Zeller származása, alkozóelemei, élettani hátasi
Az ernyősvirágzatúak közé tartozó zellerről a néphit úgy tartja, hogy jót tesz a férfiasságnak. A zeller ennél azonban sokkal többre képes: körkörös védelmet nyújt a szervezetnek, tisztítja a vesét, a húgyhólyagot, a húgyvezetéket, de az emésztés elősegítésével a bélrendszert is, emellett segít elkerülni a gyulladások kialakulását. Mindez a ballasztanyagok mellett a benne található terpéneknek köszönhető. Mindazonáltal feltételezhető, hogy a legkorszerűbb elemzési eljárások ellenére még mindig nem sikerült izolálni a zeller valamennyi hatóanyagát.
Honnan származik a zeller?
Már az ókori egyiptomiak is értékes növénynek tartották, a sírfeltárásokkor a halott mellett gyakran találtak zellert is, a halotti tor során pedig különlegességként tálalták fel. A görögök és a rómaiak a zellert az Alvilág istenének szentelték, szintén a temetkezések után fogyasztották, de a síremlékek díszítésére is használták. Homérosz is említést tesz róla az Odüsszeiában, a győzteseket szokás volt zellerszárral megkoronázni. Achilles lovát gyógyította vele, Hippokratész pedig megállapította róla, hogy jól használható idegesség ellen.
A zeller nyugtató és hangulatjavító hatását a modern kutatási eredmények is megerősítették. Európában a középkor óta ismeretes, először 1543-ban történik róla gyógyírként említés, Leonhart Fuchs (1501-1566) tübingeni botanikusprofesszor füveskönyvében. A 18. századig azonban csak a kolostorkertekben és főúri kastélyok konyhakertjeiben termesztették. Napjainkban többnyire az északi félteke enyhén sós földjein terem.
A felénk ismeretes fajtákat Itáliában fejlesztették ki a 17. században. Fajtája és felhasználása szerint ismerünk zellergumót és zellerzöldet, valamint a zellerszárat, más néven halványító zellert.
Milyen alkotóelemekből áll?
Az erősen illatos zellert régóta termesztik gyógynövényként, fűszernövényként, illetve zöldségként. Erős aromáját a benne található illóolajoknak köszönhetjük. Ezek egyik fő alkotóeleme a D-limolén, egy terpénfajta, amely jelentős mértékben segíti az anyagcserét.
Mind a zellergumónak, mind a halványító zellernek jelentős a ballasztanyag-tartalma.
Szénhidrátok és fehérjék mellett található benne A- és C-vitamin, valamint a B-vitamin-csoport 1-2 képviselője (B6 és pantoténsav). A halványító zeller a zellergumónál is több vitamint tartalmaz. Az ásványi anyagok és nyomelemek közül tartalmaz kalciumot, káliumot, magnéziumot, nátriumot, vasat és foszfort.
Legfontosabb tudnivalók a zellerről dióhéjban
- A zeller alapélelmiszer, segít semlegesíteni a fölösleges gyomorsavat, s így rendben tartani a szervezet kedvező sav-bázis egyensúlyát.
- A vér magas húgysavtartalma gyakran köszvény kialakulásához vezet. A zeller tisztítja a vesét, így csökkenti a vér húgysavtartalmát.
- A böjtkúra megkezdésekor a glaubersóhoz zellerlét is adnak. 20 dkg zellernek olyan magas a ballasztanyag-tartalma (zellergumó esetében 8,4 g, halványító zellernél 5,2 g), hogy jelentős mértékben serkenti a bélműködést, meggyorsítja a salaktalanítást.
- A zellerben található gyulladásgátló és emésztést segítő anyagok következtében alkalmas a kellemetlen lehelet kialakulásának elkerülésére, emellett segíti a nyálelválasztást, s ezzel az emésztés folyamatának megindulását.
A zeller egészségtani jelentősége
A zellerben található kálium tisztítja a vesét és a húgyhólyagot. Ezzel serkenti a vizelet kiválasztását, tehát vízhajtó, s ezzel méregtelenítő hatású. Az illóolajok tágítják a vese szöveteit, ez még inkább elősegíti a felesleges anyagcsere-végtermékek kiürülését szervezetünkből.
A másodlagos növényi anyagok, a terpének, a zeller jellegzetes aromájának biztosítása mellett szerepet játszanak abban is, hogy bizonyos vesekövek természetes úton távozzanak a veséből, illetve a húgyvezetékből, illetőleg megakadályozzák ilyen típusú vesekő kialakulását. A terpének védenek a fájdalmas húgyúti és bélrendszeri gyulladások ellen is. A belekben – a ballasztanyagokkal karöltve – hatásosak a székrekedés elkerülésére.
A kétféle B-vitamin, a B6 és a pantoténsav pozitív hatással vannak lelki életünkre, s a zellerben ugyancsak megtalálható magnéziummal együttműködve hatásosak a stressz elkerülésében. Ehhez hozzájárul még a kalcium-magnézium duó, amely gondoskodik az izomzat ellazulásáról.
A zellernek többféle gyógyító és csillapító hatása van, melyekre tudatosan alkalmazhatjuk. Alkalmas például arra, hogy megszabaduljunk valamilyen élelmiszer-allergiától. Emellett képes kedvező kölcsönhatásba lépni bizonyos antibiotikumokkal és az orbáncfűvel.
Gyömbéres zellerpüré
Hozzávalók (2 személyre)
1 zellergumó, só, kb. 60 g tejszín, 1 kávéskanál reszelt friss gyömbér, reszelt szerecsendió, 1 evőkanál finomra vágott zellerzöld
Elkészítés
A zellert héjastul, sós vízben kb. 1 óra hosszat főzzük. Hidegvízzel leöblítjük, meghámozzuk, kockákra vágjuk, majd a tejszínnel turmixban elpépesítjük. Amikor már sima, krémes lett, megsózzuk, hozzáadjuk a gyömbért és a szerecsendiót. Tálkákba töltjük, tetejét megszórjuk finomra vágott zöldjével.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.