Szénanátha, allergia
ÖSSZEVONVA
Ha azt mondom virágok, meg tavasz, vagy azt, hogy augusztusi kirándulás és nyári szellő, akkor sokak szeme felcsillan, ám vannak olyanok, akik nagyot nyelve, enyhe kétségbeeséssel gondolnak a parlagfű pollenjére, a hetekig könnyező szemekre, kaparó torokra…
Az allergiás reakció nem más, mint a szervezett túlzott immunválasza egy egyébként ártalmatlan anyagra. Az immunrendszerhez tartozó szervek a a nyirokrendszer, a fehérvérsejtek, a speciális T-sejtek és a kémiai faktorok, a lép, a mandulák, a csecsemőmirigy, a vastagbél, a féregnyúlvány (vakbél). Normál esetben az immunrendszer megfelelő működése lenne a kulcsa szervezetünk védelmének a baktériumok, gombák, vírusok támadásaival és egyes méreganyagokkal szemben, ám allergia esetén veszélyes, idegen anyagént értelmez a szervezet valami. Amikor azonban egy ártalmatlan anyagot reagál túl az immunrendszer, akkor magát a szervezetet károsítják a fehérvérsejtek.
Az megbetegedések közé tartozik az allergiás asztma, az ekcéma és a szénanátha. Enyhe allergiás reakciónak számítanak a könnyezés, a szemviszketés, az orrfolyás, a tüsszögés, és a bőrkiütés. A súlyos allergiás reakciók között azonban légzési nehézség, a gége bedagadása, szívműködészavar és jelentős vérnyomásesés is szerepelhetnek, amelyek viszont már lehetnek az anafilaxiás sokk tünetei. Súlyos allergén lehet étel, darázscsípés, gyógyszerek – bármi, ami a szervezetbe, a vérkeringésbe bekerül.
Az allergiára való hajlam öröklődhet, és bizonyos esetekben összefüggésben állhat a szoptatás idejével is: akit tovább szoptattak csecsemőkorában, kevésbé lesz hajlamos egyes allergiás megbetegedésekre, mint a rövidebb ideig vagy egyáltalán nem szoptatottak.
Életmód/ Étrend szénanáthásan
Allergiát szinte bármely anyag okozhat, még a saját izzadságunk is, ám vannak bizonyos gyakori, ismert allergének, úgymint a por, bizonyos fémek, fűfélék, virágpor, kozmetikumok, állatszőr, atkák, lanolin, rovarcsípés, egyes vegyi anyagok, ételek adalékanyagai, de ott van akár a fenyőillat vagy a méz is. Igyekezzünk felismerni, és kiiktatni az étrendünkből az azonosított allergéneket!
Az egyik leggyakoribb ismert otthoni allergén a házipor, amelytől ideiglenesen viszonylag egyszerű megszabadulni gondos takarítással illetve a használt lakástextilek mennyiségének minimalizálásával, rendszeres tisztításával. Gondot okozhat továbbá a tollpárna is, amely gyakran felelős a csecsemőkorban kialakult allergiákért, ám ezt egyre ritkábban használjuk otthonainkban.
Kerüljük a stresszt!
Amikor az allergiás megbetegedések érzelmi hátteréről beszélünk, gyakran mondjuk, hogy az allergia valójában elfojtott harag, agresszió. Elképzelhetőnek tartjuk, hogy a nagy mennyiségű, fel nem dolgozott stressz, a gyűlölet és a harag ténylegesen megzavarják az immunrendszert, amely aztán hajlamosabbá válik az allergiára.
Az ételallergiákról
Ezekről egész könyvet lehetne írni. Ami bizonyos, a helytelen táplálkozás, a túlzott cukor és az alkoholfogyasztás, az elhízás és a nem-természetes táplálok szintén megzavarhatják a szervezet védekezőképességét.
Hogyan figyelhetek meg allergiás reakciót otthon, saját magamon?
Nyugalmi helyzetben néhány perc fekvést vagy üldögélést követően mérjük meg a pulzusunkat, majd együnk a „gyanúsnak” tartott élelmiszerből egy picit! Várjunk jó negyed órát, majd ismét mérjük meg a pulzust. Ha a pulzus a második mérésnél legalább 10-zel magasabb lett, akkor érdemes egy időre kiiktatni az adott ételt az étrendünkből, és egy hónap múlva megismételni a tesztet.
Gyógynövények
Minden allergia kezelésének első lépése a szervezet méregtelenítése kellene, hogy legyen. Ennek eszközei lehetnek a vastagbél tisztítása, a rostbevitel növelése, a böjtölés és a szauna is. Javasolt továbbá a legerősebb „vértisztító” növényekből és csalánból készült tea kúraszerű fogyasztása. A méregtelenítést végezhetjük akár megelőző jelleggel is, évente egyszer.
