Citrom származása, alkozóelemei, élettani hátasi
Citrom (Citrus limonum) története, alkalmazott drogok
Bár a citromfa pontos eredetét nem ismerjük (Kínából vagy Indiából származhat), az biztos, hogy Kr. e. 3000 körül a perzsák és a médek már termesztették. Van egy hagyomány mely szerint Kis-Ázsiából került a mediterrán területekre, s onnan terjesztették el a világ fagymentes részeire. Napfényfüggő. A kereskedelemben kapható gyümölcs hatása a korai szüretnek és a kényszerérlelésnek köszönhetően árnyalatnyit eltér a frissen szedett érett gyümölcsétől. Európába arab közvetítéssel, illetve a Palesztinából hazatérő keresztes lovagok révén került, és a 11-13. században az egész mediterrán régióban elterjedt. Kolumbusz 1493-ban, második útja során vitte a gyümölcsöt a tengerentúlra. A citrom illóolaját a 17. század végén, Párizsban kezdték értékesíteni, mind préselt, mind desztillált változatban.
A Citrus limon (L.) Burmán fii. 3-6 m magasra nő meg. A citrom termése kissé tojásdad, és többnyire csúcsban végződő, érett állapotban sárga színű és savanyú ízű. Héja fajtától függően vékony vagy vastag, számos olajmiriggyel a külső és belső fehér részén. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a friss gyümölcs héjából hőközlés nélkül, megfelelő mechanikai eljárással előállított illóolaj hivatalos (Limonis aetheroleum, citromolaj).
Gyűjtése
Amennyiben van rá mód, érdemes megvárni a gyümölcs beérését. Ha kereskedelmi forgalomból vásároljuk, akkor érdemes akár egy hetet is várni az utólagos beérésig, enyhe puhulásig. Tartsuk szobahőmérsékleten, napfényes helyen, átlátszó üvegbúra alatt
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A citromhéj 1-2% illóolajat tartalmaz, jellemző tartalomanyagai közé tartoznak ezen kívül a keserű ízű, neoheszperidozid-típusú flavonoidok (naringin, neoheszperidin). A citromolaj kb. 95%-ban monoterpénekből áll. Főkomponense a limonén (55-80 %), ezen kívül főként a µ-pinén (5-15 %) és a y-terpinén (5-10 %) jelenléte jellemzi.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A citromolajat gyógyászati céllal nem alkalmazzák, de tradicionálisan ízesítőként és illatosítóként, valamint rovarriasztóként használják.
A gyümölcshús és leve: Erőteljes savanyú íze a tápcsatorna teljes hosszában fokozza az emésztőenergiát. Általában véve megnyitja az emésztőnedv-termelő mirigyek kapuit, fokozza a nedvtermelést és az emésztőnedvek erejét is. Nyálkaoldó hatása a test minden területén érvényre jut.
Lehetőleg erősen hígított formában, esetleg édesítve, nagy mennyiségben alkalmazzuk. Amennyiben a citromlevet teába vagy meleg vízbe keverve fogyasztjuk, figyeljünk arra, hogy a folyadék hőmérséklete ne haladja meg a 60 Celsius-fokot, mert e hőmérséklet felett a C-vitamin-tartalom megsemmisül.
Serkenti a nyálelválasztást, a nyáltermelést. Nyálkövesedés esetén érdemes akár limonádé formájában is fogyasztani, hogy a termelt nyál oldja és kimossa az esetleges nyálköveket. Túlzott használata, tömény fogyasztása ártalmas a fogazatnak, mert oldja a fogzománcot, és fokozza a fogak, a fognyak érzékenységét. Fogyasztása a magas C-vitamin-tartalomnak köszönhetően fontos a fogak megtartása érdekében. Attól kezdve, hogy a hosszabb tengeri utakra citrusféléket vittek, megszűnt a „skorbut” nevű tengerészbetegség s az azzal járó fogelvesztés is. Mondhatni, hogy mértéktartó fogyasztása egészséges fogínyt és fogágyat eredményez.
Erősíti a gyenge gyomrot. Fokozza a gyomor emésztőerejét és az éhségérzetet, és serkenti a gyomorsavtermelést. Gyomorrontás, emésztési gyengeség, pangó gyomortartalom és a közvetlenül étkezés után bekövetkező, hirtelen puffadással járó állapotok kezelésére alkalmas. Gyomorhurut, illetve a savtermelés fokozódásával nem járó gyomordaganat esetén rendszeres fogyasztása például limonádé formájában igen javallt.
