Helyes táplálkozással megelőzhető a szívbetegség?
Bizonyos ételek fogyasztásával sokat tehetünk szívünk és vérkeringésünk egészségének megőrzéséért.
A szívben találjuk a szervezet legerősebb izmait
A verőereken át megállás nélkül pumpálja a vért az egész szervezetbe, ami azután a visszereken keresztül visszaáramlik a szívbe. A vér az izmos, rugalmas erekben áramolva életfontosságú oxigént és tápanyagokat szállít testünk valamennyi szövetébe és sejtjébe, illetve elszállítja az ott képződött bomlástermékeket, például a szén-dioxidot.
Bár a szívünk és keringési rendszerünk nagyon ellenálló, sajnos azért mindent nem bír ki; ha visszaélünk erejével, hamarosan vészjeleket küld. Ezért olyan fontos, hogy óvjuk a károsító hatásoktól, amiben fontos szerepe van a helyes táplálkozásnak. Épp ideje tehát, hogy átgondoljuk étkezési és vásárlási szokásainkat!
A szív- és érrendszert érintő betegségek rendkívül gyakoriak, és igen sokfélék lehetnek. Ha pl. a verőerek keresztmetszete érelmeszesedés, érszűkület miatt csökken, véráramlási zavarok lépnek fel, és a szövetek nem jutnak elég tápanyaghoz. Ha a verőerek fala rendellenesen összehúzódik, a vérnyomás emelkedik; a magas vérnyomás következménye, hogy a szívnek jelentősen megnőtt ellenállással szemben kell a vért pumpálnia.
- A szívbetegség alternatív terápiás gyógyítása
- Szívbetegek gyógyszeres terápiája
- Szívbetegség – rehabilitáció, diéta, szex
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Megfelelő táplálkozás – megelőzés
Megfelelő táplálkozással azonban e betegségek kialakulásának kockázatát lényegesen csökkenthetjük. Elkerülhetjük a magas vérnyomást, ha kevesebb zsiradékot fogyasztunk. Csökkenthetjük az érelmeszesedés veszélyét és a vér koleszterinszintjét, ha ügyelünk a testsúlyunkra, és rendszeresen mozgunk!
Érdemes a megfelelő főzési eljárásokat is elsajátítanunk, mivel nemcsak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy az ételt hogyan készítjük el. A koleszterin zsíroldékony vegyület, a sejtfalak alkotóeleme, részt vesz az epe termelésében (ami a zsírok emésztéséhez kell), ül. Különböző hormonok alapanyaga.
Egészséges táplálkozás
A Földközi-tenger mellékén élők között ritkábbak a szívbetegségek. Étrendjükben sok az olívaolaj, hal, gyümölcs és zöldség, rizs, kenyér, tészta és gabonapelyhek. A húsfogyasztás ugyanakkor sokkal kisebb, mint Magyarországon.
Magas koleszterinszint
A magas koleszterinszint veszélyes lehet. Az életkor előrehaladtával a koleszterinből, zsírsavakból és más anyagokból érelmeszesedéses plakkok rakódhatnak le az érfalban, amelyek megkeményítik az érfalat, és beszűkítik az ereket: kialakul az érelmeszesedés.
Ha ez a szívizomzatot oxigénben gazdag vérrel ellátó koszorúsereket érinti, megnő az infarktus veszélye, ha az agyat ellátó verőereket, akkor a szélütésé (stroke), míg a végtagokon verőérszűkület alakulhat ki. A megkeményedett plakkok könnyen megsérülnek, aminek következtében az éren belül vérrög alakul ki körülöttük. A vérrög az egész eret elzárhatja – ez a trombózis -, vagy tovasodródhat – ekkor embóliáról beszélünk. Az eredmény mindkét esetben ugyanaz: a verőér által el nem látott sejtek (pl. Infarktusnál a szívizom, stroke-nál az idegsejtek) elhalnak.
Lipoproteinek
A koleszterin a vérben nem önmagában, hanem szállító fehérjékhez kapcsolódva áramlik. Sűrűségük alapján több típust különböztetünk meg, ezek funkciójukban is különböznek. Leegyszerűsítve: a kis sűrűségű
Lipoproteinek (low-density lipoprotein, LDL) a koleszterint a máj felől a sejtekbe szállítják, míg a nagy sűrűségű lipoproteinek (high-density lipoprotein, HDL) a sejtek felől a májba.
