Gyomorégés: 23 lehetőség a tűzoltásra
Most fusson a hűtőhöz, készítsen két szalámis szendvicset, vastagon vajjal megkenve, a tetejére rakjon paradicsomot és piros paprikát. Igyon egy-két pohár sört, majd vegye elő a péntek estéről megmaradt hideg pizzát. Ha mindezt felfalta, kínálja meg magát csokoládéöntettel gazdagon meglocsolt jégkrémmel. Ne felejtse el a kávét sem, extra tejszínhabbal. Kapja be az egészet olyan gyorsan, amennyire csak tudja. Aztán siessen vissza.
Kész van?
Rendben, most már itt az ideje, hogy a gyomorégésről beszélgessünk egy keveset.
Hogy mi a gyomorégés? Várjon pár percet és megtudja.
Mi okozza? Számos dolog, de leggyakrabban a savas reflux. Ilyenkor az emésztőnedvek (a gyomornedv, mely normális körülmények között a gyomorban található) egy része visszafolyik a szájat a gyomorral összekötő csőbe, a nyelőcsőbe. A gyomornedv tartalmaz sósavat. Ezt a maró anyagot az iparban a fémek tisztítására szokták használni. Amíg azonban a gyomor rendelkezik belső védőborítással, addig a nyelőcsőben nincs ilyen. Ezért van az, hogy a felfelé jutó gyomornedv éget. Néha olyan erős a fájdalom, hogy azt hiszi, talán szívinfarktusa van.
Mi okozza a gyomornedv nyelőcsőbe kerülését? Kitalálta: a leggyakoribb, bár nem az egyedüli ok a hűtőszekrény ellen intézett huszárroham. Mindazon szenvedők kedvéért, akik szeretnének egy kicsit többet megtudni erről a betegségről, és arról, hogy hogyan kell a tüzet eloltani, a szakértőkhöz fordulunk.
Ne vigye túlzásba!
A gyomorsav akkor jut vissza a nyelőcsőbe, ha túl sok étel van a gyomorban. Ha ráeszik, még több sav fog visszajutni. Bár egyéb oka is lehet a gyomorégésnek, az alkalmi áldozatoknál rendszerint a túl gyorsan elfogyasztott túl sok étel a bűnös, állítja dr. Sámuel Klein belgyógyász és táplálkozási szakember.
- Migrén cervicale és hipoglikémia
- Gyomorégés és savlekötők
- Vényköteles gyomorégés elleni gyógyszerek – GYIK
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ne feküdjön laposan!
Szörnyen érzi magát és szeretne lefeküdni. Ne tegye, mert akkor még a gravitáció is ön ellen dolgozik. Függőleges testtartásban, a gyomrában lévő sav nagy valószínűséggel ott is marad. „A víz nem folyik visszafelé, és a sav sem” – figyelmeztet a fizika törvényére dr. Francis S. Kleckner gasztroenterológus.
Amikor végül lefekszik, emelje meg az ágy fejrészét 10-15 centiméterrel. Ezt meg lehet oldani az ágy lábai alá helyezett téglákkal, vagy ha ék alakú betétet csúsztat a matrac alá. (Az extra párnáktól azonban nem várható eredmény.) Ha így feltámasztva fekszik, nem tér vissza a gyomorégés.
A savkötők segítenek
Noha ezek a szerek a mellékhatásoktól aránylag mentesek, nem ajánlatos hosszú ideig szedni őket, mivel a hatékonyságuk miatt esetleg elfednek olyan súlyosabb panaszokat, melyek az orvos figyelmét felkelthetnék. A szakértőink egyetértenek abban, hogy a folyékony savkötők hatása általában jobb, noha szedésük nem olyan praktikus, mint a tablettáké.
Vegyen be savkötőt!
„A recept nélkül kapható savkötők rendszerint gyors enyhülést hoznak” – mondja dr. Klein.
A szomszédasszony jó tanácsa
Lehet, hogy már számos jó tanácsot kapott, például hogy a tej vagy a menta jó hatással van a gyomorégésre. Legyen óvatos, nehogy az az ember, aki ezt a tanácsot adta, megpróbáljon egy hidat is eladni önnek. Mi a baj a tejjel és a mentával? A menta az egyike azoknak az anyagoknak, melyek ellazítják a nyelőcső alsó záróizomgyűrűjét, pedig ennek a kis szelepnek az a feladata, hogy a savat bent tartsa a gyomorban.
