Metélőpetrezselyem, Japán vadpetrezselyem hatóanyaga, egészségügyi felhasználása
Metélőpetrezselyem története, általános ismertetője
Közép- és Dél-Európában, különösen a Földközi-tenger vidékén őshonos, de mindenhol termesztik szerte a világon. A nemesítők a legjobb íz, életerő és legnagyobb hozam elérése érdekében számos lapos és fodros levelű fajtát hoztak létre.
Az ókori görögök a halottak szent növényeként tekintettek a petrezselyemre. Persephoné, az alvilág istennője szent növényének tartották, és petrezselyemkoszorúkat helyeztek a sírokra, illetve temetkezőhelyeken termesztették. A rómaiak ellenben szívesen fogyasztották; bőségesen adták salátákhoz és szószokhoz.
Ők voltak azok, akik felfedezték a petrezselyem leheletfrissítő hatását a fokhagyma után. Úgy tartották, hogy enyhíti a részegséget, ezért az iszákosok petrezselyemhajtást hordtak a fejükön, hogy megakadályozza a lerészegedést.
A petrezselyem számos néphiedelem szereplője, például „Sose ültess át petrezselymet, különben örökké balszerencsét hoz rád!” – hallani. Sőt, ha a petrezselyemben kárt teszünk, az még halált is okozhat.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- A magokat legjobb szabadföldbe a helyére vetni, mivel a növény rosszul viseli, ha irritálják a gyökerét. De lehetséges a sejttálcába való vetés is.
- A petrezselyem kétnyári növény, ám célszerű évente vetni a magját, mert így hoz egész éven át jó minőségű leveleket.
- A gyorsabb csírázás érdekében a sejttálcát tartsuk melegágyon 2-3 hétig; máskülönben a csírázás 4-6 hetet vesz igénybe.
- Akkor ültessük ki a szabadba, ha a talaj már meleg és nedves.
- Tápanyagban gazdag, semleges vagy enyhén lúgos talajt igényel.
Kézművesség
A petrezselymet a festékgyártásban is használják. A leveléből és a szárából halvány zöldessárga szín nyerhető, krómot, timsót vagy rézszulfátot használva festőpácként.
Konyha
A francia és olasz petrezselyemfajtáknak más és más ízük van, és mindig gondosan ki kell választani a megfelelőt. Főtt ételekhez közvetlenül tálalás előtt adjuk.
Gyógyászat
A friss petrezselyemlevél forrázata jó vérszegénység, gyenge emésztés, gyomorgörcsök és bélgázok ellen. Finom erősítő ital készíthető belőle, mivel sok vitamint és ásványi anyagot, köztük vasat tartalmaz.
Kozmetika
A petrezselyem magjával végzett hajmosás állítólag elpusztítja a tetveket, a levele sötétíti a hajat és megtisztítja a korpától. A petrezselyem energetizáló és kondicionáló hatású, és a szeplők halványítására is képes.
Japán vadpetrezselyem története, általános ismertetője
A japán vadpetrezselyem, más néven fehér turbolya valószínűleg Japánból származik, ahonnan Kínába, Tajvanba és távolabbi vidékekre szállították. A növény az ernyősvirágúak családjának a tagja, ahova más petrezselyemfélék, továbbá a kapor és a koriander is tartozik. Manapság konyhanövényként termesztik Délkelet-Ázsiában, és helyenként Észak-Amerikában. A növényt japánul mitsuba vagy mashimori néven nevezik, Kínában sanye gin a neve, amelyek arra utalnak, hogy a növénynek három levele van. Egy másik kínai neve a ya er gin, ami azt jelenti, hogy „kacsazeller”.
A japán vadpetrezselyemnek dekoratív a megjelenése a szép sima, hármas leveleinek köszönhetően, amelyek színe világos vagy sötétzöld, enyhén szív alakúak és fogazott szélűek. Az apró fehér virágokból álló virágzatok rendhagyó módon a hajtáscsúcsokon nőnek. A rendszertani neve a Cryptotaenia a görög cryptos szóból ered, melynek jelentése „rejtett”, valamint a taenia utótagból, ami azt jelenti, hogy „szalag”- az elnevezések a termések kinézetére utal.
- A magvakat késő tavasszal vessük el, de legyünk türelmesek, mert hosszú időt vehet igénybe a csírázás.
- Mivel eredetileg erdőkben nő, szereti az árnyékos, nedves termőhelyeket. A humuszban gazdag föld jó levélhozamot eredményez.
- Évelő növény, -10°C-ig fagytűrő, de egynyári salátanövényként termesztik.
- Magától is könnyen elszaporodik, jó „ehető talajtakaró”.
- A gazdagabb levélhozam érdekében vágjuk le a virágszárakat és tápozzuk.
Konyha
Ez a klasszikus fűszernövény az összes ázsiai konyhában népszerű. Minden része fogyasztható, a gyökereket is beleértve. A sima levelű petrezselyemre emlékeztet, az íze pedig az angyalgyökérre, a turbolyára és a zellerlevélre, gyógynövényként és zöld salátanövényként is fogyasztják. A miso leves, saláták, a sushi, a sukiyaki és a sashimi hozzávalója, és a tempura vajba, édes és savanyú szószokba, valamint rizses fogásokba szokták keverni. A japán szakácsok a lágy, fiatal szárakkal szokták a sushitekercseket összekötni.
Gyógyászat
A japán vadpetrezselyem gyulladáscsökkentő, és egykor a megfázás, a köhögés, és a láz ellenszereként használták, valamint serkentőként, hogy hosszabban tartó betegség után erősítsék a szervezetet.
Háztartás
A japán vadpetrezselymet gyakran látni a kertekben, de a lila levelű alakja, a C. japonica f. atropurpurea az, amit a leginkább dísznövényként használunk.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.