Az egészséges bélműködés helyreállítása
Az ételek maradványait általában alig észrevehető, rendszeres összehúzódások (perisztaltika) továbbítják a bélrendszerben. Ha azonban ez a ritmus bármilyen okból megbomlik, az fájdalmat, székrekedést vagy hasmenést okozhat. Az alábbi tanácsok az egészséges bélműködés helyreállításában segítenek.
Feszesítsen!
A feszes has nem csak a jó megjelenés miatt előnyös. Az erős hasizmok segítenek a jobb testtartásban, robusztusabbá teszik a medencefeneket, emellett az egészséges emésztéshez is hozzájárulnak azzal, hogy az összehúzódó és elernyedő belekre nyomást gyakorolva segítik a vastagbél tartalmának továbbhaladását. Végezzen tehát hasizom-erősítő gyakorlatokat, ami az emésztésére is jó hatással lesz.
Rostot a tányérra!
A legtöbb ember emésztőrendszerének egészségéhez elengedhetetlen, hogy az étrend sok rostot tartalmazzon: ez ugyanis számos probléma kockázatát csökkenti, a székrekedéstől kezdve egészen a vastagbélrákig. A brit Közegészségügyi Szolgálat azt javasolja, hogy fogyasszunk legalább 18 g rostot naponta. Hogyan növelheti rostbevitelét? Íme néhány ötlet.
- Válasszon teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret a fehér helyett, és barna rizst a hántolt rizs helyett.
- Adjon magokat – főleg lenmagot – a reggeli gabonapelyhekhez.
- Tegyen hüvelyeseket (babot és lencsét) a levesekbe és ragukba.
- Egyen gyümölcsöt az étkezések között.
Válassza a megfelelő rostot!
Nem minden rost segíti az emésztést, és egyesek számára ártalmas is lehet az egyfajta rostban túl gazdag étrend. A British Medical Journalban publikált kutatások szerint az oldhatatlan rost (ilyen van például a teljes kiőrlésű lisztből készült gabonatermékekben és a barna rizsben) fogyasztása gyakran igen kellemetlen érzést okoz azoknak, akik irritábilis bél-szindrómában szenvednek. Ha ön is fájdalmat észlel az efféle ételek fogyasztása után, akkor csak oldható rostot tartalmazó élelmiszereket egyen, például lencsét, almát, epret és zabpelyhet.
Vannak, akiknek jobb a fehér kenyér, mint a barna.
Bélserkentő italok
A legtöbben tudják, hogy egy csésze kávé alaposan megmozgathatja a beleket – azzal viszont kevesebben vannak tisztában, hogy miért: a koffein serkenti a bélmozgást. Ám ne igyon túl sok koffeintartalmú italt, mivel vízhajtó hatása révén a szervezet folyadéktartalmát is csökkenti! Igyon inkább gyógyfüvekből készített forró teát, s adja hozzá egy citrom levét – ez kíméletesen fogja mozgásra késztetni beleit.
Próbálja ki a FODMAP-diétát!
A kutatók megneveztek egy sor ételt, amelyekről feltételezik, hogy a bélrendszeri problémák 75 százalékának előidézői. Közéjük tartozik egyebek között a körte, a hagyma, a fokhagyma, a bab, a sertéshús, a panírozott hal, az alkohol, az árpa és a búza, amelyek közös jellemzője, hogy rövid láncú szénhidrátokat (FODMAP – fermentálható oligo-, di- és monoszacharidok és poliolok) tartalmaznak. Ezek az ételek a belekben nagy valószínűséggel erjedni (fermentálódni) kezdenek, amelynek során az arra hajlamos egyénekben nagyobb mennyiségű hidrogén és metán képződik, fájdalmat, felfúvódást és hasmenést okozva. A jelek szerint azonban nem kell teljesen kizárni az étrendből a FODMAP- ételeket, mivel csak akkor jelentenek problémát, ha túlterhelik az emésztőrendszert.
Csak nyomja meg!
Ha székrekedése van, érdemes kipróbálni a következő trükköt: egyik keze hüvelykés mutatóujjával nyomja meg a másik kezén a hüvelyk- és mutatóujj közötti hártyának azt a pontját, ahol a két ujj töve találkozik. Hüvelykujja legyen a kéz háta felőli oldalon, mutatóujja pedig a tenyér felőlin, és apró, körkörös mozdulatokkal keresse meg a pontot, amely érzékeny lehet. Ha sikerült, nyomja meg finoman. Kezei ne legyenek merevek, tartsa őket lazán! A nyomást 10-15 másodpercig tartsa fenn – vagy akár percekig, de fontos, hogy a keze laza maradjon.