Mi a baj a tejjel?
Az, hogy a tejben lévő zsírok, fehérjék és a kalcium serkentik a gyomor savtermelését. Más ételek és italok is képesek ellazítani a nyelőcső záróizomgyűrűjét, ezért ezektől tartózkodni kell gyomorégés esetén. Ilyenek a sör, a bor és az egyéb szeszes italok, valamint a paradicsom.
A koffein is lazítja a záróizomgyűrűt
a koffeintartalmú italok, mint a kávé, a tea és a kóla, ezenkívül ingerelhetik a már egyébként is gyulladt nyelőcsövet.
Orvosi segítség
Fekély is lehet
Amennyiben rendszeresen jelentkeznek önnél gyomorégéses panaszok egyéb indok nélkül, itt az ideje, hogy felhívja az orvosát, figyelmeztet dr. Sámuel Klein.Milyen rendszeresen? „Legalább négy héten keresztül, kétszer-háromszor hetente” – pontosít dr. Francis S. Kleckner. Noha a gyomorégést leggyakrabban az egyszerű savas reflux okozza, arra is figyelmeztet, hogy ez fekélynek is lehet a jele.
Azt a gyomorégést, amelyhez a következőkben felsorolt tünetek közül bármelyik is társul, int dr. Klein, belgyógyásznak is sürgősen meg kell vizsgálnia, mert akár szívinfarktus is lehet.
- Nyeléskor jelentkező kellemetlen érzés vagy fájdalom,
- Vérhányás,
- Véres vagy fekete széklet,
- Légszomj,
- Szédülés vagy bizonytalan érzés,
- Nyakba vagy vállba sugárzó fájdalom.
A fő bűnös a csokoládé
Mi az első számú étel, melyet kerülni kell, ha gyomorégéstől szenved? A csokoládé. Az édes csemege duplán káros, mivel csupa zsír, és még koffeint is tartalmaz. (A csokoládéfüggők számára azonban van egy jó hír: a fehér csokoládé, noha ugyanolyan zsíros, kevés koffeint tartalmaz.)
Tiszta levegőt!
„Teljesen mindegy, hogy az ön dohányfüstje vagy másé – kerülje” – figyelmeztet dr. Kleckner, mivel ellazítja a záróizomgyűrűt és fokozza a savtermelést.
Szokjon le a szénsavas italokról!
Az üdítők kis buborékai tágítják a gyomrot, és ez úgy hat a záróizomgyűrűre, mintha túl sokat evett volna, mondja dr. Larry I. Good gasztroenterológus.
A hamburgert adja a kutyának!
Ha épp az előbb kebelezett be egy tripla hamburgert sült krumplival és dupla tejes turmixszal, akkor elég világos a panasz oka. Az olajban kisütött, zsíros ételek hosszú időre megülik a gyomrot, és elősegítik a túlzott savtermelést. A zsíros húsok és a tej mellőzése az étrendből majdnem biztosan megelőzi a visszatérő rohamokat.
A természetgyógyász közbeszól
Orvosságok a kertből
Ha besétál a kedvenc bioboltjába, számos olyan gyógynövényt talál, melyet a gyomorégés ellen ajánlanak. Dániel B. Mowrey pszichológus és pszichofarmakológus 15 éve foglalkozik a gyógynövények kutatásával. Alaposan átnézte a rendelkezésre álló bizonyítékokat, és arra a következtetésre jutott, hogy egyes gyógynövények enyhítik és megelőzik a gyomorégést.Gyömbérgyökér. Dr. Mowrey szerint ez a leghatékonyabb. „Nem tudjuk biztosan, hogy hogyan hat – mondja -, de úgy tűnik, hogy felszívja a gyomorsavat, és másodlagos hatása révén nyugtatja az idegeket.” Kapszulában vegye be közvetlenül étkezés után. Kezdetben vegyen be két kapszulát, majd emelje az adagokat addig, amíg szükséges. Onnan tudja, hogy már eleget vett be, hogy érzi a gyömbér ízét a torkában.