Az LDL-koleszterint a sejtek a felszínükön található receptorok segítségével veszik fel. Ha a sejtek elég koleszterint vettek magukhoz, nem képződik több receptor fehérje a felszínükön. Ha azonban az LDL-koleszterin szerkezete kórosan megváltozik – pl. szabad gyökök hatására -, receptor nélkül is bejut az érfalsejtekbe. Ettől a koleszterintől a sejtek nem tudnak könnyen megszabadulni, lerakódik bennük, és idővel érelmeszesedéses plakk alakul ki.
A „jó” koleszterin
A HDL-t gyakran jó koleszterinnek is nevezik. A HDL megköti a felesleges koleszterint, és mint egy szemetesautó, a sejtekből a májba szállítja. Itt a koleszterinből epesav képződik, ami a bélrendszeren át kiürül. A szív és az erek számára ezért a magas LDL-szint káros, míg a HDL védi a szívet.
A vér koleszterinszintjét millimol/liter egységben mérik, felnőtteknél a kívánatos szint az 5,2 mmol/1 alatti érték. A pontosabb tesztek a koleszterin különböző típusait külön is mérik. A koleszterinszint csökkenéséhez életmódunk megváltoztatása is hozzájárulhat – hagyjuk abba a dohányzást, ha szükséges, fogyjunk le, és mozogjunk rendszeresen!
Ami jó a szívnek
A szívet kímélő étrend kialakításában a fő szempont, hogy csökkentsük a vérben a káros LDL szintjét, és növeljük a védő HDL szintjét. A magas összkoleszterin-szintet mintegy 25%-kal csökkenthetjük étrendi változtatásokkal. Bár a teljes koleszterinmennyiség 75%-át a szervezet állítja elő a magunkhoz vett tápláléktól függetlenül, a fennmaradó 25% csökkentése is lényegesen mérsékelheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Kerüljük a telített zsírokat! Van, aki úgy gondolja, legjobb, ha egyáltalán nem eszik tojást, garnélarákot, belsőségeket (különösen májat és velőt) és vajat, mivel ezekben sok a koleszterin. Valójában ezek az ételek sokkal kevésbé befolyásolják vérünk koleszterinszintjét, mint a telített zsírsavak. Ezért a koleszterinben gazdag ételek mennyiségét érdemes ugyan csökkentenünk, de nem kell őket teljesen elhagynunk. A táplálékban lévő telített zsírsav tartalmú zsírok mennyisége ezzel szemben, úgy tűnik, jóval inkább meghatározza a vér koleszterinszintjét.
Mi is a zsír?
A zsírok alapvető alkotórésze a zsírsav, amely lehet telített vagy telítetlen. Nagyon fontos tudni azt, hogy egy adott zsírdús étel elsősorban telített vagy telítetlen zsírsavat tartalmaz-e. A telített zsírsavak elsősorban a vajban, a tejszínben, a disznózsírban, a kövér húsokban, valamint a szárnyasok bőrében fordulnak elő. A telített zsírsavak a májat LDL termelésére serkentik. Mivel ez káros a szív számára, az ilyen ételekből tanácsos minél kevesebbet fogyasztanunk: a bevitt energiamennyiség kevesebb, mint 10%-át.
Az egészségesebb zsírok. A testsúly szempontjából az a legjobb, ha mindenféle zsírból a lehető legkevesebbet fogyasztjuk. Ha választhatunk, érrendszerünk és szívünk egészsége érdekében lehetőleg olyan ételeket együnk, amelyek telítetlen zsírsavakat tartalmaznak. A telítetlen zsírsavak között is megkülönböztetünk egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat. Az egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag olajok, valamint az avokádó, a dió- és mogyorófélék és a magvak egészségesek, és védenek az érelmeszesedéssel szemben.