Ne okolja a korát, ha gyakran kínozza székrekedés! Bár az idősebb emberek mintegy 40 százalékának van krónikus székrekedése, ennek általában a mozgásszegény életmód, az egészségtelenebb étrend és a különféle gyógyszerek az okai. Kérdezze meg orvosát, lehet-e ilyen hatása az ön gyógyszereinek is. Kiegyensúlyozott étrenddel és megfelelő élet- móddal sokat javíthat emésztésén.
Újfajta kezelés
A Crohn-betegségnek nevezett gyulladásos bélproblémában szenvedőknek bizonyos esetben egy olyan gyógyszert is felírhatnak, amelyet reumás ízületi gyulladás ellen is használnak. A viszonylag újnak számító TNF-gátlókról (tumornekrózisfaktor-gátlók) bebizonyosodott, hogy alkalmasak a Crohn-betegség kezelésére. A vizsgálatok során lelassították, vagy akár meg is állították a reumás ízületi gyulladás progresszióját – a kétféle betegség között a gyulladás jelenti a kapcsolatot. Az új gyógyszeres kezelés csökkenti annak valószínűségét, hogy a Crohn-betegségben szenvedőknek műtétre lesz szükségük.
Óvakodjon a vastagbél mosásától!
Az 1990-es években jött divatba a vastagbél átmosásának ősi gyakorlata, ám az új bizonyítékok szerint ez veszélyes is lehet. Az eljárás lényege, hogy langyos vizet nyomnak a belekbe, amellyel kiöblítik azok tartalmát; a módszer állítólag serkenti az immunrendszert és segít a fogyásban is. A kutatások elemzése során azonban amerikai tudósok azt találták, hogy a bélmosáson átesett személyek gyakran tapasztaltak olyan mellékhatásokat, mint az émelygés, görcs, hányás, sőt néhány esetben a veseelégtelenség.
Főzzön nyugtató hatású italt!
Ha bélproblémái vannak, például irritábilis bél-szindrómában vagy Crohn-betegségben szenved, próbálja ki a borsmentateát, a golgota virág-teát vagy a forró vízbe áztatott zúzott édesköménymagot – ezek mind enyhíthetik a kellemetlen tüneteket. Sok olyan természetes orvosság is van, amely segít megtisztítani a beleket – ilyen például az útifűmaghéj, a lenmag és az aloe vera.
A golgota-virág tea megnyugtathatja az irritábilis belet
Mondjon le a szeszes italokról, ha kimutatták önnél a SIBO nevű betegséget, amelyet a vékonybél baktériumainak túlszaporodása okoz. Ebben az esetben kis mennyiségű alkohol is felboríthatja a vékonybél baktériumflórájának egyensúlyát, és ez heves, igen kellemetlen tüneteket – felfúvódást, szeleket, hasfájást, székrekedést és hasmenést – válthat ki. A SIBO-t általában antibiotikummal kezelik, emellett néha probiotikumot is adnak. A szakértők szerint a SIBO-ra hajlamos személyek teljesen megszabadulhatnak tüneteiktől pusztán azzal, hogy lemondanak az alkoholról.
Ne váljon függővé!
Egyes gyógyszerek szedésének székrekedés lehet a mellékhatása, ami magában hordozza annak veszélyét, hogy függővé válik a normális bélműködéshez szükséges hashajtóktói – ez árt az egészségnek. Kipróbálhat más kíméletes hashajtó módszereket a tabletták helyett – például a vény nélkül kapható glicerinkúpot – bár ezt sem szabad tartós megoldásnak tekinteni.
Segítse a hasznos baktériumokat!
A probiotikumok úgynevezett „hasznos” baktériumok, amelyek természetesen is jelen vannak a belekben, és többféle kedvező hatásuk van – például enyhítik az irritábilis bél-szindrómát és az utazók hasmenését. A bélrendszer egészsége érdekében érdemes lehet probiotikumot tartalmazó táplálékkiegészítőt szedni – főleg ha előzőleg antibiotikum-kúrán esett át -, de az is jó, ha probiotikumokat tartalmazó joghurtot eszik.
A hangulat és az emésztési zavarok közötti kapcsolat
Ha irritábilisbél-szindrómában vagy krónikus emésztési zavarban szenved, s emiatt gyomorgörcsöt, felfúvódást, hasmenést és székrekedést tapasztal, orvosa azt tanácsolhatta, hogy próbálja csökkenteni az életében jelen lévő stresszt. A szakemberek évek óta tisztában vannak azzal, hogy az ideges feszültség bélproblémákhoz vezethet, és a stresszcsökkentés a kezelés gyakori eleme.
