E-vitamin
E-vitamin, az elképesztő molekula: testsejtjeink legjobb barátja
Arra a kérdésre: mik a természet legnagyobb csodái, a helyes válasz talán nem is a Niagara-vízesés, a Nap, a sajnos már kihalt dinoszauruszok vagy a szépséges orchideák. Első helyre a valaha volt legnagyszerűbb alkotások között az E-vitamint és a hópelyheket helyezhetjük.
Az egy tél folyamán az égből alászállingózó hópelyhek között nincs két egyforma csodaszép kristályszerkezet. Akárhány trillió hópehely hullik le, mindegyik egyedülálló, páratlan kristály, hasonló nem volt és nem is lesz soha. Az ember csak csodálkozik és bámul.
Csakhogy az E-vitamin még a hópelyheken is túltesz megjelenési formáinak sokféleségével. Örök időkre talány marad, honnan merítette a természet zseniális ötletgazdagságát. Legalább nyolc különféle formája van az E-vitaminnak, ezek az úgynevezett tokoferolok. Csak három elemből állnak: hidrogénből, oxigénből és szénből. Térbeli felépítése mindegyiknek különböző, akár a hópelyheké. Az E-vitamin-molekulák miriádjai és ezermiriádjai között nincs kettő, amelyik pontosan megfelelne egymásnak. Létezik szintetikus, gyárban előállított E-vitamin is. Ennek minden molekulája egyforma, semmiképpen nem lehet megkülönböztetni őket egymástól. Ez a gyári E-vitamin is hat az anyagcserére, de molekulái szigorúan véve „holt anyagok”. Hiányzik belőlük a természetes molekulák hihetetlen sokfélesége és elevensége.
Az E-vitamin a test rendőre
Az E-vitamin a védelmi őr fontos szerepét tölti be a testünkben: harcol a szabad gyökök ellen és megvédi a zsírsavakat, nevezetesen a többszörösen telítetlen zsírsavakat ezektől a falánk anyagcsere-ragadozóktól. Ugyanis a telítetlen zsírsavak nagyon is fontosak (például a sejthártyák számára), de sajnos ugyancsak sebezhetőek. A szabad gyökök megtámadják, el-pusztítják őket, és ez a pusztulás, akár a hólabdaeffektus vagy a láncreakció, tovább folytatódik.
Az E-vitamin-molekula elcsíp egy ilyen szabadgyök-molekulát és egy elektron vagy egy ion leadásával átváltoztatja semleges, veszélytelen anyaggá, amely aztán lebomlik, és a vizelettel eltávozik. Ahol hiányoznak az antioxidánsok, így az E-vitamin védő funkciója is, elpusztul a zsír. így például a vaj, ha nyitva áll világosban, megavasodik, ami azt jelenti, hogy a benne lévő zsírsavakat a szabad gyökök megtámadják és elpusztítják.
- Érdemes E-vitamint szedni?
- Az ízlelés és a szaglás fejleszthető? Ha igen, hogyan?
- Hogyan tudunk antioxidánsokkal védekezni asztma ellen?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha a táplálékunkban túl kevés az E-vitamin, a testünkben lévő zsír ugyanígy avasodik meg. Tipikus jegyei ennek az úgynevezett lipofuscinok vagy öregségi foltok a kézen. Ezek valójában olyan zsíranyagok felhalmozódásai, amelyeket a szabad gyökök oxidáltak, már alig lehet tovább lebontani őket és ráadásul fehérjékkel olyan szoros kapcsolatban állnak, amely egyáltalán nem vagy csak nehezen bontható le.
Ezek a lipofuscinok láthatatlanul megjelennek a tüdőben, az idegrendszerben, az agyban, a vesében, a zsírsejtekben, az izmokban és más szövetekben is. Ha azonban megfelelően el vagyunk látva E-vitaminnal, akkor ki sem tudnak alakulni. A kutatók kiszámították, hogy minden testsejtet naponta körülbelül 10 000 alkalommal támadnak meg a szabad gyökök. Elképzelhetjük tehát, milyen fontos védelmi szerepe van az antioxidánsoknak, mindenekelőtt az A-, a C- és az E-vitaminnak, valamint a szelénnek.
