Brokkoli származása, alkozóelemei, élettani hátasi
A brokkoli a karfiol közeli rokona, íze is hasonló, bár fűszeresebb. A dekoratív rózsákkal ékeskedő’ zöldségféle azonos kalóriamennyiség mellett ötször annyi kalciumot, kétszer annyi vasat, négyszer annyi C-vitamint és tizenötször annyi béta-karotint tartalmaz, mint a karfiol. Annak, aki nem tud tejet fogyasztani, a brokkoli kiváló alternatívát kínál a kalciumszükséglet biztosítására. Az Egyesült Államokban a brokkoli az érelmeszesedés és a rákos megbetegedések elkerülését leginkább elősegítő tíz zöldségféle rangsorában az elsők között található.
Honnan származik a brokkoli?
A brokkoli eredetileg Kis-Ázsiából származik. Hajósok hozták magukkal Dél-Európába, ahol már az etruszkok és a rómaiak is nagy becsben tartották, s később az itáliai konyha szerves alkotóelemévé vált. A rómaiak aztán elterjesztették az északi vidékeken is, így már az igen régi szakácskönyvekben is találunk brokkoli recepteket.
Franciaországban a középkor vége felé Medici Katalin honosította meg. A brokkoli elnevezés latin eredetű: az ág vagy a kar szóra vezethető vissza, amivel a növény ágas-bogas lombkorona jellegére kívántak utalni. A legtöbb brokkolifajta zöld, de létezik fehér és ibolyaszínű változata is. Európa középső és északi vidékein az 1960-as években terjedt el.
Milyen alkotóelemekből áll?
A brokkoli multivitamin és multi-ásványianyag koktél, amelyben rengeteg különféle anyagot találunk, többek között jelentős mennyiségű A-, C-, E- és B-vitaminokat, kalciumot, káliumot, magnéziumot, a nyomelemek közül vasat és szelént. Emellett komplex szénhidrátokat tartalmaz ballasztanyag és keményítő formájában, továbbá értékes másodlagos növényi anyagokat, többek között glükozinolátot – ez adja a káposztafélék jellegzetes ízét, valamint indolt és fiavont.
A brokkoli egészségtani jelentősége
Ha lehet, fogyasszunk minél gyakrabban brokkolit, mivel számos hatóanyaga van, amely hatástalanítja a szabad gyököket, erősíti immunrendszerünket, még lelkivilágunkat is stabilizálja. A káposztaféléket a zöldségek között akár tápanyagrekordereknek is nevezhetjük, annyira gazdagok értékes anyagokban. A brokkoli magas kalciumtartalmánál fogva jobban erősíti a csontokat, mint például a joghurt, így segít a csontritkulás elkerülésében. Ugyanezen oknál fogva jelent alternatívát mindazok számára, akik különböző okoknál fogva nem fogyasztanak tejtermékeket.
Béta-karotin tartalma jó a szemnek, a bőrnek, az idegeknek. A C- és az E-vitaminnal karöltve a béta-karotin erősíti szervezetünk ellenálló képességét, és védi a sejteket a rákkeltő szabad gyökökkel szemben.
De az indol, a fiavon és a glükozinolát is rákmegelőző hatású. Ez utóbbi úgy fejti ki hatását, hogy serkenti a méregtelenítő enzimek képzését. A brokkolinak mindemellett igen magas a ballasztanyag-tartalma, ugyanakkor mégis könnyen emészthető, ezért a többi káposztafélével ellentétben alaposan megfőzve diétás étkezésre is alkalmas.
Ha a torzsa végét levágjuk, a többi része is ehető, sőt kifejezetten ajánlott, mert igen gazdag klorofillban és az ellenálló képességünket erősítő szelénben. A rákos sejtek kialakulását a legjelentősebb mértékben gátló csodagyógyszernek tartott szulforafánt, semmi más nem tartalmazza olyan mennyiségben, mint a brokkoli. Fogyasszunk hát belőle minél többet!
Legfontosabb tudnivalók a brokkoliról dióhéjban
- Az indol formájában szervesen megkötött elemi kén a káposztafélék nagy erénye. Antioxidáns, véd a rák ellen, óv a baktériumoktól, vírusoktól, gombáktól.
- Magas kálium-, ugyanakkor alacsony nátriumtartalma folytán a brokkoli fogyasztása igen javallt szív- és vesebetegek részére.
- Egy 20 dkg-os brokkoliadaggal sikeresen biztosítjuk napi C-vitamin-szükségletünket.
- A brokkolit, alacsony szénhidráttartalma következtében a cukorbetegek is korlátlan mennyiségben fogyaszthatják.
- Ha nyersen szeretnénk fogyasztani, inkább a külső rózsákat válasszuk.
- A szárban és a torzsában ugyanis puffasztó hatású anyagok vannak.
Egészséges élvezet
A friss brokkoli színe sötétzöld. Ha virágjainak vége sárgás vagy barnás, arra utal, hogy a zöldség már nem friss. A brokkolit ne főzzük hosszú ideig, mert nemcsak ízéből veszít, hanem számos hatóanyaga is kárba vész.
Paradicsomos brokkolisaláta
Hozzávalók (2 személyre)
50 dkg brokkoli, só, 25 dkg paradicsom, 1 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál fehérborecet, őrölt bors, l-l evőkanál finomra vágott vöröshagyma és petrezselyem
Elkészítés
A brokkolit megtisztítjuk, megmossuk, rózsáira szedjük, a torzsarészeket karikákra vágjuk. Lobogó forró vízben 5 percig főzzük, leszűrjük, és hideg vízzel leöblítjük. A paradicsomot megmossuk, negyedekbe vágjuk, salátástálban a brokkolihoz keverjük. A fokhagymát megtisztítjuk, kockákra vágjuk. Az olajból, ecetből, a kétféle hagymából és a petrezselyemből vinaigrette-et keverünk, sózzuk, borsozzuk, végül a zöldségekre öntjük. Állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.