Helyes táplálkozás – hogyan és mit együnk?
A táplálkozás életünk fontos eleme, és az étkezéssel kapcsolatos magatartásban ősi és bonyolult elemek sora érhető tetten. Gyermekkortól kezdve az étkezési szokásokat mind pozitív, mind negatív irányban számos tényező befolyásolja: a szülők példája, a családi és baráti környezet és a média.
Ha az evést életünk természetes részeként, egyszerű és bonyodalmaktól mentes élvezetnek tekintjük, akkor arra szolgál, amire szolgálnia kell: megalapozza egészségünket. A baj akkor kezdődik, amikor bűntudattal és szorongással terhes érzelmi töltést kap. Az evéshez való egészséges hozzáállás ott kezdődik, hogy különválasztjuk a szeretet és szerelem terén oly jól ismert adok-kapok küzdőtértől. Ha erre nem vagyunk képesek, sok bajt veszünk a nyakunkba.
Az egészséges kezdet
Minden szülő azt akarja, hogy gyermeke egészségesen fejlődjön, és a legtöbben tisztában vannak az egészséges tápláléknak a növekedésben, a fejlődésben és az egészségben játszott szerepével. Lehetnek azonban olyan időszakok, amikor a gyermek egyszerűen nem hajlandó enni. Bizonyos ételek egyik nap még a kedvencek közé tartoztak, másnap pedig már nem kellenek.
Fontos tudni, hogy a gyerekeknél nemcsak a növekedés és a fejlődés nem egyenletes, de az étvágyukban is vannak természetes ingadozások. Teljesen normális az, ha egy gyerek egyik nap hatalmas étvággyal eszik, míg a következő nap már nem nagyon érdekli az étel. Ha hagyjuk őket, hogy maguk döntsék el, mikor mennyit esznek, akkor jobban fog bennük tudatosulni, hogy mikor éhesek, és mikor nem.
A szülőknek rengeteg türelemre van szükségük ahhoz, hogy nyugodtan és kellő humorral segítsék gyermekeiket az egészséges táplálkozási szokások, az ételhez való megfelelő viszony kialakításában. Nem szabad például erőltetni, hogy a gyermek mindig mindent megegyen, amit elé tesznek. A gyerekek gyakran használják fel az evést vagy éppenséggel az étel visszautasítását a figyelem felkeltésére. Büntetés vagy a szülők tűlzott reakciója csak tovább rontja a helyzetet.
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
- Legyen öröm az étkezés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ellentmondó üzenetek
Élvezet-orientált társadalmunkban a családi ebédlőasztalt körülülve elfogyasztott ünnepi ebéd idilli kép. Itt, csakúgy mint a társasági étkezéseknél, a bőség zavarával szembesülünk. A boldogságot és szeretetet is gyakran összekapcsolják az evéssel.
Ám a társadalom az ezzel ellentétes ideált is csodálja: a vékony, karcsú testet, amin egy felesleges deka sincs. A divatipar ünnepelt modelljei olyan soványak, mint a lelencgyerekek. A legtöbb ember számára ez az ideál elérhetetlen, és teljességgel irreális. A túlsúlyosak, vagy akik tévesen kövérnek látják magukat, különböző fogyókúrákkal kísérleteznek: hol lefogynak, hol visszaszedik a leadott kilókat.
Gondokozók
A helyes táplálkozás sokszor más, például élelmiszerallergia vagy – érzékenység miatt nem valósulhat meg. Az élelmiszer-érzékenység nem szükségszerűen az immunrendszer gyengeségének következménye, tehát nem igazi allergia, hanem inkább enzimhiány eredménye. Leggyakrabban a tojás, a tej, a rákfélék, a kagylók és az osztriga, a csokoládé, a búza, a földimogyoró, a szójabab és a szójatermékek okoznak kellemetlen tüneteket.
Előfordul az is, hogy az érintettek kifejezetten kívánják azokat az élelmiszereket, amelyek a problémát kiváltják, és nem tudnak lemondani róla. Következésképpen állandósulnak a panaszok, például az emésztési problémák, a fejfájás, a bőrkiütés és a hiperaktivitás. A tünetek enyhülnek, ha az allergiát vagy érzékenységet okozó ételt kiiktatjuk az étrendből. Ha azt gondoljuk, nekünk vagy gyermekünknek élelmiszerallergiája van, konzultáljunk orvosunkkal. Orvosi felügyelet nélkül kockázatos kiiktatni élelmiszereket, ugyanis ez tápanyaghiányhoz vezethet.