Ennek megfelelően az egészségi panaszok és betegségek nemegyszer az antioxidánsok (például az E-vitamin) hiányára vezethetők vissza. A szabad gyökök megrongálják a sejtmagokat és a sejteket, és az elpusztított sejtanyagban robbanásszerűen szaporodnak.
A sejt lélegeztetője
Az E-vitamin védi a vörösvértesteket, amelyek az oxigént továbbítják a szívbe és a többi szervbe. Az oxigént védve segíti a sejtlégzést, mindenütt az egész testben. Elsősorban arról gondoskodik, hogy az izmok és a hozzájuk vezető idegek minél kevesebb oxigént fogyasszanak, mert így növekszik az erejük és kitartásuk. A versenyzők, akik sok levegőt hajtanak át a tüdejükön, ezzel rengeteg oxigént préselnek a vérükbe és a szöveteikbe.
Ez az oxigén veszélyessé válhat, oxidációs folyamatokat indíthat el és így átváltozhat szabad gyökökké, úgynevezett peroxidokká. Ezért kell az erősen sportolóknak fokozottan ügyelniük E-vitamin-ellátottságukra.
Az E-vitamin megszünteti vagy megelőzi a vérkeringési zavarokat, mert akadályozza a véralvadást és vérrögök képződését. Fontos mirigyeinket: az agyalapi mirigyet, a csecsemőmirigyet és a mellékvesemirigyet is védi az E-vitamin. Hiánya a férfiaknál elégtelen spermaképződést és ezzel terméketlenséget okozhat, hasonlóképpen a nőknél a méh működési zavarait idézheti elő. Az E-vitamin megvédi az A-vitamint is a szabad gyököktől; ketten együtt a leghatékonyabb immunfaktorai a szemnek, főleg a lencsének és a recehártyának.
Az E-vitamin-hiány első jelei:
- látásgyöngülés
- hervadó bőr
- fáradtság, teljesítménycsökkenés
- gyulladások az emésztőrendszerben
- terméketlenség
- szívbetegségek
- öregségi foltok
- ideges ingerlékenység
- gyönge koncentrációs képesség
- nehezen gyógyuló sebek
Az E-vitamin megelőzi a gyulladásokat
Van még egy további tulajdonsága az E-vitaminnak, amelynek a tudósok éppen csak a legutóbbi időkben bukkantak a nyomára. Megelőzi a gyulladásokat, illetve helyrehoz egy divatbetegséget, a beteges hajlamot a gyulladásos megbetegedésekre, ami bizony a helytelen táplálkozásból fakad. A vitamin korlátozza a gyulladásos anyagok: a leukotrinok és a prosztaglandinok termelését, amelyek a túl sok hús fogyasztásából származnak.
A húsban lévő arachidonsav, egy zsírsav, fontos biológiai előfoka a prosztaglandinoknak és a leukotrinoknak, amelyek a testszövetben reakciós termékekként (például fájdalomszubsztanciákként) keletkeznek. Ha valaki túl sok húst eszik, vagy túl kevés E-vitamint fogyaszt, a szervezetében túl magas koncentrációban jelenik meg az arachidonsav, és azzal együtt a gyulladásos anyag.
Hogyan jut az E-vitamin a testsejtekbe?
A különféle tokoferolok – vagyis az E-vitamin – elsősorban a növényi olajokban található úgy ahogyan a gabonaszemekből vagy más magvakból kipréselik (napraforgóolaj, szójaolaj, olívaolaj stb.). Az E-vitamin már a növényi csírában is eleget tesz eredeti hivatásának: védi a többszörösen telítetlen és különösen a nap hatására igen sérülékeny zsírsavakat, nehogy a szabad gyökök oxidálják őket.
A bélben a vitamin zsírmolekulákkal kötődve szívódik fel. A többi, zsírban oldódó vitaminhoz hasonlóan (A-, D- és K- vitamin) a bélben szabadon bocsátásához szükséges némi, a táplálékkal bekerülő zsír. Hiszen még normális emésztésnél sem szívódik fel a táplálékkásából a vitaminnak több mint 20-40 százaléka.