A tápcsatorna további részén is kifejti jótékony hatását. Szünteti a béldugulást, a puffadást. A megrekedt gázoknak utat nyit, segíti a belek emésztőnedveinek munkáját, mennyiségüket, termelődésüket fokozza. A bélfalakra rakódott emésztetlen tápanyagokat, megrekedt, pangó tisztátalanságokat leoldja. Rendszeres, kúraszerű alkalmazása a belek gombás állapotait, élősködőinek jelenlétét megszünteti.
A máj méregtelenítő, tisztító tevékenységét támogatja, az epesavak hatékonyságát erősíti, az epét fiatalítja.
Megkönnyíti a hasnyálmirigy nedveinek ürülését. A lép tisztítására főleg ezerjófű forrázatával együtt javallható.
A vesék szűrőinek áteresztőképességét javítja, a szűrőrendszert „tágítja”. így nemcsak a vizeletképződést fokozza, hanem a vese szöveteit is tisztítja, és elősegíti az esetleges vesehomok kimosódását, valamint a vesekövek oldódását. Vese- és hólyaghurut esetén javallt.
Elősegíti a vérpálya hajszálereinek tágulását, megnyílását, így nemcsak az általános szöveti vérellátást fokozza, hanem a vérnyomást és a szívre jutó terhelést is csökkenti.
A kismedence területén kialakuló nyálkás lerakódások, cisztaképző dugulások felszámolására, a prosztata pangásának és az azzal sokszor együtt járó krónikus gyulladásnak kiegészítő kezelésére javallt. A menstruációs vérzés erősségét képes fokozni.
Illóolaja: Aromája általános fertőtlenítő. Hígított formában alkalmazhatjuk hűsítőbe, teába cseppentve. Héját lereszelve vagy a citromot héjával együtt felszeletelve némi előpréselés után a folyadékba dobhatjuk.
Aromája enyhén hevít, az emésztés finomtűz-energiáját fokozza, így általános méregtelenítő, emésztésjavító hatású, általánosan fokozza az emésztőnedvek hatékonyságát.
A tápcsatorna teljes hosszában emésztést serkentő, erjedést szüntető, tisztító hatású, a gyomortól a végbélig szünteti a hurutképződést és minden ehhez kapcsolódó rendellenességet.
Csökkenti a máj elzsírosodását, ebből következően enyhíti a reumás, köszvényes panaszokat, külsőleg ízületi bedörzsölőszerként és belsőleg alkalmazva egyaránt.
Elősegíti a vérben keringő, emésztetlen tápanyagok feldolgozását, emiatt csökkenti a vér koleszterintartalmát is. Nagy mennyiségben, kúraszerűen alkalmazva képes a vérben és az egyéb testnedvekben megjelenő kórokozók, baktériumok, vírusok, élősködők visszaszorítására, elpusztítására.
Lázcsillapító hatását a lázat kiváltó tényezők felszámolásának segítésével éri el.
Fokozza a szervezet védekezőképességét, stimulálja az immunműködést, ezért például „influenzagyanús” időszakokban vagy egyéb fertőzésveszélyes helyzetekben megelőzésképpen is javallt.
A nyirokrendszer tisztítására és akár elfajulással járó betegségeinek kezelésére is alkalmas (ilyen esetekben a citrom egészének fogyasztása javallható).
Mandula- és torokgyulladás esetén eredménnyel alkalmazhatjuk gargalizálószer- ként, hígított formában (3-4 csepp egy pohár vízbe).
Fanyarsága okán vérzéscsillapító hatású külsőleg és belsőleg egyaránt. Képes csökkenteni a menstruációs vérzés erősségét.
A visszerek kitágulásának, gyulladásának kezelésére külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmas. Segít helyreállítani az érfalak rugalmasságát, ezért vérnyomáscsökkentő hatású is.
Melegíti a vért és ebből következően a veséket is. Ezért meghűléskor, felfázáskor, valamint a vese és a húgyutak fertőzéseinek kezelésében hatékonyan alkalmazható.
Tisztítja a tüdőt, felszabadítja a légzést. A légzőrendszer területén csökkenti a hurutképződést, a meglévő hurutot pedig felszámolja.
Az idegrendszert nyugtatja, erősíti.