Ellenállhatatlan erő
Az étel utáni beteges sóvárgás egészen más dolog, mint a kedvenc ételünket megkívánni, vagy egy hirtelen ötlettől vezetve valami finomságot venni. A sóvárgás egy adott étel iránt leküzdhetetlen. Akik ebben szenvednek, képtelenek ellenállni, és hajlandók bármit megtenni, hogy hozzájuthassanak.
Egyesek szerint a sóvárgás valamilyen tápanyag hiánya miatt lép fel, és az illető ösztönösen ezt akarja megszüntetni. Amellett, hogy nincsenek tudományos bizonyítékok erre a feltételezésre, ellene szól az is, hogy sokan nem a friss gyümölcsök és zöldségek iránt, hanem az édes és magas kalóriaértékű élelmiszerek után sóvárognak. Számos elképzelés van annak magyarázatára, miért vágyunk olyan élelmiszerek után, melyek tápérték szempontjából haszontalanok.
Vigasztalódás
A magas cukor- és zsírtartalmú élelmiszerekhez gyakran a szorongástól, stressztől vagy depressziótól szenvedők menekülnek – feltehetően tehát számukra érzelmi támaszt jelentenek vagy szeretetet pótolnak. A cukrozott élelmiszerek, az édességek, sütemények, kekszek átmenetileg emelik a vércukorszintet, így javítják a közérzetet.
Egyszer fenn, másszor lenn
Az édes élelmiszerekben lévő finomított cukor fogyasztása ritkán szünteti meg hosszú távon a sóvárgást. Az édességek fogyasztása után a jobb hangulatot gyakran követi feltűnő levertség, és újra kezdődik az édességek utáni sóvárgás. A csokoládé is csak rövid ideig tartó elégedettséget okoz. Teobromint tartalmaz, ami az agyban emeli a szerotonin és az endorfinok szintjét. A jobb hangulatért az agyban termelődő fenil-etilamin a felelős.
Magyarázat a múltban
Az emberek az édességet és a csokoládét azért is kellemesnek és megnyugtatónak találják, mert sokan a gyerekkori jó viselkedésért járó jutalmazásra asszociálnak. Egy másik elképzelés szerint az ember mindig is kívánta az édes és zsíros táplálékokat azért, hogy biztosítsa szervezete számára a szükséges energiát. Régebben viszont inkább hússal és gyümölcsökkel elégítették ki ezt a szükségletet. Manapság sajnos az egészségtelen feldolgozott élelmiszerek felé fordult az érdeklődés, amelyből egyesek irtózatos mennyiségeket képesek elfogyasztani.
Ugyanezen a gondolatmeneten alapul az a teória, miszerint az esszenciális zsírsavakban szegény táplálkozás falánksághoz vezethet. A nők hajlamosabbak az ételek megkívánására, mint a férfiak, különösen a terhesség alatt és a menstruáció előtt. Ez elsősorban a hormonális változások eredménye.
Teljes elégedettség
Az édesburgonyából készült hasábkrumplival nyugodtan kényeztethetjük magunkat Fokhagymás majonézbe mártva nagyszerű, kellemes étel, ráadásul egészséges is. Az édesburgonya rostokban, antioxidáns C-vitaminban és béta-karotinban gazdag.
A falánkság ellenszerei
Ha az erős sóvárgás tartósan fennáll, kipróbálhatunk néhány önsegítő technikát. Ha ezek sem segítenek, legjobb orvoshoz fordulni.
- Ne tagadjuk meg magunktól teljesen az ételt, ami után sóvárgunk; engedjünk a vágynak egy kicsit. Ha mániákusan csokira vágyunk, vegyünk valami jobb fajtát, amelynek magas a kakaótartalma, és ne az olcsó, túlcukrozott szeleteket.
- Ha megkívánunk egy zsíros vagy édes falatot, keressünk valamilyen egészségesebb változatot. Nassolnivalónak vegyünk friss vagy aszalt gyümölcsöt, alacsony cukortartalmú gabonapelyhet,természetes pattogatott kukoricát és sótlan perecet. Ezek nem váltanak ki vércukorszint-ingadozást.
