Az allergia tünetei és kezelése
Tünetek
A jelenség oka összetett: túl sokat tartózkodunk zárt térben, a levegő egyre szennyezettebb körülöttünk; ugyanakkor túl steril környezetben neveljük gyermekeinket (főleg pici korukban), ami megzavarja az immunrendszert, mert az evolúció során nem ehhez szokott. Allergiásoknál háromszoros a kockázata az asztma és az arcüreggyulladás kialakulásának. Az alábbi lépésekkel megelőzhetjük egy újfajta allergia kialakulását, illetve enyhíthetjük a fennálló problémát.
Prevenció első körben
Harc a por és a benne lakó atkák ellen. A házipor az elképzelhető összes allergén gyűjtőhelye: poratkáktól a háziállatok szőrén, csótányürüléken és rovarirtószer-maradványokon át a kültérből a lakásba került pollenig és szennyező anyagokig minden van benne – és ez csak a lista eleje. íme néhány módszer az otthonunkban lévő allergének mennyiségének csökkentésére.
- Szőnyegek nélkül. A lakásnak lehetőleg minden helyiségét sima padló borítsa: parketta, hajópadló, parafa, hidegburkolat, PVC, linóleum vagy gumi; emellett kevesebb kárpitozott bútorral vegyük magunkat körül. A szőnyegekbe, kárpitokba poratka költözik, megtapad bennük a kutya- és macskaszőr, ráadásul a nyirkos szövet penészgombák tenyészőhelyévé válhat. Egy tanulmány szerint a falakra, kemény padlóra, könyvespolcokra rakódott por alig tartalmaz poratkákat: túlnyomó részük a szőnyegek, kárpitok, paplanok, matracok, párnák lakója.
- Szőnyegek szárazgőzölése. A porszívózás önmagában gyakorlatilag semmit sem ér az allergének ellen, sőt egy régi szőnyegből csak még több poratkát és állati szőrmaradványt hoz a felszínre. Ám a szárazgőzölés, más néven mélytisztítás (nem ugyanaz, mint a hagyományos gőz- vagy vegytisztítás!) a poratkák jelentős hányadát eltávolítja a szőnyegből, mely azután egy-két hónapig atkamentes marad. Vagy tisztíttassuk ki a szőnyegeket erre specializálódott tisztítóban, vagy időnként béreljünk ki, esetleg, ha megtehetjük, vásároljunk szárazgőzölésre alkalmas háztartási takarítógépet, melynek használata után nem árt HEPA-filteres porszívóval is végigmenni a szőnyegen.
- Az ágynemű védelme. Tegyünk hipoallergén huzatot a párnákra, matracokra, így a poratka nem tud megtelepedni az ágyban. A hagyományos ágyneműhuzatokat hetente mossuk ki 60 °C-os vízben, majda legmagasabb hőfokon szárítsuk meg, hogy az összes poratka elpusztuljon. Aki nem szereti a hipoallergén huzatot, használjon sűrű szövésű cihát vagy hagyományos, tollal töltött párnát, ne szintetikusát.
- Matracporszívózás alul-felül! Brazil kutatók kimutatták, hogy a matracok aljában (és a matracot tartó ágykereten) több mint háromszor annyi poratka bújik meg, mint a matrac felületén. Ajánlatos tehát a kivehető matracot havonta mindkét oldalán kiporszívózni, az ágykeretet pedig forró, szappanos vízbe mártott ruhával áttörölgetni. Érdeklődjük meg, hogy a környékünkön hol vállalnak ágymatractisztítást, és vegyük igénybe a szolgáltatást.
- Lomtalanítás. A lakásban összegyűlt kacatok, mütyürök csak porfogók, a régi újságok pedig mágnesként vonzzák a penészt. Szabaduljunk meg tőlük!
Kutya- és macskabarátoknak légtisztító. A hagyományos légtisztítók a legtöbb embernél egyáltalán nem vagy alig enyhítik az allergiás tüneteket; a korszerű, HEPA-filteres típusok már hatékonyabbak. Az ilyen készüléket a hálószobában helyezzük el, ahová kutyának, macskának ne legyen bejárása: így légzőrendszerünk számára barátságos, egészséges környezet teremthető, legalább ebben a helyiségben.
Orröblítés naponta. A sós víz hatékonyan eltávolítja az allergéneket az orrjáratokból. Több kutatás is rámutat: a pollenidényben naponta háromszor végzett orröblítés jelentősen enyhítheti az allergiás tüneteket, vagyis csökkenthető a szénanáthára szedett antihisztamin dózisa.
Allergiás roham megelőzése csalánnal. E gyógynövény napi szedésével enyhíthetők az allergiás tünetek. Egy kísérlet hatvankilenc résztvevője napi 300 mg szárított csalánlevél-kivonatot szedett kapszula formájában.
Prevenció második körben
Joghurt mindennap:
Több alma, több tea. A héjastul fogyasztott alma és bármely teafajta kiváló forrása a kvercetinnek. Ez az erős antioxidáns hatású vegyület kordában tartja a szokványos allergiás reakciókat előidéző immunsejtek, az ún. hízósejtek által termelt gyulladáskeltő vegyületek kibocsátását. Sok kvercetin van a nyers hagymában (főleg a vöröshagymában), a kék szőlőben és a vörösborban is, de ezt csak mértékkel fogyasszuk; ha antihisztamint szedünk, egyáltalán ne igyunk alkoholt!