Zsírsavak
A többszörösen telítetlen zsírsavakat két fő csoportba osztjuk. A főképp halolajokban megtalálható ómega-3 zsírsavak csökkentik az LDL szintjét, és korlátozás nélkül fogyaszthatók. Az ómega-6 zsírsavak főképp magvakban és a belőlük nyert olajokban fordulnak elő. A telített zsírsavaknál egészségesebbek, de mértéktelen fogyasztásuk nem ajánlott. Különösen a napraforgómagból nyert olajban és margarinban találhatók nagy mennyiségben. A szójaolajban mindkét fajta megtalálható.
Nem minden telítetlen zsírsav egészséges. A transz-zsírsavak akkor keletkeznek, amikor a folyékony olajokban található telítetlen zsírsavakat hidrogén hozzáadásával telítik, hogy állagukat keményítsék, pl. Margarinok és kekszek előállításához. A transz-zsírsavak káros hatása kettős: emelik a vér LDL-szintjét, és csökkentik a „jó” HDL-szintjét. Mivel elősegíthetik az erekben a vérrögök képződését, ezekből legjobb a lehető legkevesebbet fogyasztani.
Ügyeljünk a testsúlyunkra
Érdemes a táplálékkal elfogyasztott energiamennyiségre odafigyelnünk, mivel minden felesleges kiló, amit magunkon cipelünk, terheli a szívünket. Ha több kalóriát veszünk magunkhoz, mint amennyit felhasználunk, a felesleg a szervezetünkben zsír formájában rakódik le. Ez pedig a szív- és érrendszeri betegségeken kívül cukorbetegséget és mozgásszervi panaszokat is okozhat.
Alma és körte
A testtömegindex (BMI) segítségével könnyen megállapíthatjuk a számunkra ideális testsúlyt. Az is fontos, hogy a felesleg hol rakódott le a testünkön. A magasságunkhoz viszonyított derékbőség elárulja, hogy hol található a felesleges zsír.
A szakemberek szerint a súlyfölösleg eloszlása bizonyos szempontból fontosabb, mint az, hogy pontosan hány kilóval vagyunk nehezebbek az ideálisnál. Ez az alapja az „alma és körte” hipotézisnek, amely szerint a szívbetegségek szempontjából elsősorban a hasi vagy „alma” típusú elhízás jelent veszélyt. Ezzel ellentétben a csípőre és a combokra lerakódó fölösleg, a „körte” típusú elhízás, sokkal kevésbé veszélyes.
Az alma típusú elhízás kialakulása jóval gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél, ami megmagyarázhatja, hogy náluk miért gyakoribb az infarktus. Mivel a lerakódó zsír eloszlását a hormonok szabályozzák, a változás kora után a nők a női nemi hormon, az ösztrogén szintjének csökkenése következtében hajlamosabbakká válnak az alma típusú elhízásra, illetve a szíves érrendszeri betegségekre.
Sovány és egészséges
Ha csökkenteni kell az energiabevitelt, hagyjuk el a zsíros ételeket (ezeknek nagy a kalóriaértéke), és fogyasszunk inkább olyanokat, amelyekben magas a telítetlen zsírsavak aránya. Táplálkozzunk rendszeresen, így kisebb lesz a kísértés, hogy egészségtelen, zsíros és energiadús élelmiszereket nassoljunk.
Ezek helyett csillapítsuk éhségünket inkább összetett szénhidrátokban gazdag ételekkel, és a cukrozott édességek vagy tortafélék helyett válasszunk gyümölcs alapú desszerteket.
Zsíros húsú halak
Ha inkább a táplálékkiegészítőket választjuk, vegyünk be hetente kétszer egy-egy 400 mg-os ómega-3 zsírsav tartalmú halolajkapszulát; hatását jelentősen fokozhatjuk, ha fokhagyma-készítménnyel vesszük be. Akinek magas a vérkoleszterin-szintje, csak orvosi felügyelet mellett szedhet halolajkapszulát!
A vörösbor jót tesz a szívnek
A kutatások azt mutatták ki, hogy a vörösbor önmagában nem fejt ki semmilyen különlegesen jótékony hatást. Ami ténylegesen számíthat, az az ivással kapcsolatos mértékletesség. Ismeretes, hogy az alkohol véralvadásgátló hatása kevesebb, mint 24 óráig tart, ezért jobb mindennap egy kevés bort meginni, mint egy alkalommal sokat.
