Baromfihús származása, alkotóelemei, egészségügyi hatásai
Ha valaki fogyni szeretne, de közben ügyel arra is, hogy megadja szervezete számára a szükséges fehérjét és egy kevés zsírt, nem hagyhatja figyelmen kívül a sovány szárnyashúst. A fogyókúra mellett a baromfihús igen ízletes sütve, grillezve vagy pörköltnek elkészítve. De ne feledkezzünk meg arról, hogy minél természetesebb környezetben nőtt fel a baromfi (a legjobb, ha a szabadban, magokat csipegetve), annál finomabb a húsa. Ha szeretnénk egy remek vasárnapi ebédet készíteni, válasszunk lehetőleg tanyasi tenyésztésűt, vagy forduljunk árusítási joggal rendelkező bio-baromfitenyészethez.
Honnan származik a baromfihús?
Az emberiség szerte a földtekén ősidők óta fogyaszt szárnyasokat. Az ázsiai vidékeken folytatott ásatások arról tanúskodnak, hogy már 5000 évvel ezelőtt is foglalkoztak háziszárnyasok tenyésztésével. Mai házityúkunka Malajziában, Indiában és Kínában őshonos dzsungelfajok, a bankivá, a szürke, a ceyloni és a jávai vagy Gangekár tyúk keresztezésével jött létre. A tyúkot mindenekelőtt tojásáért tartották, maga a hús csak afféle „melléktermék” volt.
Csak a 20. században vált ketté a tojástermelésre és hústermelésre szakosodott baromfitenyésztés, ekkor létesültek a hatalmas „csirkegyárak”. A baromfitenyésztésben kétféle módszer vált általánossá: az intenzív és az extenzív eljárás. Az intenzív tenyésztési eljárás során a szárnyasok baromfiólban, rácson állva nőnek fel, míg az extenzív tenyésztésben kint a szabadban. A csirkét általában 1-1,5 kg súllyal hozzák forgalomba.
Milyen alkotóelemekből áll?
Ha a csirke összetevőit elemezzük, a halaktól eltérően, amelyeknek valamennyi fogyasztható részük azonos anyagokból áll, igen nagy különbségeket tapasztalunk a különböző testrészek között. Ezért aztán teljesen értelmetlen a kérdés, hogy a mellehúsát válasszuk-e, vagy a combját, mert a kétféle hús eltérő összetevői – elsősorban zsírtartalma – a hús ízének is alapvető meghatározója.
Mindezzel együtt a csirkehús sovány húsnak számít, 10 dkg csirkemell 102 kilokalóriát, ugyanannyi comb 173 kilokalóriát tartalmaz. A csirkehús közismerten jó energiaforrás, amely a kálium, magnézium és vas mellett cinkben is gazdag. A vitaminok közül csak a vízben oldódó B-vitaminok találhatók benne említésre méltó mennyiségben.
Legfontosabb tudnivalók a baromfihúsról dióhéjban
- Az Afrikából származó pettyes tollú gyöngytyúk igazi csemege. Finom szerkezetű, sovány húsa enyhe vadhús ízével a fácánéra emlékeztet.
- Csirkének az öt-hat hetes, 75 dkg-1,5 kg súlyú fiatal baromfit nevezzük, nemétől függetlenül.
- A forró tyúkhúsleves világszerte ismert régi háziszer, amely amellett, hogy étvágygerjesztő, segít a kezdet kezdetekor kikúrálni a megfázást.
- Az utóbbi évek madárinfluenza járványának terjedését az állat-egészségügyi szakemberek az aktuális előírások betartásának szigorú ellenőrzésével, a fertőzött állatok leölésével, zárt állattartással, a baromfiállomány oltásával igyekeznek elkerülni
A baromfihús egészségtani jelentősége
A mozgásszegény életmód és a túlsúly miatt egyre nagyobb szerep jut a zsírszegény energiaforrásoknak, így a csirkehúsnak is. Előnyös ára mellett ez a másik oka a csirkehús népszerűségének. Sok fehérje, kevés zsír, épp ezt kínálja a csirke- (és az utóbbi időben egyre népszerűbb pulyka-) hús.
A csirkehús könnyen emészthető, nem fekszi meg a gyomrot. A nők számára különösképpen előnyös a csirkehús fogyasztása, mert a benne található vas és B12-vitamin, két vérképző, segít a vérszegénység elkerülésében. A csirkemellben jelentős mennyiségben megtalálható B6-vitamin igen fontos a fogamzásgátló szert szedő nők számára, minthogy a hormonális fogamzásgátlók megnövelik a szervezet ilyen irányú szükségletét.
A szervezetünknek egyébként is folyamatosan szüksége van B-vitaminokra, minthogy ezeket csak igen korlátozott mértékben képes tárolni. A cink különösképpen fontos a fokozott stressznek kitett anyák számára.
Hogy elkerüljük a szalmonellafertőzést, a mélyhűtött csirkehúst szűrőkanálban olvasszuk ki, s a levet öntsük ki. A többi élelmiszertől elkülönítve készítsük elő, és jól süssük át.
Csirkehúsos rablóhús citromfűvel
Hozzávalók (2 személyre)
25 dkg csirkemellfilé, 2 gerezd fokhagyma, 1 szál citromfű, 5 g gyömbér, 50 ml világos szójaszósz, 1/2 citrom reszelt héja, 1 evőkanál almaié, 1 evőkanál finomra vágott koriander, 1 szem csillagánizs, 1 evőkanál szójaolaj
Elkészítés
A csirkemellet és a fokhagymát kockákra vágjuk. A citromfüvet leöblítjük, megszárítjuk, finomra vágjuk. A gyömbért meghámozzuk, lereszeljük. A szójaszószból, almaléből a citromfűvel, a reszelt citromhéjjal, a korianderrel és az ánizzsal páclevet készítünk, hozzáadjuk a fokhagymát.
A húst a páclével leöntjük, a hűtőszekrényben 4 óra hosszat érleljük. Négy hurkapálcát fél órára vízbe áztatunk, majd a húsdarabkákat felszúrjuk rájuk. Bő, forró olajban forgatva minden oldalukon átsütjük.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.