- Ne várjuk meg, míg kopog a szemünk az éhségtől, mert ilyen állapotban az ember csak az ételre tud gondolni, és nincs ereje legyőzni a falánkságot. Együnk laktató ételeket, krumplit, főtt tésztát, nokedlit vagy rizst, hogy távol tartsuk az éhséget.
- Együnk keveset rendszeresen, ez segít legyőzni az éhséget és a beteges sóvárgást.
- A nassolás nem bűn: mindaddig, amíg egészséges élelmiszereket választunk, élvezhetjük kedvenc rágcsálnivalóinkat.
- Mivel azok, akiknek étrendje kiegyensúlyozott és változatos,
- Hogyan álljunk ellen? Amikor ránk tör az édes ételek utáni vágy, válasszunk valami egészségesebb harapnivalót Krémes sütemény helyett együnk banánt, és csoki helyett inkább vegyünk egy zacskó diákcsemegét kevésbé tapasztalnak sóvárgást bizonyos ételek iránt, ajánlatos sokféle ételt fogyasztani és nem csak a megszokott fogásokat ismételgetni.
- A rendszeres testmozgás eltereli gondolatainkat az evésről. A legegyszerűbb testmozgás a séta: már ennek kapcsán is emelkedik az agyban az endorfinok szintje, ami feldobottá, ellazulttá, felfrissültté teszi az embert.
- Próbáljuk elkerülni a serkentőket, mint amilyen a tea, kávé és cigaretta. Ezek ugyan átmenetileg elnyomják az éhséget, de közvetve fokozzák a sóvárgást az édességek után.
Táplálkozási zavarok
A pozitív hozzáállás
- Mutassunk jó példát! Bár az ember gyakran kimerült és feszült, megéri, hogy jó példát mutassunk gyermekeinknek és unokáinknak azzal, hogy egészségesen és változatosan táplálkozunk, és gyakran étkezik együtt a család. A kövér gyerekek ritkán esznek együtt a szüleikkel vagy tárgyalják meg családi körben a menüt.
- Az étrend álljon főként rizsből, burgonyából, nokedliből vagy főtt tésztából sovány hússal, szárnyassal, hallal, szójával, dió- és mogyorófélékkel és hüvelyesekkel. Ha a gyerek nem szereti a zöldségeket, legyünk találékonyak és próbáljuk őket álcázni, hátha sikerül némelyiket ily módon megszerettetni.
- Étkezések között adjunk a gyerekeknek friss, aszalt vagy konzervgyümölcsöt, és ne magas zsír- és/vagy cukortartalmú süteményt, kekszet vagy édességet. Ez nem azt jelenti, hogy ez utóbbiakat egyáltalán nem fogyaszthatják (ez irreális cél lenne).
- Vonjuk be a gyerekeket a sütés-főzésbe! Ez felkelti az ételek iránti egészséges érdeklődést, és szívesebben is eszik meg azt az ételt, amit segítettek elkészíteni.
- Ne használjuk az ételt megvesztegetésre! Nem túl jó ötlet az édességet jutalomként adni, mivel így a tudat alatt az édesség a szülői szeretethez kapcsolódik. Kialakulhat az édes ételek utáni sóvárgás, ami felnőttkorban is megmarad
- Kísérletezés új összetevőkkel. A látványos, színes és ízes ételek vonzzák a gyerekeket. A változatos ízekkel és illatokkal még a rossz evők érdeklődését is fel lehet kelteni.
A táplálkozási zavarokat nehéz megérteni személyes tapasztalat nélkül. Ezeket sokkal komolyabban kell venni, mint például az étel utáni sóvárgást. Hátterükben gyakran pszichiátriai probléma áll. A táplálkozási zavarokban szenvedő emberek gyakran vonakodnak segítséget kérni, és mindent megtesznek, hogy palástolják állapotukat. A tünetek: mániákus evés, extrém súlyvesztés, székrekedés, kimerültség, izomgyengeség, elhízás és fogpanaszok.
Ha valakinél táplálkozási betegségre utaló tünetek jelentkeznek, forduljon mielőbb szakorvoshoz. A korai diagnózis létfontosságú a kezelés sikere szempontjából. Az evészavarok két fő csoportja az anorexia nervosa (kóros étvágytalanság) és a bulimia (kényszeres evés).