Az E-vitamint is először beburkolja a fehérje, hogy úgynevezett kilomikronok formájában eljusson a nyirokrendszeren át a májba. A májból kerül az E-vitamin a vérbe, ugyanazon az úton, mint a trigliceridek és más zsíranyagok: lipoproteinekben (zsírfehérjeanyagokban) a zsírszövetbe vagy a test összes sejthártyájába. Ily módon sokkal egyenletesebben oszlik el az E-vitamin az egész testben, mint ugyancsak zsírban oldódó testvérei, az A- és a D-vitamin. Éppen ezért rendezte el a természet a dolgot úgy, hogy az E-vitamin nagy adagjai távolról sem olyan veszélyesek és nem is olyan mérgezőek, mint az A- és a D-vitamin. A vitamin 99 százaléka békésen elraktározódik a zsírsejtekben a trigliceridekkel együtt – ezeket terheli a felelősség a hasunk, csípőnk, fenekünk és felsőcombunk hájáért.
Az érelmeszesedés megelőzése
A megelőzés leghatásosabb eszköze, az alfa-tokoferol együtt utazik a vérben az úgynevezett VLDL-koleszterinnel (VLDL = Very Low Density Lipoproteins, lipoprotein igen kis sűrűségben), amit helytelenül gonosztevőnek kiáltottak ki, azt állítva, hogy érelmeszesedést okoz.
Ebben a molekulában sok a zsír, ami ideális táplálkozásnál (például növényi olajok alkalmazásánál) hasznosul, és nem károsít. Emellett testünk legrejtettebb zugait is ellátja E-vitaminnal. Ha azonban sok zsíros kolbászt, fehér kenyeret, gyúrt tésztát, cukrot, édességet és más „üres” élelmet fogyasztunk, akkor a máj megint csak zsírt készít belőle és újabb VLDL-molekulaként továbbítja a vérbe. Ezek a lipidanyagok segítség nélkül is mindjobban összegyűlnek a vérben, mert a sejtek nem fogadják be őket. Előbb-utóbb letapadnak az érfalakra, növelve az érszűkület és az érelmeszesedés veszélyét. Ráadásul így kihasználatlan marad a sok fontos E-vitamin-adag.
Hogyan hat az E-vitamin?
A vitamin munkahelye elsősorban az összes testsejt olajos-nyirkos hártyarétegében van. Ez a sejtet körülölelő védőréteg valóságos főpályaudvara a tápanyag- és hormonmolekulák milliárdjainak és százmilliárdjainak, amelyek szüntelenül továbbhaladnak a sejt belsejébe, hihetetlenül tökéletes és szerteágazó csatornarendszeren át.
Az E-vitamin itt valamiféle vasúti rendőrség szerepét játssza, szemmel tartva minden szabad gyököt. Ezek különösen a sejthártyában leselkednek, mert kedvelnek minden olajos-nyirkos dolgot, amilyen az ízletes koleszterin – ebből áll felerészben a sejtbőr. Különösen nagy veszélyben forognak az eritrociták, a vörösvértestek, amelyeknek a burka rendkívül érzékeny és sérülékeny.
Ha ezeket a vörösvértesteket nem veszik körül E-vitamin-molekulák, a szabad gyökök okvetlenül megtámadják és károsítják őket. Ettől megváltozik a struktúrájuk, a burokban lévő fehérje elkérgesedik, és a vörösvértestek képtelenné válnak rá, hogy az oxigént továbbszállítsák a sejteknek.
Minden köbmilliméter vérben egészen 5 millióig mehet a vörösvértestek száma. Az E-vitamin védelme nélkül hatóerejük felét is elveszíthetik akár egyetlen nap alatt. Ezért van az, hogy a vérkép minősége óránként változhat aszerint, hogy mennyi E-vitamint vagy más védőanyagot fogyasztottunk.
Ha egy alkohol és cigaretta mellett átmulatott éjszaka után kutyául érezzük magunkat, gondoljunk az elpusztult vörösvértestek milliárdjaira. Egy evőkanál napraforgóolaj, magas E-vitamin-tartalmával, könnyebbé teszi a másnapot. A sejthártya olajos-nyirkos területén megy át minden ingerület, ezért kell okvetlenül egyensúlyban tartanunk a nedvességét. Máskülönben zsibbadni, bizseregni, viszketni kezd a karunk és a lábunk, mintha hangyák futkosnának a bőrünkön.
