Az izomfájdalmak kezelése, fibromyalgia
Az izmok fájdalma a szervezet lágy szöveteiben gyakran előfordul és egy vagy több izmot éppúgy érinthet, mint ínszalagokat, inakat és az izompólyákat (az izmokat, csontokat és szerveket összekötő erős, rostos, de lágy szövet). Az izomfájdalom leggyakrabban feszültséggel vagy stresszel, az izmok túlerőltetésével, mozgásból vagy fizikailag megterhelő munkából, esetleg húzódásból vagy rándulásból származó sérüléssel áll összefüggésben.
Ezekben a helyzetekben a fájdalom specifikus izmokat érinthet, és már a sérüléssel járó tevékenység alatt vagy közvetlenül utána jelentkezik. A fájdalom oka rendszerint nyilvánvaló. Ugyanakkor az izomfájdalom az egész szervezetet érintő állapotok jele is lehet, mint például fertőzések (ezek között az influenza) és a szervezet egészében az ízületeket érintő állapotok (mint a bőrfarkas).
Az izomfájdalmak gyakori oka a fibromyalgia, amikor az izmok és környező szöveteik érzékenysége, alvászavarok, fáradtság és fejfájás vannak jelen. Az izomfájdalom az elektrolit-egyensúly zavaraiból is származhat, pl. a túl alacsony kálium- vagy kalciumszint esetén; valamint bizonyos gyógyszerek is okozhatják, ezek közé tartoznak a koleszterinszint-csökkentő sztatinok és a vérnyomáscsökkentőként alkalmazott angiotenzinkon vertáz – gátlók (ACE – gátlók).
Milyen tünetei vannak?
- Akut érzékeny terület
- Lokalizált fájdalom
- Mozgásképtelenség vagy a test meghatározott részének mozgatási képtelenségéből fakadó inaktivitás
- Alvászavar
- Fáradtság
Fontos meghatározni az izomfájdalom okát és ennek megfelelő kezelést alkalmazni. Ha már azonosították az okot, akkor a kezelés a tünetek enyhítésére, a háttérállapot enyhítésére és az érintett terület teljes mozgásképességének helyreállítására koncentrál.
Az izomfájdalom kezelése magában foglalja valamennyi súlyos betegség kizárását, ami a háttérben állhat, és a tünetek enyhítését. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi kivizsgálásra van szükség.
Fontos a testmozgás
Habár fontos a fájó izmok pihentetése, az olyan fizikai mozgások mégis jótékony hatásúak lehetnek, amelyek erőhatást gyakorolnak a csontokra, valamint az izmokat és a csontokat is erősítik.
Jó megoldás a borogatás!
Ha az izomfájdalmat sérülés okozta, jegeljük az érintett területet naponta háromszor 15-20 percig. Amennyiben a fájdalommal egy időben izomgörcs is jelentkezik, meleg, nedves hőt is lehet alkalmazni. A fájdalmat megpróbálhatjuk úgy is csillapítani, hogy egy mosdókesztyűre meleg ricinusolajat teszünk, és ezt használjuk naponta kétszer 20 percig borogatásként.
Étrend-kiegészítők és gyógynövények
A magnézium segíthet, ha magnézium-aszpartát formájában szájon át vesszük be, vagy ha helyileg alkalmazzuk úgy, hogy keserűsós fürdőt veszünk. A macskagyökér természetes izomlazító, amelyet a magnéziummal együtt lehet használni. Krónikus izomfájdalom enyhítésében segíthet a bromelin is.
Mi a helyzet a gyógynövényekkel?
12 g illatos bazsarózsa gyökerét (Paeonia lactiflora, Paeonia veitchii, Chi Shao), 12 g fehér bazsarózsa gyökerét (Paeonia alba, Bai Shao), 15 g Polygonatum sibiricum gyökértörzsét (Huang Jing) és 12 gAtratylodes macrocephala gyökértörzsét (Bai Zhu) három pohár vízzel kell felforralni, majd további 30 percig lassú tűzön főzni. A folyadékot le kell szűrni és naponta kétszer egy pohárral kell elfogyasztani belőle.