A csalántea, amely az egyik legalapvetőbb fitoterápiás kezelési mód mindenféle allergia és bőrbetegség kezelésében, nem csak feloldja az anyagcsere folyamatok során keletkezett salakanyagokat, tisztítja az emésztőrendszert és erősíti a szervezet védekező képességét, hanem a benne található kvercetin nevű flavonoidnak köszönhetően gátolja a szervezetben a hisztamin képződését, amely az allergiás reakciókért felelős hormon. Gyakorlatilag ugyanúgy működik, mint az allergiás tünetek csökkentésére használt gyógyszeripari anti-allergikum készítmények, az anti-hiszaminok.
Gyógyteák az allergia kezelésére
Gyömbér: gyulladás- és fájdalomcsillapító hatása segít az allergiás tünetek enyhítésében
Keverjünk össze 1-1 evőkanál pitypanggyökeret, csalánlevelet, bodzavirágot, kutyabengekérget és köményt, és igyunk meg 2dl forrázatot reggel és este, egy hónapon keresztül, 1-1 evőkanál teakeverékből elkészítve.
Bőrallergia esetén külsőleg lemosóként alkalmazható a langyos papsajttea.
Illóolajok
Orrdugulásra, légúttisztításra szokták ugyan ajánlani a borsmentát és az eukaliptuszt, ám ezekkel érdemes óvatosan bánni, hiszen vérbőséget okozhatnak, ami viszont vezethet az allergiás tünetek fokozódásához.
Gyulladáscsökkentő hatása miatt ajánlható még a kamilla, levendula, citrom és citromfű, a gyömbér, a mirha és a szegfűszeg.
Élettani sóoldat
Orrcsepp helyett használjunk inkább sóoldatot, amely a gyógyszertárakban is kapható! 1-2 cseppet az orrlyukakba csöppentve kimoshatók a nyálkahártyára tapadt, irritáló pollenek és egyéb allergének, amelytől a tünetek szinte azonnal enyhülhetnek. Hátrahajtott fejjel cseppentsünk és igyekezzünk az oldatot alaposan felszívogatni minden orr melléküregbe, majd fújjuk ki az otthonunkat!
Reflexológia
Talp és kézmasszázzsal allergia esetén bármely, az immunrendszer megfelelő működéséért felelős szerv stimulálható. Ide tartozik a vese, mellékvese, vastagbél, a lép, a vakbél, a mandulák és a nyirokrendszer – ez utóbbinak igen érzékenyek a zónái, ezért csak óvatosan masszírozzuk -, továbbá az ujjak és ujjtövek masszírozásával a légutak működése fokozható és az orrfolyás is csökkenthető.
Akupresszúra
Testen kezelendő pontok: Vab-4, Vab-11, Gy-36, L-10. Fül: Sen Men (Lélekkapu), nehézlégzés és allergiapont (Szél forrása).
Táplálékkiegészítők
Minden étrenkiegészítők között a legfontosabbként a szakirodalom a virágport emlegeti, ami természetesen virágpor allergiák esetén jelentős odafigyelést igényel. Kiszereléstől függően először mindig csak 1-2 szemcsével vagy 1/4 tablettával érdemes kezdeni a próbálkozást. Ha ez nem okoz panaszt, akkor 2-3 hét alatt emeljük az adagot napi 2 teáskanálnyira.
A szakirodalom alkalmasint „immunizálási” folyamatként emlegeti a szervezet felkészítését az allergiaszezonra, amelyet szénanátha esetén lehetőség szerint jóval a szezon előtt, már tél végén érdemes elkezdeni.
Hogy milyen típusú virágport használjunk, azzal kapcsolatban a vélemények megoszlanak. Van, aki szerint virágporból az a legjobb, amely a lakóhely 15-20km sugarú környezetéből származik, míg mások a virágpor minőségére, a méhek gyűjtőterületének tisztaságára esküsznek.
Az allergia és a stressz összefügg
Az allergia szintén egy stressz tényező, illetve maga a betegség is összefügg a stresszel, ezért elengedhetetlen a kezelése során, hogy odafigyeljünk a stresszre is. A stressz csökkentésére kelát-komplex kalcium és magnézium, valamint B-vitamin komplex szedését ajánlott, valamint az immunrendszer erősítésére C-vitamin (amely egyébként a csecsemőmirigy működésére is ösztönzően hat) bioflavonoidokkal, A-vitaminnal (vagy béta-karotinnal), E-vitaminnal és cinkkel kiegészítve.
Az allergia, mint immunzavar hátterében állhat továbbá vas- és szelénhiány is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.