E-vitamin-pótlás. Az E-vitamin legbőségesebb élelmi forrása a növényi olajok (napraforgó-, kukorica-, tökmag-, extra szűz olívaolaj), a gabonacsírák (például a búzacsíra), a zöld növények (például a spenót), a mandula és az igényesebb zöldség-gyümölcs üzletekben már nálunk is kapható édesburgonya (batáta). Német kutatók ezerhétszáz felnőtt táplálkozási szokásait hasonlították össze; az alanyok között szénanáthában szenvedők és egészségesek egyformán akadtak.
Ablakcsukás. Amikor kellemes, enyhe tavaszi szellő fújdogál, ablakot nyitunk, hiszen a lakás levegője remekül felfrissül tőle – csakhogy vigyázat, mert tele van virágporral! Ha a tavasz második felében vagy a nyár elején (amikor a pollenkoncentráció a legmagasabb) meleg az idő, a szénanáthára hajlamos ember a nappali órákban ablaknyitás helyett inkább a jól tisztított légkondicionálóval frissítse lakásának levegőjét: a szellőztetést hajnalban vagy késő éjszaka végezzük, ilyenkor általában alacsonyabb a pollenkoncentráció, ahogy eső után is.
Gyermekek allergia elleni védelme
Terhesség alatt
- Mediterrán étrend. Lényege: sok gyümölcs (a szárított is jó), zöldség, hal, extra szűz olívaolaj, teljes kiőrlésű élelmiszer. Egy vizsgálat kimutatta, hogy a gyermekkori allergiát előre jelző nehézlégzés és bőrkiütés 82, illetve 45 százalékkal ritkább azoknál a kisgyerekeknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt (vagy már előtte is) ilyen étrenden élt. További előnyös hatása, hogy a vizsgálatok szerint csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
- Napi 1 g halolaj. Egyes adatok szerint a gyulladásgátló halolaj segít a gyermekkori allergia megelőzésében. Kapszula formájában szedhető, a pontos mennyiségről kérjük ki orvosunk véleményét.
- Probiotikus kiegészítő. A probiotikumok élettanilag hasznos baktériumokat tartalmaznak. Ha az anya a terhesség alatt ilyen kiegészítőt szed – és azután a baba is kap belőle -, kisebb a kockázata a csecsemőkori ekcéma kialakulásának. Ez a viszketéssel járó bőrprobléma a későbbi allergiás hajlam előjele lehet.
Gyermekkorban
- Gyümölcs, zöldség, hal. Görög kutatók közel félezer gyermek egészségi állapotát követték nyomon, magzati koruktól hat és fél éves korukig. Kiderült, hogy jóval kevesebb az allergiás és az asztmás azok között, akiknek az étrendje bővelkedik ilyen táplálékokban.
Ha egy gyermek naponta legalább kétszer eszik friss gyümölcsöt és zöldséget, majdnem háromnegyedével csökken a kockázata, hogy később szénanáthás lesz. A kitűnő egészségükről híres krétaiak körében a fő táplálék a szőlő, a narancs, az alma, a paradicsom, a padlizsán, az uborka, a zöldbab és a cukkini, valamint a hal. Utóbbiból az allergiák kialakulása ellen gyermekkorban napi 60 g fogyasztá sa ajánlott. A hagyományos margarin viszont növeli az allergiahajlamot, talán a benne lévő hidrogénezett (keményített) zsiradékok gyulladáskeltő hatása folytán. - Szőrös kedvenc. Egyes adatok szerint akadályozhatja a pollen- és porallergia kialakulását, ha a gyermek az első életévét olyan lakásban tölti, ahol kutya, macska vagy másféle bundás állatéi.
- Szoptatás fél évig. Újszülött gyermekünket fél évig kizárólag szoptassuk, majd ezt követően is legalább egyéves koráig maradjon az anyatej a táplálkozás fontos része, mert a benne lévő tápanyagok erősítik az immunrendszert, védelmet nyújtva a gyermekkori allergia kialakulása ellen.
- Szilárdat csak később. Kutatások szerint kevesebb az ételallergiás gyermek azok között, akik csak féléves koruktól kezdve kaptak szilárd táplálékot.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Erős orrváladékozás és szemviszketés, főleg pollenidényben; tüsszögés vagy nehézlégzés bizonyos élelmiszerek (pl. földimogyoró, halételek) fogyasztása után; száraz, kivörösödött, viszkető bőr, olykor (egyes növények megérintése után) kiütések, bőrfoltok.
Új fejlemények. Angol kutatók felfedeztek egy fehérjét, mely kulcsszerepet játszik az allergiás rohamok előidézésében. Már folyik a p110 deltának elnevezett protein ellen hatásos gyógyszerek kifejlesztése, melyek új utat nyithatnak az allergia gyógyításában (a jelenlegi allergiaellenes készítmények túlnyomó többsége nem képes az immunreakció megelőzésére, csupán a tüneteket enyhíti).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.