Hasonlóképpen érinti az ideg- és agysejteket az E-vitamin védőfaktor hiánya. A további károk elkerülésére a szervezetünk „takaréklángra” teszi működését, minden testfunkciót lefojt: a vitalitást fáradtság váltja fel, az örömöt tompa vegetálás, a kezdeményezőkedvet kedvetlenség.
Sérült testsejtek megsegítése
Anyagcserénk szerencsére képes befoltozni a kilyukadt testsejteket. Jobban állunk ezzel, mint az állatok, ezért is élünk tovább. A sérült sejthártyának elsősorban koleszterinre, foszforanyagokra és kiváló minőségű fehérjékre van szüksége, a sejtmagnak pedig nukleinsavra. Ezek fehérjeanyagok, amelyek a legkiválóbb minőségű tápanyagok közé tartoznak, ennél jobbat nem is kínál a természet szupermarketje. Ezeket a nukleinsavakat – amelyek az öröklődési anyagokat is hordozzák – minden sarjhajtásban, csírában, magban megtaláljuk. Nem csoda, hogy éppen ezekben van annyi értékes finom olaj és E-vitamin.
A feladat az, hogy a sejthártyában lebontsák a ragacsos, elpusztult fehérjéből és avas koleszterinből álló kérgesedést. Csak akkor kezdjük magunkat jobban és frissebben érezni, ha ez megtörtént. Az új felépítés után az E-vitamin legfontosabb teendője a védekezés. Csakhogy nem láthat el mindent egyedül. A szabad gyökök elhárítását az igen ritka nyomelemmel, a szelénnel együtt végzi.
A test különböző területein, mindenekelőtt a szem recehártyájában rendbe tudja hozni az oxidálódott, és így használhatatlanná vált E-vitamin-molekulákat, méghozzá a C-vitamin elektronjainak segítségével. Ez az új felismerés azért olyan meglepő, mert először mutatkozott meg egy zsírban oldódó vitamin (E) és egy vízben oldódó vitamin (C) közvetlen közeledése és együttműködése. De még a szeléntartalmú enzim is, a glutation-peroxidáz, a szabad gyökök elleni csodafegyver, képes a sejt belsejében oxidálódott E-vitamint újra munkába állítani. Ezen kívül a sejt mitokondriumaiban, az energia-előállítás kemencéiben, készenlétbe lehet állítani elektronokat az E-vitamin-molekulák generáljavítására.
Ezek a felfedezések meglehetősen újak és két szempontból is roppant érdekesek: az E-vitamin a természet legkedvesebb gyermeke, ezért nehezen hagyja veszni remek molekuláit. Nem akarja, hogy a növények, az állatok és az emberek túl hamar áldozatául essenek a szabad gyököknek. Az ember például éljen lehetőleg 80 vagy 90 évig, még akkor is, ha kevés az E-vitaminja. Ezért újra helyreállítja az elhasznált E-vitamint. Amerikai biokémikusok írják: „Mindig újra bámulatba ejt, hogyan is élhetnek 90 évig emberek, annak ellenére, hogy alig-alig van E-vitamin és más fontos tápanyag a vérükben. Egészséges étrend mellett könnyen megélhetnék a száz évet is”.
E-vitaminban különösen gazdag élelmiszerek:
Élelmiszer (100 grammonként) | milligramm |
Napraforgóolaj | 75,0 |
Szójaolaj | 68,2 |
Mandula | 29,2 |
Margarin | 22,6 |
Diófélék | 20,8 |
Földimogyoró | 19,4 |
Vaj | 2,8 |
Teljes értékű gabonafélék | 1,6 |
Tojás | 1,2 |
Tej | < 0,1 |
Az alfa-tokoferol, az egészségünk szempontjából legfontosabb E-vitamin fogyasztását figyelembe véve, a növényi olajok, a magvak és diók vizsgáznak a legjobban. Kevésbé eredményesek a margarinok, mert tokoferol-tartalmuk egynegyedével kevesebbet ér. A hidegen sajtolt növényi olajok lényegesen több E-vitamint tartalmaznak, mint az iparilag előállítottak, mert a finomítás során természetes vitamintartalmuknak mintegy kétharmada kárba vész. A tokoferolok 200 Celsius-fokig elviselik ugyan a hőt, de az olajok és a zsírok újra felforrósításánál (például hirtelen sütésnél) a vitamin nagy része elpusztul.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.