Kezelés akupunktúrával
A fájdalom súlyosságától függően akupunktúrás kezelésre (amely igen hasznos fájdalommal járó állapotok esetén) kétszer vagy háromszor lehet szükség. Erre vonatkozóan a tapasztalt akupunktúrás terapeuta állásfoglalása lesz meghatározó.
Mire jó az akupresszúra?
A Shou San Li, a Suslani, a Yang Lin Qian, a Yin Lin Quan és a San Yin Jiao pontokra kell az ujjbegyekkel egy percig nyomást gyakorolni, majd ezt felengedni, és az egész eljárást ismételni. A Shou San Li pont az alkar hátsó oldalán, a külső izmon a könyök alatt körülbelül 5 cm-re található. A Suslani pont a lábszár közepénél, 2,5 cm-re a külső oldalon és 7,5 cm-re a térdkalács alatt helyezkedik el.
A Yang Lin Qian pont a láb külső oldalán, a térd aljától körülbelül 5 cm-re lévő mélyedésben található. A Yin Lin Quan pont a lábszár belső oldalán, 7,5 cm-rel a térd alatt és ugyanilyen távolságban a belső oldal felé található. A San Yin Jiao pont a láb belső oldalának középpontjában, a bokacsont fölött körülbelül 7,5 cm-re helyezkedik el.
Nem mindegy, hogy mit eszünk meg
A fekete szója rendszeres fogyasztása oldja az izomgörcsöket. A zöldhagyma, a porcsin, a táró, a méz, a licsi, a fodormenta, a tök és a keserű-uborka fogyasztása szintén hasznos lehet a fájdalom enyhítésére. Lefekvés előtt 30 – 60 g galagonyaport is el lehet fogyasztani a fájdalom csillapítására.
Milyen ételeket együnk?
Kerüljük a gyulladást fokozó ételeket, például finomított cukrokat, hidrogénezett olajokat és glutént. (A glutén közismert allergén, amely gyulladást okozhat.)
Fogyasszunk sovány fehérjét, például zöldtakarmányon vagy legelőn tartott marha húsát, sovány szárnyast, halat és nyers mogyorót. A lazac, a makréla és a dió esszenciális zsírsavakban, különösen omega-3-zsírsavban gazdag, ezért gyulladásgátló. A lenmag szintén gazdag esszenciális zsírsavakban, emellett rosttartalma is magas. Szórjunk belőle gabonapehelyhez, vagy keverjük turmixba, gyümölcslébe.
Fogyasszunk magnéziumban gazdag ételeket, ilyenek a zöld leveles zöldségfélék, tengeri hínár (moszat), kesudió és mandula, továbbá néhány óránként igyunk egy pohár friss vizet a méreganyagok kimosása céljából.
Melyik étrend-kiegészítőt válasszuk?
Egy jó minőségű multivitamin megfelelő tápanyagokat biztosít a sérült szövetek gyógyulásához. Kövessük a termék csomagolásán található használati útmutatót! Szedjünk naponta 200 mg metil-szulfonil-metánt (MSM) a nap folyamán kisebb adagokra elosztva, természetes gyulladásgátló és fájdalomcsillapító hatása miatt.
A halolaj szintén csökkenti a gyulladást, ezáltal enyhíti a fájdalmat. Szedjünk napi 4-6 grammot két-három hónapig, hogy észlelhető legyen a teljes hatás.
Vegyünk be éhgyomorra 1-2 kapszula proteáz-enzimet is, hogy csökkentse a gyulladást és enyhítsük a fájdalmat.
A magnéziumról kimutatták, hogy megnyugtatja az idegeket és izmokat. Szedjünk naponta háromszor 250 mg glicinát- vagy aszpartát-sót, mivel az utóbbi időben ezeket tartják a legtolerálhatóbb formáknak.
Naponta háromszor szedjünk 100 mg 5-hidroxi-triptofánt (5-HTP), mivel az agyban ez a szerotonin prekurzora (a szintézisben előanyag), és a szerotonin csillapítja a fájdalmat.