A bőr fertőtlenítésére, a mély, szűnni nem akaró kelések kezelésére hígított formában általános lemosóként alkalmazható, helyileg töményen is. Érzékeny bőrűek elővigyázattal alkalmazzák! Szemölcs kiirtásához a tömény citromolajjal naponta többszöri bekenés javallt.
A kismedencei fertőzések, a nemi szervek fertőzései esetén külsőleg bedörzsölőszerként alkalmazandó, mellette belsőleg kúraszerűen fogyasztandó. Hígítva akár intim tus formájában is alkalmazható (4-5 csepp literenként).
Preklinikai vizsgálatok
A citromolajjal nem végeztek preklinikai vizsgálatokat
Humán bizonyítékok
Az olajjal nem végeztek humán vizsgálatokat.
Indikációk, adagolás
A citromolajat a gyógyászatban magisztrális és galenusi készítmények ízesítésére, illatosítására használják.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Az illóolaj kevéssé szenzibilizáló bőrkontaktus esetén, specifikus mellékhatása nem ismert.
Legfontosabb tudnivalók a citromról dióhéjban
- A forró citrom fertőtleníti a felső légutakat – ideális gyógyszer, amint a megfázás első tünetei, a nyelési nehézségek jelentkeznek.
- A citromlé alkalmas bizonyos vesekövek oldására és e kövek képződésének megakadályozására. Ehhez két héten át napi ½ liter citromlevet kell meginni.
- Érzékeny gyomrúak semmiképp se fogyasszanak éhgyomorra citrom- vagy narancslevet, mert ezek savtartalmától több gyomorsav termelődik, s az üres gyomorban nincs, ami ezt lekösse.
- A citrom rokona, a kis zöld limetta hasonlóképpen értékes. Az utóbbi időben egyre nagyobb szerephez jut a konyhaművészetben, minthogy kevésbé savanyú, viszont zamatosabb, mint a citrom.
- A C-vitamin természetes redukáló-anyag, amely megóvja a zöldségeket és a gyümölcsöket az oxidációtól (azaz attól, hogy megbarnuljanak).
Egészségtani jelentősége
Szinte pavlovi reflexnek nevezhetjük, hogy csak rá kell néznünk egy citromra, máris összefut a nyál a szánkban, ahogy magunk elé képzeljük a savanyú ízt. A citrom magas citromsavtartalma ugyanis erős ingerhatást gyakorol ízlelőbimbóinkra, terpéntartalma pedig serkenti a nyálképződést. A nyállal aztán további emésztőenzimek szabadulnak fel, amelyek képesek a szénhidrátok egy részének azonnali lebontására. Ez a magyarázata annak, hogy miért serkenti ennyire a citrom az emésztést.
A vízben oldódó C-vitamin sokoldalú segítség szervezetünk számára: védi a sejteket a káros támadások ellen, segíti a koleszterin lebontását és a májon keresztül a szervezet méregtelenítését. Emellett elősegíti a növényi táplálékokból a vas beépülését, ami nagyon fontos, mert az emberi szervezet szinte csak ilyen módon jut vashoz. Különös érdeklődésre tarthat számot a tudományos kutatás alatt álló limonén, a citromolaj fő alkotórésze. Ez a másodlagos növényi anyag serkenti a májban azoknak az enzimeknek az aktivitását, amelyek csökkenthetik a rák kialakulásának valószínűségét.
Egészséges élvezet
Több levet nyerhetünk a citromból, ha vásárlás után néhány napig 10 °C-on tároljuk. Facsarás előtt kézzel nyomkodva görgessük párszor ide-oda, így könnyebb kicsavarni a levet.
Citromos rizottó
Hozzávalók (2 személyre)
1 szem mogyoróhagyma, ½ gerezd fokhagyma, 3 evőkanál vaj, 15 dkg rizottó-rizs, 4 dl forró zöldségalapié, ½ kezeletlen citrom héja és leve, 25 g reszelt parmezán sajt, 2-3 evőkanál finomra vágott petrezselyem
Elkészítés
A mogyoróhagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, kockákra vágjuk, a vajon megpároljuk. Hozzáadjuk a rizst, keverés mellett azt is megpároljuk. Egy kevés zöldséglével felöntjük, és közepes hőfokon főzzük, míg fel nem veszi a levet. Akkor még egy adag levet öntünk rá, megkavarjuk, és így járunk el addig, míg a rizs meg nem puhul. Végül hozzákeverjük a reszelt citromhéjat, a citromlevet, a reszelt sajtot és a petrezselymet.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.