Anorexia nervosa
Főleg tizenéves lányoknál és fiatal nőknél fordul elő – becslések szerint körülbelül két százalékukat érinti. A férfi-nő arány egy a kilenchez, bár a fiatalabb fiúk között valamelyest gyakoribb ez az állapot. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknek foglalkozásuknál fogva szigorúan ügyelni kell a súlyukra. Ezek közé tartoznak a zsokék, a hivatásos sportolók, a balett-táncosok és a divatmodellek.
Feltételezik, hogy ez az állapot az öröklött hajlam és a szociális tényezők (többek között a súlyos stressz) kombinációjának az eredményeként alakul ki. Az egyik lehetséges ok az agyban lévő étvágyközpont genetikai hibája. Az is lehet, hogy az agyban a jó közérzetet biztosító vegyület, a szerotonin szintje öröklötten alacsonyabb.
Figyelmeztető jelek
Az anorexiások általában olyan perfekcionisták, akiknek csekély az önbecsülése. Mániákusan csak az étellel, a kalóriákkal, a testsúlyukkal foglalkoznak, és rettegnek attól, hogy elhíznak. Szó szerint kiéheztetik magukat néha annyira, hogy akár bele is halhatnak. Előfordul, hogy étkezések után hánytatják magukat, és nyakló nélkül hashajtókat, vízhajtókat szednek.
Görbe tükör
Az anorexiások egyenlőségjelet tesznek a karcsúság és a szépség közé; saját magukat túlsúlyosnak látják, miközben már veszélyesen vékonyak. Csúnyán lesoványodnak, de képtelenek ezt érzékelni, mert torz képük van a saját testükről. Sokan tagadják, hogy éhesek lennének, és azt bizonygatják már egy falatnyi étel elfogyasztása után, hogy teljesen elteltek.
Az étel ilyen hosszú távú megvonása alultápláltsághoz vezet, ami kihat az agyműködésre is (memória- és koncentrációs zavarok), és depressziót okoz. Az éhezés felborítja a hormonháztartást, a menstruáció rendszertelenné válik, vagy abba is marad. A kalciumhiány miatt csontritkulás lép fel, az immunrendszer meggyengül, és vashiányos vérszegénység alakul ki.
Anorexia gyógyítása
Az anorexiát pszichológiai tanácsadással és gyógyszeres kezeléssel lehet gyógyítani. Előfordul, hogy kórházi kezelésre van szükség. A dietetikus szakember egyénre szabott étkezési programot dolgoz ki, hogy segítsen visszatérni a normális evéshez.
Bulimia nervosa
Becslések szerint a bulimia -az önéheztetés mellett rohamszerűen fellépő evéskényszer – minden száz nőből hármat érint és bármely életkorban kialakulhat. Az anorexiához hasonlóan a fiúk vagy fiatal férfiak csak az esetek 10-25 százalékban érintettek. A kiváltó okok nagyrészt ugyanazok, mint az anorexia esetében, de a bulimiában szenvedők nagy evészeteket rendeznek, hogy kompenzálják a depresszió, a magány és a tehetetlenség érzését.
Kiéheztetik magukat, aztán mérhetetlen mennyiségű ételt falnak fel, majd igyekeznek az elfogyasztott ételektől önhánytatással, hashajtókkal vagy vízhaj tokkal megszabadulni. Ez a módszer, bár a beteg kontrollálni tudja vele a testsúlyát, szégyen és önutálat forrása is. Mivel a tünetek nem nyilvánvalóak és a legtöbb beteg testsúlya normális, a bulimia nervosa kimutatása különösen nehéz, ha a beteg nem kér segítséget. Gyakran az illető életstílusa, karrierje teljesen normálisnak, sőt irigylésre méltónak tűnik.
Anorexia tünetei és mellékhatásai
Nyilvánvaló tünetek csak előrehaladott stádiumban jelennek meg. Például a gyakori hányás kapcsán felöklendezett gyomorsav idült torokfájást, a fogzománc károsodását idézi elő. Emellett bélrendszeri panaszok, depresszió, szorongás, táplálkozási hiányállapotok, súlyos kimerültség is felléphet. A bulimiások meg is akarnak szabadulni, éppúgy, mint az anorexiánál, a sikeres gyógyuláshoz elengedhetetlen a szakszerű orvosi segítség. A szakorvosok és dietetikusok avval segíthetnek, hogy egészségesebb étrendet állítanak össze a beteg számára.