Vigyázzunk az alkoholfogyasztással: bár néhány vizsgálat azt igazolja, hogy kis mennyiségben az alkohol védi a szívet, az alkohol nagy mennyiségben ártalmas az erekre!
A drasztikus diétázás vagy az állandó testsúlyingadozás ugyanolyan ártalmas lehet a szívre, mint a túlsúlyosság, ezért sokkal egészségesebb a hosszú távú, folyamatos testsúlykontroll, mint az intenzív és gyors fogyás.
Egészséges ivás?
Már évtizedekkel ezelőtt hivatkoztak olyan megfigyelésekre, hogy aki mértékkel fogyaszt alkoholt, tovább él, mint aki egyáltalán nem iszik. Mára már elfogadott nézet, hogy a kis mennyiségben fogyasztott alkohol jót tesz a szívnek. A kutatások kimutatták, hogy férfiaknál legfeljebb napi 20 gramm, nőknél 10 gramm alkohol 30%-kal csökkenti a szívbetegségek kialakulásának veszélyét.
Az alkohol emeli a vérben a HDL-koleszterin szintjét, ezáltal hatékonyan védi a verőereket az érelmeszesedéstől. Mivel csökkenti a vérrögképződésben szerepet játszó fibrinogénszintet is, az alcohol mérsékli az éren belüli vérrögképződés kockázatát.
Amíg az alkohol kis mennyiségben jótékony hatással lehet szívünkre, addig a túlzott mértékű alkoholfogyasztás komoly szív- és érrendszeri betegségek, például szívelégtelenség és magas vérnyomás kialakulásához vezethet. Az alkoholizmus egyéb súlyos betegségeket, például máj zsugort, májrákot, idegrendszeri károsodásokat is okoz. Ezért a mértékletességet nem lehet eléggé hangsúlyozni.
Rajtunk a nyomás
A lehető legjobban akkor tudunk szívünk egészségére ügyelni, ha a vérnyomásunkat az egészséges határértékek között tartjuk. Évente legalább egyszer méressük meg a vérnyomásunkat! A kevés mozgás, a túlsúlyosság, a sok só és a túlzott alkoholfogyasztás mind elősegítik a magas vérnyomás kialakulását. A magas vérnyomás hosszú távon károsítja a szívet, mert a szívünk annál jobban erőlködik, minél nagyobb ellenállást kell legyőznie! A magas éren belüli nyomás miatt könnyebben megpattannak az apróbb agyi erek, nő az agyvérzés kockázata.
A só szerepe
Egyes szakértők véleménye szerint a só csak bizonyos arra érzékeny emberek vérnyomását növeli. Sajnos azt elég nehéz megmondani, hogy mi magunk melyik csoportba tartozunk. Legjobb tehát, ha elővigyázatosak vagyunk, és csak mértékkel sózzuk ételeinket. A konyhasó a benne lévő nátrium miatt veszélyes.
Magyarországon az átlagos sóbevitel a naponta javasolt adag 2-3-szorosa. Az elfogyasztott só nagy részét a készen kapható élelmiszerekkel vesszük magunkhoz; ha több rágcsálnivalót vagy sós élelmiszert fogyasztunk, a napi adagunk valószínűleg ezt a mennyiséget is jóval meghaladja.
Egészségünk érdekében tanácsos a naponta elfogyasztott mennyiséget (beleértve a feldolgozott ételekből származó mennyiséget is) 6 g alatt tartani, ami csak kicsivel több, mint egy teáskanálnyi. A napi adag hatékony csökkentéséhez az alábbi ötletek segítenek:
- Csökkentsük fokozatosan a főzés során az ételhez adott só mennyiségét mindaddig, míg elérjük, hogy egy négy személyre készített ételhez csupán fél teáskanálnyi mennyiséget adunk.
- Ne rakjunk sótartót az asztalra!
- Kísérletezzünk más ízesítőszerekkel, például frissen őrölt fűszerekkel, szárított és friss fűszernövényekkel, paprikával és frissen őrölt fekete borssal!
- Ha nehezünkre esik leszokni a sóról, próbáljunk meg valamilyen helyettesítő szert találni. A nátriummentes étkezési só nagyon alkalmas a sófogyasztásunk jelentős korlátozására. Veseproblémák esetében azonban nem javallott a fogyasztása, mivel nagy mennyiségű káliumot tartalmaz, ami miatt a vérben a káliumszint veszélyesen megemelkedhet.
