Asztma természetes kezelése
Az asztma olyan légzési betegség, amely a tüdő apró hörgőinek allergiás reakció okozta súlyos gyulladása miatt alakul ki. A hörgők oxigént szállítanak a véráramba, visszafelé pedig szén-dioxidot visznek. Az asztma allergiás okai hasonlók az ekcémáiéhoz és a szénanátháiéhoz.
A gyermekkorban kezdődő asztma felnőttkorra gyakran magától elmúlik, a felnőttkori asztma ezzel szemben általában hosszadalmas betegség. Amíg az allergia tart, addig valójában csak tüneti kezelésre van lehetőségünk, de sokféle természetes gyógymóddal enyhíthetjük a tüneteket, ezzel is segítve a gyógyulási folyamatot.
Jóga
A tartásjavítás úgy segít az asztmán, hogy lehetővé teszi a tüdő teljes térfogatra tágulását. Hatékony jógapozíció a hal és a gyertyaállás, valamint a medenceemelés és a kobrapóz.
Gyógynövény-terápia
A csikófark, a ginzeng, a kutyatej, a kamilla, az örvénygyökér és a kakukkfű könnyíti a légzést. Az ökörfarkkóró, a fehér mályva, az acsalapu, a vörös szilfa és a golgotavirág hígítja a váladékot, így segíti a nyálkahártyák tisztulását. Fogyaszthatjuk tinktúraként vagy teához adagolva, naponta háromnégy alkalommal. A teához szárított növényrészeket (levelet, virágot vagy gyökeret) használjunk.
Gyógyétrend és gyógytáplálkozás
Megelőzés céljából úgy tudjuk kiszűrni a lehetséges élelmiszer-allergéneket, ha naplóba jegyezzük, mikor és mit ettünk. Ezután bizonyos ételeket kizárhatunk étrendünkből. Étkezzünk egészségesen, és kerüljünk minden olyan ételt – például a tejtermékeket, az élelmiszer-adalékanyagokat és a színezékeket -, amely allergiát okoz. A fehér mályvát és az ökörfarkkórót az asztma enyhítésére ajánlják. Ha már kialakultak a tünetek, próbáljunk nyers zöldségekből és gyümölcsökből léböjtkúrát tartani.
- Asztmavizsgálatok – spirometriás vizsgálat
- Asztma, sport és csúcsáramlás mérő használata
- Vényköteles asztmagyógyszerek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Erre a legjobb a sárgarépa, a zeller, a spenót és a grépfrút vagy a retek, a citrom, a fokhagyma, a fekete nadálytő, a torma, a sárgarépa és a cékla leve. Egy pohár meleg vízbe kevert almaecet és méz naponta háromszor fogyasztva szintén jó hatású lehet, Kiegészítőként szedjünk méhpempőt, ómega-3 és ómega-6 esszenciális zsírsavakat, hidegen préselt olívaolajat, A-vitamint (vagy béta-karotint), C- és E-vitamint, B-vitamin-komplexet, valamint az ásványi anyagok közül magnéziumot, szelént, kalciumot és mangánt.
Reflexológia
A két lábfej elülső, a lábboltozattól a lábujjakig terjedő részén találhatók a légzési rendszer reflexpontjai. E területek masszírozásával segíthetjük a nyirokrendszert a betegségek elleni küzdelemben, s e technikát a hörghurut, az asztma, a mellhártyagyulladás és a gümőkór (tébécé) kezelésére is hasznosíthatjuk. Összpontosítsunk az érzékeny területekre, s addig masszírozzuk a pontot, amíg az érzékenység el nem múlik.
Figyelmeztetés
Naturopátia
Fel kell deríteni az allergiás reakció okát vagy okait, meg kell erősíteni immunrendszert, és el kell távolítani az allergiában szenvedők közeléből mindent, ami az allergiát okozza. A háziporatka például elég gyakori allergén, de vannak olyanok is, amelyek nem könnyen azonosíthatók. A lehetséges élelmiszeri allergéneket a kizárásos diétával azonosíthatjuk, a környezetünkben levő allergéneket azonban nehezebb meghatározni.
Jelenleg többféle allergiateszt létezik, de egyelőre kizárólagosan megbízható nincs. A levegő okozta reakciókat csökkenthetjük folyamatos párologtatással, és ionizálással. A forró és hideg vizes váltott lábfürdő, a bőr dörzsölése, a mellkasra helyezett mustáros borogatás és a meleg iszappakolás egyaránt hasznos lehet.
Hogyan végezzük el a kizárásos diétát?
Kezdjük azzal az étellel, amelyre gyanakszunk. Ha nincs ilyen étel, akkor először a tejtermékeket hagyjuk el (ezek a leggyakoribb allergének), majd a tojást, a búzalisztet, a citrusféléket és a burgonyafélék családjába tartozó növényeket, például a paradicsomot, a paprikát és a burgonyát teszteljük. Egyhetes szünet után apránként ismét vezessük be az adott élelmiszert étrendünkbe, és huszonnégy órán át figyeljük szervezetünk reakcióit. Ha nincs semmi gond, folytathatjuk a tesztet a következő élelmiszerrel.
Figyelmeztetés!
Aromaterápia
Bergamott, kámfor, eukaliptusz, levendula, izsópfu és majoránna illóolaját ajánljuk asztmás roham esetén. Mindegyikből keverjünk két-két cseppet vivőolajba (például szőlőmagolajba), és masszírozzuk óvatosan a hátra és a mellkasra. A hörgőváladék kiürülésének elősegítésére feküdjünk le úgy, hogy fejünk egy kissé lejjebb legyen, mint a tüdőnk. A váltakozva alkalmazott forró és hideg vizes fürdő (váltófürdő) mérsékli az asztma tüneteit.
Használhatjuk boróka, fajdbogyó, borsmenta és rozmaring illóolaját is. Ha stressz váltja ki az asztmát, akkor nyugtatószerként válasszuk a levendulát és a tömjént.
Allergiatesztek
Vagy azért, mert nem elfogadott tudományos alapelveken alapulnak, vagy azért, mert még nincs alapos kutatási hátterük, vagy azért, mert a vizsgálatot végzők túlságosan egyéni szempontok alapján döntenek.
Akupresszura
Lazítsuk el nyakunkat, fejünket engedjük mellkasunkra esni, majd kérjünk meg valakit, hogy hüvelykujjával két percig nyomja mindkét oldalon azt a pontot vállunk elülső részén, ahol a váll a mellkashoz kapcsolódik.
Relaxáció és virágterápia
A stressznek és a szorongásnak fontos szerep jut az asztma kialakulásában. Vizualizációs, meditációs és biofeedback technikával azonban hatékonyan megelőzhetjük vagy kordában tarthatjuk az asztmás rohamot. A roham kezdetén a Bach-féle elsősegélycseppek segíthetnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.