Amerikai tudósok most azt vizsgálják, hogy a kapcsolat fordítva is igaz-e, vagyis okozhatnak-e depressziót a bélpanaszok. A depresszió kezelésére régebben a bolygóideg (a X. agyideg, amely az agy agytörzsi részéből indul ki, és a mellkas és a has szerveit idegzi be) elektromos stimulálását is alkalmazták, és a kutatók azt remélik, hogy ez az irány újabb kezelések kidolgozásához vezethet.
Vizsgáltassa meg magát!
Egyáltalán nem biztos, hogy a tünetek alapján különbséget tud tenni az irritábilis bél-szindróma (IBS) és a coeliakia (gluténérzékenység) között, mert mindkét rendellenesség nagyjából ugyanolyan problémákat okoz: hasfájást, felfúvódást, hasmenést és székrekedést. A coeliakia azonban a vékonybél betegsége, míg az IBS általában a vastagbelet érinti. A szakértők szerint minden IBS-es pácienst meg kell vizsgálni, nincs-e coeliakia ja – ehhez vagy vérvizsgálat szükséges, vagy néhány nap gluténmentes étrend (coeliakia esetén ez javulást hoz a tünetekben). Ha IBS-sel kezelik, kérje meg orvosát a vizsgálat elvégzésére.
Vigyázzon a kozmetikumokkal!
Ha a szigorúan betartott gluténmentes étrend ellenére sem tud megszabadulni a coeliakia tüneteitől – az emésztési panaszoktól és a kiütésektől -, akkor lehet, hogy a rúzsa a hibás. Elképzelhető, hogy szervezete már a rúzsban lévő egészen csekély mennyiségű gluténra is ilyen hevesen reagál. Bármilyen alaposan ellenőrizte is kozmetikumai összetevőinek listáját, nem lehet biztos abban, hogy gluténmentesek. Csak úgy derítheti ki, egy adott termék „tiszta”-e, ha mellőzi a használatát, és figyeli, javulnak-e a tünetei.
Szokjon át a rendszerességre!
Hatásos módszer lehet a krónikus székrekedés ellen, ha sok vizet iszik, mellé annyi rostot fogyaszt, amennyit csak elvisel a szervezete, s ezt állandó időpontokban való étkezésekkel és vécézéssel kombinálja. A mellékhelyiséget mindig felkelés után vagy valamelyik étkezést követően keresse fel. Segíthet, ha előzőleg nagyobb adag zsíros ételt eszik és egy csésze kávét is megiszik, mivel ezek serkentik a bélműködést. A teste ne legyen feszült, amíg a vécén van – végezzen relaxációs gyakorlatokat vagy hallgasson zenét!
További bélkérdések
A tudósok ma már nagyon sok mindent tudnak a nyugati országok egyik leggyakoribb daganatos megbetegedésének, a bélráknak az okairól, így arról is, miként lehet megelőzni. Nagyon fontosak az általunk befolyásolható olyan tényezők, mint az étrend és az életmód. Az alábbiakban néhány további, a bélrendszer megóvását szolgáló javaslatot talál.
Egyen a szabadban – ez emésztőrendszerének is jót tesz.
Álljon fel!
Valószínűleg nem lepődik meg azon, hogy ha szünet nélkül órákig üldögél egy helyben, az növeli a hátfájás, a szívbetegség, a mélyvénás trombózis, a cukorbetegség és az elhízás kockázatát. Ám tudta azt is, hogy a hosszas mozdulatlanságról kimutatták: növeli néhány rákos megbetegedés rizikóját – és hogy ezen a listán a vastagbélrák az első? A tartós egy helyben ülés hatására gyulladásos folyamat indul a szervezetben, kanadai kutatók szerint pedig a krónikus gyulladás hajlamosabbá tesz a vastagbélrákra és néhány más daganatos megbetegedésre is. A kockázat csökkentése és egészsége védelme érdekében több egyszerű önsegítő lépést is tehet. íme, néhány:
- Tartson szünetet! Ha íróasztalnál dolgozik, legalább óránként álljon fel és sétáljon egy keveset: járja körbe az irodát, menjen végig a folyosón – mindegy, hová megy, csak gyalogoljon!
- Küldjön kevesebb e-mailt! Ha az e-mail küldése helyett átsétálhat a szoba másik sarkába vagy fölmehet a következő emeletre és személyesen beszélhet a kollégájával, ragadja meg az alkalmat, ahányszor csak lehet!
