát kap, ha egy kevés pirított diót vagy mandulát szór rá.

Lencse

A hüvelyesek között a lencsében van szinte a leg­több fehérje. Kóstolja meg a konzerv lencselevest, ebédre ép­pen elég belőle egy tálkányi, ha utána salátát vagy szendvi­cset eszik. A lencsesaláta pedig szinte bármilyen ebéd vagy vacsora menüjébe beilleszthető. A lencse gyorsan megfő, és nem is kell előre beáztatni. Oldható rosttartalmának köszön­hetően lassan emésztődik meg, s így mérsékli a vércukorszint ingadozásait.

Konzervbab a salátákban

Az ebédre megevett nagy tál salátával az előírt napi öt zöldségadagból kettőt is „letudhat” egy étkezés alatt, de ne feledkezzen meg a fehérjebevitelről sem, hogy hosszabb ideig tartson a jóllakottság érzése. A bab tökéletes erre a célra, hiszen fehérjével és rosttal is gazdagítja az ételt. Próbálja ki a vesebabot, a csicseriborsót és a fekete babot is (az utóbbi különösen illik az avokádóval készült salátákhoz).

Szerezzen be szendvicssütőt!

A melegszendvics néha laktatóbb a hidegnél, még akkor is, ha ugyanannyi energiát tartalmaz. E készülékek szépen megpirít­ják a kenyérszeleteket, s az ezek között lévő sajt is megolvad. Készítsen meleg­szendvicset sült csirkemellből paradicsommal és spenóttal (adhat hozzá egy ke­vés zsírszegény mozzarellát is) vagy sovány, alacsony sótartalmú sonkából zsír­szegény brie sajttal.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.