A C- és E-vitaminnak is van gyulladásgátló hatása. C-vitaminból szedjünk napi háromszor 1000 mg-ot és E-vitaminból 400 NE-t.
Gyógynövény a gyulladásgátlásért
Szedjünk naponta háromszor 500 mg bromelaint természetes gyulladásgátló hatásáért. A kapszaicintartalmú krém leköti a neurotranszmittereket azokban az idegekben, amelyek a fájdalomüzeneteket közvetítik az agyba. A krémet az érintett területen naponta 2-4-szer alkalmazzuk. Fájdalomcsillapításra szedjünk olyan fehérfűz (Salix alba) -készítményt, ami 120 mg szalicint tartalmaz; vagy 5 ml tinktúrát naponta háromszor. Fogyasszunk 2-4 g gyömbért vagy 1-2 ml tinktúrát naponta háromszor gyulladásgátlás és fájdalomcsillapítás céljából. Várandósak ne lépjék túl a napi 1 g-os adagot!
Az idegek nyugtatására szedjünk naponta háromszor 300-500 mg valeriána tablettát vagy 1 ml tinktúrát. Az Észak-Amerikában honos rövidágú (vagy fürtös) poloskavész (Cimicifuga racemosa) a hormonszint egyensúlyban tartására és izomgörcs oldására is alkalmas. Naponta kétszer szedjünk 40 mg-ot 2,5% triterpén-glikozidot tartalmazó kivonatból! Árnikaolajat is masszírozhatunk az érintett területre az izomfájdalom és nyomásérzékenység enyhítésére.
Megoldás lehet a hidroterápia
Zuhanyozzunk meleg vízben, főleg reggel, amikor a fájdalom még elviselhetetlenebb. Ez kellemes módja az izmok ellazításának.
Az alábbi homeopátiás szerek felgyorsítják a gyógyulási folyamatot egy-egy izomfájdalommal járó megterhelés után, például olyan esetekben, amikor a beteg túlfeszítette azokat az izmait, amelyeket nem szokott megterhelni.
- Arnica montana: Használjuk ezt a szert akkor, ha az izmok fájdalmasak, kimerültek, és a beteg zúzódásra emlékeztető érzést tapasztal. Arra is tökéletesen megfelel, hogy egy gyógyító masszázst, hátgerincmasszázst, csontmasszázst követően enyhítse az érzékenységet.
- Aconitum napellus: Az Aconitum az olyan fájdalom és kellemetlen érzés csökkentésére használható, amely hideg levegőn rosszabbodik. Ugyancsak használható a fájdalom kezelésének korai szakaszaiban, amikor a problémát a hideg környezetben való tartózkodás okozza.
- Bryonia cretica: A száraz, ingerlő köhögés okozta izomfájdalom enyhítésére használjuk a Bryoniát. A mellizmok a köhögés miatt megfeszülnek, és fájdalmassá válnak. A klasszikus tünetek, hogy a legenyhébb mozdulatra is erősödik a fájdalom, de enyhül, ha a beteg mozdulatlanul pihen.
- Gelsemium: Az influenza tüneteként jelentkező izomfájdalom és izomnehézség kezelésére szolgál. A betegek ilyenkor dideregnek, lázasak, kimerültek, és csak arra vágynak, hogy pihenjenek.
Az izomfájdalmak általában az izomrostok, az inak húzódása, gyulladása, zúzódása miatt alakulnak ki, ritkábban idegi eredetű is lehet a fájdalom. A panaszok esetenként fibromyalgia következtében jelentkeznek, amely az izmokat és ínszalagokat érintő, de ízületi panaszokat nem okozó reumatológiai kórkép. A növényi eredetű szerekkel az izmok gyulladása, görcse, fájdalma csökkenthető, és gyorsítható a gyógyulás folyamata. A fitoterápiás kezelés során a külsőlegesen alkalmazható készítményeknek van kiemelt jelentőségük.