- Olvassuk el figyelmesen az élelmiszereken szereplő leírást! Nátriumot nemcsak a konyhasó (nátrium-klorid), de a nátrium-glutamát és a nátrium-bikarbonát is tartalmaz.
- Csökkentsük a sós élelmiszerek, például a sós rágcsálnivalók és mogyorófélék fogyasztását! Fogyasszunk helyettük inkább friss gyümölcsöt, sózatlan mogyorót és pattogatott kukoricát!
- A sózással és füstöléssel tartósított ételek gyakran nagyon sok sót tartalmaznak.
Amikor csak lehet, a főzéshez használjunk kevés sót tartalmazó, friss élelmiszereket: halat, sovány húst, gyümölcsöt és zöldséget! Sok olyan ízletes és tápláló étel ismert, amelyek kifejezetten hasznosak a szív számára.
A szív testőrei
Az anyagcsere során keletkező szabad gyökök reakcióba léphetnek a vérben keringő koleszterinnel és megváltoztatják annak szerkezetét. A megváltozott szerkezetű koleszterin sokkal könnyebben rakódik le az érfalban, érelmeszesedést okozva.
Az antioxidánsok a szabad gyököket hatástalanítják, és így védenek a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben. Ezért fogyasszunk béta-karotinban gazdag élelmiszereket, például spenótot, répát, vízitormát, brokkolit; olyan élelmiszereket, amelyek sok C-vitamint tartalmaznak, például citrusféléket, szeder-és eperféléket; valamint E-vitaminban gazdag élelmiszereket: olajos magvakat, magolajokat, margarint, avokádót, dió- és mogyoróféléket, búzacsírát, Graham-kenyeret és gabonapelyheket.
A védő tápanyagok
Vas. A vér oxigént szállít a test különböző pontjaira; ezt a feladatot a vérben található vörös festékanyag, a hemoglobin végzi. Képződéséhez vasra van szükség. Egy felnőtt nőnek naponta átlagosan 12-15 mg vasra (férfiaknak valamennyivel kevesebbre) van szüksége. A terhes nőknek még több vasat kell fogyasztaniuk, hogy a fejlődő magzat vasszükségletét is fedezzék.
A vérszegénységnek, vagyis a vörösvérsejtszám kóros csökkenésének a vashiány az egyik leggyakoribb oka. A vérszegénység a serdülő lányok és a termékeny korú nők között a leggyakoribb, elsősorban a menstruáció során fellépő vérveszteség, ül. A gyakori fogyókúra miatt. Vérszegénység a férfiaknál főként aranyér vagy gyomorfekély következtében léphet fel.
A zöldségekben lévő vas nehezebben szívódik fel a szervezetünkben. A felszívódást elősegíthetjük, ha a vassal egy időben C-vitamint is fogyasztunk. Például a bolognai spagettihez vagy a spenótsalátához elfogyasztott narancslé nagyban segít a húsos mártásban és a zöldségben lévő vas jobb hasznosításában. A tea gátolja a vas felszívódását, ezért a vasban gazdag ételek mellé ne fogyasszunk teát.
Kevés zsiradék
Nem kell zsír vagy olaj a sütéshez főként, ha teflonbevonatú bordás serpenyőt használunk.
Változatosság. Sokféle ennivaló készíthető ilyen módon, zöldségfélék, hal, szárnyasok és húsok. A módszer igazán egyszerű – az ételt minden oldalról gyorsan megpirítjuk, így a benne lévő levet mintegy bezárjuk. Vásároljunk jó minőségű serpenyőt, amely bírja a magas hőt. Ízesítés. A serpenyőben történő hirtelen kisütés megőrzi az étel természetes ízeit, amit további ízekkel, például friss fűszernövényekkel, különféle fűszerekkel, citrom- vagy limonella lével és balzsamos ecettel is kiegészíthetünk.
A vörös húsok és a máj különösen gazdagok vasban, de szintén gazdag vasforrások a spenóthoz hasonló nagy levelű zöldségek és a lencse.
