Élelmiszerek

Búza származása, alkozóelemei, élettani hátasi

Valamennyi számunkra ismeretes kultúra fennmaradását egy-egy gabonanövény ter­mesztése és fogyasztása biztosította. A római legionáriusok esetében ez a búza volt. Napjainkban a búzatermesztés mennyisége jelentősen meghaladja a többi gabonaféléét. Az emberiség milliói számára nélkülözhetetlen energiaforrás, amely egyidejűleg gazdag létfontosságú anyagokban, s ugyanakkor egészségvédő hatású is.

Nem véletlenül illette a régi magyar nyelv a búzát „élet” névvel is. A manapság forgalmazott búzalisztből ké­szült termékek legtöbbje, sajnos, épp a mag ballasztanyag tartalmától, ásványi anyagok­ban gazdag maghéjától és vitamintartalmú csírájától foszt meg bennünket.

Búza
Ismét a BÚZA – még a D-vitamin felszívódását is megakadályozza.

Honnan származik a búza?

A búza Közép-Európában a 19. századig alárendelt sze­repet játszott. Az azóta eltelt időben viszont világszerte a legközkedveltebb gabonafélévé vált, ami egyrészt azért igen előnyös, mert a többi gabonanövénynél magasabb termésátlagot ad, másrészt azért, mert csak a búzának van sikértartalma, ami lehetővé teszi a ruganyos tészta készítését. Magas sikértartalma következtében kenyér, péksütemény, kelt tészta sütéséhez legalkalmasabb a lágy búza lisztje.

A kemény búza lisztteste kemény, az eb­ből készült tészta nem fő szét, ezért ez a liszt alkalmas száraztészta készítésére. A kevésbé finomra őrölt grízes liszt például a rétestészta alapanyaga, a durvábban őrölt búzadara tejbegríz, pirított gríz formában használatos. Az utóbbi időben kezd népszerűvé válni a gyorsan elkészít­hető bulgur. Ez valójában előfőzött, majd megszárított és durvára őrölt búza, amelyet főzés nélkül vízben megpu­hítva, vagy vízben megfőzve köret, illetve leves készítésé­hez használhatunk.

Milyen alkotóelemekből áll?

A búza, és minden belőle készült termék legfontosabb szénhidrátforrásunk, minthogy 60%-ban keményítőt tar­talmaz. Ballasztanyag-szükségletünk biztosítása érdeké­ben sem hagyhatjuk ki napi étrendünkből, minthogy 10%-ban ebből áll. Tápanyagait illetően létfontosságú fe­hérjerészecskéket, többféle B-vitamint, továbbá számos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, pl. káliumot, magnéziumot, vasat és cinket.

A búzacsíra még gazdagabb létfontosságú anyagokban, E-vitamin-tartalmát ille­tően minden más gabonafélét megelőz, de sok ásványi anyagot (kálium, magnézium és vas) s ráadásul értékes esszenciális zsírsavakat is tartalmaz. A táplálkozástu­dományi kutatások eredményei szerint a búzaszemben mindezeken kívül még számos más, egészséges, úgyne­vezett bioaktív növényi anyag is van. Ezek közé tartoznak a rákmegelőző hatású fitoösztrogének és proteázinhibitorok.

Legfontosabb tudnivalók a búzáról dióhéjban

  • A közép-európai búzaföldek részben ki­lúgozottak, így nem tartalmaznak ele­gendő ásványi anyagot, részben túltrágyázottak. Már csak ezért is érdemes inkább biotermesztésű terméket vásá­rolni.
  • Bár a búza sok millió ember alapvető tápláléka, a világ teljes búzatermésének 80%-a mégis állati takarmányként hasznosul.
  • A magasabb táplálékszükségletű terhes nők és szoptatós anyák, valamint az ét­vágytalan idősek számára a búzacsíra igen értékes, energiadús táplálék.
  • Az észak-afrikai nemzeti eledel, a kuszkusz, előfőzött, durvára őrölt búza, amit vízben vagy húslevesben főznek meg.
  • A „kenyérital” erjesztett búza, mely sza­bályozza az anyagcserét és az emész­tést, valamint erősíti az immunrend­szert.

Egészségünkre gyakorolt hatása: Fiatalnak, idősnek egyaránt nél­külözhetetlen: a búza értékes táplálék az agy és az idegrend­szer számára, stressz ellenes, és serkenti a bélműködést.

A búza egészségtani jelentősége

A búza igen előkelő helyet foglal el értékes tápanyagaink rangsorában. A benne található magnézium a B-vitami­nokkal karöltve védi szervezetünket a stressz káros hatá­saival szemben, a vas emellett erősíti ellenálló képessé­günket. Az összetevőinek többségét adó szén hidráttar­talmánál fogva ez az ősrégi gabonanövény réges-rég igen fontos energiaforrás, amely nemcsak izomzatunkat látja el energiával, de agyunkat és idegrendszerünket is.

Ehhez pozitívan járul hozzá a teljes gabonaszemben található keményítő és a ballasztanyag. A ballasztanyag laktat, ser­kenti a bélműködést, szabályozza a vércukor- és kolesz­terinszintet, segíti az immunrendszert. A legfrissebb kuta­tási eredmények szerint fontos rákmegelőző hatása is van. Ezt az előnyös tulajdonságát még fokozzák a fito­ösztrogének, amelyek elsősorban a hormonműködéssel összefüggő rákos megbetegedések – a mellrák és a méhnyakrák – kialakulásának kockázatát csökkentik.

Viszonylag újonnan került forgalomba a búzacsírapehely, amely müzliféleségeinket extra E-vitamin-mennyiséggel és folsavval gazdagítja.

Búzaszemes-zöldséges saláta

Hozzávalók (2 személyre)

10 dkg szemes búza, 1/2 cukkini, 1/2 zöld­paprika, 1 paradicsom, fej lila hagyma, 1 evőkanál fehérborecet, 1/2 evőkanál cit­romlé, 3/4 kávéskanál mustár, só, őrölt bors, 11/2 evőkanál olaj

Elkészítés

A búzaszemeket 7,5 dl vízben éjszakára beáztatjuk. Másnap az áztatóvízben kb. 45 percig takarékon, fedő alatt főzzük. A cukkinit meghámozzuk és megmossuk. A pap­rikát ki magozzuk, megmossuk. Mindkettőt kockákra vágjuk. A paradicsomot megmos­suk, apró kockákra vágjuk. A megtisztított hagymát fél karikákra vágjuk. Az ecetből, citromléből, olajból és a mustárból öntetet keverünk, sózzuk, borsozzuk. A ki hűtött, le­csepegtetett búzát összekeverjük a zöldség­félékkel és az öntettel, majd legalább egy órát állni hagyjuk, így az ízek összeérnek.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.