Májbetegségek
A máj a méregtelenítés szerve, ezért megfelelő működése nélkülözhetetlen. A nem megfelelő májfunkció ingerlékenységhez, fáradékonysághoz és mérgezéses tünetek jelentkezéséhez vezetnek, a máj működési zavaraira utalhat továbbá az epehólyag-gyulladás valamint a bőrön a májfoltok megjelenése.
Megfigyelhetjük, hogy ha este nehéz, zsíros ételt fogyasztunk, álmatlanság vagy rémálmok gyötörhetnek bennünket az éjszaka folyamán, különösen hajnali egy és három óra között – a kínai gyógyászat szerint ekkor a legaktívabb a máj működése, ezek energetikai szempontból a „máj órái”, és a máj intenzív aktivitása egy bizonyos szint felett ébrenlétet igényel, az elem intenzív aktivitásához vezet.
A máj betegségei közül a vírusfertőzés okozta fertőző májgyulladás a legismertebb, azok közül is a hepatitisz A és B a leggyakoribbak. Tünetei – úgymint láz, gyengeség, hányinger, hányás, izomfájdalom, szédülés, fejfájás, és más, influenzaszerű tünetek, valamint alhasi diszkomfort érzés, és a legfontosabb, amit az influenza bizonyosan nem csinál: a sárgaság – hirtelen jelentkeznek, a viszonylag hosszú lappangási időt követően. Ekkor a vizelet sötétebbé válik, a has nyomásra érzékeny.
A fentieken kívül máj gyulladásához vezethetnek továbbá mérgező vegyi anyagok a bőrfelületen valamint a szervezet számára mérgező injekció bejuttatása.
Életmód/ étrend májbetegen
A túl zsíros, fűszeres ételek, a cukor és az alkoholfogyasztás kerülendők minden májbeteg számára, illetve a dohányzás is fokozhatja a tüneteket, a betegség káros vagy kellemetlen hatásait. Amíg gyulladásos májbetegség aktív (krónikus szakasz), válogassuk ételeinket különös gonddal! Fogyasszunk természetes alapanyagú, tiszta, zsírszegény ételeket, a telítetlen zsírsavak, az állati zsiradék és „szabadgyökök” (oxidált zsírsavak) különösen kerülendők, továbbá ellenjavallt az egyszerű szénhidrátok, a cukor, a fehér liszt, a méz valamint a cukrozott üdítőitalok fogyasztása. A rostok – mint mindig – most is jó hatással lehetnek az emésztésre.
- Máj eredetű fájdalom
- Metabolikus szindrómám van. Ez hogyan gyógyítható?
- Gyomorégés és savlekötők
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A súlyos májbetegségek (májzsugor, máj ciszta) még kiemelkedőbb figyelmet igényelnek, esetenként a teljesen növényi alapú, úgynevezett „vegán” étrend bevezetését.
5 dolog, ami jót tesz a májnak
- Tartsunk sovány túró kúrát! Együnk egy hétig minden nap 6dkg sovány túrót kevés citromlével és egy evőkanál lenolajjal keverve!
- Articsóka és articsókás zöldséglé
- Májvédő retekkivonat recept hathetes reteklékúrához: a meghámozott fekete vagy fehér retket préseljük ki gyümölcscentrifugában, és igyunk meg belőle naponta először csak 1dl-t, majd az adagokat fokozatosan emelve a harmadik hét végéig érjük el a napi 4dl reteklé fogyasztását. Ezt követően újabb három hét alatt csökkentsük vissza az adagot 1dl-re!
- Az édesköményolaj és fekete retek kivonatának keveréke kapható a gyógyszertárban, és szintén májvédő hatású.
- A folyadékpótlás különösen fontos a májgyulladásos betegeknél a betegség akut szakaszában. Ilyenkor fogyasszunk gyógyteákat, zöldségleveket fele-fele arányban hígítva, és zöldséglevest! A beteg számára fontos az ágynyugalom, kerülendő a mozgás, a megerőltető fizikai munka.
Gyógynövényes kezelés
A máj daganatos megbetegedése és a májzsugor okozta légszomj azonnali enyhítésére a korpafüvet említi elsőként a szakirodalom. Adjunk 2,5 dl vízhez egy csapott teáskanálnyi korpafüvet, és igyuk meg reggel, éhgyomorra és este, fél órával vacsora előtt! Napi 6 korty kálmosgyökér tea és 2-3 csésze csalántea szintén segíthet a tünetek enyhítésében.
Gyermekláncfű (gyökér és levelek): kellemetlen, kesernyés íz nem teszi a betegek kedvencévé, ám a belőle készített tea segíti a májműködést, málnalevéllel, csalánlevéllel és nyírfalevéllel keverve pedig máj- és epeműködést serkentő hatása mellett pedig a máj vértisztító tevékenységét is segíti.