A lelki béke helyreállítása
Az ételiéi kapcsolatos súlyos zavarok mint az anorexia nervosa, a bulimia nervosa és a kényszeres evés nemcsak a testet, de a lelket is érintik. A relaxációs technikák és a meditáció segíthetnek elterelni a figyelmet az evésről és megnyugtathatják a felzaklatott lelkiállapotú beteget.
Étrend az egészséges étkezési szokások kialakításához
- Reggeli: Ropogós zabpehely joghurtos málnával Graham-kenyér, pirítós sok gyümölcsöt és kevés cukrot tartalmazó lekvárral vagy mogyoróvajjal, gabonapelyhek, zabkása; banános turmix.
- Tízórai: Aszalt vagy friss gyümölcsök, muffin, pogácsa, egy marék dió, mogyoró vagy mazsola.
- Ebéd: Alacsony zsír- és magas fehérjetartalma ételek, mint például a könnyű tofuleves; szendvics Graham-kenyérből tonhallal, túróval vagy krémsajttal, füstölt lazaccal, pulykahússal, ementáli sajttal; vegyes saláta buggyantott tojással, pirított napraforgómaggal megszórva.
- Vacsora: Komplex szénhidrátra alapozott fogások, például hasábkrumpli édesburgonyából fokhagymás majonézzel, amit grillezett csirke vagy halszeletek mellé adhatunk. Roston sült piros paprika és rákfajitas zöld salátával; vagy vegyes, serpenyőben pirított zöldség- és feketebab-keverék rizzsel vagy hajdinanokedlival.
- Napközben: Csökkentsük vagy kerüljük a kávét, a teát és a szénsavas italokat. Igyunk vizet, gyógynövényteát, gyümölcslevet.
- Rágcsálnivalók: Friss vagy aszalt gyümölcs; dió- és mogyorófélék, extrudált rizspogácsa; muffin, puffancs mogyoróvajjal vagy áttört banánnal megkenve; magkeverékek; vagy nyers zöldség-darabkák hummússzal.
- Csirkeleves: Öntsünk 300 ml csirkealaplét egy fazékba, és adjunk hozzá vékony csíkokra vágott sárgarépát mogyoróhagymát (vagy más zöldséget), főtt csirkehúsdarabkákat, valamilyen levesbetétet (tésztát). Lassú tűzön főzzük 5-7 percig. Két adag lesz belőle.
- Tápérték egy adagban: energia 100 kcal, szénhidrát 52 g (cukor 1 g), fehérje 4,5 g, zsír 3,5 g (telített 0,3 g), rost 0,5 g.
A kényszeres evés
A nagy evészeteket rendezők rendszerint többet esznek, mint ameny-nyire szükségük van, de a bulimia nervosától eltérően nem folyamodnak önhánytatáshoz, illetve még átmenetileg sem koplalnak. Következésképp ebben az „evéskényszernek” is nevezett állapotban szenvedő emberek igen kövérek.
Az emberek közel egyharmada túlsúlyos, és nagyjából minden harmadik kövér ember rendszeresen túleszi magát. Ez azt jelenti, hogy ez az állapot lényegesen több embert érint, mint a bulimia vagy az anorexia együttvéve. Van, amikor a túlevéses rohamok közt az illető – sikertelenül – fogyókúrával is próbálkozik. A betegség rendszerint lelki eredetű – szervi betegség többnyire nem áll a túlzott evés hátterében. Az egyre komolyabb túlsúly a beteg lelkiállapotára is kihat. Bűntudat, depresszió, szégyenérzet lép fel. A megfelelő kezelés azonban megállíthatja a súlygyarapodást.
Vésztartalék
A napraforgómag és mandula eszegetése egyszerű módja az étel utáni sóvárgás leküzdésének. Ropogós, élvezetes és segít a stabil vércukorszint fenntartásában.
Körmönfont stratégiák
A súlyos evészavarból, például anorexiából vagy bulimiából felépülő emberek számára kevésbé aggályos az ismert ételek kis adagjainak (pl. reggeli gabonapehely) elfogyasztása, mint a napi háromszori bőséges étkezés.
Segítő stratégiák
A bulimiásokat arra kell biztatni, hogy egyenek gyakran, de keveset, fogyasszanak minél több összetett szénhidrátot tartalmazó ételt (rizs, tészta, burgonya), alacsony zsírtartalmú fehérjedús élelmiszert és friss gyümölcsöt és zöldséget.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.