Orvosi angyalgyökér – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Orvosi angyalgyökér (Angelica archangelica L.)
Az angyalgyökér gyönyörű ernyősvirágzatú növény. A fenséges, szoborszerű és édes illatú növényt évszázadok óta magasztalják gyógyító tulajdonságáért és egyedülálló ízéért. Nicholas Culpeper tizenhetedik századi botanikus a világon mindenre jónak tartotta.
Előfordulása
Kedveli a mérsékelt éghajlatot, a hűvös, csapadékban gazdag területeket, a hegyvidéket. Alfajai az ázsiai, trópusi éghajlatú területeken is megtalálhatók, de azok hatásukban eltérőek, javarészt táplálóbbak. A gyökérzetéről évente megújul. A Kárpát-medencében általában a hegyvidéki mezőkön, zsombékos területeken, patak- és árokpartokon, völgyekben, nedves, nyirkos helyeken, „tündérlakta” vidékeken, például barlangok, elhagyott bányák bejáratában előszeretettel honol.
Szent szellem, vad zeller és norvég angyalgyökér néven is ismerik.
A növényt régóta azonosítják a védelemmel és a gyógyulással. Egy legenda szerint neve onnan származik, hogy egy angyal megjelent egy szerzetes álmában, és megmondta, hogy a növény gyógyítja a pestist.
A svájci német reneszánsz orvos Paracelsus „csodálatos orvosságnak” titulálta az 1510-es milánói pestisjárvány idején. Egy másik legenda szerint az angyalgyökér böjt idején (a régi Juliánusz naptár szerint május 8-án), Mihály arkangyal napján virágzott, aki az ördög ellen véd. A lappföldiek ennek a növénynek a levelével és virágával koszorúzták meg költőiket abban a hitben, hogy majd az illata inspirálja őket. A virágok nyelvén az extázis, az inspiráció és a bűbáj szimbóluma.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Az angyalgyökér kétnyári vagy rövid életű évelő, mely akár négy évig is elél.
- A virágba indult szárakat távolítsa el, hogy hosszabb életű legyen a növény. Miután megérleli magjait, a növény elpusztul.
- A magokat frissen kell elvetni, mert a magvak életképessége rohamosan csökken.
- Rengeteg magot érlelő, szapora növény.
- A növény a humuszos, nedves talajt kedveli, szűrt fényben.
- A méhek kedvelik virágait
Gyűjtése
Tavasztól őszig, de még télen is gyűjthető. Érdemes szem előtt tartani azonban, hogy a női tündérerő melyik arcát kívánjuk megragadni, felhasználni a gyógykezeléshez, így hatása a virágzás előtt a gyermeklány, virágzáskor az ifjú hölgy, magéréskor az anya, télen az idős asszony jellemét idézi felhang formájában. Gyűjtését érdemes általánosan az újhold idejére időzíteni.
Konyha
Az angyalgyökeret évszázadok óta termesztik konyhanövényként. Zsenge leveleit tegyük salátákba más növényekkel és levelekkel.
A levélnyelét főzzük egressel, rebarbarával és más savanykás gyümölcsökkel a savasságot csökkentve. A szárát kandírozni is szokták ételdekoráláshoz. A magokkal olyan likőröket ízesítenek, mint a Chartreuse és a Bénédictine. A tizenhetedik-tizennyolcadik században szíverősítőt főztek a gyökeréből. Főzzünk a fiatal levelekből frissítő teát, amely olyan ízű, mint a kínai tea.
Gyógyászat
Főzetével kiválóan kezelhetők a szájüregi fertőzések, az ínygyulladás. Rendszeres öblögetéssel hatékonyan fertőtleníthetjük a szájnyálkahártya sebeit. A szájüregi műtétek utáni sebek gyógyulását, tisztántartását is segíti. Torokgyulladás esetén garga- lizálásra javallt langyos főzete.
A gyomor emésztőképességét, emésztőerejét, valamint a gyomorsav és az emésztőenzimek termelését fokozza. Szünteti az émelygés, hányinger, gyomorrontás okozta tüneteket. A gyomor fertőzés okozta panaszait erős főzetének napi többszöri fogyasztásával kezelhetjük.
Emésztésserkentő és fertőtlenítő hatásának köszönhetően a vékony- és a vastagbél területén, illetve a tápcsatorna egész hosszában szünteti az erjedést és csökkenti a felfúvódást, amit közepesen erős szélhajtó hatása is támogat. A belek gombás megbetegedéseinek hatékony kezelésére főzetének kúraszerű, rendszeres fogyasztása igen javallt. Ilyen célból lehetőleg étkezés előtt egy órával fogyasszuk. Fokozza a bélmozgást, szünteti a belek görcseit, és oldja a bent rekedt levegő okozta feszült, görcsös állapotot. A bélfalakat az emésztőnedvek hatékonyságának fokozása által közvetve tisztítja.
A vesét tisztítja, aromáival átjárhatóbbá teszi, és részben ezért vízhajtó hatású. A vese görcseit csillapítja, a mellékvesék túlműködését fékezi. A hólyag felfázásos tüneteinek kezelésére kiváló, közepes erejű vizelethajtó.
A máj emésztőnedveit hatékonyabbá teszi, így tisztító és méregtelenítő hatását fokozza. Mivel „melegíti” a máj szöveteit, így az azok közé lerakodott zsírokat kiolvasztja.
Az epetermelést, ha mennyiségében nem is fokozza jelentősen, minőségét, hatékonyságát, erejét nagymértékben megemeli. Főzete kúraszerűen fogyasztva, akár más növényekkel keverten is, meggátolja az epekő képződését, sőt elősegíti a kikristályosodott kövek visszaoldódását is.
Az idegrendszerre nyugtató, erősítő, tisztító hatással van, ugyanakkor fokozza az érzékenységét. Szünteti a tompultságát, a zavarodottságát. Ideges fejfájásra is kiváló. Az idegi feszültséget, frusztráltságot, ami a mérgek ingerküszöb-csökkentő hatása miatt jelenik meg, a mérgek átalakításának fokozásával következményesen szünteti.
Légzéskönnyítő hatását a léghólyagok, légcsövek simaizmainak ellazításával éri el. Segíti a nyálka ürülését, visszafogja képződését, ezért a nedves asztma kezelésében javasolt. Kiváló a hurutos, gyulladásos légzőszervi megbetegedések ellen, sőt a gümőkor (tbc) kezelésében is hatásosnak bizonyul.
Kozmetika
Az angyalgyökérnek átható illata van, teljesen más, mint a többi növénynek – pl. édesgyökér, ánizs és kömény – az ernyős-virágúak családjában. Szórjuk a leveleit meleg fürdővízbe, hogy nyugtasson és ellazítson.
Figyelmeztetés
Az orvosi angyalgyökeret cukorbetegek nem fogyaszthatják. Nem szabad nagy adagokban használni. Legyünk óvatosak: nedve fényérzékenyítő hatású. Terhes és szoptatós anyák kerüljék
Lélektani hatása
Elűzi és távol tartja a szennyezett gondolatokat. Csökkenti a pánik, a félelem hatását, oldja a stresszt, szünteti a bátortalanságot. Megtisztítja az érzelemvilágot, serkenti az életkedvet, száműzi a csüggedést. Fokozza az érzékenységet, finomítja a lélek női oldalát, ezzel együtt az önbizalom érzését is erősíti. A nőiesség magasabb oktávjainak felszínre hozását katalizálja.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.