Megihatunk naponta maximum (!) 3-4 csésze epeteát is, az étkezéseket megelőzően, éhgyomorra az alábbi összetevőkkel:
- 35 g gyermekláncfű és gyökér
- 15 g málnalevél
- 10 g ezerjófű
- 10 g útilapu-virág
- 5 g angelikagyökér
- 5 g boldolevél
Mindenféle májműködési-zavar esetén használható az következő gyógynövény keverékből készített tea: 15-15g gyermekláncfű, turtikefű, májvirág, erdei mályva, pásztortáska, 10g tejoltó galaj, 5-5g ezerjófű, orbáncfű és kerekrepkény. A tea kúraszerűen fogyasztandó, két hónapon keresztül, napi fél literes mennyiségben, majd a kúra befejeztével hetente egyszer.
Máriatövis: kitüntetett helye van a májgyógyító növények között, amely megakadályozza a májban termelt, a a méregtelenítésben nélkülözhetetlen aminosav, a glutation kiürülését, nem is beszélve arról, hogy a máriatövist még a C- és az E-vitaminnál is erősebb antioxidánsként tartják számon. Erőteljes sejtmegújító hatásának köszönhetően segíti az új, egészséges májsejtek keletkezését, így még vírusos májgyulladás és májzsugor esetén is kiemelkedően jó hatású lehet. Alkoholisták glutationban szegény májának védelmére is érdemes máriatövist fogyasztani, az alkohol ugyanis lebontja ezt az aminosavat.
Édesgyökér: a májgyulladás akut és krónikus szakaszában hatásos immunerősítő tea, amely az interferon hatását erősíti (a vírusok elleni védelemért felelős anyag), de vigyázzunk vele, mert hosszútávon való fogyasztása káliumhiányhoz vezethet!
Borogatás, dunsztkötés
Reggel és délután 2-2 órára beborogathatjuk a hasat a máj területén svédkeserűs borogatással, illetve éjszakánként készíthetünk zsurlós dunsztkötést.
Epebántalmak és májelégtelenség esetén egyaránt használható a forró burgonyazsák is borogatásként, ami tulajdonképpen annyiból áll, hogy a héjában főtt burgonyát még forrón szétnyomkodjuk egy vászonzsákban, és a lehető legmelegebben a hasunkra rakjuk a „csomagot”. Takarjuk be vastag kendővel a hasunkat, és bújjunk jó meleg gyapjútakaró alá, hogy minél lassabban hűljön ki a pakolás! Hagyjuk a hasunkon a borogatást egy teljes órán át, majd félórával a kezelés befejezését követően ismételjük meg!
Fürdő
Az alábbiakban leírt emelkedő hőmérsékletű ülőfürdő állítólag hatékonyan csökkenti a májelégtelenséggel küzdő beteg panaszait, de nem ajánlott terhesség alatt, továbbá vérnyomásproblémák, érelmeszesedés és hasnyálmirigy problémák esetén.
A fürdő lényege, hogy egy először 35°C-os fürdővízhez öt percenként forró vizet adagolunk úgy, hogy 20 perc alatta víz hőmérséklete elérje a 45°C-ot, majd maradjunk a vízben még 5 percig. Óvatosan szálljunk ki a vízből, mert a hirtelen felállás szédülést okozhat!
Milyen illóolajok segítik a máj működését és az epetermelődést/-ürülést?
- borsmenta
- eukaliptusz
- levendula
- rozmaring
Reflexológia
A máj és az epehólyag reflexzónáját, amelyek a jobb lábon és a jobb kézen találhatók, csak óvatosan szabad kezelni, de masszírozható!
Akupresszúra
Testen kezelendő pontok: M-3, Eh-34.
Táplálékkiegészítők
Orvosi ellenőrzés mellet a nyers májkivonat injekciós adagolása jó eredményeket hozott májbetegségek esetén. Szájon át szedve pedig a borjú csecsemőmirigy kivonat lehet jótékony hatású.
A Q10 koenzim nem is gondolnánk, de nem csak az öregedésgátlásban használható sejtmegújító hatású szer, hanem erősíti az immunrendszert, ezáltal segít leküzdeni a vírusfertőzéseket.
A májsejteket a lecitin is védi, amelynek segítségével megelőzhető a „zsírmáj”.
A B-vitaminok nélkülözhetetlenek a máj megfelelő működéséhez, ezért érdemes a máj védelmében komplex B-vitamin készítményt fogyasztani.
Az SOD, azaz szuperoxid-diszmutáz erős antioxidáns hatású szer, amely semlegesíti a szabad gyököket, ezáltal is csökkentve a máj terhelését.
Az 1-metionin és 1-cisztein kis mennyiségű B6- és C-vitaminnal együtt fogyasztva közömbösíti a májmérgeket. Étkezések előtt, éhgyomorra fogyasztandó!
Ligetszépe olaj, lazacolaj, lenmagolaj, kendermagolaj és más, telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajak segíthetik a májgyulladásos betegek gyógyulását, illetve a C-vitamin és bioflavonoidok vírusölő-immunerősítő hatásuknak köszönhetően erősítik a vírusos májgyulladás elleni védekezést, gyorsíthatják a gyógyulást.
Léteznek hazánkban ajurvédikus májvédő-májregeneráló készítmények is, amelyek az ősi indiai májgyógyítás gyógynövényeinek felhasználásával, évezredes tapasztalatok alapján összeállított receptek szerint készülnek.
A szervezet méregtelenítését erősíti az Aloe Vera gél is, amelyet szintén fogyaszthatunk szájon át, belsőleg is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.