Gyomorkeserűk. Ez az Európa sok részén használatos gyógynövénycsoport ugyancsak jó hatású, mondja dr. Mowrey. A legismertebb gyomorkeserűk közé tartozik a tárnicsgyökér, az üröm és az aranygyökér. „Garantáltan használnak” – ígéri dr. Mowrey. A gyomorkeserűket kapszula vagy kivonat formájában fogyaszthatja közvetlenül étkezés előtt.
Aromás gyógynövények. Az olyan aromás gyógynövények, mint a gyöngymenta és az édeskömény, ugyancsak hatékonyak a gyomorégés kezelésében. „Azonban ezekről még csak elvétve jelentek meg tanulmányok” – mondja dr. Mowrey.
Amiket bátran elfelejthet. „Az izlandi moha nevű moszat, az útifű és a síkos szil is azok közé a gyógynövények közé tartozik, amelyet gyakran ajánlanak, de én ezekben nemigen bízom” – árulja el.
Almaecet. A gyógynövényeken kívül gyakran emlegetett orvosság a gyomorégés ellen egy kávéskanálnyi almaecet fél pohár vízben, melyet étkezés közben kell meginni. „Sokszor kipróbáltam – használ” – igazolja dr. Betty Shaver, a gyógynövények és házi készítésű szerek kiváló ismerője. Kicsit meglepően hangzik, hogy savas anyagot kell bevenni éppen akkor, mikor a gyomorsav kínozza, ismeri el, „dehát vannak jó és rossz savak”.
Ha baj van a derékbőséggel
a gyomor olyan, mint egy tubus fogkrém, mondja dr. Kleckner. Ha összenyomja a tubust középen, felül kijön a fogkrém. A has körüli zsírpárnák éppúgy szorítják össze a gyomrot, mint a kéz a fogkrémes tubust. Ebben az esetben azonban gyomorsav préselődik ki belőle.
Lazítsa meg az övét!
Gondoljon megint a fogkrémes tubusra! Sokaknál enyhül a gyomorégés, ha nadrágtartót használnak öv helyett.
Behajlított térddel emelgessen!
Ha derékból hajlik előre, akkor összenyomja a gyomrát és felerőlteti a gyomorsavat. „A térdeit hajlítsa be – javasolja dr. Kleckner -, ez nemcsak a gyomorégés ellen hasznos, hanem jót tesz a hátnak is.”
Ellenőrizze a házipatikát!
Lehet, hogy megtalálhatja benne a bűnöst. Számos receptre kapható gyógyszer, például a depresszió elleni szerek és a nyugtatók fokozzák a gyomorégést. Amennyiben gyomorégéstől szenved és szed ilyen orvosságot, beszélje ezt meg orvosával, tanácsolja dr. Kleckner.
Mi a helyzet a fűszeres ételekkel?
Ügy tűnhet, hogy a csípős paprika és társai a leggyakoribb okozói a gyomorégésnek, de ez koránt sincs így. Sokan, akik hajlamosak a gyomorégésre, ehetnek bármilyen fűszeres ételt anélkül, hogy fájdalmat okozna, mondja dr. Kleckner. Vannak azonban mások, akik nem ilyen szerencsések.
Legyen óvatos velük, de ne féljen a citrusféléktől
Úgy tűnik, hogy a savas ételek, mint a narancs vagy a citrom, gondot okozhatnak, de a bennük lévő sav elenyésző a gyomor által termelt mennyiséghez képest, mondja dr. Kleckner. Legjobb, ha ezekről az ételekről a gyomra dönt.
Vacsorázzon korán!
„Sohasee gyen már két és fél órával a lefekvés előtt” – int dr. Kleckner. A teli gyomor és a gravitáció együtt biztos, hogy felnyomja a gyomorsavat a nyelőcsőbe.
Ne aggodalmaskodjon!
„A stressz – mondja dr. Klein – fokozhatja a savtermelést a gyomorban. Néhány relaxációs gyakorlattal csökkenteni lehet a feszültséget, és így helyreáll a felborult kémiai egyensúly.”
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.