B12-vitamin
A csak állati eredetű élelmiszerekben található B12-vitaminra is szükség van a vörös-vérsejt-képződéshez. Tartós hiánya vérszegénységhez vezet. Ebből a vitaminból naponta csak egészen kis mennyiségre (1,0 ^ig) van szükségünk, ami bármely, viszonylag változatos étrendben általában megtalálható. A vegánoknak B12-táplálék-kiegészítők szedésével, vagy B-vitaminnal dúsított gabonapelyhek fogyasztásával kell a B-vitamin-hiányt megelőzniük.
Oldható rostok
A rostok csökkentik a vér koleszterinszintjét, mivel gátolják bizonyos zsírok és az epesav felszívódását a vékonybélből. Ezeket megkötik, és a széklettel kiürülnek a szervezetből. Rostban gazdag a lencse, a bab, a csemegekukorica, a zöldborsó, a bagolyborsó, a vörösbab, a zab és a citrusfélék.
Növényi színezékek
A legtöbb zöldség és gyümölcs tartalmaz növényi színezékeket, ún. Flavo-noidokat (bioflavonoidokat). Több mint 4000 fajtájuk ismert, és antioxidánsként védőhatást fejtenek ki: csökkentik az infarktus kockázatát. Legnagyobb mennyiségben a színes gyümölcsökben és zöldségekben fordulnak elő. Sokféle flavonoidot tartalmaz a sárgabarack; a citrusfélékben kb. 40-féle flavonoid mutatható ki. Jelentős mennyiségben találhatók a sárgarépában, a spenótban, a brokkoliban, a piros szőlőben és a zöld teában.
Étrend az egészséges szívért
Jól indul nap
Készítsünk friss gyümölcskoktélt; vagy keverjünk össze zabpelyhet valamilyen bogyós gyümölccsel és sovány sajtkrémmel. Sótlan, illetve cukor nélküli müzlibe daraboljunk friss gyümölcsöt; együnk Graham-kenyérből készült pirítóst alacsony zsírtartalmú olívaolajkrémmel; változatosságként hering vagy tükörtojás is szóba jöhet.- Tízóraira: majszoljunk el egy müzliszeletet vagy egy marék sózatlan pattogatott kukoricát!
- Bölcs választás: A hal kimondottan jót tesz a szívnek- próbáljuk ki a mediterrán lazacot. Bőre nélkül főtt csirkét tálaljunk salátával és friss zöldségekkel! A sült paprikát, brokkolit és a zöldborsót szórjuk meg szezámmaggal!
- Desszert:A friss gyümölcsökből készült gyümölcssalátára tegyünk csökkentett zsírtartalmú fagylaltot!
A likopin
A paradicsomban és a piros paprikában jelen lévő piros színezékanyag, amelyet ma már az egyik legfontosabb antioxidánsként tartunk számon. A szívbetegségek megelőzésében még a béta-karotinnál is hatékonyabb. A likopin hatásának pontosabb megismeréséhez további vizsgálatokra van szükség. Főzés közben az ételből felszabadul, így a ketchup, a paradicsompüré, a paradicsomszószt tartalmazó konzervek és a pizzák paradicsomöntete csökkenthetik az infarktus kockázatát.
Szívet tápláló ételek
A bordás serpenyőben megpirított friss zöldségek közkedveltek és zamatosak. Elkészítésükhöz olajat vagy zsiradékot alig kell használni, és az ízük fenséges. A paprika minden fajtája tartalmaz a szívet védő flavonoidokat, a piros fajták pedig még likopint is, ami antioxidáns hatású.
Változatos tálalás
Legyünk ötletesek a tálalásnál! Példának okáért a képen látható csípős vörös lencse dhal itt egy puha, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérlángosba van beletekerve, de tálalhatnánk indiai naan (kelt tésztából készült lángoshoz hasonló) kenyéren is vagy rizskörítéssel. Mindegyik változat szívbarát.
A folsav szintén jó hatással van a szívre
Kimutatták, hogy akik sok folsavat fogyasztanak, kevésbé hajlamosak szívbetegségre (főként infarktusra). Legnagyobb mennyiségben a leveles zöldfőzelékekben, a hüvelyesekben, a tápanyagban dúsított gabonapelyhekben és a májban található.