- Ebédeljen máshol! Ne az asztalánál ülve költse el ebédjét! Amikor az időjárás megengedi, menjen ki a szabadba, egyébként pedig keressen arra alkalmas helyet az épületen belül.
- Beszéljen menet közben! Ha sokat kell telefonálnia, beszélgetés közben álljon fel, és ha lehetséges, járkáljon is!
- Pedálozzon! Ha nem zavar vele másokat, vehet egy kisméretű, pedálos edzőgépet, és beteheti az asztala alá, így egyszerre dolgozhat és edzhet.
Menjen a napra!
A rendszeres (de nem túlzásba vitt) napozás kedvező hatásai között szerepel a vastagbélrák megelőzése is. A leégést persze kerülni kell, de szervezetének az egészség megőrzéséhez és a vastagbélrák és más daganatok megelőzéséhez nagyon sok D-vitaminra van szüksége – amely a napfény hatására a bőrében termelődik. Napoztassa rendszeresen a végtagjait és az arcát úgy, hogy nem használ fényvédő szert. Ez akár 30 percig is eltarthat, a bőrszínétől függően – minél sötétebb a bőre, annál hosszabb időre van szüksége. Az is jót tesz, ha D-vitamint tartalmazó táplálékkiegészítőt szed és olajos húsú halakat eszik.
Szedjen aszpirint – duplán!
Egyre több a bizonyíték, hogy az aszpirin képes megelőzni a rák kialakulását és talán a terjedését is, ezért egyes orvosok azt javasolják, hogy akinél nagy a bélrák kialakulásának kockázata, az naponta ne csak egy, hanem két adagot vegyen be. Akinek örökletes hajlama van a bélrákra, annak esetében a daganat kialakulásának rizikója tízszeres az átlaghoz képest, és a betegség gyakran már fiatalon megjelenik. Ámde napi két kis adag aszpirin bevétele 60 százalékkal csökkenti a veszélyt. A kezelést erősen vitatják, mivel peptikus fekélyt okozhat, vagy vérszegénységet a kisebb, de krónikus emésztőrendszeri vérzések miatt. Az orvosok mégis úgy vélik, hogy egyes esetekben ezt a kockázatot is megéri vállalni.
Barna rizzsel a bélrák ellen
Úgy tűnik, végre eldőlt a régi vita arról, hogy segíthetnek-e a rostban gazdag ételek a bélrák megelőzésében. A kutatók több nagyszabású vizsgálat eredményeit áttekintve kimutatták, hogy nagy mennyiségű egész szemes gabona fogyasztása valóban védelmet nyújt e daganatok ellen. Egyen tehát barna rizst és zabpelyhet, amilyen gyakran csak lehet, hiszen ez egyszerű módszer belei egészségének megőrzésére.
Egyen rákűző káposztát!
Kimutatták, hogy egy, a zöld színű zöldségek aprítása, főzése, rágása és emésztése során képződő vegyület meggyengíti a rákos sejteket és gátolja szaporodásukat. A zöldségekben előforduló szinigrin nevű vegyületet a szervezet rákellenes hatású allilizotiocianáttá alakítja át – de önnek elég annyit tudnia, hogy ha megeszi a főtt zöldségeket, az tényleg segíthet a daganatok megelőzésében, a bélrákot is beleértve.
A káposzta hasznos szövetséges az emésztőrendszeri rákok elleni harcban.
Lakjon jól (olajos húsú) halakkal emésztőrendszere védelme érdekében! Az ómega-3 zsírsavak nélkülözhetetlenek a jó emésztéshez, s legkiválóbb forrásaik az olajos húsú halak (például a szardínia, a makréla és a lazac), a lenmag- és a halolaj. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a halolaj fogyasztása csökkenti a Crohn-betegség epizódjainak gyakoriságát. Ráadásul azok esetében, akik heti rendszerességgel esznek olajos húsú halakat, akár 40 százalékkal csökkenhet a vastag- és végbélrák kockázata. A védelem mértéke függ a dózistól: minden egyes, hetente elfogyasztott plusz adag hal további 4 százalékkal mérsékli a rák kialakulásának valószínűségét.
Ideje leszokni!
A dohányzás növeli a vastag- és végbélrák kockázatát – és ez a káros hatás a jelek szerint tartósabb a nők esetében. A szakemberek kiderítették, hogy a nők körében még tíz évvel a dohányzásról való leszokás után is nagyobb volt a vastag-és végbélrák dohányzással összefüggő kialakulásának kockázata, miközben a férfi exdohányosoknál eddigre eltűnt ez a hatás. Orvosával beszélve feltétlenül említse meg dohányos múltját – ha pedig még most is dohányzik, szokjon le róla, minél előbb!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.