Minden, amit az arnikáról tudni kell…
A hegyi árnika (Arnica montana) virágzatának alkoholos kivonatát hígítsuk legalább háromszorosára vízzel vagy kamillateával, mert a tömény árnika tinktúra helyi irritációt, bőrgyulladást okozhat. A növény virágzatának 2 grammjából 1 dl vízzel készült forrázatát borogatásként alkalmazhatjuk a gyulladt ízület kezelésére. Árnika készítményt csak ép bőrön alkalmazzunk, mert sérült bőrrel érintkezve nagyobb valószínűséggel alakulhat ki túlérzékenység.
Azoknál, akik már allergiásak az árnikával egy növénycsaládba (fészekvirágzatúak) tartozó növényre (pl. kamillára), nagyobb az allergia kockázata.
- Illóolajok: Egyes növények illóolajai nagyszerűen enyhítik a túlzott megerőltetés vagy rándulás következtében jelentkező izomfájdalmakat. A lucfenyő (Picea abies), az eukaliptusz (Eucalyptus globulus), az erdeifenyő (Pinus sylvestris), a borsosmenta (Mentha piperita), SL rozmaring (Rosmarinus officinalis) és a teafa (Melaleuca alternifolia) illóolaja kenőcsök, krémek, olajos bedörzsölök formájában alkalmazható, de a fájdalmas területre cseppentett, majd bedörzsölt néhány csepp illóolaj is csillapítja a panaszokat. Hatásuk azon alapul, hogy helyileg fokozzák a vérkeringést, ennek következtében csökken a fájdalom. Ugyanilyen célra kámfor is használható. Elővigyázatosságból ne használjunk illóolajokat kisgyermekek kezelésére, mert egyes olajok bőrirritációt vagy légzési nehézséget okozhatnak.
- orbáncfű: Az orbáncfű (Hypericum perforatum) virágának és levelének olajos kivonata helyi alkalmazás esetén, a fájdalmas területre bemasszírozva fokozza a vérkeringést és mérsékli a gyulladást, ezáltal csökkenti az izomfájdalmat. Mivel az orbáncfű egyes vegyületei fokozzák a bőr fényérzékenységét, a kezelés időtartama alatt kerülni kell a napozást és a közvetlen napsütést.
- Paprika: Az erős paprika (Capsicum annuum) kivonatát tartalmazó készítmények fokozzák a vérkeringést, ezenkívül közvetlenül is mérséklik a fájdalmat és a gyulladást. A hatást a paprika csípős ízéért is felelős anyag, a kapszaicin fejti ki. A túl nagy dózisban alkalmazott kapszaicinnek kellemetlen mellékhatásai lehetnek, ezért csak ellenőrzött hatóanyag-tartalmú készítményeket használjunk, és tartsuk be az alkalmazás időtartamára vonatkozó korlátozásokat. Az erőspaprika-kivonatot tartalmazó készítmények legfeljebb néhány napig alkalmazhatók. A készítmények gyulladt vagy sérült bőr kezelésére nem használhatók.
- Mustármag: A vérkeringés fokozására a fehér mustár (Sinapis alba) magja is fel-használható. 3-4 evőkanál aprított mustármagot keverjünk össze annyi meleg vízzel, hogy sűrű masszát kapjunk. A sűrítéshez keményítő is felhasználható. A masszát oszlassuk el egy gézdarabon, majd borogassuk be a gyulladt ízületet. 15 perc után a borogatást távolítsuk el. Az első kezelésnél néhány percenként ellenőrizzük a bőrt a borogatás alatt, és ha felhólyagosodást tapasztalunk, a kezelést fejezzük be. Naponta 3 alkalommal, legfeljebb 2 hétig végezhető a kezelés. A túladagolás vesebántalmakat okozhat. Gyermekeknek, vesebetegeknek nem ajánlott mustármagos borogatás alkalmazása.
- torma: A torma (Armoracia rustica) gyökere olyan csípős vegyületeket tartalmaz, amelyek helyi alkalmazás esetén vérbőséget okoznak. Vérkeringést fokozó hatásuk miatt a tormatartalmú készítmények izomfájdalmak kezelésére használhatók. A reszelt tormából pakolás készíthető, de csak rövid ideig alkalmazható, mert irritálja a bőrt.
Testmozgás előtt nyújtsunk!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.