A kálium ereje
A káliumban gazdag ételeket fogyasztó férfiak viszonylag védettek a koszorúsérbetegségekkel szemben. Sok káliumot tartalmaz többek között a banán, a narancs, a krumpli, a leveles zöldfőzelékek, a hüvelyesek és az avokádó.
A szója védőereje
A szójababban található növényi ösztrogének (izoflavonok) szintén antioxidáns-ként hatnak. Több mint 80 éve ismert a szója koleszterinszint-csökkentő tulajdonsága, de a szívvédő hatását csak nemrég fedezték fel.
Hogyan tervezzük meg ételeinket?
Az alap legyen az összetett szénhidrátok csoportja: a Graham-kenyér, a tésztafélék, a rizs, a gabonapelyhek és a krumpli. Ezek az ételek garantálják, hogy a család legéhesebb tagja is jóllakjék, és kevésbé hiányolja a kalóriában gazdag, zsírosabb falatokat.
Fogyasszunk minél több gyümölcsöt és zöldséget: együnk naponta legalább három adag gyümölcsöt és két adag zöldséget! Két étkezés között nyugodtan, a legkisebb bűntudat nélkül elmajszolhatunk néhány szem gyümölcsöt. A szívünket mindenképpen védi a gyümölcsökben található sok antioxidáns és rostanyag.
Az étkezésekhez adjunk fel egy tál nyers zöldséget (csíkokra vágott paprikát, uborkát, sárgarépát, paradicsomot vagy zsenge karfiolt).
Ügyeljünk a zsírokra!
A főzéshez és salátaöntetekhez inkább olívaolajat és egyéb, egyszeresen telítetlen zsírsavakban dús olajat használjunk. Legyünk nagyon óvatosak a vaj és a margarin használatával, majonézből és különféle vajkrémekből csak mértékkel fogyasszunk! Próbáljunk ezek helyett átszokni a zsírszegény, fölözött vagy félsovány tejtermékekre és tejre, sovány natúr joghurtra. Öt éven aluli gyermekeknek azonban teljes zsírtalmú tejet és tejkészítményeket kell adni.
Kevesebb húst!
Sokan hozzászoktak, hogy mindennap húst egyenek, méghozzá általában vörös húsokat. A szív- és érrendszer számára azonban sokkal hasznosabb, ha halat, bőr nélküli szárnyashúst vagy vegetáriánus ételeket eszünk. Ez persze nem jelenti Azt, hogy vörös húst egyáltalán ne együnk.
A marha- és disznóhúsból válasszuk a legszárazabb részeket, és sütés vagy főzés előtt pácolással puhítsuk őket. A citromlé, a bor vagy borecet jó páclé alapanyag.
Egészséges főzési módok
Főzési szokásaink és a húsok vagy halak előkészítési módja nagyban csökkenthetik ezek zsírtartalmát. A húsokról szedegessük le a felesleges zsírt, a csirkecombról fejtsük le a bőrt! Válasszunk egészséges főzési eljárásokat: grillezést, serpenyőben sütést vagy párolást ahelyett, hogy zsírban vagy fritőzben, sok olajban sütnénk ki a húsokat.
Használjunk teflon edényeket! A zöldségeket ne tálaljuk vajban tocsogva. Inkább pároljuk őket mikrohullámú sütőben, hogy minél jobban megőrizzék vitamin- és ásványianyag-tartalmukat! Ízesítsük a zöldségeket borssal, és tálalás előtt szórjuk meg frissen aprított fűszernövényekkel!
Legyünk mértékletesek!
Egészséges testsúlyunk fenntartása érdekében próbáljuk meg a teát, kávét és süteményeket minél kevesebb cukorral fogyasztani. Lehetőleg cukormentes gyümölcsleveket igyunk, és vásárláskor válasszuk azokat az élelmiszereket, amelyek kevesebb cukrot tartalmaznak. Erről minden esetben meggyőződhetünk, ha elolvassuk a csomagoláson a tájékoztató adatokat.
Alkoholt csak mértékkel fogyasszunk!
Társaságban első italként kérjünk ásványvizet vagy cukormentes gyümölcslét. Ezek valamelyest csökkentik a szomjúságunkat, mielőtt a borra, sörre vagy tömény italra kerülne a sor.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.